"Рок - музика" (розробка)

Про матеріал
Ознайомлення дітей із рок-музикою може бути не лише цікавим, а й пізнавальним досвідом. Творча діяльність: Організуйте «дитячий рок-концерт» – нехай спробують заспівати або зімітувати гру на інструментах. Зробіть поробки або малюнки на тему улюблених гуртів чи обкладинок альбомів. Ознайомлення з роком має відбуватися в позитивному, безпечному та творчому середовищі. Поступово дитина зможе розвити свій музичний смак і навіть зацікавитися музичною освітою.
Перегляд файлу

Музичне мистецтво. 7 клас

 

Тема: Новаторство в музичному мистецтві. Рок – музика.

 

 

Мета: сприяти формуванню загальної та музичної культури; на прикладах творчої діяльності американського співака й композитора Е. Преслі та британських гуртів «Вeatles» і «Queen» познайомити учнів з істо­рією походження й розвитку рок- і поп- музики, з'ясувати значення понять «рок-музика», «рок-н-рол», «рок-шоу», «сингл»,  «хіт», «хіт-парад», «хард-рок», «диско», вчити відрізняти високохудожні зразки від низькопроб­них малозмістовних музичних творів, виховувати інтерес до різних напрямів популярної музики і рок-музики та  естетичний смак учнів.

Музичний матеріал: Е. Преслі. «Все гаразд, мамо» (слухання);П. Маккартні. «Тhe Girl» («Дівчина») — слухан­ня; Б. Мей. «Шоу має тривати», у виконанні гурту «Queen» (слухання); Дж. Леннон, П. Маккартні. «Yesterday» («Вчора»), український текст М. Яс- кулка (виконання).

Тип уроку: урок поглиблення теми.

Обладнання: музичні інструменти (фортепіа­но), темброво - щумові інструменти, магнітофон (музичний центр, DVD, комп'ютер), нотна дошка, портрети композиторів Е. Преслі, П. Маккарт­ні, Б. Мея, Дж. Леннона, підручник «Музичне мистецтво», 7 кл. (Л.М.Масол,Л.С.Аристова).

ХІД УРОКУ

I.Організаційний момент.

Вхід учнів до класу  під звучання пісні «Шоу має тривати»  Брайана  Мея.

Давайте всі разом налаштовуємося на музичний лад!                                                                                                                                      

 Розспівування.

1.Звуки музики.

2.Придумала мати дочкам імена: ось літо, і осінь, зима і весна. (канон)

3.Музика – це дзвінкий наш струмок, ось і починаємо урок!

 

- Чи відома вам музика прелюдії уроку? До якого стилю вона належить?

 

 

II. Мотивація навчальної діяльності учнів.

 Сьогодні ми поговоримо про походження й розвиток рок - музики.

Наш урок  будемо проводити у формі засідання рок-клубу під назвою «Рок назавжди». Об'єднайтеся, будь ласка, у групи. Кожна група підготувалася, і буде захищати свій рок-стиль, своїх рок-зірок (під час засідання використовується  технологія «Мікрофон»).

 

Учитель. У період масового поширення рок-музики в попу­лярному французькому журналі «Парі-Матч» писали: «Рок — це щось значно більше, ніж просто мода, ніж просто музика, ніж просто тимчасове захоплення. Це — народження нового стилю життя». (епіграф до уроку – на дошці).

Звернімося до словника    (Учень – «музикознавець»)

Рок-музика — стильовий напрям в естрадній музиці, що ви­ник у Великобританії та США в 50-60-х роках та широко роз­повсюдився в 60-70-х роках XX ст. Основними ознаками рок-музики є опора на блюзові форми та надто підкреслений ритм, високий емоційний рівень виконання. Рок-музика має багато різ­номанітних течій,в ній поєдналися різні напрям­ки популярної музики, які мали своїх прихильників як серед бі­лих, так і серед чорношкірих американців. Це ритм-енд-блюз, біг- біт, кантрі-енд-вестерн тощо.

 

Музичним символом музикантів стала пісня «Стань осторонь, Бетховене», яку написав один із перших американських рокерів Чак Беррі. Від інших музичних стилів рок-музика відрізняється наявні­стю електроінструментів, експресивністю їхнього звучання.  У рок-музиці роль візитної картки відігравала електрогітара, ро­кери заявили: «Електрогітари та гучність — ось наша зброя».

Учитель. Першою рок-групою, яка здобула всесвітню популярність, уважають англійську групу «Тhe Beatles». А до того в рок-музиці пальму першості тримав американець Елвіс Преслі.

 

III. Слухання пісні Е. Преслі «That’s All Right Mama» («Все гаразд, мамо»).

 - Яке враження справила на вас ця пісня? Чи знайома во­на вам? 

 - У якому стилі вона звучить?

 - У чому ж полягають особливості творчої манери спі­вака?

 

Учитель.  Оригінальність виконання, щирість почуттів, професіоналізм, національний колорит, вибуховий темперамент. Його пісні звучали в стилі вже популярного на той час танцю рок-н-рол. Справжній успіх прийшов до Елвіса Преслі в 1956 році з випуском синглу «Неагtbreak Hotel». Це була перша платівка, що розійшлася мільйонним тиражем і отримала статус золотої. А Елвіса після цього стали називати «королем рок- н-ролу».

 

Звернімося до словника      (Учень – «музикознавець»)

Рок-н-рол (англ. Rock’n’roll крутися і погойдуйся) — моло­діжний естрадний танець, що виник на початку 50-х років XX ст. в США. Характерний простою мелодією з блюзовими інтонація­ми в супроводі важкого та одноманітного акцентованого ритму. Серед виконавців рок-н-ролу є соло-співак, соло-електрогітара та саксофон. Назву «рок-н-рол» запровадив американський радіо-диск- жокей Елан Фрід, запозичивши її з тексту   популярної у 1950-х роках піс­ні: «Ми будемо крутитись, ми будемо гой­датись».

 - Що ви знаєте про творчий шлях рок-зірки? Послухаймо розпо­віді про Елвіса Преслі.

 

 IV. Виступ від групи фанатів рок-музики.

Елвіс Преслі король «рок-н-ролу» — на­родився в 1935 році в м. Тьюпело штату Міссі­сіпі (США) в бідній робітничій, проте дружній та віруючій родині. Коли хлопчику виповнилося 11 років, йому подарували гітару замість велосипеда, бо на ве­лосипед не вистачило грошей.  Його перша пісня «Все гаразд, мамо» прозву­чала по радіо й одразу стала дуже популярною. У той час Елвіс працював водієм вантажівки, співав у церкві та навчався на електрика, хоча мріяв стати полі­цейським.

Після визнання Е. Преслі «королем рок-н-ролу» його попу­лярність почала дуже стрімко зростати. Він продовжував ак­тивно виступати з концертами, записувати нові пісні та зніматися в кіно. У 1967 році відбулася його зустріч із квартетом «Тhe Beatles». Працездатність співака була просто вражаючою.

 

Елвіс Преслі тричі отриму­вав престижну американську премію Греммі, а також був волода­рем понад 50-ти золотих дисків: лише в США було продано понад 200 мільйонів платівок з його піснями. Уся історія життя зірки схожа на  голлівудську кінострічку. Але казка про талановитого юнака, який став найбагатшою та найвідомішою людиною у світі, утілен­ням «великої американської мрії», закінчилася трагічно. Він по­мер у 42-річному віці від передозування наркотиків.

V. Слухання пісні  «Тhе Gіrl» («Дівчина») у виконанні    гурту «Тhе Веatles».

 - Що вам відомо  про шлях «Тhе Веatles» до музич­ного Олімпу та особливості його музичного стилю? (робота з підручником с.73)

 

1.Виступ від групи фанатів  гурту «Бітлз».

Група «Бітлз» («Тhе Веatles»)  - британський біт – рок – гурт, створений у 1960 р. у м. Ліверпуль (Велика Британія). Найвідоміший музичний гурт упродовж усієї історії музики. Кількість проданих платівок гурту перевищує один мільярд примірників, що є рекордом світової музичної індустрії, 15 альбомів «Бітлз» очолювали хіт-паради Великої Британії.

 

До «золотого» складу квартету входили: Джон Леннон — вокаліст, гіта­рист, автор пісень, Пол Маккартні — виконавець на гітарі, бас-гітарі, банджо, фортепіано, Джордж Харрісонгі­тарист та автор пісень і Рінго Старр — виконавець на удар­них інструментах. Музика «Бітлз» поступово ускладнювалася – від народних пісеньок (скіффл) до рок – н – ролу.

Творчість «Веаtles» увібрала в себе найхарактерніші риси поп-музики середини XX ст. і значною мірою визначила її подальший розвиток. Великого впливу «Веаtles» зазнала не тільки поп-музика, але й манера поведінки, стиль життя тодішньої молоді  в країні.

 

Учитель. -  З якими піснями гурту «Бітлз» ви знайомі? Яку з них ви можете виконати?

 

2. Слухання пісні «Дівчина». (відео фрагмент)

 - Яким є образний зміст цієї пісні, характер її музики? (технологія «Музична мозаїка»)

 

VI. Розучування  пісні «Уesterday» («Вчора»)  гурту «Бітлз».

Учитель. Сьогодні на уроці ми  будемо вивчати одну з найвiдоміших пісень, яку написали Джон Леннон і Пол Маккартні. Вона має назву «Уеsterday» («Вчора»).

1. Слухання пісні «Уеsterday» («Вчора»). (відео фрагмент)

      Запитання до учнів:

  •           Чим пісня «Уеsterday» відрізняється від джазової музики?
  •           Якими є її характер,  особливості вико­нання?

2. Розучування пісні «Вчора» згідно з обраним текстовим варіан­том.

 

VII. Слухання пісні «Тhe Show Mast Go On» (Б. Мея) у виконанні гурту «Queen».

1.Запитання до учнів.

  •       Яку характеристику ви можете  дати  прослуханій пісні?
  •       Чому, на вашу думку, ця пісня й досі хвилює слухачів?

 

 

2.Виступ від групи фанатів  гурту «Queen».

      Британський гурт «Queen» (у пе­рекладі з англ. — «королева») є рідкісним явищем в рок-музиці. Гурт перебував на вершині світової популярнос­ті понад 20 років (1971-1991 рр.). Керівник групи Фредді Мерк'юрі був ви­сокоосвіченою особистістю, що є рід­кісним явищем серед рок-музикантів. Він мав неперевершений талант співака, рок-музиканта та композитора, поета, пі­аніста й танцівника, художника, дизайнера й кліпмейкера.

Звернімося до словника    (Учень – «музикознавець»)

Кліпмейкер — фахівець зі створення відеокліпів.

 

Виконуючи пісні,Ф. Мерк'юрі розкривав  особливо­сті  унікального голосу, свої акторські здібності, передаю­чи найпотаємніші відтінки людських почуттів. Доля обійшлася зі співаком суворо — СНІД! Прохворівши 5 років, він у листопаді 1991 року пі­шов із життя. Його посмертно нагородили .премією «За видатний внесок у британську музику».

 

Завдя­ки Ф. Мерк'юрі, «Queen» став гуртом століття, занесений у «Книгу ре­кордів Гіннеса» як високооплачуваний гурт; отримав нагороди: «Греммі», «Срібний екран»; першим використав звучання синте­затора; уперше були записані відеокліпи. Перший альбом гурту вийшов у 1973 році, останній — у 1991. Однак, гурт «Queen» та Ф. Мерк'юрі до­тепер має чимало шанувальників у всьому світі. Шоу має тривати!

 

 

Робота у групах:  «Інтерв`ю із зіркою»

Уявіть себе відомим виконавцем рок - музики і розкажіть, як ви стали популярними.

 Групи фанатів: (учні поділились на групи)

1. Елвіс Преслі.

2. Джон Леннон.

3. Фредді Мерк'юрі.

Кореспондент: учень від групи (складає 5 запитань для учасників інших груп);

Респондент: учень від групи (обирає атрибут своєї «зірки» (із запропонованих предметів), слухає відповіді фанатів, а потім погоджується або дає правильну відповідь самостійно).

 

VIII. Підсумок уроку.

1.Запитання до учнів:

- Творчість яких рок-виконавців, з якими ви познайомилися  на уроці, справила на вас найбільше враження й чому?

- У чому ж полягає секрет такої популярності? (неповторна індивідуальність, використання різних стилів і напрямів від рок- і поп-музики, хард-року до диско; безумовно лідерство виконавця).

 

Рефлексія. Прийом  «Мікрофон» (учні говорять швидко і лаконічно)

Рок – музика для мене – це….

Зі стильових напрямів рок-музики  мене приваблює….

Майбутнє рок – музики я уявляю собі….

2.Оцінювання музично-творчої діяльності учнів на уроці.

 IX. Домашнє завдання.

Послухати музику англомовної рок-групи, яка на вашу думку, також залишила свій «зірковий слід» в естрадній музиці. (на власний вибір)

 

X. Вихід учнів із кабінету під звучання пісні «Шоу має тривати»  гурту «Queen».

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Мистецтво, 7 клас, Розробки уроків
Інкл
До підручника
Мистецтво (інтегрований курс) 7 клас (Масол Л.М., Гайдамака О.В., Кузьменко Г.В.. Лемешева Н.А.)
Додано
5 червня 2025
Переглядів
168
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку