Поторення вивченого матеріалу. Молярна маса — це фізична величина, що дорівнює відношенню маси речовини до відповідної кількості речовини. Що таке молярна маса? Яка формула для розрахунку молярної маси? M = m/v. Одиниця молярної маси — кілограм на моль (кг/моль) або грам на моль (г/моль). Виходить, що маса 1 моль речовини і є її молярною масою. Яка одиниця молярної маси?
Загальні правила розв'язування задач1. Перш за все треба уважно прочитати умову задачі і зрозуміти її суть.2. Записати скорочену умову задачі, використовуючи при цьому загальновживані позначення величин.3. Проаналізувати умову задачі, встановити логічні звязки між даними величинами і шуканою.4. Осмислити логічну послідовність дій і вибрати спосіб розвязання.5. Виконати розрахунки в тих одиницях вимірювання, які задані умовою задачі.6. Обчислення проводити з точністю до 0,01, в окремих випадках до 0,1 або навіть округлити результат до цілих чисел,користуючись при цьому правилами наближених розрахунків.7. Записати повну відповідь. Треба памятати, що розв'язувати задачу можна будь-яким способом, але краще обирати найраціональніший.
Задача 4. У тілі людини міститься елемент фосфор масою приблизно 1,5 кг: у кістках масою 1,4 кг, в м'язах - 130г, в нервовій тканині масою 12 г. Яку кількість речовини фосфору складають маси, що містяться в різних тканинах людини?Дано:m(P в кістках) =1,4кгm(P в нервовій тканині) =12гm(P в м’язах ) =130гn -? Розв’язування: n = m/M;M(P) =31г/моль n = m/M =1400/31 =45,16моль(P в кістках)n = m/M =12/31 = 0,4моль(P в нервових тканинах)n = m/M =130/31=4,2моль(P в м’язах)Відповідь: 45,16 моль; 0,4 моль; 4,2 моль.
Задача 5. Оливкова олія має велику цінність: в ній нім дуже високий (70 - 87 %) вміст ненасиченої олєїнової кислоти (на відміну від соняшникової олії, де її вміст в 2-2,5 рази менше). Яка кількість речовини олеїнової кислоти може міститися в 1 кг оливкової олії?Дано:w(олеїнова кислота) = 70%m(оливкова олія) =1 кгn (олеїнової кислоти) -? Розв’язування: W = m/m × 100%; n = m/M;M(C17 H33 COOH) =282г/моль m(кислоти) = 1000г×0,7 = 700гn = 700/282 =2,48(моль)Відповідь: 2,48 моль
Задача 6. Мідний дріт масою 6,4г має довжину 1м. Якої довжини кусок дроту треба відрізати, щоб у ньому містився1 моль міді?Дано:m(мідний дріт) =6,4 г. L(дроту) =1мn (Сu) = 1моль. L(дроту) -? Розв’язування: n = m/M;M(Сu) =64г/моль m(Сu) = 64г/моль×1моль = 64г. Знайдемо довжину дроту:6,4г міді – 1 м64г міді – х м. Х = 64х1/6,4 = 10м. Відповідь: 10м.
Задача 7. Тварини посушливих країн використовують метаболічну воду, яка утворюється при біохімічних реакціях в організмі. З жиру масою 100г. утворюється вода кількістю речовини 6 моль. Розрахуйте масу води, що утворюється з жиру. Дано:n (Н2 О) =6мольm(Н2 О) -? Розв’язування: n = m/M;M(Н2 О) =18г/моль m(Н2 О) = 6×18 = 108г. Відповідь: 108г.
Задача 8. Гемоглобін виконує роль транспортного засобу при перенесенні кисню до клітин організму. Скільки атомів заліза міститься в гемоглобіні крові середньої людини, якщо маса цих атомів дорівнює 3г? Дано:m(Fe) =3г. N-? Розв’язування: n = m/M; N =NA×n. M(Fe) =56г/моль n(Fe) = m/M =3г/56г/моль=0,05моль. N=NA×n=6,02×10231/моль×0,05моль=0,32×1023 Відповідь: 0,32×1023.
Задача 10. Для потреб фабрики придбали 585 кг кухонної солі (Na. Cl) Визначте, скільки коштує 1 моль солі, якщо за неї було перераховано 1000 гривень?Дано:m(Na. Cl) =585кгn (Na. Cl) = 1моль. N=1000гривень. N -? Розв’язування: n = m/M;M(Na. Cl) =23+35,5 = 58,5г/моль n = m/M =585000/58,5 =10000моль. Знаходимо скільки коштує 1 моль солі:10000моль – 1000 гривень1 моль – х гривень. Х = 1000х1/10000 =0, 1гривень. Відповідь: 0,1 гривень.
Завдання для самоконтролю:1. Зважили 2,7 г алюмінію. Якій кількості речовини відповідає дана порція алюмінію? 2. Для реакції потрібно взяти сірку й цинк кількістю речовини по 0,5 моль. Яку масу кожної з речовин потрібно зважити?3. Обчисли, яку кількість речовини становить метан СН4 масою 32г.4. Столова ложка вміщує 18 г води. У склянку налили три столові ложки води. Скільки молекул води міститься в склянці?5. Як показав аналіз, зразок хімічної сполуки масою 160 г містить 128 г Купруму і 32 г Оксигену. Знайди формулу сполуки.6. Обчисли масу 15•1023 молекул кисню. 7. Визначте кількість речовини вуглекислого газу, в якій містяться 12,04*1023 атомів Оксигену8. У шлунковому соці людини масова частка хлоридної кислоти приблизно складає 0,5%. Скільки молів хлоридної кислоти поступає в шлунок за добу, якщо за добу виробляється 1,5 кг шлункового соку?