РІД І ЧИСЛО ІМЕННИКІВ
МЕТА : Узагальнювати вміння учнів визначати рід і число іменників, змінювати іменники за числами
Формувати в учнів вміння розпізнавати рід за родовими закінченнями. Розвивати усне й писемне мовлення.
Збагачувати словниковий запас.
Виховувати культуру мовлення, працелюбність.
Навчати поваги один до одного
Корекційна мета: ознайомити із поняттям іменник, навчити розпізнавати іменники за питаннями хто? що?
ТИП УРОКУ : урок - гра
ХІД УРОКУ
І.ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ ДО УРОКУ.
1. перевірка готовності до уроку
2. ПСИХОЛОГІЧНИЙ НАСТРІЙ НА УРОК
-Подивіться, будь ласка, на мене. Погляньте один на одного, посміхніться. Тримаючись відкритими долонями промедитуйте .
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання
Вправа 104 с. 37
2.Технологія « Мікрофон»
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Запис числа у зошитах та Хвилинка каліграфії
1. Робота в парах
Утворіть спільнокореневі іменники від поданих прикметників.
Смішний-/ сміх/, лінивий-/ лінь/. Мелодійний-/ мелодія/, давній-/ давнина/, чуйний-/ чуйність
ВИСНОВОК : від прикметників можна утворити спільнокореневі іменники.
2.ГРА « СЛОВО РОЗСИПАЛОСЬ»
СИТЛ/ ЛИСТ/- ВІДПОВІДАЄ НА ПИТАННЯ/ЩО?/
БОСАКА / СОБАКА/- ВІДПОВІДАЄ НА ПИТАННЯ / ХТО?/
ЕДАРАС / АДРЕСА/- ВІДПОВІДАЄ НА ПИТАННЯ /ЩО?/
РОСЯПО / ПОРОСЯ/- ВІДПОВІДАЄ НА ПИТАННЯ /ХТО?/
ПАЛЬЧИКОВА ГІМНАСТИКА
1 - 2 – 3 – 4 – 5 – вийшли пальчики гулять.
1 – 2 – 3 – 4 – 5 – в хатці знову всі сидять.
4.Пограємо в «Цеглинки»
« Впіймайте» слово, яке відповідає на питання що?- червоною цеглинкою, Хто? – зеленою.
Дім, шахтар, лікар, море, гроза, ховрах, стіл, парта, лікар, вчитель, школа, слон.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ та закріплення
1.ПРОБЛЕМНА СИТУАЦІЯ
ХЛОПЧИК ДІВЧИНКА ДИТЯТКО
/ Хлопчик гарний, дівчинка гарна, дитятко гарне/
ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
/ Гарний день, ліс, хлопець, зошит/
ВИСНОВОК :Іменники бувають чоловічого, жіночого, середнього роду/
Іменники мають рід, визначати його вчись.
Як додаси « мій» і «він»- чоловічий буде рід.
А жіночий, дуже просто :» моя»,» вона»: мама, ложка.
« Моє»,»воно»_ це середній: поле, сонечко і небо.
Також, іменник змінюється за числом (одниною, множ.)
Однина – коли предмет можна замінити цифрою 1, множина – 2 і більше
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА-ГРА
2. Робота з підручником
Вправа 107 с. 37 ( списати абзац із тексу, над іменниками скорочено вкажи рід)
Гра «Кахут»
Гра «Чи знаєш ти свій клас?» (якщо буде час)
Учитель: «Заплющіть очі. Я називаю предмет, який є в нашому класі, а ви
показуєте на нього рукою, коли я скажу: «Розплющити очі», ви
побачите, чи правильно показали».
V. Рефлексія
- Якого числа бувають іменники? Наведіть приклад.
- Якого роду бувають іменники? Наведи приклад
Визначення 2-ох Учнів за каліграфічне письмо і роботу на уроці не виконують домашнього завдання.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти вірш використовуючи тільки іменники.
Тиша. Сон. Будильник. Ранок.
Мама. Тато. Джек. Сніданок.
Сумка. Термос. Ковбаса.
Ліфт. Автобус. Шлях. Краса!
Стежка. Ліс. Дуби. Ялиці.
Вуж. Гриби. Пташки. Суниці.
Білка. Небо. Синь. Роса.
Тиша. Термос. Ковбаса.
Комарі. Вогонь. Димок.
Шлях. Автобус. Ліфт. Замок.
Ванна. Мило. Ліжко. Сон.
Джек зітхає, наче слон.