Речення. Головні ознаки речення

Про матеріал
Поняття про речення як одиницю мовлення, що виражає закінчену думку; вміння розрізняти на слух завершене і незавершене речення; доброзичливе ставлення до природи.
Перегляд файлу

Навчальний предмет. Українська мова. 2 клас.

Розділ. Речення.

Тема. Речення.

Тип уроку. Комбінований.

Мета. Формувати в учнів поняття про речення як одиницю мовлення, що виражає закінчену думку; розвивати вміння розрізняти на слух завершене і незавершене речення; виховувати доброзичливе ставлення до природи.

Обладнання: М. С. Вашуленко , С. Г. Дубовик  підручник «Українська мова та читання»  2 клас, картки для індивідуальної роботи.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Пролунав дзвінок,
Почався урок.
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім 2 класі
Діти — просто молодці!
ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання. Вправа 11.

  • Назвіть службові слова.
  • Які слова зайві? Доведіть свою думку.
  • Що цікавого ви дізналися з хвилинки спілкування?

ІІІ. Повідомлення теми , мети уроку

-        Діти, прочитайте тему уроку з підручника, с.104(Поняття про речення).

-        Сьогодні ми помандруємо казковою країною «Речення», де пригадаємо, з чого складається речення, навчимося правильно складати і записувати речення.

1. Гра «Уявний мікрофон»

  • З чого складається текст? (З речень.)
  • Як відокремлюються речення в усному мовленні? (Паузою)
  • А в писемному? (Розділовими знаками.)
  • З чого складається речення? (Зі слів.)
  • Як пишуться слова в реченні? (Окремо)
  • З якої букви пишеться перше слово в реченні?
  • Що ставимо в кінці речення? Оголошення переможця.

ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Робота з текстом.

Картка 1.

Прочитати і полічити скільки речень у тексті

Всі знають солов’я. Горлечко у нього  зі щирого срібла. Пісня соловейка – як струмочок, що дзвенить-переливається. Але співає він лише навесні.

  • Скільки речень в тексті? (4 речення).
  • Як ви визначили? (Перше слово пишеться з великої букви, а в кінці речення ставиться крапка).

2. Робота з підручником. Вправа 1 с.104

  • Прочитайте виразно текст. Кінець кожного речення позначайте зниженням голосу і паузою.
  • Скільки в ньому речень?
  • Спишіть друге речення. (У школі тебе навчають учителі.)
  • Попрацюємо в парі. Поєднайте в речення сполучення слів обох колонок.
  • Запишіть утворені речення.

3. Каліграфічна хвилинка

Р р ре ру ра ро ри рі

речення робота робітник робот

  • Яка орфограма у слові речення?

4. Словникова робота

Учитель — той, хто вчить, викладає навчальний предмет у школі.

  • Складіть речення зі словом учителька і запишіть в зошиті.

5. Робота з підручником. Вправа 3 с.105.

  • Прочитайте вірш.
  • Переставте рядки так, щоб прочитати уривок із вірша Максима Рильського.
  • Прочитайте його для класу.
  • Дайте відповідь на питання із зеленого прямокутника.
  • Складіть і запишіть речення, використовуючи виділені словосполучення слів (дівчата-балеринки, білесенькі сніжинки)

6. Робота з підручником. Ознайомлення з правилом с. 104.

 Прочитайте правило.

  • Що виражає речення?
  • Зверніть увагу на підказку , сторінка 105

7. Бесіда про допомогу пташкам узимку

  • Що таке веселка?
  • Коли можна побачити веселку?
  • Як можна по іншому назвати це явище природи?
  • Скільки кольорів у веселці?
  • Який колір подобається? Чому?

Фізкультхвилинка

Раз, два, три, чотири, п’ять —

Треба вправи починать.

Раз, два, три, чотири —

Руки в боки, два підскоки.

Раз, два, три —

Нові вправи почали:

Нахил вправо, нахил вліво,

Вгору, вниз подивись,

До роботи знов берись.

8.Робота з підручником. Вправа 4 с.105

а) Я дослівник.

  • Почитайте слова кожної групи.
  • Який колір називають сонячним?
  • Який колір вважають кольором життя?
  • Який колір надає людині настрою?
  • Скільки речень склали зі слів? (три речення).

б)Самостійна робота

  • Запишіть речення.
  • Прочитайте питання в зеленому прямокутнику.

в) Перевірка виконаних робіт.

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Гра «Розсипанка»

Картка 2.

Скласти  речення із розсипаних слів

ліс зима У прийшла.

одягли шуби Дерева білі.

співу Не пташок чути.

2. Самостійна робота

Картка 3.

Прочитати. Подумати, чи всi групи слiв є реченнями. Виписати тiльки речення.

Зима

Запорошив усе

Тяжко птаха добувати їжу

Про них піклуються діти

Вони змайстрували

Щодня прилітають пернаті до годівниці

VІ. Підсумок  уроку

1. Гра «Уявний мікрофон».

  • З чого складаються речення?
  • Що є головною ознакою речення?

2.Самооцінка знань.

  • У вас є сигнальні картки – кольори світлофора (зелений, жовтий, червоний). Покажіть той колір, що відповідав би рівню засвоєння знань протягом уроку.
    • Зелений – вивчив добре. Шлях у науку далі відкрито
    • Жовтий – увага. Треба трохи повторити ще.
    • Червоний – зупинись. Вивчи те, що не довчив.

VІІ. Домашнє завдання

  • Виконати вправу 4 ( 2) завдання — усно, письмово; вивчити правило (с. 104).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
22 березня 2022
Переглядів
1461
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку