Робочий зошит розроблений таким чином, щоб кожен учень зміг самостійно виготовити обраний виріб, а також дізнатись багато цікавого про виріб, та повторити матеріал, який вже дізгалися на минулих уроках.
Керівник міського методичного об’єднання
вчитель обслуговуючої праці
Вознесенської ЗОШ І-ІІІ №8
Момотенко М. О.
Робочий зошит
з трудового навчання
(обслуговуючі види праці)
Об’єкт проектної діяльності:
Закладка для книги.
Основна технологія: технологія текстильних матеріалів
обробки ручним способом.
Вчитель: Момотенко Ольга Миколаївна
2018
Зміст
Передмова…………………………………………………………………………..
Умовні позначення………………………………………………………….......…
І. Організаційно-підготовчий етап.
1.1 Вибір об'єкта проектування (виду закладки). Планування роботи з виконання проекту…………………………………………………………..……….
1.2 Історична довідка……………………………….……………………………
1.3 Моделі – аналоги………………………………….……………….…………
ІІ. Конструкторський етап.
2.1 Графічне зображення………………………………………….……..………
2.2 Добір конструкційних матеріалів та інструментів для роботи……………
2.3 Виготовлення схеми вишивання………………………………..……...……
ІІІ. Технологічний етап.
3.1 Застосування шва «хрестик»…………………………………..……………
3.2 Виготовлення закладки……………………………………….…………..…
3.3 Оздоблення закладки. Остаточна обробка виробу………………………..
ІV. Заключний етап.
4.1 Розрахунок бюджету проекту………………………………..………………
4.2 Реклама виробу. Захист проекту. Висновки………………………………..
Любий друже!
В твоїх руках незвичайний зошит – це «путівник» по захоплюючій «країні Вишивки». З його допомогою ти ознайомишся з основними видами швів української вишивки, виробами оздобленими вишивкою, символікою орнаментів, основами композиції вишитих виробів. Навчишся вишивати основними швами, виготовляти та оздоблювати вишиті вироби. Також навчишся проектувати та виготовляти вишиті вироби на прикладі закладки.
Зошит розроблений таким чином, щоб полегшити тобі вивчення предмету, допомогти краще засвоїти матеріал з варіативного модуля «Технологія виготовлення вишитих виробів». В ньому вміщено теоретичний матеріал, опорні схеми, кросворди, ребуси, цікаві факти, а також вправи для відпочинку очей, оскільки при вишиванні найбільше втомлюються очі. Матеріал розбито на теми, де висвітлено короткі теоретичні відомості й подано практичні роботи.
В структуру даного зошита вміщено творчий проект на виготовлення закладки з розробленими завданнями і послідовністю виконання робіт.
Бажаю успіхів у навчанні!
Умовні позначення:
прочитай;
зверни увагу;
цікаво, що;
законспектуй;
розгадай;
запам’ятай;
відпочинь;
практичні завдання;
завдання для самоконтролю;
творче завдання.
Привіт мій юний п’ятикласнику! Ми з тобою вже познайомилися на попередньому проекті, тому пропоную пригадати, як це було! Ну то як-поїхали?
Гра «Закінчи речення»
Перед початком заняття ___________________________________
________________________________________________________________.
Не відволікатись __________________не________________ працювати іншим.
Економно використовувати _________________ та ______________________.
Відстань від _________до виробу, що виготовляється, має дорівнювати __________ см.
Під час роботи ____________ повинно падати на робоче місце _______________ або _______________.
Роботу виконувати лише за допомогою ______________ та ______________.
Робоче місце тримати у _____________________ і ______________________.
По завершені роботи вимкнути _________________________________________,
скласти ______________________ і ___________________у
______________________________________________, прибрати робоче місце.
Творчий проект
Проект – це творча діяльність, спрямована на досягнення визначеної мети, вирішення якої-небудь проблеми.
Проектуванням називають сам процес роботи над проектом, а також підготовка комплекту проектної документації.
Для виконання творчого проекту тобі необхідно пройти 4 кроки або 4 етапи.
Метод фантазування – це спосіб конструювання форми предмета шляхом уявлення, вигадування нового, неіснуючого образу предмета або його частини. Головною умовою цього методу відсутність будь – яких обмежень, правил.
Гра «Допиши пропущені слова»
Мій творчий проект
Проект №2
Назва проекту:________________________________________________________
Основна технологія:___________________________________________________
_____________________________________________________________________
Додаткова технологія:________________________________________________
_____________________________________________________________________
І. Організаційно-підготовчий етап.
Чи любиш ти читати книжки? Такі різні - наукові, художні, історичні, детективи, фантастика, а може навіть і казки?
Книжкові закладки давно живуть між сторінок книг і в змозі розповісти нам багато цікавого про минуле. Вони з'явилися ще в 13 столітті: зі шкіри та велюру, пізніше з тканини і щільного паперу. Шовкові, вишиті, з різною символікою і видами, портретами королів і королев.
Єгипетські переписувачі приклеювали на сувої шматочки папірусу. Середньовічні книжники відзначали сторінки фоліантів петельками зі шкіри, пергаменту або щільної тканини, а також створювали вельми функціональні конструкції для полегшення читання. У XIX столітті дами, що читають, нерідко віддавали перевагу квітам і мереживним хусточкам.
Винахід в XV столітті в Західній Європі книгодрукування зробило книгу все більш доступною. Але довгий час книга, залишалася дуже дорогою. До кожного примірника ставилися вкрай дбайливо. Книжкова закладка, допомагала краще зберегти найдорожче і найцінніше видання. Уже тоді закладка відрізнялася оригінальністю форм.
У XV-XVI століттях набули поширення закладки - регістри у вигляді невеликого язичка (зі шкіри, пергаменту, тканини), прикріпленого до краю обраних листів книги і виступає, як правило, за межі бокового обрізу, що давало можливість без зайвого клопоту багаторазово відкривати книгу в потрібному місці.
Тоді ж, як на Заході, так і в Росії, надзвичайною популярністю користувалися закладки, що представляють собою конструкцію з декількох стрічок, шнурів, тасьми, прикріплених до тримачів найрізноманітнішої форми. Такою закладкою можна закладати кілька сторінок відразу, що було зручно при читанні, наприклад, релігійну літературу.
Масове виробництво закладок починається після 1860 року. Ринок заповнився шовковими закладками машинного виробництва. Пропонувалися закладки на
всі випадки життя, зі всілякими привітаннями, побажаннями друзям і близьким, висловленням подяки, словами любові і співчуття, текстами молитов.
Спочатку їх виготовляли з тканини, але досить скоро перейшли на дешевші і технологічні матеріали - картон і щільний папір.
На рубежі XIX - XX ст. виникла мода на металеві закладки різної конфігурації, що нагадували скріпки. За формою вони нагадували ножі для розрізання паперу. В області рукоятки робилася виїмка або накладна деталь для затиску сторінки.
Рукоятки прикрашалися гравіюванням, литтям, часто в поєднанні зі слоновою кісткою, ебеновим деревом, перламутром. Іноді зустрічалися і забавні написи: "Ось твоя сторінка" або "Я тут заснув".
У XX столітті більшу частину закладок виготовляли з паперу - чудового матеріалу для розміщення реклами, пропаганди, взагалі, будь-якої інформації.
Сьогодні, незважаючи на поширення електронних книг і подібних до них пристроїв, де закладка стає просто функцією в програмі, в руках читачів залишаються і паперові книги. А в них закладки, які можна зробити своїми руками.
Для чого потрібні закладки:
Вправа для очей
1 |
2 |
3
|
4 |
5 |
6 |
ІІ. Конструкторський етап.
Практична робота № 1
Пофантазуй та замалюй зразок майбутньої закладки, зроби опис.
Опис:_____________________________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дизайнер – це фахівець, який займається проектуванням і створенням різних виробів.
Інструменти та пристосування |
Матеріали та їх кількість |
|
|
Як обрати канву?
Канва для вишивання – це як полотно художника, на якому твоїми руками вже зовсім скоро буде створено справжній витвір мистецтва. Щоб отримати максимальне задоволення від процесу, необхідно знати основні відмінності тканини, її особливості, поведінку в роботі та характеристики.
Канва буває декількох типів, і виникнення такого різноманіття зумовили різні види вишивки та їх вимоги до тканини.
Для вишивки хрестом підійде практично будь-який вид тканини, будь то ніжний шовк або товстий драп. Однак тим, хто зовсім недавно почав вивчати вишивальну майстерність, краще брати для використання рахункові тканини, крім того канва для вишивання стане прекрасною підмогою для початківців. Після того, як ти освоїш необхідні хитрості і певні прийоми вишивання на рахункових тканинах, тобі стане простіше використовувати будь-які інші матеріали, наприклад, льон, шовк або атлас.
Рахункова тканина - Ці тканини виготовляються з натурального 100% бавовни і їх відмінною рисою є наявність чітко помітних отворів, в які слід вводити голку в процесі вишивки.
Канва рівномірного переплетення
Якщо порівнювати Аїду і тканину рівномірного переплетення (частіше льон), то можна помітити, що льон не володіє чіткими "квадратиками". Знизу канва Аїда, зверху - канва рівномірного переплетення.
Пластикова канва
У продажі можна зустріти листи канви з пластика. За допомогою ножиць такій канві можна надати абсолютно будь-яку форму. Пластикова канва для вишивки хрестом стандартно випускається листами за формату А4 і має різні варіанти кількості хрестиків. При цьому самі листи можуть бути напівпрозорими або пофарбованими в будь-який колір. Існує канва різного ступеня гнучкості, однак при будь-якому розкладі відрізані шматки основи прекрасно зберігають форму.
Канва що видаляється
Ще одним цікавим видом канви є так звана - "видаляється" або "накладна канва". Як видно з назви - після вишивки її необхідно видалити. А використовується вона для вишивки на сумках, деталях одягу, фетру (і інших матеріалах, на яких немає розмітки і клітинок). При виборі основи для вишивки важливо враховувати, що її основним призначенням є виставити роботу в гідному світлі і підкреслити її гідності.
ІІІ. Технологічний етап.
Вишивка – один з найбільш поширених видів декоративного мистецтва, в якому орнаментальне та сюжетне зображення на тканині, шкірі, повсті виконується різними ручними або машинними швами.
Вишивка виникла з появою шитва на примітивному одязі людини кам`яного віку. На Україні вишивка відома з давніх часів і набула великого поширення.
Впродовж віків удосконалювалась художня система вишивки, в якій гармонійно поєднуються такі фактори, як матеріал, техніка, орнамент, композиційно-колористичне вирішення.
Крім основного призначення – прикрашення одягу та інтер’єрно - обрядових тканин, вишивка може бути і самостійним твором (панно, картина, портрет).
Спочатку вишивка виконувалась на матеріалах домашнього виробництва – вовняних, лляних, конопляних, а з кінця ХІХ століття – на тканинах і шкірі фабричного виробництва (перкаль, коленкор, батист, китайка, кумач, муслін, плис, плюш, шовк та ін.).
Вправа для очей
«Розгадай ребус»
,
,,,
Практична робота № 2
Перед початком роботи обов’язково ознайомся з основними правилами вишивання хрестиком.
Правила безпечної праці під час вишивання
1. Обережно користуватись інструментами.
2. Під час роботи не вколювати голку в одяг та не залишати її на робочому місці.
3. Голки зберігати в гольнику або спеціальній коробочці.
4. Голкою працювати обережно, не залишати її без нитки (з ниткою її легше знайти, якщо вона загубиться).
5. Вишивати треба обов’язково з наперстком.
6. Не відкушувати нитку зубами, а відрізати ножицями.
7. Ножиці тримати на робочому місці з зімкненими лезами, передавати теж зімкненими лезами, кільцями вперед.
8. Ні в якому разі не брати в рот нитку, голку, тканину.
Санітарно-гігієнічні вимоги під час вишивання
1. Приміщення, у якому вишивають, має бути світлим, прибраним, провітреним.
2. Під час вишивання стіл повинен бути чистим, а руки старанно вимиті, щоб вишивана річ не забруднилась.
3. Сидіти під час вишивання треба рівно, ледь схилившись над роботою. Стілець повинен мати зручну для сидіння спинку, кисті рук лежати на столі. Неправильна поза під час вишивання часто призводить до короткозорості й захворювання дихальних органів працюючого, викривлення хребта. Крім того, неправильне положення тулуба і рук під час ручного шиття викликає втому, почуття незадоволення.
4. Не можна тримати вишивку близько біля очей, бо це при зводить до швидкого стомлювання очей і розвитку короткозорості. Найкращою вважається відстань від очей до роботи 30-40 см.
5. Під час вишивання необхідно через кожні 20-25 хвилин відпочивати 3-5 хв, переводячи очі на предмети іншого кольору, відмінного від кольору вишивки.
6. Деякі види швів, наприклад, «хрестик», декоративні шви, мережки, краще і зручніше виконувати без п’яльців.
На п’яльцях треба вишивати двома руками. Якщо круглі п’яльці з гвинтом, то їх можна закріпити на столі. Права рука розміщена зверху п’яльців, на лицьовому боці вишивки, ліва — під п’яльцями (з вивороту).
«Колесо слів»
Прочитай слова зашифровані у колограмі та запиши їх у клітинки, визнач ключове слово (те, що їх об’єднує) та запиши у клітинки. Читай за годинниковою стрілкою через одну букву, починаючи з виділеної.
Дотримуйся правил безпечної праці!
Матеріали та інструменти: нитки для вишивання (муліне або акрилові), голка, ножиці, наперсток, тканина для вишивання.
Технологічна послідовність вишивання хрестиком.
№ з\п |
Графічне зображення |
Назва операції та вид робіт |
Матеріали та інструменти |
1 |
|
Рівномірно натягни тканину з канвою на п’яльця |
Канва, п’яльця. |
2 |
|
Прокладіть нижній ряд діагональних стібків (на півхрестиків) у напрямку зліва на право. |
Канва, нитки, голка. |
3 |
|
У зворотному напрямку виконайте верхній ряд діагональних стібків, перекриваючи нижній ряд стібків і завершуючи хрестик. |
Канва, нитки, голка. |
Примітка! Усі верхні стібки слід прокладати в одному напрямі. Порушувати лічбу у вишиванні хрестиком не можна, оскільки відразу ж зміститься узор. Вишиваючи по діагоналі, прокладайте по черзі верхні й нижні стібки напівхрестика.
Вправа для очей
Практична робота № 3
За допомогою таблиці виготов обраний виріб.
ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ З ГОЛКАМИ Й ШПИЛЬКАМИ
1. Шийте з наперстком. Вушко голки повинно впиратися у наперсток, а гострий кінець — виступати з пальців приблизно на чверть довжини голки.
2. Не кидайте голку. Не встромляйте її в тканину чи свій одяг.
3. Зберігайте голки і шпильки в певному місці (спеціальній коробочці, подушечці та ін.), не залишайте їх на робочому місці (столі), у жодному разі не беріть голки і шпильки до рота.
4. Не використовуйте голку замість шпильки.
5. Не використовуйте для шиття іржаві голки.
6. Викрійку і тканину прикріплюйте гострими кінцями шпильок у напрямку від себе.
7. При ручному шитті не беріть нитку довше, ніж 80-90 см.
Дотримуйся правил безпечної праці!
Матеріали та інструменти: нитки для вишивання (муліне або акрилові), голка, ножиці, наперсток, тканина для вишивання, схема для вишивання.
Технологічна послідовність виготовлення закладки.
№ з\п |
Графічне зображення |
Назва операції та вид робіт |
Матеріали та інструменти |
1 |
|
Розробити ескіз виробу з вишивкою |
Олівці, аркуш паперу. |
2 |
|
Добір або самостійна розробка схеми візерунка вишивки |
|
3 |
|
Добір матеріалів, інструментів та пристосувань. |
|
4 |
|
Розмічання основи для вишивання через кожні 10 клітинок. |
Олівець, канва. |
5 |
|
Виконуємо вишивання закладки швом «хрестик» відповідно до обраної схеми. |
Канва, нитки, голка, ножиці, схема. |
6 |
|
Відрізаємо зайву тканину та вирізаємо ще один такий прямокутний відрізок. |
Ножиці |
7 |
|
З’єднуємо обидві деталі «петельним швом». |
Нитки, голка, ножиці. |
8 |
|
Прикріплюємо три нитки по центру і плетемо косичку. Як тільки косичка вийшла потрібної довжини, зав'яжіть вузол і відріжте зайві нитки. |
Нитки, ножиці. |
9 |
|
Закладка готова!
|
|
Гімнастика для рук.
1. |
«Пограйте» кілька секунд пальцями обох рук на спинці стільця, як на клавіатурі фортеп’яно. Потім покладіть руки на стільницю й торкайтеся її спочатку спереду, потім збоку й зверху, тобто зіграйте пальцями «качиний танок». |
|
2. |
Підніміть руки вгору й потягніться. Тепер обома руками викручуйте уявну лампочку з патрона. Чи ви відчули, як м’язи в ділянці плечей розслабилися? |
|
3. |
Зігніть руки в ліктях, долоні притисніть одна до одної. Потім підніміть руки вгору, тобто кінчиками пальців у напрямку до тулуба. Після цього опустіть їх униз, у напрямку від тулуба. Це дуже гарна вправа для суглобів рук. |
|
4. |
Тримаючи рук так само, широко розведіть пальці і знову зімкніть їх. |
|
5. |
Розводьте по черзі окремі пальці або кілька пальців і знову зводьте їх. У результаті напруга в пальцях зникне. |
|
6. |
Зігніть руки в ліктях і зчепіть пальці в замок. Із силою потягніть руки в протилежні боки |
|
ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАВЕРШЕННЯ РОБОТИ
1. Ножиці скласти у спеціально відведене місце.
2. Голки здати для зберігання вчителеві.
3. Привести в порядок своє робоче місце.
Вишивальниця (дизайнер вишивки) - людина, яка любить займатися вишиванням, прикрашати вироби візерунками.
ІV. Заключний етап.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Створи рекламу власного виробу у вигляді віршика, рекламної листівки або бік-борду.
ДЛЯ НОТАТКІВ
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ме́неджер з рекла́ми — фахівець, який виконує певні дії з просування на ринок марки товару, послуги або ідеї.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Чому?________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Критерії оцінювання проекту
І. Організаційно-підготовчий етап
1.1. Назва виробу-0,5б
1.2.Технологія-0,5б
1.3. Мета-0,5б
1.4. Моделі аналоги-1б
ІІ. Конструкторський етап
2.1.Ескіз, опис-1б
2.2.Матеріали, обладнання-1б
ІІІ. Технологічний етап
3.1.Технологічна послідовність-2б
ІV. Заключний етап
4.1. Економічне обґрунтування-1б
4.2. Реклама-1,5б
4.3.Захист проекту-2б
Загальна кількість балів ________________
Література
1