Тема: Пунктуаційна помилка. Тире між підметом і присудком у простому реченні
Тип уроку: урок систематизації й узагальнення знань, умінь і навичок.
Мета: повторити основні відомості про розділові знаки в простому реченні; формувати навички вживання розділових знаків; розвивати вміння виконувати завдання різного характеру; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки, узагальнювати, чітко висловлювати свої думки і обґрунтовувати їх; виховувати в учнів інтерес до синтаксису.
Обладнання уроку: підручник, опорні схеми, роздатковий матеріал.
Інтерактивні технології: «метод триступеневого інтерв’ю», «хвилинка з мистецтвом», «мозковий штурм».
Основні компетентності, що формуються в процесі засвоєння навчального матеріалу: інтелектуальна, комунікативна, інформаційна
Хід уроку:
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення учнів із темою, метою уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Учитель:
Відкриття пунктуації пов’язують із книгодрукуванням. Працівники друкарні прагнули так передавати текст, щоб мовці легко сприймали написане. На розвиток пунктуації активно впливали письменники. К.Паустовський писав: «Розділові знаки — це як нотні знаки: вони міцно тримають текст і не дають йому розсипатись». Сьогодні ми матимемо змогу пересвідчитись у цьому.
ІV. Формування й удосконалення практичних умінь і навичок.
Я не рисочка, не мінус,
Я прошу, не плутай ти нас.
Всі мене «тире» звуть,
Потрібно – буду тут як тут.
Отже, розглянемо випадки, коли тире між підметом і присудком ставиться.
Ставимо тире |
Якщо перед присудком стоять вказівні частки це, то, ось, значить (тире ставиться навіть при наявності зв’язки) |
Сміле слово – то наші гармати, світлі вчинки – то наші мечі. |
Якщо іменна частина присудка виражена іменником або кількісним числівником (примітка: У випадку, коли підмет – особовий займенник, а іменна частина присудка – іменник, тире може не ставитися) |
Наша ціль – людське щастя і воля. П’ять на п’ять – двадцять п’ять. |
|
Якщо іменна частина присудка виражена неозначеною формою дієслова (включаючи випадок, коли перед ним стоїть частка не) |
Життя прожити – не поле перейти. |
|
Якщо підмет виражений займенниками це, то і логічно та інтонаційно виділяється (примітка: при відсутності такого виділення підмета тире не ставиться) |
Це – життя закон. |
|
Тире не ставиться |
Якщо іменна частина присудка виражена порівняльним зворотом |
Промені як вії сонячних очей. |
|
Якщо перед присудком стоять вставні слова або вставлені слова і речення, прислівник, частка, сполучник чи неузгоджений член речення, який залежить від нього (крім частки не перед інфінітивом) |
Таке життя другому б рай. Микола також студент.
|
Якщо прості за конструкцією речення мають розмовний характер або є стійкими фразеологічними висловлюваннями |
Моя мама вчителька. Два чоботи пара. |
V. Узагальнення знань
1. Виконання учнями вправ
1) Списати речення, вставити пропущені розділові знаки, підкреслити присудки. Пояснити наявність або відсутність тире:
Почуття міри це якість митця. Слово не стріла, а глибше ранить. Душа моя пастка холодна й німа. Відчувати в окопі живу душу біля себе це справжнє щастя. Перше вересня завжди свято. Тричі по три дев’ять. Хліб всьому голова. Молодість буйність, а старість не радість. Це мій народ! Вірний приятель то найбільший скарб. Говорити не горох молотити.
Зразок: Україна – це… Україна – це…
1.Що таке України? 2. Хто такі українці? 3. Що таке Конституція? 4. Що таке незалежність? 5. Що таке консенсус? 6. Що таке компроміс? 7. Що таке референдум?
3) За схемами складіть речення, запишіть їх, поставте необхідні розділові знаки:
1.______ значить ______ . 2. ______ мов _______ . 3. ______ не _______ .
4. Інфінітив іменник. 5. Іменник прикметник. 6. Інфінітив інфінітив.
VІ. Підсумки роботи
Метод триступеневого інтерв’ю.
Питання для інтерв’ю:
VІІ. Домашнє завдання: