Підготувала: вчитель Чертезької гімназії Хомич Л. О. ЛАБОРАТОРНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ БУДОВИ ЯЙЦЯ ПТАХІВ Формування біологічної компетентностіРівень «УСВІДОМЛЮЄМО»
Номер слайду 2
Мета: Дослідити особливості розмноження птахів; ознайомитись із будовою яйця; розвинути увагу і спостережливість, вміння виділяти головне. Обладнання: Сире та варене в круту куряче яйце; чашки Петрі; гумові рукавиці; лупи; препарувальні голки; скальпель; підручник. Учень / учениця: визначає мету і завдання дослідження: які особливості розвитку та розмноження птахів, визначає етапи та виконує дослідження: пристосованості птахів до різних умов існування;Опис з використанням таблиці
Номер слайду 3
WWW. REALLYGREATSITE. COMЯйця птахів є частиною цікавої біології та природи, і вони грають важливу роль у розмноженні птахів та їхньому екосистемі. Птахи розмножуються, відкладаючи яйця, і структура цих яєць є цікавою та складною. Давайте розглянемо загальну будову пташиних яєць та їхні основні характеристики.
Номер слайду 4
Інтелектуальна розминка. Розподіліть за групами: хижі, всеїдні, рослиноїдні – сова, чиж, ластівка, горобець, чапля, шишкар, грак, щиглик, чайка, сорока. (хижі – сова, чайка, ластівка, чапля; всеїдні – горобець, сорока, грак; рослиноїдні – чиж, шишкар, щиглик)Чому співають птахи? Скільки пальців у птахів? Скільки років живуть птахи?
Номер слайду 5
Вірно людям я служу, Їм дерева стережу. Дзьоб міцний і гострий маю, Шкідників ним добуваю. Чорна шапочка у нього, Сизувата спинка. У блакитнім піджаку Прилітає взимку. Маленький, сіренький, На соняшник сів, Надзьобався добре І далі полетів.
Номер слайду 6
Номер слайду 7
Хід роботи: 1. Візьміть у руку куряче яйце. Визначте його форму та колір. Знайдіть гострий і тупий кінці яйця. 2. Розбийте обережно сире куряче яйце і вміст вилийте в одну чашку Петрі, а шкаралупу покладіть в іншу. Дослідіть рідкий білок, що розтікся по чашці Петрі. За допомогою лупи знайдіть білкові канатики, які тримають жовток. 3. Дослідіть жовток, роздивіться на його поверхні зародковий диск. 4. Візьміть шкаралупу, спробуйте пінцетом відтягнути підшкаралупову оболонку. Біля тупого кінця яйця відшукайте повітряну камеру. Рис. Будова яйця птахів: 1 – шкаралупа; 2 - підшкаралупні оболонки; 3 - повітряна камера 4 - білкова оболонка; 5 - білкові канатики; 6- жовткова оболонка; 7-жовток; 8 - зародковий диск. БІОЛОГІЧНА РОЗМАЛЬОВКА
Номер слайду 8
№ Частини яйця Їхнє значення (функція) 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. Borcelle. School. Start Slide
Номер слайду 9
Цікаві факти про пташині яйця: Форма та розмір яєць різних видів птахів можуть варіюватися. Наприклад, яйця горобців мають круглу форму, тоді як яйця страусів є великими та овальними. Колір скорлупи яєць також різний і залежить від виду птаха. Він може бути білим, коричневим, зеленим, блакитним чи навіть рожевим.. Шкаралупа містить приблизно 95% неорганічних сполук, зокрема карбонат кальцію. Вона захищає яйце від зовнішніх впливів.
Номер слайду 10
Сформулюйте висновки вставляючи пропущені терміни та слова. ВИСНОВОКИ: Птахи розмножуються_______________________. Для них характерне ____________________запліднення й _____________________ розвиток. Яйце – це запліднена __________________ оточена захисними ___________________. Розвиток птаха відбувається поза організмом самки у _______________. Незважаючи на різні _________________, колір та форму яєць птахів, всі вони мають однакову ___________________________________.внутрішня будова; яйцями; прямий; яйці; внутрішнє; розміри; оболонками; яйцеклітина.