«Пряма й непряма мова, особливості граматичного й змістового вживання прямої мови в реченні»

Про матеріал
Урок української мови на тему: «Пряма й непряма мова, особливості граматичного й змістового вживання прямої мови в реченні»в межах проблемної теми: «Розвиток творчої особистості учня на роках української мови та літератури засобами інноваційних педагогічних технологій»
Перегляд файлу

1

 

 

 

Урок української мови на тему:

 «Пряма й непряма мова, особливості граматичного й змістового вживання прямої мови в реченні»

Проблемна тема: «Розвиток творчої особистості учня на роках української мови та літератури засобами інноваційних педагогічних технологій»

 

 

ВИКОНАЛА:

 

вчителька української мови та літератури

закладу загальної середньої освіти № 8

м.Мелітополя

Лисицина Світлана Юріївна

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мелітополь

2019

Інформація про автора проекту

 

 

  1. Лисицина Світлана Юріївна.
  2. Вища освіта.
  3. Вчитель української мови та літератури, зарубіжної літератури, художньої культури.
  4. Мелітопольський педагогічний університет, 2006р.
  5. Педагогічний стаж: 11,5  років.
  6. Мелітопольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 8. 72300, Запорізька область, м. Мелітополь,  вул. Михайла Оратовського, 147, 0619 437 805.
  7. Заступник директора з навчально – виховної роботи, вчитель української мови та літератури.
  8. lysytsynasvitlana@znz8.org

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗМІСТ

ВСТУП………………………………………………………………………….………….4

РОЗДІЛ І. Пряма й непряма мова, особливості граматичного й змістового вживання прямої мови в реченні…………………………………………………………………….6

ВИСНОВКИ………………………………………………………………………...……11

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ…………………………………………...…...13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗМІСТ

 Сучасна українська освіта долає нелегкий шлях від консервативної  педагогіки до педагогіки гуманно-особистісної, творчо-змістової, орієнтованої на розширення можливостей компетентного вибору особистістю життєвого шляху. Очевидно, що до такого вибору може бути готова тільки розвинена особистість, здатна вирішувати складні завдання кризового періоду. Визначальним фактором розвитку такої особистості є творчість. У зв'язку з цим дуже важливе значення в педагогіці набуває розвиток дитячої творчості, вміння здобувати і якісно засвоювати інформацію.

 Важливим завданням сучасного педагога є розвиток дитячої словесної творчості, пробудженні творчих здібностей дитини в процесі літературно-письмового діалогу.

  Особливість розвитку дитячої мовної творчості полягає в тому, що якщо творчі завдання пропонує педагог, з яким дітей об'єднує спільна ігрова (в різних формах) діяльність, то ці завдання сприймаються дітьми позитивно й активно виконуються.

 Сучасна освіта вимагає нового підходу до методів викладання в навчальних закладах. Педагоги  не мають права відстати від інноваційних методів викладання предметів. Зрозуміло, що необхідно дати учневі не лише хороші знання, але й вміння використовувати їх на практиці. Щоб навчити учнів самостійно мислити, приймати рішення, працювати в групах, розвивати комунікативні, творчі здібності, брати відповідальність на себе, педагогам доводиться вивчати та використовувати нові методики.

 Термін «інновація» походить від латинського «novatio», що означає «оновлення» (або «зміна»), і приставки «in», яка перекладається з латинської як «напрям», якщо перекладати дослівно «Innovatio» — «в напрямку змін». Саме поняття innovation вперше з'явилося в наукових дослідженнях XIX ст. Інновація — це не будь-яке нововведення, а тільки таке, яке серйозно підвищує ефективність освітньої системи. Відповідно розвиток інноваційних процесів — є способом  забезпечення модернізації освіти, підвищення її якості, ефективності та доступності.

 Особисто для мене найцікавішими є такі інноваційні методи: метод портфоліо, метод проблемного викладу, метод проектів, проблемно — пошукові методи, науково — дослідна діяльність учнів, вбудована в навчальний процес, проблемне навчання, практико — орієнтована і творча діяльність, лекція — візуалізація, застосування інформаційних технологій у навчанні.

 Однією з найпродуктивніших технологій освіти є розробка і створення інформаційних (комп'ютерних) технологій. У нашій країні, незважаючи на економічні труднощі і відсутність належного фінансування, в системі освіти йде активне освоєння інформаційних технологій, активуються спроби застосувати їх у навчальному і освітньому процесах.

  Нові інформаційні технології — це педагогічні технології сьогодення, що дають можливість учням по-новому представляти досліджуваний матеріал, систематизувати його. Для вчителя — це розширення можливості застосування на уроці наочності (або при локальній мережі в кабінеті, або за допомогою мультимедійного проектора).

 Нові інформаційні технології ведуть педагогіку до епохи єдиного світового освітнього простору і єдиного глобального освітнього співтовариства.

 Метою інноваційної діяльності є якісна зміна особистості випускника: прекрасна професійна підготовка, підвищення його культурного рівня, вміння правильно вести себе в суспільстві, вміти бачити ситуацію, самостійно вирішувати проблеми. Але це стане можливим тільки при майстерному використанні педагогами тих чи інших інноваційних методів.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

РОЗДІЛ І.

Пряма й непряма мова, особливості граматичного й змістового вживання прямої мови в реченні.

Тип уроку: урок-квест.

Мета: розширити  й поглибити  знання про пряму та непряму мову,  особливості граматичного й смислового вживання прямої мови в реченні;

закріпити вміння й навички правильно оформлювати пряму мову й діалог на письмі;

виховувати у школярів повагу до літературної мови за допомогою  творів поетів Мелітопольщини,

розвивати вміння працювати у проблемно – пошуковому напрямку (сервіс www.learnis.ru).

Внутрішньопредметні зв’язки:

Пунктуація: засоби оформлення прямої мови.

Міжпредметні зв’язки:

Українська література, історія України, інформатика.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Ознайомлення школярів із темою, метою і завданнями уроку

Мовленнєва діяльність – це особливий, цілеспрямований процес повідомлення певної інформації, а одним із найважливіших її видів – є діалог. Правильне оформлення прямої мови є не менш важливим у мовленні, адже шлях до мовної майстерності полягає саме у володінні засобами урізноманітнення власного мовлення.  Прямою називають таку мову, яка при передачі на письмі повністю зберігає лексику, синтаксис та інтонацію висловлення мовця. Вона звичайно має при собі слова автора.

Отже, ми сьогодні поринемо у таїну квесту,  матимемо змогу узагальнити, повторити  та закріпити знання про пряму мову, а також її різновиди. Систематизуємо навички розстановки розділових знаків у реченнях з прямою мовою, при діалогах. Винагородою за старання буде ключ від дверей, що ведуть до знань!

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Що мені відомо з теми «Пряма мова. Діалог»?
  2. Хочу дізнатися про…?
  3. Щоб перемогти у квесті мені знадобляться такі навички, як…»

 IV. Формування й удосконалення практичних умінь і навичок

Лінгвістичний аналіз

  • Прочитайте виразно уривки  з поезій Олега Гончаренка «Вишивання» та «Світ очей моїх»  . Знайдіть пряму мову. Поясніть уживання розділових знаків:
  1. Ти вишиваєш…

Казала : «Вишию

нашу любов і зірки, і коней…»

Я вишивання твоє не вішаю

Ні на портрети, ні на ікони.

 

  1. В далекій далині мої шуміли весни…

Кричатиму у вись, гойдатиму хліба:

«Пробач, що не співав і що зерна не сіяв,

Що душу катував (страшна душа моя!):

то я, то я стогну, коли гуде завія,

то я, то я стогну, коли шипить змія…»

 

  • Опрацюйте уривок з книги Павла Ловецького «Крізь марева степів». Знайдіть:
  1. речення, у якому пряма мова стоїть після слів автора. Перепишіть, поставте розділові знаки.
  2. речення, в якому слова автора стоять посередині прямої мови.

         Перепишіть, поставте розділові знаки.

(Якщо правильно виконаєте завдання, то запам’ятайте першу літеру другого слова в першому реченні і останню літеру останнього слова в другому реченні)

Напевно думав я у безмежнім степу не так просто добувати дерево для звичайних дахів, от братолюбівці й обходяться без нього.

 Голова сільради після нашого знайомства одразу пояснив Як треба то люди роздобули б дерева і на крокви і на бантини і на все інше.

 

(«Напевно,- думав я,- у безмежнім степу не так просто добувати дерево для звичайних дахів, от братолюбівці й обходяться без нього».

 Голова сільради після нашого знайомства одразу пояснив: «Як треба, то люди роздобули б дерева і на крокви, і на бантини, і на все інше.»)

СО-перші літери ключа.

 

  • Опрацюйте уривок з оповідання  Миколи Трублаїні «Сонце зникло». Перепишіть, поставте розділові знаки.

 

Ну мороз лютий подумав він поспішаючи до капітанського містка. Зимуємо в Арктиці сказав боцман Андрієві А знаєш що таке Арктика?

(«Ну, мороз лютий,»-подумав він, поспішаючи до капітанського містка. «Зимуємо в Арктиці,- сказав боцман Андрієві.- А знаєш що таке Арктика?»)

Прочитайте уривок з поезії Любові Геньби. Визначте, якій схемі відповідає речення з прямою мовою. І запам’ятайте літеру, під якою визначена дана схема:

Бабуся мені цитькала на вухо:

«Ну ти й непосидюще дитинча…»

А я про цілий світ тоді підслухала,

Щоб цю розмову з Вами розпочать.

А) А: «П!»

Б)А: «П?»

 В)А: «П…»

 Г)А: «П.»

В-третя літера ключа

 

Пунктуаційний практикум

  • Прочитайте виразно поезію Любові Геньби. Запишіть  рядки, дотримуючись орфографічних і пунктуаційних вимог:

А небо в обіймах сині синє

Що хочеться в безвість закричать

І ви осінній і вже я осіння

Стоїть над нами осені печать.

Сказати б просто Ну заходьте в гості

Але боюсь порушить тишу цю

І кличу Вас Ні Я плигаю з мосту

І бризки сонця сиплять по лицю.

(Запам’ятайте першу літеру слова, яке стоїть після лапок.)

(А небо в обіймах сині синє,

Що хочеться в безвість закричать:

І ви осінній, і вже я осіння.

Стоїть над нами осені печать.

Сказати б просто: « Ну заходьте в гості…»,

Але боюсь порушить тишу цю.

І кличу Вас. Ні. Я плигаю з мосту,

І бризки сонця сиплять по лицю.)

А – 4 літера ключа

 

 

Творча лабораторія

 

  • Складіть речення з прямою мовою за спроектованою схемою, скориставшись довідкою (словами  з роману Дмитра Міщенка «Десант 1942», які переплутано).

 

Схеми: 1. А: «».

 

Довідка: Міцно, коли, час, розбудили, настав, я, тієї, спав, ночі, і сказали, наш.

Розподіліться за ролями і прочитайте уривок з оповідання мелітопольського письменника Віктора Селезньова «Компанійський характер». Знайдіть три помилки, допущені при оформленні діалогу.

- Молодий чоловіче, а за ким ви стоїте? - поторкав мене за плече якийсь інтелігентний дідок, що стояв позаду. -

- Папашо, - говорю йому люб’язно, - яка вам різниця за ким я стою? Головне, що ви будете за мною. А коли вам не до вподоби моя спина, можите стати десь далі.

   Дідок замовк. Замість нього вихопилась червонолиця молодиця.

  • Нахаба! Я тут з шостої години ранку, а він лише прийшов і без черги лізе!
  •      Тьотю, навіщо такі емоції? :дивуюсь я. – ти з шостої стоїш, а я, може, з п’ятої.
  •      Щось не помічала тебе.
  •      А я тебе, між іньшим, також. Тош краще помовч. До розмови підключається бабуся у картатій хустці.
  • Не стойав ти тут, безсоромнику, не стояв!

Знайдіть в уривку три орфографічних помилки. З перших літер слів, у яких допущено помилки, складіть друге слово ключ для проходження квесту.

МІСТ-друге слово ключ для квесту.

  • Проходження квесту:
  1. У пошуковому рядку прописуєте: https://www.Learnis.ru/607482/
  2. Вам потрібно розв’язати три завдання. Кінцевим результатом буде слово – відповідь, яке допоможе відчинити двері.

 V. Систематизація й узагальнення знань, умінь, навичок

Бесіда «Прямий ефір»

  1.  У чому особливість речень з прямою мовою?
  2.  Які розділові знаки властиві реченням з прямою мовою?
  3.  Якими ознаками характеризуються речення з діалогами?
  4. Які інтонаційні особливості речень з прямою мовою та діалогом?
  5. Які навички необхідні для успішного проходження квесту?

 

VI. Підсумок уроку

Наша мова багатогранна – чарівна, дивовижна, солов’їна… Саме від нас залежить те, як вона звучатиме. Ми повинні не лише вміти грамотно сформулювати власні думки, а й майстерно передати, в разі потреби, чуже мовлення. Вдосконалюйте  власні мовні вміння і навички постійно, читайте книги, практикуйтеся у орфографічній майстерності. Освічені громадяни – це гордість країни.

VII. Домашнє завдання

Прочитайте неперевершену поезію Любові Геньби «Сину, іде війна…». Переробіть будь – які три діалогічні речення на речення з прямою та непрямою мовою.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ВИСНОВКИ

 

В наш час інноваційний процес полягає у формуванні та розвитку змісту нового підходу до освітнього процесу. Це комплексна діяльність педагогів і учнів по створенню, розробці і використанню нових засобів вираження думок, творчого потенціалу, ідей.

Майстерне застосування інноваційних форм роботи, на мою думку,  дасть змогу вчителеві успішно розв`язати порушені проблеми. Але найголовнішим є визначення рівня підготовленості класу до сприйняття тієї чи іншої технології; проведення діагностування та попередньої підготовки; забезпечення послідовності в освоєнні учнями певних прийомів роботи; обов’язкове інструктування учнів.

Інноваційний урок - це новий показник якості стану навчально-виховного процесу, що формується при впровадженні в практику досягнень педагогічної і психологічної наук, при використанні передового педагогічного досвіду. Розглядаючи інноватику  як один з найважливіших чинників розвитку сучасного світу, з нею пов’язують успішність розвитку учнів, здатних до продукування і сприйняття різного роду інформації.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

  1. Літературний світовид Мелітопольщини: Хрестоматія / Упоряд.: Н.В. Зайдлер, О.М. Гончаренко. - 2-ге вид., випр. і доповн.-Мелітополь: ТОВ «Видавничий будинок ММД», 2010. - 448 с.
  2. Український правопис / АН України, Ін-т мовознавства їм. О. О. Потебні; Ін-т української мови — 4-те вид., випр й доп. — К.: Наук думка, 1993 — 240 с 2. Мацько Л.І., Сидоренко О.М Українська мова. Посібник для старшокласників.
  3. Українська мова та література./Шабельник Т.М., Паращич В.В.: Навч. посібник - Х.: Факт, 2008. – 288с.
  4. Слова автора при прямій мові як складник інфраструктури речення в публіцистичних текстах //Південний архів (філологічні науки). Збірник наукових праць. Вип.6. – Херсон: Айлант, 1999. –С.281-286.
  5. Підласий І.П. Педагогіка. Новий курс. Книга 1. Загальні основи. Процес навчання, 2010.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
До підручника
Українська мова (академічний та профільний рівень) 11 клас (Глазова О.П., Кузнєцов Ю.Б.)
Додано
27 лютого 2020
Переглядів
1154
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку