Урок української мови в 4 класі
«Речення. Види речень за метою висловлювання».
Мета: поглибити знання учнів про речення та його оформлення на письмі, вчити розрізняти види речень за метою висловлювання; розвивати навички правильного інтонування речень відповідно до мети висловлювання та інтонаційного забарвлення; познайомити з різними видами словників; виховувати любов до рідної мови, охайність; збагачувати мовлення учнів.
Обладнання: картки із завданнями, «Довідники для учнів початкової школи», виставка зразків словників, картки для рефлексії «Кольорограма».
ХІД УРОКУ
Люба осінь, добрий день!
Зичу радості й пісень.
Вам же, друзі, я бажаю
Бадьорості на весь день.
На уроці рідну мову
Зараз будемо вивчати
Розберемо кожне слово
Щоб її нам краще знати
Бо вона така чудова,
Мелодійно так звучить…
Поміж мовами-чарівна,
Як її нам не любить?!
---Як ви думаєте, що треба для того щоб вам відкрилися таємниці мови?
2.1.Повідомлення теми й мети уроку
Сьогодні ми знову вирушаємо у чарівну подорож Країною Граматики.
Завітаємо з вами до містечка Речення, де живуть різні речення: великі і малі, їх помічники-різні знаки.
---Відкрийте зошити. Запишіть число, класна робота.
2.2.Повторення вивченого.
а) Диктант «Навиворіт»
азкіреб, итяотс, агород, ароколіб, ирп
-Прочитайте правильно слова. Запишіть.
-Що вони означають, яку інформацію несе в собі кожне слово?
-Яке слово не несе інформації?
-Складіть речення.
б) Хвилинка каліграфії.
-Каліграфічно запишіть складене речення.
-Що називається реченням?
3.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
3.1.Робота з правилами.
-Відкрийте підручник на с.21, прочитайте правило.
-Які бувають речення за метою висловлювання?
Знайдіть у Довідниках: що таке розповідне ( питальне, спонукальне) речення.
-За емоційним забарвленням ( інтонацією) речення поділяють на окличні і неокличні.
-Знайдіть і прочитайте правило.
3.2.Доповнення речень.
-Візьміть картки, прочитайте завдання № 1(ДОДАТОК). Це завдання виконуйте в парі. Допомагайте один одному.
Перевірка.
-Кому було легко виконувати це завдання?
-У кого виникли труднощі?
3.3.Визначення характеристики поданих речень.
-Прочитайте завдання № 2(ДОДАТОК) на картці.
-З’єднайте речення та їх характеристики.
Перевірка.
-Які розділові знаки можуть стояти в кінці:
* розповідного речення
* питального
* спонукального
3.4.Сторінка-цікавинка.
Вірмени питальну інтонацію позначають у кінці речення двокрапкою.
Греки—крапкою з комою, а іспанці так люблять знак питання, що ставлять його і на початку, і в кінці речення. Причому, на початку розділовий знак ставиться догори ногами, а в кінці—як ми звикли.(?)
4.ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.
5. ЗАКРІПЛЕННЯ ТЕМИ
5.1.Робота з підручником
-Відкрийте підручники с.37. Прочитайте завдання.
-Прочитайте текст, доберіть заголовок.
Читання тексту вголос.
-Запишіть заголовок і текст.
-Користуючись таблицею, знайдіть в тексті розповідне речення, спонукальне, питальне, окличне.
-Про що текст.
5.2.Робота зі словником. Знайомство з видами словників.
-Що ви знаєте про словники?
-Які бувають словники?
Сторінка-цікавинка.
-У вас на партах є «Тематичний словник школяра»
-Як ви думаєте, чому він так називається?
-Знайдіть у словнику значення наступних слів і скажіть до якого розділу (теми) воно відноситься.
ЦЯМРИНА, КОМІБА, ПОЛОВІТИ
Перевірка.
6.ПІДСУМОК УРОКУ
-Пропоную підвести підсумок уроку за допомогою кольорограми.
Візьміть картки, приготуйте олівці.
За допомогою кольорів, дайте відповідь : чи був для вас корисним цей урок.
ЧЕРВОНИЙ КОЛІР--------висока оцінка
СИНІЙ КОЛІР ----------середня оцінка
ЗЕЛЕНИЙ КОЛІР-----------низька оцінка.
---Щиро дякую вам за урок!
Вивчаймо мову українську-
Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну,
Прекрасну, милу і чудову,
Як материнську пісню колискову.
ДОДАТОК
КАРТКА. ЗАВДАННЯ №1
Доповніть речення, визначте вид.
КАРТКА. ЗАВДАННЯ №2
Бережи книгу! розповідне, окличне
Відвідай столицю України. розповідне, неокличне
Чому ти не вивчив вірш?! питальне, окличне
Як гарно на річці! питальне, неокличне
Взимку дуб спить. спонукальне, окличне
Чому співає струмок? спонукальне, неокличне