Урок-подорож
«Роль іменників у реченні»
Тема: Роль іменників у реченні.
Мета: Розширювати вміння учнів знаходити в реченні іменник, визначати йогорід і число. Поглиблювати вміння визначати граматичну основу речення. Формувативміння з поданих слів утворювати речення, визначати в ньому підмет і присудок.Виховувати бережне ставлення до природи. Розвивати спостережливість, грамотністьписьма, збагачення активного словника учнів.
Тип уроку: урок-подорож.
Обладнання: роздаткові картки, таблиця, предметні малюнки білочки, воронипарусника, карта Країни Слованії.
Хід уроку.
На дошці висить карта Країни Слованії, на якій - парусник.
І. Організація учнів до подорожі.
Вчитель: Діти, сьогодні ми будемо подорожувати по Країні Слованії, де живе вдружбі і злагоді багато різних слів. А найбільше слів нам буде зустрічатись із дивногосвіту іменникового.
Але перш ніж ми вирушимо в подорож, мені допоможе боцман приготувати
команду до подорожі.
Учень-боцман перевіряє готовність учнів до уроку, питає учнів, чи всі виконалидомашнє завдання, повторили правила.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Боцман ставить до учнів запитання:
- Що називається іменником?
- На які запитання відповідають назви істот? Назви неістот?
- Який рід мають іменники? Як визначити рід іменників? Який рід у іменників:
зоря, місяць, нива, колосок, теля, країна? (свої відповіді діти показують за допомогою
сигнальних карток)
- Як змінюються іменники за числами?
- Як пишуться іменники власної назви? (наприклад)
Боцман доповідає вчителю: - До подорожі всі готові!
Вчитель: Діти, всі ви повинні старатись пройти каліграфічний листок, який
веде до корабля.
ІІІ. Хвилинка каліграфії:
а) овул без;
б), утворення слів із складів; записування цих слів: за ре бе (береза), сосна (сосна), ли я на (ялина), сиока (осика)
в) Запис речення:
Соловейку, солов'ю, я приспівочку зів'ю,
свіжу та барвисту, з золотого листу.
(А. Малишко)
(Пояснення правопису слів з апострофом)
IV. Орфографічна хвилинка.
Вчитель: Діти, каюти нашого корабля не відкриються, поки ми не напишемо ціслова і не пояснимо в них орфограми.
а) Пояснювальний диктант:
Життя, п'ятниця, бур'ян, коріння, свято, відлуння, йорж, Йосип, розваги,
розгалуження, весна, криниця, джерело,
б) Запис прислів'я з голосу учня:
Ліс - не школа, а всіх навчає.
в) Відповіді учнів на запитання:
- Як пишемо не школа?
- Чому ліс навчає?
г) Розбір іменника: розваги за будовою.
V. Робота за диференційованими картками у вигляді різноколірних кульок.
Вчитель: Діти, барон Мюнхаузен хотів з нами подорожувати, зібрав валізу з
різноколірними кульками та їх розгубив. Допоможемо йому зібрати кульки, які є наваших партах. Ці кульки не прості - на них є для вас завдання.
Діти працюють над роздатковими картками, на яких записані завдання: (робота впарах).
- Підібрати синоніми до поданих слів.
- Підібрати антоніми до слів.
- Підібрати однокореневі слова і виділити корінь.
- Скласти і записати речення з поданих слів, визначити підмет і присудок.
Хто з учнів закінчив завдання кладе кульку у валізу барону Мюнхаузену.
VI. Розширення знань учнів.
Вчитель: Ну що ж, діти, добре ми справились із попередніми завданнями і теперми вирушаємо в подорож по Країні Слованії.
а) Складання речень із поданих слів, визначення в них граматичної основи:
Мовчазним, живе, під, білочка, дубом, маленька, старим.
Маленька білочка живе під старим мовчазним дубом.
В, прикрасилися, листочки, мереживо, сріблясте, роси.
Прикрасилися листочки в сріблясте мереживо роси.
Чекають, з, і, квіти, вранішньої, нетерпінням, птахи, зорі.
З нетерпінням чекають квіти і птахи вранішньої зорі.
б) Виконання вправи 412.(3апис речень, визначення граматичної основи в них. 2речення - колективна робота, а решта завдання самостійна робота учнів з наступноювзаємоперевіркою - (по парах.)
в) Підберіть синоніми до слова:
веселка - (райдуга.)Усно складіть з цим словом речення. Якою частиною мови єпідмет?
г) Фізкультхвилинка.
д) Вправа 416 (усно).
е) Вчитель: Діти ось подивіться, боцман знайшов якусь скриньку і що ж там?
А тут картки із прислів'ями. Запишіть ці прислів'я, знайдіть і підкресліть однієюлінією іменники і визначте їх рід. Прислів'я про бережне ставлення до природи.
Барон Мюнхаузен: Будемо оберігати природу, діти, бо природа - це наша
скарбниця життя.
є) Гра «Який це рід?» (Свої відповідідіти показують сигнальними картками).
Боцман: А тут і мудра ворона прилетіла. Що ти хочеш каркароно? (читає) Ви непройдете до корабля, якщо не визначите рід цих іменників. Боцман бере у вороникартку із словами: мова, природа, країна, корабель, слово, капітан, скринька, сіль, тин, тінь, ніч, край.
ж) Діти, а щоб завершити нашу подорож, нам потрібно записати іменники і
вставити пропущену орфограму („є" чи „й", префікси роз, без, подвоєння
приголосних.) - Робота за роздатковими картками.
VII. Підсумок уроку.
Вчитель підводить підсумок роботи учнів на уроці, виставляє оцінку роботи.
Барон Мюнхаузен: Бережіть природу, любі діти,
Я до цього все життя вас закликаю
Хто байдуже ставиться до неї
Той у грудях серденька не має.
Л. Українка
«Не хочу»
1 учень: Метелика ловити я не хочу:
він - квітка неба, хай живе собі!
Хай крильцями барвистими тріпоче,
щоб радісно було мені й тобі!
2 учень: І квітку лісову не стану рвати,
її додому я не понесу,
Бо вдома їй джмеля не погойдати
і не попити ранками росу!
3 учень: І ні стеблинку, гілку чи травинку
я не ображу: це - страшенний гріх!
Бо в кожній з них живе тремка живинка
що світиться довірою до всіх....
(А. Костецький)
Боцман: Що ж друзі, подорож по Країні Слованії вдалась на славу. Ви добре
працювали і я наступного разу вас всіх візьму з собою у плавання Мовною країною.