Бактерії є найдавнішими мешканцями планети. Існування життя на планеті Земля багато в чому залежить від діяльності бактерій. Бактерії гниття – санітари планети. Вони розкладають відмерлі рештки тварин і рослин, продукти їх життєдіяльності. Все це перетворюється в перегній, який збагачує ґрунт. В цьому заслуга бактерій – сапрофітів. Роль бактерій у природі
Бульбочкові бактерії поселяються на коренях бобових рослин, постачають рослинам створені ними сполуки Нітрогену, а від рослин отримують розчини необхідних їм органічних речовин. Бактерії поглинають з атмосферного повітря до 300 кг азоту на 1 га, при цьому в ході їх життєдіяльності в ґрунті залишається понад 50 кг азотовмісних сполук.
Бактерії симбіонти. Живуть бактерії і в кишечнику людини. Уся маса бактерій кишечника людини досягає до 1 кг. Кишкова паличка, сприяє процесам травлення. Бактерії синтезують вітаміни групи В та вітамін K. Якщо усунути ці бактерії з кишково-шлункового тракту людини, що трапляється, наприклад, при тривалому лікуванні антибіотиками, то організм стає більш сприйнятливим до патогенних бактерій та грибів.
Ботулізм це гостре токсико-інфекційне захворювання, що спричиняється переважно дією токсину бактерії клостридії. Ботулізм отримав свою назву від латинського слова botulus — ковбаса, оскільки першими були описані та проаналізовані спалахи цього захворювання, що були пов’язані з використанням кров’яних ковбас (1792 p., Німеччина).
Джерела зараження В організмі людини ботулізм розвивається після вживання заражених продуктів харчування – овочів, плодів, зерна, м'яса і риби. Особливо небезпечні консервовані продукти. Без доступу кисню анаероби починають швидко розмножуватися, але і виділяти особливий токсин – один з найсильніших бактеріальних отрут.
Висипний тиф. Висипний тиф—гостре інфекційне захворювання з трансмісивним механізмом передачі, яке спричинює Rickettsia prowazekii. Хвороба характеризується циклічним перебігом з інтоксикацією, гарячкою, висипом по шкірі, ураженням судинної та нервової систем. Профілактика: Правила особистої гігієни(чистота волосся). У випадку видалення вошей(гнид) – звертатись до медичного працівника.
Вживати правильно оброблені кулінарні продукти;Правильно зберігати продукти;Пити лише кип'ячену воду;Вести боротьбу із мухами, гризунами, кровосисними комахами;Вологе прибирання, провітрювання приміщення;Не слід споживати здуті консерви;Не купувати харчові продукти на стихійних ринках.
Метод “незакінчене речення”Бактерії, що живляться готовими органічними речовинами – це…Бактерії, що живляться органічними речовинами живих організмів – це…Паличкоядерні бактерії – це…Бактерії, завдяки яким ми маємо кефір, йогурт, сир тощо – це…Що “подобається” бактеріям у молоці ?Найпоширеніший метод збереження молока – це…