Речення з однорідними членами. Однорідні члени речення із сполучниковим, безсполучниковим і змішаним зв’язком. Кома між однорідними членами речення.

Про матеріал

Розробка навчального заняття з української мови з використанням інтерактивних та мультимедійних технологій навчання ( 8 клас)

Тема. Речення з однорідними членами. Однорідні члени речення із сполучниковим, безсполучниковим і змішаним зв'язком. Кома між однорідними членами речення.

Мета: поглибити знання восьмикласників про однорідні члени речення; сформувати загальнопізнавальні вміння знаходити однорідні члени речення та визначити їх вид, аналізувати зв'язок між ними, а також смислові відношення, правильно розставляти розділові знаки та інтонувати речення з однорідними членами; розвивати творчі вміння складати речення з однорідними членами та використовувати їх в усному та писемному мовленні; виховувати любов до рідного слова.

Міжпредметні зв'язки: однорідні члени речень як засіб художньої виразності (література).

Тип уроку: урок засвоєння нових знань з елементами проблемного навчання та мультимедійною підтримкою.
















Перегляд файлу

Розробка навчального заняття з української мови з використанням інтерактивних та мультимедійних технологій  навчання ( 8 клас)

 

Тема.  Речення з однорідними членами. Однорідні члени речення із сполучниковим, безсполучниковим і змішаним зв’язком. Кома між однорідними членами речення. 

Мета: поглибити знання восьмикласників про однорідні члени речення;  сформувати загальнопізнавальні вміння знаходити однорідні члени речення та визначити їх вид, аналізувати зв’язок між ними, а також смислові відношення, правильно розставляти розділові знаки та інтонувати речення з однорідними членами; розвивати творчі вміння складати речення з однорідними членами та використовувати їх в усному та писемному мовленні; виховувати любов до рідного слова.

Міжпредметні зв’язки: однорідні члени речень як засіб художньої виразності (література).

Тип уроку: урок засвоєння нових знань з елементами проблемного навчання та мультимедійною підтримкою.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Учитель: Добрий день, діти!

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

  1.          Психологічна настанова й внутрішня мотивація щодо вивчення теми:                   

Я рада вітати всіх присутніх на зустрічі з його величністю Словом.

Чи готові ви до спілкування, до співпраці?

               Подаруйте посмішку собі,

 Один одному,мені.

 Я дарую посмішку і вам,

 Радість допоможе у житті всім нам.

  1. Девіз уроку:

Працюємо дружно, плідно, сумлінно, щоб вивчити тему на відмінно.

IІІ. Повідомлення теми, мети  уроку 

Учитель: Тема ця і не нова, та для всіх цікава.

 Будуть в нас нові слова, буде і забава.

І в скарбничку вашу власну до цієї теми

Мовних скарбів пребагато

Ми з вами зберемо !

Тож будьте всі уважні, діти !

У зошит тему й дату запишіть !

 

Запис у зошити дати та теми уроку.

1. Оголошення епіграфа уроку:

 Буду я навчатись мови золотої

 У трави-веснянки, у гори крутої,

 В потічка веселого, що постане річкою,

 В пагінця зеленого, що зросте смерічкою.

                            А.Малишко

 

 

IV. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок восьмикласників

1. Експрес-опитування.

1.Які члени речення називаються однорідними?

( слайд)

2. Які члени речення можуть бути однорідними?

( слайд)

3.Як можуть поєднуватися між собою однорідні члени речення?(За допомогою сполучників та інтонації)

( слайд)

4.З якою інтонацією вимовляються  однорідні члени речення? ( слайд)

(З інтонацією переліку та протиставлення)

5.Які сполучники використовуємо для поєднання однорідних членів  речення? (Сполучники сурядності)

Як називається такий вид зв’язку ? Робота  зі схемою(слайд)

 6. А як називається вид зв’язку , коли сполучники відсутні?

(безсполучниковий)

V. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу

 

1.Проблемне завдання.

 

Порівняйте речення. Чим вони відрізняються?

Поспішай не словами, а ділами.(Народна творчість).

Поспішай не гучними словами, а добрими ділами.(Народна творчість).

   Висновок: однорідні члени речення бувають поширені(мають при собі пояснювальні слова) й непоширені(не мають при собі пояснювальних слів)

2.Робота над виразністю читання речень з однорідними членами.

Вправа 255( усно)

 

Яка роль однорідних членів речення?(надають образності і виразності мовленню)

3.Повідомлення вчителя.

Сьогодні ми відтворимо та  доповнимо знання  про  те, коли  ставиться й не ставиться кома  між однорідними членами. Спробуємо разом у цьому розібратися.

Та перш , ніж ми почнемо працювати, відгадайте загадку(Слайд)

 

Слайд

Кома між однорідними членами речення ставиться за наявності:

  • Безсполучникового зв’язку

Повітря було чисте, прозоре(П.Мирний);

 

  • Повторюваних єднальних сполучників

Любіть тваринку, і травинку,і сонце завтрашнього дня…(Л.Костенко);

  • Сполучникового зв’язку з протиставними сполучниками

 

 У житті потрібно думати не тільки про себе,але й про навколишній світ;

 

  • Розділового повторюваного сполучника

І соловейко на калині то щебетав, то затихав(Т.Шевченко);

 

  • Змішаного звязку

Ясна смуга на воді все ширшає,більшає та довшає.(І.Нечуй-Левицький)

  1.  Робота в малих групах.

Кожен ряд отримує групу речень,з яких потрібно виписати речення:

1 група – із безсполучниковим зв’язком(1,2)

2 група – із сполучниковим зв’язком(3,4)

3 група – із змішаним зв’язком(5,6)

 Калина – символ України

1.Кожний народ має свої святині,свої символи, опоетизовані образи дерев,квітів,рослин,птахів,тварин.

2.Є вони і в нашого українського народу - калина, верба, тополя, дуб,чорнобривці...

3. «Без верби і калини нема України», - каже народне прислів’я.

4.Садять калину  біля хат,щоб весною білим цвітом милувала,а зимою від застуди лікувала.

5.Нею лікували застуду,  гіпертонію, кровотечі й ангіну.

6.Посадімо біля своєї оселі кущ калини на щастя, на добро, на любов і славу нашої України, на наше безсмертя.

 

Кома не ставиться

  • Перед одиничним сполучником і(й), або, чи, та(і)

Голублять душу людини свіжі й ніжні запахи степу…(Г.Тютюнник).

Хлопці та дівчата;учні або вчителі

  • Між двома дієсловами в однаковій граматичній формі, що вказують на рух і  його мету:

Піди допоможи товаришу. Візьми однеси книжки.

 

  • Два однорідних члени,що станолять фразеологізм і з’єднані повторюваними сполучниками і..і або ні…ні: ні в сих ні в тих,і туди і сюди, або пан або пропав

VI. Формування практичних умінь і навичок шляхом виконання системи завдань і вправ

1.Робота біля дошки з картками

Картка 1

Уведіть  подані  групи слів  у ролі  однорідних членів  до самостійно складених речень. Речення запишіть,підкресліть у них всі члени речення,поясніть розділові знаки.

 

  • Поля й степи,ліси і гори, річки й моря.

Картка 2

 

Уведіть  подані  групи слів  у ролі  однорідних членів  до самостійно складених речень. Речення запишіть,підкресліть у них всі члени речення,поясніть розділові знаки.

  • І вчора,і сьогодні,і завтра,і завжди.

Картка 3

Уведіть  подані  групи слів  у ролі  однорідних членів  до самостійно складених речень. Речення запишіть,підкресліть у них всі члени речення,поясніть розділові знаки.

 

  • Працьовиті,самовіддані,горді,завзяті.

2.Творча робота(решта учнів)

Скласти з поданими фразеологічними словосполученнями речення

 ( Слайд)

1 – ий ряд –  Ні  пуху ні пера;

                     І день і ніч

 

2 – ий ряд – Н і сміх і гріх;

                    і риба ні м’ясо

 

3 - ий  ряд  - Ні світ ні зоря;

                     Ні за що ні про що

 

 Перевірка записаних на дошці та складених самостійно речень.

  1. Робота з підручником.(вправа 252)

6.Творча вправа «Наслідуючи автора»(слайд)

 

VII. Підсумок уроку

1. Опрацювання епіграфа уроку:

 Буду я навчатись мови золотої

 У трави-веснянки, у гори крутої,

 В потічка веселого, що постане річкою,

 В пагінця зеленого, що зросте смерічкою.

                            А.Малишко

 1.Визначити, які члени речення є однорідними.

3.Пояснити правила вживання ком у реченні.

4.Пояснити написання слів «трави-веснянки».

5.ОЧР є поширеними чи непоширеними?

2.Учитель:     Ось урок наш закінчився

    Добре всі ми потрудились

   Дещо повторили, а чогось навчилися.

Брейн-ринг

« Брейн » - блискуча думка, ідея, відповідь

« Ринг » - майданчик для змагань, арена

 

О.Герцен зазначав: «Пусті відповіді вбивають справедливі запитання»

 

1. Однорідними членами речення називаються  ……

2. Які типи зв’язку між однорід.чл.речення ?

4.  Для зв’язку одн.чл. речення використовуються будь-які сполучники.  ----

5.  Сполучники сурядності поділяються на 3 групи.

6.  І сміх і гріх – це однор.підмети ? ( Ні - це фразеологічні сполучення! )

7.  Для вимови однор.чл.речення характерна інтонація зіставлення ( Ні – протиставлення або переліку)

Учитель:        Вам вдячна, діти, за увагу,

     За вашу щирість, доброту,

     Я зичу всім умінь, наснаги.

     Знання хапайте на льоту

VIII. Домашнє завдання

Завдання маєте додому,

Всі у щоденник запишіть:

§ 22 вивчить

І вправу 254 зробить.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
9 березня 2023
Переглядів
1464
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку