Тема уроку: Різноманітність рослинності України.
Червона книга України
Мета уроку: Сформувати в учнів уявлення про різноманітність рослинного покриву України, закономірності його розміщення; сформувати знання про видовий склад рослинності, основні типи, стан рослинних ресурсів; охарактеризувати вплив господарської діяльності на рослинний покрив ; навчити аналізувати карту рослинності ; ознайомити з видами, занесеними до Червоної і Зеленої книг України. Розвивати екологічне мислення, удосконалити навички роботи з тематичними картами та іншими джерелами інформації.
Очікувані результати: учні називають основні типи рослинності покриву України. Характеризують видовий склад рослинності, стан рослинних ресурсів, розпізнають рослини занесені до Червоної книги України; ендемічних і зникаючих видів рослин. Аналізують карту рослинності України; вплив господарської діяльності на рослинний покрив . Учні роблять висновки про закономірності поширення основних типів рослинності в Україні.
Обладнання: презентація, фізична карта України, атласи, плакат природні зони, навчальний посібник рослини України, Червона книга України, атлас України
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Проблемне питання: Які закономірності спостерігаються в поширенні рослин на території України?
Словничок термінів і понять: релікти, ендеміки, рослинні угрупування, флора, Червона книга, Зелена книга.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Давайте розпочнемо наш урок словами Ліни Костенко.
Буває, часом сліпну від краси,
Спинюсь – не втямлю, що воно за диво,
Оці степи, це небо, ці ліси,
Усе так гарно, чисто, незрадливо,
Усе як є – дорога, явори
Усе моє, все зветься – Україна.
Така краса, висока і нетлінна,
Що хоч спинись і з Богом говори.
Нехай ці слова будуть епіграфом нашого уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів.
Пригадаймо.
1. Яке значення рослин для всього живого?
2. Від чого залежить формування різних рослинних комплексів, наприклад болотяних чи лісових ?
3. Назвіть рослини своєї місцевості.
ІІІ. Мотивація пізнавальної діяльності учнів
Найбільш наочним проявом географічного положення, кліматичних умов,
грунтів, рельєфу місцевості є рослинність, що сформувалася на ній.
Тобто опосередковано природна рослинність розказує нам про природні компоненти та природні ресурси певної території.
Історія формування рослинності.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Оголошую тему уроку.
Завдання які розглядатимемо.
Проблемне питання
Нині в рослинному покриві нашої країни є рослини, що залишилися від давніх епох - релікти.
Релікти - види рослин, які залишилися від давніх геологічних епох.
Значна частина рослин є ендеміками.
Ендеміки - види рослин, що поширенні на відносно невеликій території.
Рослинні угруповання – рослини, що ростуть на певній території,
пристосувавшись до однакових умов (дерева, кущі, трави, мохи, лишайники)
Рослинний покрив - це сукупність рослинних угруповань на певній території.
Флора — історично сформована сукупність видів рослин, поширених на певній території.
Рослинний світ України різноманітний.
Нараховується понад 30 тис. видів рослин.
80 видів дерев;
280 чагарників;
950 однорічних трав’яних рослин
600 видів вищих рослин є ендеміками, що ростуть лише на певній території.
На території України виділяють такі типи рослинності :
1. Ліси; 2. Степи; 3. Луки; 4. Болота.
Загадка : Влітку шубу одягає, восени її скидає,
Всім він затишок дарує, захистить і нагодує. (ліс )
- Які чинники впливають на формування рослинності?
Випереджальне завдання. Доповідають по групах
1 учень – ліс (доповідь у вигляді презентації )
Ліс, один з основних типів рослинного покриву Землі, представлений багаточисельними життєвими формами рослин, серед яких головна роль належить деревам і чагарникам, другорядна — травам, мохам, лишайникам і тому подібне. Характерним для лісу є те, що рослини, у ньому, виростають спільно, впливають один на одного, знаходяться у взаємодії з середовищем зростання, складають угрупування рослин.
- Яка умова необхідна для зростання лісу? (достатнє зволоження)
Загадка : Я першим розцвітаю серед гаю,
І білий, наче сніг я колір маю. ( підсніжник )
Степ — природна смуга помірного поясу, для якої характерне майже повсюдне поширення трав’янистої, в основному злакової рослинності на чорноземних і каштанових ґрунтах.
2 учень – степ ( доповідь у вигляді презентації )
- Які умови необхідно для формування степу? (посушливий клімат, гаряче літо)
3 учень – луки ( доповідь у вигляді презентації )
- Які умови необхідно для формування лук?
(достатня кількістю вологи, та менш тепле літо)
Загадка : Червона та кисла,
На болоті звисла (журавлина)
4 учень – болота ( доповідь у вигляді презентації )
- В яких умовах сформувались болота?
(Надмірне зволоження та часто низинний рельєф)
Проаналізуймо отриману інформацію.
Від чого залежить поширення рослинності? (Робота з картками)
1. ґрунтового покриву ;
2. рельєфу ;
3. кліматичних умов ;
4. поверхневих вод.
Завдання 3
Погляньте на контурну карту України.
Порівняйте типи рослинності, умови за якими вони ростуть. Нанесіть на контурну карту місця в яких вони розселилися. ( 2 хв.)
За якими законами рослини розселилися по території України?
Відповіді учнів
1. На рівнинах - широтна зональність;
2. У горах - висотна поясність (Карпатах та Кримських ).
Розв’язання задачі :
Кількість населення села Люб’язь становить 1360 осіб. Відомо, що 1 гектар лісу поглинає стільки вуглекислого газу, скільки його видихає 200 осіб.
Яка площа лісових насаджень необхідна для підтримання чистого повітря у нашому населеному пункті ?
Червона книга – це зібрання фактів про унікальних мешканців над якими нависла серйозна загроза зникнення. (Описано рідкісні та зникаючі види рослин, що потребують особливої охорони. Місця поширення, як охороняти, та відтворити їх)
2. Чому вона червона ?
- Показ рослин «Червона книга України».
Вміймо природу любити,
Кожній рослині радіти.
Зупинімось – останній є шанс,
Ця планета не тільки для нас!
Зелена книга України – це зібрання інформації про рідкісні і типові рослинні угрупування, які також потребують охорони.
Рослини є джерелом більш як 10 тисяч біологічно активних речовин, які діють на організм людини та тварин, зокрема при вживанні у їжу.
Лікарські рослини. Назва рослини
Яку частину рослини використовують ? (плоди корінь квіти листя)
Від яких хвороб використовують?
- Ромашка (Гастрит, жовчний міхур, простуда)
- Валеріана ( безсоння, підвищена збудливість)
- Калина (тиск, простуда)
- Сон-трава (заспокійлива)
Конкурс « Хто швидше»?
Завдання. Кожна група має вибрати із даної групи рослин, тільки ті, що ростуть в даній місцевості.
І група- рослини лісу;
ІІ група – рослини степу;
ІІІ група – рослини луків;
ІV група – рослини боліт.
Прикріпіть листок із рослиною до тієї зони, де вони найбільш поширені на карту зон України.
Дуб, сосна, пирій, осот, ялина, ковила, типчак, пижмо, мох сфагнум,
журавлина, конюшина, вівсяниця, латаття біле, тимофіївка, береза, шавлія,
граб, смерека, бук, явір, липа, кульбаба, волошка, будяк.
ІV. Закріплення вивченої теми :
1. Назвіть основні типи рослинного покриву.
2. Назвати лікарські рослини лісу.
3. Яке дерево, що росте в наших лісах, найбільш довговічне ?
4. Що таке Червона книга ?
5. Які рослинні угрупування охороняють в Україні ?
Складання сенкану по групах.
Рослини: Красиві, зелені
Ростуть, виділяють, радують
Постачають кисень
Потрібні всім
Природа ….
V. РЕФЛЕКСІЯ
- Сьогодні на уроці ми дізналися про… (Умови росту рослин…)
- Мені цікаво було…
- Я зрозумів… (Чому рослини ростуть на болотах, лісі, у степу, луках)
Заповнення МАРШРУТНОГО ЛИСТА, та самооцінювання.
VІ. Домашнє завдання :
Для голови : опрацювати параграф 34. Підготовити цікаве повідомлення про тварини України.
Для серця : послухайте як шумлять рослини, дерева, кущі.
Для рук : нехай кожен хлопчик посадить дуб - символ життя, довголіття, мужності, здоров’я, а кожна дівчинка посадить калину - символ кохання, любові, молодості, краси.
Маршрутний лист
Прізвище, ім’я ______________________
1. Підберіть слова до визначень і впишіть їх. (2 бали, по 0,5 за кожне)
____________________________
Слова для довідок:
а) ендеміки, б) релікти в) рослинний покрив г) рослинні угруповання
_____________________________________________________________________________________________________________________________
2. Від чого залежить поширення рослинності? Запишіть правильні відповіді.
(2 бали, по 0,5 за кожне)
1. _____________________________________
2. _____________________________________
3. _____________________________________
4. _____________________________________
Слова для довідок:
ґрунтового покриву, водяної пари, рельєфу, кліматичних умов,
поверхневих вод, сили вітру.
___________________________________________________________________________________________________________________________
3. Порівняйте типи рослинності, умови за якими вони ростуть. Нанесіть на контурну карту місця в яких вони розселилися. (2 бали, по 0,5 за кожне)
1. Ліси; 2. Степи; 3. Луки; 4. Болота.
_________________________________________________________________________________________
(2 бали, по 1 за кожне)
1. На рівнинах - _________________________________________________
2. У горах - ____________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________
7. За активність _______ (1 бал)
Оцінка _______