вчити учнів розв'язувати задачі на знаходження числа за його частиною; вправляти у підборі значень букв під час роботи з нерівностями; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
Тема: Роз в’язування задач. Розв’язування нерівностей .Знаходження числа за його частиною
Мета: вчити учнів розв’язувати задачі на знаходження числа за його частиною; вправляти у підборі значень букв під час роботи з нерівностями; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
Очікувані результати: розуміє утворення частин способом ділення цілого на рівні частини й виділення однієї з них;
визначає кількість рівних частин у цілому;
Хід уроку
I. Організаційний момент
Дзвоник вже сигнал нам дав,
Працювати час настав,
Тож і ти часу не гай
Працювати починай
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання
2. Яка частина фігури зафарбована (не зафарбована)?
3. Проблемне запитання
1) У танцювальному гуртку займаються 1 учнів класу, що складає 12 чоловік. Скільки всього учнів у класі? 3
3) Скільки чоловік було в кінотеатрі, якщо 1 всіх глядачів складає 10 чоловік?
9
Під час розв’язування другої і третьої задач в учнів виникають труднощі.
III. Повідомлення теми і мети уроку
А працювати на цьому уроці ми будемо під таким гаслом:
Міркуємо – швидко,
Відповідаємо – правильно,
Лічимо – точно,
Пишемо – гарно.
Бажаю вам успіхів!
— Сьогодні на уроці ви навчитеся розв’язувати задачі на знаходження числа за його частиною.
IV. Вивчення нового матеріалу
Колективне розв’язування задачі за кресленням (с. 156, завдання 1036)
— Скільки четвертих частин у цілому? (Чотири)
— Яка довжина 1 відрізка? (18 мм)
4
— Якщо в цілому відрізку 4 таких частини по 18 мм, то треба по 18 мм взяти 4 рази. Якою арифметичною дією дізнаємося про довжину цілого відрізка? (Дією множення.)
Розв’язання
18 • 4 = 72 (мм)
Відповідь: 72 мм.
— Що означає число 18? (Довжина однієї частини.)
— Що означає число 4? (Кількість частин у цілому.)
— Що означає число 72? (Величина цілого)
— Якою дією ми дізналися про величину цілого? (Дією множення.)
— Як знайти величину цілого за величиною його частини? (Треба величину частини помножити на кількість частин у цілому.)
Висновок. Щоб знайти число за величиною його частини, треба величину частини помножити на кількість частин у цілому.
Фізкультхвилинка
V. Розвиток математичних знань
1. Первинне закріплення
1) Завдання 1037 (с. 156).
Виміряйте 1 смужки та обчисліть довжину всієї смужки. Результат обчислення
5
перевірте вимірюванням. Вимірювати треба в міліметрах.
20 • 5 = 100 (мм)
2) Завдання 1038 (с. 156).
Відомо, що відрізок КМ становить 1 довжини деякого відрізка. Яка довжина цього відрізка?
3
Накресліть його в зошиті.
45 • 3 = 135 мм
2. Колективна робота над задачею (с. 156, завдання 1039)
— Що означає число 9? (Скільки медалістів у випускному класі.)
— Що ще означає число 9? (Величину 1 учнів у класі.)
3
— Що означає число 1 ? (Яку частину учнів становлять медалісти.)
3
— Що означає знаменник 3? (На скільки рівних частин поділили кількість усіх учнів.)
— Що означає чисельник 1? (Скільки таких частин взяли.)
— Що треба знайти в цій задачі? (Кількість учнів у класі.)
— Як в математиці позначають ціле? (1)
— Що треба знайти в цій задачі? (Треба знайти число за величиною його частини.)
— Як знайти число за величиною його частини?
Розв’язання
9 • 3 = 27 (учн.)
Відповідь: 27 учнів у випускному класі.
Фізкультхвилинка
І направо, і наліво,
Щоб нічого не боліло.
Один і два, три і чотири —
Набираємося сили.
Нахилились, повернулись,
До товариша всміхнулись.
3. Диференційована робота над задачею (с. 157, завдання 1040)
— Яка була ціна ігрової приставки?
— Що зробили із ціною?
— Що означає 1 від початкової?
4
— Як знайдемо 1 від 360?
4
— Як дізнатися нову ціну приставки?
Сильніші учні розв’язують задачу самостійно, решта — під керівництвом учителя.
Розв’язання
1) 360 : 4 = 90 (грн.) — 1 ціни;
4
2) 360 – 90 = 270 (грн.) — нова ціна приставки.
4. Р озв’язування нерівностей (с. 157, завдання 1041)
5. Самостійна робота над задачею (с. 157, завдання 1041)
Ознайомившись з умовою задачі, учні складають її короткий запис та самостійно розв’язують.
Розв’язання
1) 10 : 5 = 2 (бан.) = 1 частина;
5
2) 10 + 2 = 12 (бан.)
Відповідь: 12 банок вишневого компоту вийшло.
— Складіть подібну задачу.
6. Офтальмологічна пауза
7. Розв’язування логічних завдань
1) Завдання 1043 (с. 157).
На столі лежать 4 цілих яблука, 10 половинок яблук і 8 чвертей яблук. Скільки всього яблук лежить на столі? (4 + 10 : 2 + 8 : 4 = 11 яб.)
VІ. Підсумок уроку
На уроці я:
Дізнався:
Зрозумів:
Навчився:
VІІ . Домашнє завдання С. 157, завдання 1044; 1045.