Розповідні речення. Розділові знаки в кінці розповідного речення

Про матеріал
Розповідні речення. Розділові знаки в кінці розповідного речення. Дати учням уявлення про розповідне речення; формувати навички інтонування розповідних речень; розвивати мовлення, пам'ять, увагу учнів; виховувати любов до природи.
Перегляд файлу

Навчальний предмет. Українська мова. 2 клас.

Розділ. Речення.

Тема.  Розповідні речення. Розділові знаки в кінці розповідного речення

Тип уроку: комбінований

Мета. Дати учням уявлення про розповідне речення; формувати навички інтонування розповідних речень; розвивати мовлення, пам'ять, увагу учнів; виховувати любов до природи.

Обладнання: М. С. Вашуленко, С. Г. Дубовик підручник «Українська мова та читання»  2 клас, картки для індивідуальної роботи.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Пролунав дзвінок,
Почався урок.
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім 2 класі
Діти — просто молодці!
ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Гра «Добавлянка»

  • Прочитайте та доповніть речення.

Пухнастий сніг укрив землю … .

Білочка виглядає з … .

Дятел лікує … .

Зайчик дрімає під … .

Мишка сховалася у … .

Ведмідь впадає в зимову … .

  • Які звірі не впадають у сплячку?

2. Словникова робота

а)Відгадати загадку.

Влітку наїдається, а взимку висипається? (Ведмідь)

  • Скільки складів у цьому слові?
  • Виконайте його звуко-буквений аналіз.

3. Каліграфічна хвилинка

В в ве ва во ву ві ви

ведмідь ведмежатко ведмедиця барліг

У ведмедя десять пісень, і всі про мед.

  • Як ви розумієте це прислів’я.

2. Перевірка домашнього завдання. Вправа 4 (2) с. 104.

  •      Прочитайте речення, які ви склали зі словами.
  •      Від якого слова утворилося слово помаранчевий?

ІІІ. Повідомлення теми , мети уроку

  •         Сьогодні на уроці ми ознайомимося з розповідними реченнями, з розділовими знаками в кінці таких речень, а також будемо вчитися вимовляти ці речення з правильною інтонацією.

ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Пояснення вчителя

а) Робота з інтонування речень

Прийшла зима.

Прийшла зима!

  • Прочитайте перше речення. Про що в ньому розповідається?
  • А щоб дізнатися, який знак ставимо в кінці цього речення, відгадайте загадку.

б) Відгадування загадки

Маленька, менша від мачини.

Ні з ким не стану на борню,

А при читанні, коли треба,

Й людини мову зупиню. (Крапка)

Д. Білоус

— То що ставимо в кінці розповідного речення?

Висновок. Речення, в якому про щось розповідається або повідомляється, називається розповідним. У кінці розповідного речення ставиться крапка.

Цвітуть сади.

Шумлять гаї.

Це речення розповідні.

Розкажуть щось тобі й мені,

 І крапку ставимо в кінці.

г) Робота з інтонування речень

  • Прочитайте друге речення. Про що говориться в другому реченні? (Настав казковий вечір!)
  • Чим відрізняється друге речення від першого? (Розділовими знаками.)
  • Що стоїть у кінці другого речення? (Знак оклику.)

Висновок. Якщо розповідне речення вимовляється з особливим почуттям, із захопленням, радістю, то в кінці такого речення ставиться знак оклику.

2. Робота з підручником. Вправа 1 с. 106.

  • Прочитайте виразно вірш Лесі Лужецької і вивчи його на пам’ять.
  • Із скількох речень складається  вірш?
  • Про що йдеться в кожному з них?
  • Назвіть розповідні речення. Чому ці речення є розповідними?
  • Випишіть розповідні речення.

 3. Робота з підручником. Ознайомлення із правилом с. 106.

  • Яке речення називається розповідним?
  • Що ставимо в кінці розповідного речення.
  • Наведіть приклади власних розповідних речень.
  • Поміркуй від якого слова утворилося слово розповідне?

Фізкультхвилинка

Раз, два, три, чотири, п’ять.

Стали в колі ми кружлять.

Покружляли, розійшлися,

До роботи знов берися.

4. Робота з підручником. Виконання вправи 2 с. 107.

  • Прочитайте уривки з віршів. Що спільного у них?
  • Скільки речень у кожному з уривків?
  • Який розділовий знак стоїть у кінці кожного речення?
  • З якою інтонацією треба читати речення.
  • Запишіть одне з речень з пам’яті.

5. Гра «Знайди «зайве» слово»

Лижі, м’яч, сани, ковзани.

  • Яке слово «зайве»? Чому?
  • Чи можна назвати цю групу слів реченням? Чому?

Об'єднайте ці слова так, щоб утворилося речення. Запишіть його.

3. Робота з підручником. Виконання вправи 3 с. 107.

  • Прочитайте виразно загадки.
  • Складіть і запишіть розповідні речення зі словами-відгадками.

4. Розвиток зв’язного мовлення. Творча робота з використанням краєвидів звимку.

а) Перегляд малюнків..

  • Що об’єднує ці малюнки?
  •  Чи подобається вам ця пора року? Чому?
  • Назвіть ознаки зими.

б) Самостійна робота

  • Складіть і запишіть два розповідні речення про природу взимку.

в) Перевірка виконаних робіт.

г) Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»

  • Доберіть асоціації до слова зима.

(Сніг, заметіль, розваги, мороз, ковзанка, лід, сніжки, лижі).

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Творча робота

Картка 1.

Продовжити  речення і записати.

Я знаю 5 назв птахів мого краю: …, …, …., …, … .

Я знаю 5 назв тварин мого краю: …, …, …., …, … .

Я знаю 5 назв квітів мого краю: …, …, …., …, … .

2.Самостійна робота. Вправа 4 с.107

  • Прочитайте речення, вставляючи пропущені слова.
  • Доповніть текст двома розповідними реченнями. Запишіть складені речення.

3.Словникова робота

  • Поясніть значення слова паморозь.

VІ. Підсумок  уроку

  • Які речення називаються розповідними?
  • На які групи розподіляються розповідні речення за інтонацією?
  • Для підбиття підсумку діти обирають одне з речень:

2. Вправа «Незавершене речення»

  • Я задоволений, але...
  • Я дізнався...
  • Я не задоволений, тому що...
  • У мене гарний настрій, тому що...

VІІ. Домашнє завдання

  •       Виконати вправу 234, вивчити правила с. 90-91.

 

docx
Додано
22 березня 2022
Переглядів
10812
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку