Пряма мова. Розділові знаки при прямій мові. |
Пряма мова схеми:
!!! ОСОБЛИВУ УВАГУ ЗВЕРНІТЬ НА ОСТАННІ ТРИ СХЕМИ!!!
ПОЯСНЕННЯ НИЖЧЕ
«П, - а, - п». – чому після слів автора кома? Бо пряма мова продовжується, це одне речення! Подивіться в табличку на речення під номером 3 – Я б сонце засліпив (І частина речення і початок прямої мови), якби мене хтось підняв до хмар (продовження прямої мови)! Тобто це одне речення!!!
«П, - а. – П». – чому після слів автора крапка? Бо обі частини прямої мови – це окремі речення! Подивіться в таблицю на приклад 4. Тобто пряма мова – це окремі речення!!!
«П, - а: - П». – чому після слів автора двокрапка? Бо перша частина слів автора стосується перої частини прямої мови, а друга – другої, що стоїть після слів автора. У другій частині слів автора є слова додав - сказав – тому ставимо двокрапку! Подивіться в таблицю на приклад 5.
Завдання 1
Пояснити розділові знаки при прямій мові.
1. А слова Ушинського вималював на титулці червоним олівцем: “Якщо ви вдало виберете працю і вкладете в неї всю свою душу, то щастя само знайде вас”.
2. “Наші діти, — вчив Макаренко, — це майбутні творці історії...”
3. “Три біди є у людини — смерть, старість і погані діти”, — говорить народна мудрість.
4. Його непокоїло, коли діти на питання: “Яким ти хочеш вирости?” — відповідали: “Сміливим, хоробрим, дужим”, — але майже ніхто не говорив: “Чесним і добрим”. (І. Цюпа.)
5. “Так, бачу, ти усім тут добре надоїв, — Кіт Вовкові сказав. — Чого ж ти, братику, сюди і забігав?”
6. “Так себто я брешу? — тут Вовк йому [Ягняті] гукнув.— Чи бач! Ще і базікать стало...”
7. “Помилуйте! — йому Ягнятко каже.— На світі я ще й году не прожив”. (З тв. Л. Глібова.)
8. “Розпрягайте, хлопці, коней, — чулося від річки, але чийсь дужий голос від крайньої хати перекривав пісню: — А чи не пора, дівочки, додому?”
9. “Чи бачили таке! – сказав батько і, помовчавши, додав: – Готовий хлібороб, одним словом”. (А. Головко.)