Римська республіка у II - І ст.. до н.е.

Про матеріал
На уроці використовується гра " Слабка ланка" , метод " Мікрофон", робота в групах, заповнення схем, завданя " Знайди помилку. Можна застосувати додатково перегляд роликів із фільму
Перегляд файлу

УРОК № 50

 

Тема: Римська республіка у II - І ст.. до н.е.

 

Мета:

Навчальна:

        - сформувати уявлення про Римську республіку в II –І  ст.. до н. е., про 

           суспільно - політичну боротьбу в Римі та її наслідки;

        - розкрити причини громадянських війн та занепаду Римської республіки, 

          Повстання Спартака та виникнення першого тріумвірату;

        - розглянути перебіг подій у Римській республіці в П -І ст. до н. е.;

        - прослідкувати зв'язок між розвитком суспільних відносин та виникненням 

           диктатури;

        - охарактеризувати історичних осіб та їхню роль в історії;

Розвиваюча:

        - розвивати вміння порівнювати системи влади в Римській державі та 

          висловлювати свою думку з приводу зіткнення інтересів державних осіб та 

          народу.

Виховна:

        - виховувати інтерес до історії інших народів.

 

Обладнання : карта Риму, презентація уроку, інформаційні картки.

 

Тип уроку: комбінований з використанням інтерактивних технологій.

 

Основні терміни та поняття: колонії, оптимати, популяри, претори, прокон­ 

               сули, проскрипції, гладіатор, тріумвірат, вершник, громадянська війна.

 

Очікувані результати:

Після цього уроку учні зможуть:

- називати час установлення диктатури Сулли, повстання Спартака, першого

  тріумвірату;

- показувати на карті території завойовані Римською республікою в II ст. до н.е.

- застосовувати та показувати на прикладах поняття та терміни: тріумф, 

  гладіатор;

- порівнювати грецьку та римську системи управління;

- наводити приклади суспільно - політичної боротьби в римі у II - І ст.. до н. е.

- характеризувати історичних осіб та їх роль в історії.

 

ХІД УРОКУ

 

 І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

 

II. АКТУАЛІАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.

 

Гра « Слабка ланка».

1. Ріка, в нижній течії якої був заснований Рим.   ( Тібр)

2. Рада старійшин (сенат).

3. Легендарний засновник Риму. (Ромул)

4. Управління державою без царів. (республіка)

5. Нащадки перших поселенців. (патриції).

6. Переселенці у Римі. (плебеї).

7. Представники плебеїв у сенаті. ( народні трибуни).

8. Слово, яким народний трибун міг відмінити розпорядження консулів сенату.  

                                                                                                                 (вето).

9. Римський солдат (легіонер).

10. Озброєння легіонера. (меч і щит).

11. Поселення римських громадян у завойованих Римом землях. ( колонія).

12. Вічне місто. (Рим).

13. Воєнначальник у Римі. (консул). Н.Найвидатніший полководець Карфагену.

                                                                                                                     (Ганнібал)

15. « Країна телят». (Італія).

16. Римляни називали карфагенян... (пунами)

17. Скільки було Пунічних війн? ( три)

18.Колода, підвішена на ланцюгах, для зруйнування воріт чи стін обложеного міста.                                                                                                          ( таран).

19. Метальна машина, яка кидала каміння, горшки із палаючою сумішшю на відстань до 400 м.                                                                         ( катапульта).

20. Скільки років тривали Пунічні війни?                                      (100років).

 

Розповідь вчителя.

Перемога над карфагенянами перетворила Рим на одну з могутніх держав свого часу. Крім усунення небезпечного супротивника, Рим набув великого досвіду ведення війни, як на морі так і на суші.

 

ІП. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

План.

1. Війни Риму в Східному Середземномор'ї.

2. Суспільно - політична боротьба в Римі.

3. Римське суспільство в II -1 ст.. до н. е.

4. Диктатура Сулли.

5. Перший тріумвірат.

 

Проблемне запитання

 

« Чому сенат був проти реформ братів Гракхів?»

 

( слайд — проблемне запитання)

 

    Римська держава активно втручалася в справи сусідніх держав, нахабно підкорюючи їх власній волі. Ласим шматочком для неї стали країни Середземно-мор'я , але Македонія заважала планам Риму. Це і призвело до початку боротьби між Римом та Македонією,

1.                                           Робота в групах.

(Створюється 4 групи. На виконання завдання 7—10 хв., після чого представники  груп представляють результати роботи.)

І група.

Перша Македонська війна

Результат роботи: (слайд) Перша Македонська війна ( 214 - 205 pp. до н. е.)

 

II група

Друга Македонська війна

Результат роботи: ( слайд)

 

 

ІІІ група

Третя Македонська війна

 

Результат роботи: ( слайд)

 

 

IV група

Утворення римських провінцій

 

Результат роботи: ( слайд)

 

Для управління провінціями сенат призначав преторів та проконсулів.

( слайд - словникова робота)

 

2.                                                      Розповідь вчителя.

Землі Італії обезлюдніли, римські багатії скупили величезну кількість ланів, які тепер обробляли раби. Безземельні селяни не служили в армії, держава втрачала військову могутність. У суспільстві зростали суперечності, які загрожували кризою. Назрівала потреба глибоких перетворень у землеволодінні, про які вже мріяли окремі аристократа, але поки що ніхто не наважився відкрито пропонува-ти нові закони, бо це зачепило б Інтереси великих земельних магнатів.

 Першими на захист римського плебсу стали двоє братів — Тиберій і Гай Гракхи, які походили із знатного плебейського роду Семпроніїв.

     Старший брат, Тиберій, молодий, але шанований римською знаттю, у 133 р. до н. е. став народним трибуном.

( слайд - « Виступ Тіберія Гракха на народних зборах»)

 

Робота з підручником.

Прочитайте текст підручника § 41 п. 2 на ст.. 217, приділивши увагу такому питанню:

 

- Які реформи запропонував Тиберій Гракх?

(слайд — « Реформи Тиберія Гракха»)

 

Розповідь вчителя.

Проти Тиберія повстали всі великі землевласники, яких була більшість у сенаті. Наближалося переобрання народних трибунів. Оскільки переділ землі ще не завершився, Тиберій висунув свою кандидатуру на вибори на наступний рік. Знать розуміла, що його можуть обрати знову, тож вирішила зірвати вибори. На зборах сенатори вчинили бійку й убили Тиберія та 300 його прибічників, а мертві тіла вночі скинули в Тибр.

  Справу загиблого трибуна продовжив молодший брат Гай. У 123 р. до н. е. його обрали на цю посаду, і він повернувся до закону про землю. Гай діяв обережні-ше. Він залучив на свій бік вершників, передавши їм судові справи про зловжи-вання в провінціях. Більшість порушень була на совісті саме вершників, тому тепер вони могли не боятися судових розслідувань. Гаєві Гракху вдалося домог-тися зниження цін на хліб. Щоб надати можливість заробити бідноті, за пропози-цією Гая розпочалося будівництво доріг по всій Італії.

  Успіх діяльності Гая Гракха був такий значний, що його переобрали в народні трибуни на наступний рік. Сенат почав рішуче протидіяти його перетворенням. На початку 121 р. до н. е. на вулицях Рима зчинилися заворушення. Наймані вбивці полювали на Гая. Під час втечі, коли переслідувачі почали його наздогад-няти, трибун звелів своєму рабові заколоти його. Раб тремтячими руками Істро-мив меча в груди свого пана, а потім, на очах переслідувачів, убив і себе.

 

Проблемне запитання.

 

Чому сенат був проти реформ братів Граків?

 

Висновок: боротьба за землю, що переросла в боротьбу за верховну владу, тривала і після загибелі братів Граків. Тепер вона точилася між групами - оптиматами, які представляли інтереси багатіїв, та популярами, представниками бідноти. Проміжне становище займали вершники. Вони не приєднувались ні до тих, ні до інших, хоча при можливості використовували і тих і інших.

Слово вчителя.

 Успішні завойовницькі походи збагатили Рим та знать, але це мало як позитивні так і негативні наслідки.

     В чому ж полягали сприятливі та несприятливі наслідки римських завоювань II ст.. до н. е. ми зясуємо, коли ви опрацювавши матеріал підручника § 41 п.3         ст. 218, заповните таблицю.

 

Самостійна робота за підручником.

Заповнити таблицю за зразком:

 

« Наслідки римських завоювань ІІ ст.. до н. е.»

 

Сприятливі наслідки римських завоювань

Несприятливі наслідки Римських завоювань

 

 

 

 

 

 

 

( слайд — « Наслідки римських завоювань II ст.. до н. е.»)

 

Додаткова інформація

У II ст. до н. е. римське суспільство поділялося на громадян та іноземців. До громадян належали патриції, вершники, плебеї.

( слайд — патриції (зображення))

Патриції були аристократами римського суспільства. Вони були знатні й багаті. Патриції займали більшість магістратів. Політична боротьба в Римі була фактично боротьбою між кланами патриціїв.

( слайд — вершники( зображення))

Вершники були комерсантами, лихварями, купцями. Вони не славилися знатністю роду, однак були так само багаті, як і патриції. Вершники були основою римської економіки, тому що, на відміну від патриціїв, які одержували багатства в спадщину чи в результаті війн, вони заробляли гроші під час торговельних операцій, виділення кредитів (тим-таки патриціям).

( слайд — плебеї( зображення)).

Найбіднішими громадянами римського суспільства були плебеї. Вони дуже скоро відмовилися від політичної боротьби. Щоб утримувати їх у покорі, знать надавала плебеям пільги, безкоштовно роздавала хліб, влаштовувала свята та видовища на зразок боїв гладіаторів. Патриції звели всі їхні вимоги до гасла «хліба і видовищ». Нижче від плебеїв стояли тільки пролетарі.

   До негромадян належали провінціали та раби. Провінціали — жителі провінцій — не мали прав римських громадян, хоч і були вільними людьми. На відміну від римських громадян вони були зобов'язані платити податки. Провінції безжально грабувалися римськими чиновниками.

  За римським правом раби не були людьми. Основним джерелом рабів була війна.

( слайд — діаграма)

 

Запитання до діаграми.

1)3а скільки років було ввезено 150 тис. рабів? А 500 тис.?

                                                                                                ( 50років;100років)

2)3начить всього за 150 років у рим було ввезено .... (650тис.)

 

Метод « Мікрофон».

 

- Як ви думаєте, чи змінилося ставлення до рабів у Римі?

(Із збільшенням рабів чи мали вони якісь привілеї?)

 

На Бичому ринку в Римі разом з худобою люди продавали людей? Римлянин навчав свого сина:

« Цього дня, коли купуєш ти свого першого раба, не забувай, що є знаряддя « німі», « мукаючі» та « здатні говорити». Ти повинен купити міцне, надійне знаряддя. Пам'ятай: раб не людина! Він мусить або працювати або спати! І найголовніше: скільки рабів - стільки ворогів. Пам'ятай про це завжди! Ну все, бажаю вдалої покупки.»

 

( слайд- « Праця рабів у Римі»)

 

Раби використовувалися в найрізноманітніших галузях: у сільському та домашньому господарстві, гірничій справі, гладіаторських боях. Вони могли належати і державі, і громаді, і приватній особі. Рабів у Римі називали «знаряддями праці, які роз­мовляють». Найбільш жорстоко поводилися з гладіаторами.

    Що ж ми знаємо про життя рабів та гладіторів?

 

( слайд — ( Словникова робота))

 

Повідомлення учнів у групах.

 

І група - « Рабовласництво в Римі.»

(слайд —уривок з фільма « Гладіаторські бої»)

( слайд —уривок з фільму« Праця рабів»)

 

Запитання.

 

- Як ви думаєте, чи боролися раби зі своїми господарями? Яким чином?

 

Слово вчителя.

Найстрашнішим для рабовласників було повстання рабів. Найбільшим в історії стародавнього Риму було повстання під проводом Спартака у 73 р. до н. е.

Користуючись машиною часу, ми відсилали спостерігачів до табору Спартака. Сьогодні вони повернулися і зможуть нам розповісти, що побачили.

 

II група – «Повстання Спартака. Похід на Везувій».

(Слайд - « Спуск Спартака з Везувію»)

( Слайд -уривок з фільму)

 

III група - « Похід на Північ».

(слайд - карта « повстання Спартака»)

( Слайд —уривок з фільму)

 

IV група – « Нові плани».

(слайд - уривок з фільму)

 

Завдання.

Наші спостерігачі привезли картину, де зображено бій гладіаторів. Але на ній він допустив деякі помилки. Знайдіть їх.

( слайд — « Знайди помилку»)

 

Висновок: повстання Спартака негативно вплинуло на розвиток господарського життя у Римі. Трирічна війна, що забрала загалом понад 100 тис. життів рабів та римлян, показала серйозну небезпеку скупчення рабів і можливість повторення подібних рухів у майбутньому.

   Помпей і Красс, які придушили це повстання були обрані консулами.

 

4.                               Запитання на повторення.

1) Кого в Давньому Римі називали диктатором?

2) У яких випадках у республіці встановлювалась диктатура?

 

Розповідь вчителя.

( слайд — Луцій Корнелій Сулла).

 

У політичній боротьбі в Римі склалися суперечності між двома полководцями — Суллою і Марієм. У 88 р. до н. е. Сулла, який служив раніше командиром у війську Марія, був обраний консулом і прийняв командування армією, що виступила проти Мітрідата VI Євпатора. Це викликало обурення прихильників Марія. Вони захопили владу в Римі та призначили Марія проконсулом і головнокомандувачем. На вимогу армії, що дізналася про це, Сулла повів легіони на Рим. Розправившись зі своїми політичними супротивниками, Сулла в 87 р. до н. е, повів війська на схід. Щойно Сулла залишив Рим, Марій зібрав військо зі своїх прихильників і зайняв місто. Марій помер у 86 р. до н. е., знищивши сотні політичних супротивників. Сулла, повернувшись до Риму в 83 р. до н. е., стратив своїх ворогів і правив як диктатор із 83 по 79 р. до н. е. На Форумі вивішувалися особливі списки — проскрипції,— куди заносилися імена засуджених. Проскрипції мали подвійну мету: помста класовим і особистим ворогам і збагачення за рахунок засуджених громадян. За час проскрипції: загинули 90 сенаторів і 2600 вершників. Усі постанови Сулли були спрямовані на обмеження прав народних зборів і трибунів та розширення повноважень сенату.У 79 р. до н. е. Сулла відмовився від повноважень диктатора, після свого зречення влади він прожив трохи більше року.

( слайд — Словникова робота)

 

5.                                     Розповідь учителя.

Першим кроком на шляху до встановлення одноосібної влади імператорів у Римі було створення тріумвірату — союзу трьох.

 

( слайд — Словникова робота)

 

Перший тріумвірат 60 р. до н. е. був «союзом влади, грошей і розуму» — Помпея, Красса і Цезаря.

 

( слайд — « Перший тріумвірат»)

 

Угода виникла на ґрунті спільної ворожнечі до сенату і необхідності взаємної підтримки. Помпей був невдоволений відмовою сенату затвердити його роз порядження щодо східних провінцій і винагороди ветеранам. Цезар прагнув заочно одержати консульство. Красс марно домагався зниження відкупних платежів в інтересах вершників і одержання командування на Сході. Тріумвіри діяли насамперед в особистих Інтересах і в інтересах своєї численної клієнтури, маючи підтримку в різних соціальних верствах. Красс спирався на вершників, Цезар — на популярів, Помпей мав опору в деяких верствах нобілітету, а всі разом — у легіонах, якими кож­ний із них командував. Ідея тріумвірату виходила від Юлія Цезаря.

      Перший тріумвірат забезпечив Цезареві обрання консулом у 59 р. до н. е. Кожний із тріумвірів одержав намісництво в провінціях. У 56 р. до н. е. союзники продовжили угоду. Однак тріумвірат проіснував недовго. Красс загинув 53 р. до н. е. у бою з парфянами, Цезар вів війну в Ґаллії, Помпей перейшов на бік сенату. Наближався час установлення в Римі одноосібної влади.

 

Історичний диктант.

( слайд - коди відповідей до історичного диктанту)

 

Коди відповідей

Спартак — 1                    Тріумвірат — 2                      Проскрипції — 3

Гладіатори - 4                   Диктатура — 5                       Цезар — 6

1) Сулла, повернувшись до Риму в 82 р. до н. е., був наділений широкими повноваженнями щодо облаштування держави і видання законів, тобто встановлювалася ...

2) За наказом Сулли складалися списки осіб, які оголошувалися поза законом,— ...

3) Раби, які виступали в цирку, де зі зброєю в руках билися один з одним або з дикими звірами, називалися ..,

4) Союз трьох чоловіків, які зобов'язалися допомагати один одному в досягненні мети, називався ...

5) Ініціатором створення тріумвірату був ....

6) Повстання рабів у 74—71 pp. до н. е. очолив —…

 

Відповідь.  534261

 

V. ПІДСУМКИ УРОКУ

Заключне слово вчителя.

 

( слайд - карта « Зростання Римської Республіки у ІІ—І ст.. до н. е.»)

— Організація армії в Давньому Римі досягла високого рівня й дозволила вести переможні війни.

— У II ст. до н. е. Рим став центром величезної рабовласницької держави.

— Рим володів дев'ятьма провінціями: Сицилією, Сардинією, Корсикою, Цизальпійською Галлією, Іспанією, Африкою, Іллірією, Македонією, Азією.

— УІ ст. до н. е. в Римській республіці загострилися соціально-економічні суперечності між рабами і рабовласниками, між заможними і біднішими рабовласниками.

— Найбільш впливові державні діячі шукали підтримки не в народних зборах, а у війську.

— У 60 р. до н. е. виник перший тріумвірат, що відкрив дорогу до встановлення одноосібної влади в Римі.

 

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

 

( слайд — «Домашнє завдання»)

1) Опрацювати § 41

2) Випереджальне завдання: Підготувати повідомлення про Юлія Цезаря.

3) Підготуватися до уроку узагальнення з теми «Давній Рим у VІІI-І ст. до н. е.».

 

 

doc
До підручника
Всесвітня історія. Історія України 6 клас (Бандровський О.Г., Власов В.С.)
Додано
28 лютого 2025
Переглядів
1103
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку