Реакції обміну між розчинами електролітів, умови їх перебігу

Про матеріал
Організовується самостійна робота учнів (учні , які мають високий рівень навчальних досягнень працюють за індивідуальними картками). Поступово виконуються завдання кожного типу. Умови завдань роздаються учням у вигляді карток. Учитель слідкує за індивідуальною роботою , відповідає на запитання, допомагає. На дошці один учень виконує третій варіант завдань. Результати обговорюються колективно
Перегляд файлу

Урок 14

 

Реакції обміну між розчинами електролітів, умови їх перебігу

Мета: Розширити знання про особливості та умови перебігу реакцій йонного обміну; закріпити вміння складати йонні рівняння; продовжити формувати вміння передбачити ймовірність перебігу реакцій у розчина. Продовжити формувати вміння користуватися таблицею розчинності основ, кислот та солей у воді; розвивати в учнів навички працювати з дидактичним матеріалом. Продовжити формувати і розвивати в учнів системи вмінь та навичок користуватися хімічною мовою.

формувати культуру хімічного мовлення, спілкування в колективі та з вчителем. Виховувати в учнів інтерес до предмету хімії

Тип уроку: удосконалення знань і вмінь учнів.

Методи та методичні прийоми: пояснювально – ілюстративний метод.

Основні поняття та терміни: реакції йонного обміну, йонні рівняння, йони, катіони, аніони.

Обладнання та реактиви: таблиці на кожну парту для учнів «Розчинність основ, кислот та солей у воді».

 

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку та мотивація навчальної діяльності учнів.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Перевірка домашнього завдання.

Питання до класу (мозковий штурм)

  1. Які речовини належать до електролітів,  які до неелектролітів, а які до слабких електролітів?
  2. У чому полягає основна різниця між кислотами та лугами у світлі теорії електролітичної дисоціації?
  3. Які реакції називають реакціями йонного обміну?
  4. Які речовини вступають у реакції йонного обміну?
  5. У яких випадках реакції обміну між розчинами електролітів відбуваються до кінця?
  6. Яке рівняння називають повним йонним рівнянням реакції?

ІV. Вивчення нового матерціалу

Організовується самостійна робота учнів (учні , які мають високий рівень навчальних досягнень працюють за індивідуальними картками). Поступово виконуються завдання кожного типу. Умови завдань роздаються учням у вигляді карток. Учитель слідкує за індивідуальною роботою , відповідає на запитання, допомагає.  На дошці один учень виконує третій варіант завдань. Результати обговорюються колективно.

Завдання:

Виконання завдань на закріплення знань

  1. Для реакції, що відбувається в розчині до кінця, напишіть молекулярне, повне та скорочене йонні рівняння. У кожному випадку назвіть ознаку реакції, за якою можна судити про можливість її перебігу.

І варіант  Cu(NO3)2 + NaOH →

                      KNO3 + NaOH →

ІІ варіант  CrCl3 + AgNO3

                       CrCl3 + Mg(NO3)2

ІІІ варіант   K2S + Pb(NO3)2

                       K2S + NaNO3

  1. Допишіть молекулярні рівняння реакцій, складіть повні та скорочені йонні рівняння.

І варіант  натрій сульфід + хлоридна кислота →

                      калій гідроксид + нітратна кислота →

ІІ варіант  алюміній сульфат + барій хлорид →

                       натрій карбонат + сульфатна кислота →

ІІІ варіант   сульфатна кислота + плюмбум (ІІ) нітрат →

                       барій гідроксид + хлоридна кислота →

Виконання завдань на закріплення знань у змінених умовах

  1. Закінчіть молекулярне рівняння реакцій, напишіть повні та скорочені йонні рівняння.

І варіант     CuCl2 + ? → Cu(OH)2 + ?

                        Ba(NO3)2 + ? → BaSO4 + ?

ІІ варіант    FeS + ? → FeCl2 + ?↑

                        CaCl2 + ? → CaSO4 + ?

ІІІ варіант   Na2CO3 + ? → CO2 + H2O + ?

                       NaOH + ? → ? + H2O

Чи мають ці завдання тільки один розв'язок?

4.  Випишіть із переліку формули солей, які взаємодіють з хлоридної кислотою: AgNO3, KI, Na2CO3, MgSO4.

Індивідуальні завдання:

Виконання завдань на творче застосування знань.

  1. Наведіть по два рівняння реакцій, що відповідають такому йонному рівнянню:

       А) H+ + OH- → H2O                            Г) Zn2+ + 2OH- → Zn(OH)2

       Б) Ag+ + Cl- → AgCl↓                        Д) 2H+ + SO32- → SO2 + H2O

В) SiO32- + 2H+ → H2SiO3

2.   Складіть формули електролітів, скориставшись таким переліком йонів:

       PO43-,  Pb2+,  NO3-,  OH-,  K+.

3.    Наведіть по два рівняння, що відповідають кожній схемі реакції, напишіть повн та скорочене йонні рівняння для кожної реакції:

        А) сіль + сіль → сіль + сіль↓;

        Б) луг + кислота → сіль + вода;

        В) сіль слабкої кислоти + кислота → сіль + газ + вода;

        Г) сіль + луг → сіль + основа↓.

Завдання 1.

Запишіть молекулярні, повні та скорочені йонні рівняння для реакцій, що відбуваються в розчині до кінця:

AgNO3 + AlCl3

BaCl2 + Fe2(SO4)3

Знайдіть відповідність між вихідними речовинами та продуктамиреакцій йонного обміну:

H2SO4 + NaOH →                а) KNO3 + AgCl↓

AgNO3 + NaCl →                 б) KCl + Fe(OH)2

Ba(NO3)2 + K2SO4 →            в) Al(NO3)3 + AgCl↓

KCl + AgNO3 →                   г) Na2SO4 + H2O

AgNO3 + AlCl3 →                д) KNO3 + PbS↓

FeCl2 + KOH →                   е) NaNO3 + AgCl↓

K2S + Pb(NO3)2 →                є) KNO3 + BaSO4

Завдання 2.

Запишіть молекулярні, повні та скорочені йонні рівняння для реакцій, що проходять в розчині до кінця. Які ознаки протікання реакцій до кінця?

Натрій карбонат + цинк сульфат →

Купрум (ІІ) сульфат + натрій гідроксид →

А тепер давайте перевіримо наші записи за допомогою дослідів.

Виберіть із наведених рівнянь реакцій, ті які протікають до кінця:

а) K2S + 2NaNO3 → Na2S + 2KNO3

б) FeCl2 + H2S → 2HCl + FeS

в) Li2SO4 + 2KOH → 2LiOH + K2SO4

г)  Na2SO4 + ZnCl2 → ZnSO4 + 2NaCl

д) K2SO4 + Pb(NO3)2 → 2KNO3 + PbSO4

е) ZnCl2 + 2NaOH → 2NaCl + Zn(OH)2

є) 3ZnSO4 + 2AlCl3 → 3ZnCl2 + Al2(SO4)3

ж) Na2CO3 + ZnCl2 → 2NaCl + ZnCO3

з) CaCl2 + Mg(NO3)2 → Ca(NO3)2 + MgCl2

і) KF + NaCl → KCl + NaF

й) K3PO4 + 3AgNO3 → Ag3PO4 + 3KNO3

к) KOH + HNO3 → KNO3 + H2O

л) K2CO3 + 2HCl → 2KCl + CO2 + H2O

Завдання 3.

Складіть молекулярне, повне та скорочене йонні рівняння реакцій, що відповідають схемам:

Купрум (ІІ) хлорид + ? → купрум (ІІ) гідроксид + ?

Купрум (ІІ) нітрат + ? → купрум (ІІ) сульфід + ?

Узагальнення і закріплення знань

 «Виправ твердження»

Утворення двох розчинних речовин – реакція пройшла до кінця.

Вода – сильний електроліт.

Для реакції можна взяти нерозчинну речовину – в процесі взаємодії вона розчиниться.

VI. Підбиття підсумків уроку.

Що ми з вами знали та що ми дізналися?

Запишіть молекулярне, повне та скорочене йонні рівняння для реакції, що відбувається в розчині до кінця:

K2S + Pb(NO3)2

H3PO4 + Ca(OH)2

CrCl3 + AgNO3

Запишіть молекулярні, повні та скорочені йонні рівняння.

Алюміній бромід + купрум (ІІ) хлорид →

Калій карбонат + магній хлорид →

Складіть молекулярне, повне та скорочене йонне рівняння реакції, що відповідає схемі:

Натрій фосфат + ? → кальцій фосфат + ?

Складіть рівняння реакцій йонного обміну за такою схемою:

Ba(OH)2 à BaCl2 à Ba(NO3)2 à KNO3

 

V.Домашнє  завдання:

 

docx
Пов’язані теми
Хімія, Розробки уроків
Додано
20 жовтня 2021
Переглядів
2814
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку