Речення. Поняття про речення (українська мова, 2 клас)

Про матеріал
Розробка уроку для 2 класу " Українська мова та читання" на основі казки Колобок
Перегляд файлу

Тема. Речення. Поняття про речення (українська мова, 2 клас)

Мета: формувати поняття про речення як одиницю мовлення, що виражає закінчену думку; вчити пов’язувати слова в реченні; розвивати навички написання слів у реченні окремо одне від одного; виховувати доброзичливе ставлення до природи.

Обладнання: підручник для 2 класу « Українська мова та читання», І частина (автори: Н. Кравцова, В. Романова, А. Савчук); казковий герой Колобок, малюнки, картки.

Хід уроку

  1. Організація учнів до уроку

1, 2, 3, 4, 5 – прошу всіх рівненько встати!

Продзвенів уже дзвінок – починається урок!

  • Який у нас урок?

Діти: Рідну мову я вивчаю,

           Її люблю, не забуваю.

           Рідну мову буду знати,

           Берегти і поважати.

  1. Вивчення нового матеріалу
  1. Повідомлення теми і мети уроку. ( Тема уроку записана на дошці.)
  •    Діти, сьогодні ми помандруємо у казкову подорож країною « Речення», де пригадаємо все, що вчили про речення, навчимося правильно складати речення і правильно записувати їх. А допомогами нам буде добрий і веселий герой. Відгадайте загадку і дізнаєтеся, хто він.

Я – клубочок не простий.

Я – клубочок чарівний.

Я тобі допоможу

І дорогу покажу.

Я від діда утікав,

І від баби утікав.

Ти за мною тепер йди

І знання собі знайди (Колобок)

  • Мандрувати ми будемо ось таким маршрутом:
  1. Зупинка « Каліграфічна»
  2. Зупинка «Дослідницька»
  3. Зупинка «Цікавинка»
  4. Зупинка «Руханка»
  5. Зупинка «Плутанка»
  6. Зупинка «Тренувальна»
  1. Зупинка «Каліграфічна»
  • Сьогодні ми мандруватимемо з Колобком.
  •         Але спершу згадаємо, де ж з’явився наш Колобок у казці? Так, у хатинці діда з бабою. І він був схожий на сонечко золоте і кругленьке. А сонечко починається якою буквою? ( Буквою «ес».) Отже, сьогодні ми будемо повторювати написання букви «ес».
  •         Відкривайте зошити, візьміть ручки і запишіть дату.

(вчитель показує на дошці, як писати і з’єднувати букви.)

  •    Запишіть велику і маленьку букви «ес», склади: со, схо, сі, все, всо, ос, сві, ся; слова: сонечко, слово, суничка, своя, світить; речення: Всім дітка світить веселе сонечко.

Сс со схо сі все сво ос сві ся

Сонечко слово суничка своя світить

Всім діткам світить веселе сонечко

  1. Зупинка «Дослідницька»
  •         А хто ж назмітав борошна, випік Колобка? Правильно дід і баба. І завжди пам’ятав Колобок, та не забував, що він схожий на сонечко. Тож помандруємо до іншої зупинки – «Дослідницька».
  •         Давайте і ми згадаємо, що ми знаємо про речення.
  •         З чого складається наше мовлення, текст? ( з речень)
  •         Як відокремлюється речення в усному мовлення? (паузою)
  •         А в писемному? ( розділовими знаками)
  •         З чого складається речення? (з слів)
  •         Як пишуться слова в реченні? (окремо)

а) Створення поробленої ситуації

Сонечко

Сонечко за хмарами

Сонечко сховалося за хмари

  • Що записано у першому рядку? у другому? у третьому рядку?
  • Чому ви думаєте, що це речення?
  • Що виражає речення?

б) Інтонування речень. Робота з підручником (вправа 367, с.103)

- Прочитайте виразно весь текст.

(учні самостійно читають текст)

  • Як треба читати кожне речення?
  • Скільки абзаців у цьому тексті?
  • Скільки речень у першому абзаці? У другому?
  • Спишіть друге речення.
  1. Зупинка «Цікавинка»
  •         Покотився Колобок далі й зустрів Зайчика. Притомився і послухав, що той йому розповів. І попросив виконати таке завдання.
  • Прочитайте записане на дошці. Як ви гадаєте, це речення?

Рано встати золотий сонечко

 

             встало      золоте

  • Слова тут не повзанні між собою. Змініть їх так, щоб утворилося речення.

(учні по черзі добирають слова, ставлячи до кожного запитання.)

  •         Отже, слова в реченні мають бути пов’язані між собою і виражати закінчену думку.
  •         А тепер розглянемо вправу 366
  •         Де речення, а де – ні?
  •         Зіставте ці групи. Яка  з них виражає закінчену думку, а яка – ні?
  •         Прочитайте правильно
  •         Отже, що можна сказати про речення? ( Речення виражає закінчену думку.)
  1. Зупинка «Руханка»
  •         Втомився наш Колобок, покотився він далі й зустрів Вовка. І вирішили вони відпочити разом. Тож давайте і ми з ним відпочинимо.

Фізкультхвилинка

У країні казок

Жив веселий Колобок

Разом з ним усі звірята

Вийшли вранці на зарядку.

Похитали головою,

Раз притупнули ногою,

Руки вгору піднесли.

Трішки ними потрясли.

Нахилились вліво, вправо,

Та цього іще замало.

Руки вгору, руки вниз.

Раз присіли, піднялись,

Головою похитали

Й працювати знову почали.

  1. Закріплення вивчення нового матеріалу
  1. Зупинка «Плутанка»
  • Побіг Колобок далі й зустрів Ведмедя. А Ведмідь розсипав слова
  • Складіть речення із розсипаних слів.

ліс осінь У прийшла

одягли сукні Дерева жовті

у Птахи краї теплі відлітають.

  1. Зупинка « Тренувальна»
  •         А тут Колобок зустрів Лисичку, яка попросила виконати завдання на картках, що є у вас на партах.

а) Картки. ( На картках написані речення з пропущеними словами.)

Завдання. Вставте, де потрібно, слова, щоб вийшло зв’язне речення.

б) Вправа 369, с 103

 - виділяйте голосом кожну закінчену думку.

Скільки речень у тексті?

в) Складання речень за сюжетним малюнком, запропонованим учителем.

 - Складіть речення. Запишіть 1-2 речення в зошити.

  1. Підсумок уроку
  • Як називається країна, якою ми сьогодні мандрували?
  • Як відокремлюються речення в усному мовленні, а як на письмі?
  • З чого складається речення?
  • Що є головною ознакою речення?
  • Як починаємо писати речення і що ставимо в кінці?
  1. Домашнє завдання.

Вправа 371, правило на с 103

  1. Виконати вправу 371. Випиши з улюбленої казки 2 речення
  2. Вивчити правило с 103

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Платаш Лариса
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
15 січня 2022
Переглядів
2015
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку