Регуляція травлення. Харчові розлади та їх запобігання.

Про матеріал
Урок з теми травлення.На уроці застосовують : :біологічний футбол,Інтелектуальну розминуа «Так – ні ».
Перегляд файлу

Тема уроку: Регуляція травлення.  Харчові розлади та їх запобігання.

Мета уроку:

навчальна: розглянути процес регуляції травлення в людини, ознайомитися з причинами   основних  захворю­вань шлунково-кишкового тракту та харчових отруєнь, наголосити на важливості профілактичних заходів  щодо запобігання захворюванням органів травлення  з  правилами надання першої медичної допо­моги в разі цих захворювань, сформувати  поняття про    профілактику   шлунково-кишкових  захворювань та   розуміння  потреби дотримання  правил гігієни

розвивальна: розвивати вміння надавати першу медичну допомогу при отруєннях, вміння працювати самостійно з додатковою літературою, стисло давати відповіді на запитання, вміння використовувати набуті знання на практиці розвивати вміння працювати самостійно з додатковою літературою, на основі одержаних знань заповнювати таблицю

виховна: виховувати прагнення до збереження власного здоров’я, дотримання санітарно-гігієнічних норм харчування для запобігання прояву цим захворюванням, сприяти формуванню гігієнічних вмінь і навичок в повсякденному житті школярів, виховувати інтерес до предмету, до професії лікаря, бажання дотримуватись правил гігієни для попередження захворювань, сформулювати   правила   гігієни   нормального травлення, провести антинікотинову, антиалкогольну пропаганду.

Тип уроку:  комбінований ( узагальнення і систематиза­ції , засвоєння нових 

                                               знань )

Основні поняття і терміни: гігієна травлення, харчо­ві отруєння, сальмонельоз, ботулізм, холера, ін­фекція.

Обладнання: таблиця «Будова органів травлення», мультимедійна презентація «Будови органів травлення»,  слайди «Вплив алкоголю і нікотину на організм людини», фотографії пошкоджених органів трав­лення з медичної енциклопедії, таблиці «Плоскі черви», «Круглі черви», портрет Боткіна, доповіді, ілюстрації, таблиця «Отруйні гриби», підручник

Хід роботи

Епіграф уроку: «Надмірне захоплення їжею беззаперечно

 шкідливе, як і будь-яка крайність у житті». (І.П.Павлов).

  1. Організаційний момент

  Психологічна розминка

Учитель. Усі ми дуже різні й вод­ночас надзвичайно схожі. Зараз це   перевіримо. Хто полюбляє ласувати морозивом – підніміть праву   руку, у кого вдома є домашні тварини – ліву. Хто лю­бить свою   родину – плесніть у доло­ні, у кого є друзі – посміхніться.

Ось бачите, ми тепер більше знаємо один одного.

     Але, як рослина не може існувати без своїх органів, так і вчитель – без сво­їх учнів, тому я розраховую на вашу активну роботу. І сподіваюся, що дух партнерства допоможе нам у цьому.

    Тепер зверніть увагу на дошку. Діти, сьогодні  на уроці  ми з вами  працюватимемо під гаслом : «Аналізуємо, узагальнюємо, пізнаємо!»

ІІ. Актуалізація опорних знань

Гра «Біологічний футбол»

Грають по черзі, кожна правильна відповідь – «гол» – оцінюється 1 бал.

Запитання:

Протоки яких залоз відкриваються до дванадцятипалої кишки?

Чому шкідливо весь час жувати жувальну гумку?

Які основні функції тонкого кишечника?

Яка роль жовчі у процесах травлення?

Чому печінку відносять до травних залоз?

Яка функція печінки в організмі людини?

Як і де всмоктуються поживні речовини?

Що таке апендикс?

Що таке апендицит?

Які ознаки мікроорганізмів товстого кишечника?

Інтелектуальна розминка «Так – ні ».

Учні повинні знайти правильні твердження.

Глотка є частиною травного тракту.

Слизова шлунка містить велику кількість залоз, що виділяють кишковий сік.

У глотці травний шлях перетинається з дихальним.

Початковий відділ кишечника називають дванадцятипалої кишкою.

Апендикс – це червоподібний відросток прямої кишки.

У ротовій порожнині знаходяться мигдалини, виконують захисну функцію.

Жовч утворюється в підшлунковій залозі.

Поживні речовини виконують енергетичну функцію і будівельну.

Протоки жовчного міхура і підшлункової залози відкриваються в дванадцятипалу кишку.

Стінки травного тракту  утворені двома шарами .

III. Мотивація навчальної діяльності

Ми часто зичимо одне одному здоровя. Та самі не завжди дбаємо про нього. Запорукою і здоровя, і краси є вміння розумно жити: правильно харчуватися, дотримуватися особистої гігієни, займатися фізичною культурою тощо. Народна мудрість стверджує:  «Здоров’я – це ще не все, але без здоров’я все інше ніщо».

– Як ви розумієте ці слова?

   На минулому уроці ви отримали групові завдання і підготувалися до виступів  про захворювання шлунково-кишкового тракту. Тема нащого уроку

« Регуляція травлення.  Харчові розлади та їх запобігання ».

– Скажіть, будь ласка, чи варта ця тема вашої уваги і чому?

– Наскільки актуальна дана проблема?

IV.Вивчення нового матеріалу.

План уроку

1. Причини захворювань органів травлення

2. Поділ захворювань органів травлення на групи

3. Харчові розлади та їх профілактика

4. Процеси регуляції травлення

Вправа «Асоціативний кущ».

Складання схеми на дошці за асоціаціями учнів до терміна «хвороба».

Приклади відповідей: інфекційні; біль; лікарня; «швидка допомога»; лікар; температура; слабкість

1. Причини захворювань органів травлення

На сьогодні хвороби органів  травлення в структурі поширеності серед усіх захворювань в Україні посідають третє місце після серцево-судинних хвороб та хвороб органів дихання.

– Яке прислів’я тут слід згадати?  (Здоров’я не купиш ні за які гроші).

Самостійна робота з підручником( с.55 )

Прийом «Аукціон »

А зараз ми будемо «продавати» причини,які викликають захворювання органів травлення. Кожен покупець каже свою ціну (причину), не повторюючись. Дане запитання буде продано тому, хто останнім назве одну із причин захворювань органів травлення.

2. Поділ захворювань органів травлення на групи

Прийом «Випереджальне завдання»

(Групи звітують про виконану роботу)

 Робота в групах.

Група 1. Розкажіть нам про:

хвороби порожнини рота, слинних залоз та щелеп (карієс, пародонтоз, стоматит);

хвороби стравоходу, шлунка та дванадцятипалої кишки (гастрит, виразка шлунка, виразка дванадцятипалої кишки);

– хвороби апендикса (апендицит);

грижi (пупкова грижа, грижа черевної стінки);

Група 2. Ознайомте нас з захворюваннями:

– неiнфекцiйні хвороби кишок (ентерити – запалення слизової оболонки тонкої кишки,колiти – запалення слизової оболонки товстої кишки);

– хвороби черевної порожини (перитоніти – запалення очеревини);

– хвороби печiнки (цироз);

–  хвороби жовчного мiхура та пiдшлункової залози (жовчнокам’яна

хвороба, холецистит, панкреатит)

Група 3. Які профілактичні заходи захворювання органів травлення.

  1. Перед їжею завжди потрібно мити руки з милом.
  1. Їсти чисто вимиті овочі та фрукти; закривати їжу від пилу і комах.
  2. Не пити сирої води, м'ясо й рибу добре провари­ти і прожарити.
  1. Не вживати грибів, які вам добре не відомі.
  2. Не вживати алкоголю, нікотину та наркотиків.
  1. Виробити режим харчування, дотримуватися по­міркованості в їжі, ретельно пережовувати.
  1. Дотримуватися роздільного харчування.

Група 4. Негативний вплив шкідливих  звичок на органи травлення

Куріння спричиняє збільшення слиновиділення й пожовтіння зубів, токсикоз організму, запалення стінок шлунку. Алкоголь може бути причиною раку підшлункової залози. Симптоми цього захворюван­ня такі: ниючий біль у верхній ділянці живота, який віддає в спину. До інших симптомів належить втрата апетиту, зменшення маси тіла та жовтяниця. Рак мо­же поширюватися з головки підшлункової залози до дванадцятипалої кишки. А також через системний кровообіг до печінки і легень.

Алкоголь та нікотин можуть призвести до виразок, хронічного запалення кишок, подразнень товстої кишки та жовчнокам'яної хвороби

3. Харчові розлади та їх профілактика

Робота в парах

1 пара – використовуючи матеріал підручника, назвіть основні групи харчових розладів у людини:

2 пара – використовуючи матеріал підручника,назвіть що спричиняє харчові розлади;

3 пара – використовуючи матеріал підручника, назвіть причини харчових отруєнь

4 пара – хто є збудником  глистяних хвороб?

5 пара – як відбувається зараження гельмінтами?

6 пара – який вплив мають гельмінти на організм людини?

7 пара – використовуючи матеріал підручника, назвіть основні заходи     профілактики глистяних хвороб

8 пара – чим спричинені кищкові інфекції?

9 пара – які захворювання надежать до кишкових інфекцій?

10 пара – які ознаки кишкових отруєнь?

11 пара – використовуючи матеріал підручника, назвіть основні заходи     профілактики  кишкових інфекцій

Обговорення відповідей супроводжується з заповненням таблиці

Захво-рювання

Причини виникнення й симптоми

Заходи профілактики

Харчові

отруєння

Виникають унаслідок потрапляння до організму з їжею отруйних продуктів біологічної або небіологічної природи

Виникають унаслідок потрапляння до організму з їжею отруйних продуктів

Уживання в їжу

тільки якісних продуктів

Перша допомога при отруєннях: розчин

 

 

 

біологічної або небіологічної природи. Ознаки: біль у животі, блювота, пронос, головний біль, запаморочення

  перманганату калію, проносні засоби, гарячий чай, лікар.

       Глистові

   захворювання

Виникають унаслідок потрапляння

до організму паразитичних черв’яків

(глистів). Залежно від виду гельмінта

розвивається ураження того або іншого

органа з відповідними симптомами.

Загальними ознаками є втрата ваги, за-

гальне нездужання, дратівливість.

Дотримання правил

особистої гігієни,

вживання в їжу тільки якісних продуктів

Кишкові інфекції

 

Сальмонельоз

 

Виникає внаслідок потрапляння до

організму бактерій з роду сальмонел від хворих або здорових (бактеріоносії) людей або тварин.

Ознаки: біль у животі, блювота, пронос, головний біль,запаморочення

Уживання в їжу тільки якісних продуктів, не забруднених бактеріями

(м’яса, молока,

яєць)

          

       Ботулізм

Виникає внаслідок потрапляння до організму токсину, який виробляють палички ботулізму. Бактерії інфікують м’ясні, овочеві й рибні консерви, солону й копчену рибу, ковбасу.

Ознаки: біль у животі, головний біль, запаморочення, блювота, запори, порушення зору, мови, ковтання й дихання

Уживання в їжу тільки якісних продуктів і тільки відповідно до терміну придатності. Дотримання правил зберігання й кулінарної

обробки продуктів

Холера

Виникає внаслідок потрапляння до орга-

нізму холерного вібріона через молоко,

Дотримання правил

особистої гігієни, миття

 

        

воду, продукти або предмети, з якими

контактував хворий. Ознаки: сильний

пронос, блювота, можливі судоми.

або правильна кулінарна обробка продуктів

     

      Дизентерія

 

Виникає внаслідок потрапляння до організму дизентерійної палички (бак-

терійна дизентерія) або амеби (амебна

дизентерія) через молоко, воду або

предмети, з якими контактував хворий.

Ознаки: слабкість, нездужання, нудо-

та, іноді блювота, пронос, підвищення

температури

Дотримання правил

особистої гігієни,

миття або правильна кулінарна обробка продуктів

 

4. Процеси регуляції травлення

Розповідь вчителя і заповнення  учнями таблиці «Процеси регуляції травлення».  

Нервова

регуляція

Імунна

регуляція

Гуморальна

регуляція

Безумовно-рефлекторна регуляція –

за допомогою імпульсів, що виникають у нервових центрах довгастого (центри слиновиділення, ковтання, шлункового соковиділення) і спинного  мозку (центр випорожнення).

Умовно-рефлекторна регуляція   важливу роль відіграє кора півкуль головного мозку

здійснюється за участю апендикса, лімфатичних

вузликів стінок травного каналу й самих секретів слини, шлункового

соку, жовчі, кишкового соку

здійснюється залозами внутрішньої секреції (гіпофізом, наднирниками), якими керує гіпоталамус. Саме в цьому відділі розміщуються центри голоду й насичення.

 Вправа "Метод ПРЕС"

– Який спосіб регуляції травлення ви вважаєте найголовнішим ?

Чотири пари працюють одночасно. Перед кожною стоїть завдання відповідати на поставлене запитання виключно за поданим кліше:
1-ша    пара — «Я вважаю, що...»
2-га    пара — «...тому, що...»
3-ти    пара — «...наприклад...»
4-та    пара — «Таким чином...»

Отже, всі способи регуляції важливі і взаємопов’язані, і розглядати їх відокремлено один від одного не можливо.

ІV . Закріплення вивченого матеріалу.

1.Інтерактивна вправа «Термінологічна дуель»

 (один учень називає термін – другий дає визначення і навпаки. Хто більше.)

2.Вправа «Розумний куб»

Фізико-хімічні перетворення їжі в різних відділах травної системи.

  1.  У яких відділах травної системи відбувається подрібнення?
  2.  У яких відділах відбувається розчинення?
  3.  У яких – денатурація?
  4.  У яких – всмоктування?

– Як бачимо, захворювань травної системи є багато. Для того щоб прожити довге життя при повному здо­ров'ї, потрібно знати все про травлення, хар­чові отруєння та інші захворювання.

– Як ви розумієте визначення: «Правильне харчування та здоровий спосіб життя – надійні способи профілактики гастриту»?

ІV. Рефлексія

Заключне слово вчителя.

Мудрець сказав: “Дві людини, які обмінялися золотими монетами, не стали багатшими. Але якщо вони обмінялися думками, то кожний з них стає в двоє багатшим. Ця істина – проста, але зміст її – глибокий. І ви, діти, я впевнена, обмінюючись сьогодні думками, ідеями, знаннями, стали багатшими інтелектуально, бо ознайомилися з причинами   основних  захворю­вань шлунково-кишкового тракту та харчових отруєнь, з  правилами надання першої медичної допо­моги в разі цих захворювань.

– Чи знадобляться вам у житті знання, одержані сьогодні на уроці?

VI. Домашнє завдання

  1. Вивчити § 12
  2.  Скласти кросворд з теми « Обмін речовин та травлення»
  3.  Зробити вправу на зіставлення (с.57 )

 

 

 

doc
Пов’язані теми
Біологія, Розробки уроків
Додано
11 січня 2023
Переглядів
263
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку