КОНСПЕКТ УРОКУ З ХІМІЇ
“РОЗЧИНИ. ПОНЯТТЯ ПРО ДИСПЕРСНІ СИСТЕМИ.
КЛАСИФІКАЦІЯ РОЗЧИНІВ. РОЗЧИННІСТЬ РЕЧОВИН.
ЇЇ ЗАЛЕЖНІСТЬ ВІД РІЗНИХ ЧИННИКІВ”
(9клас)
Підготувала вчитель хімії
Прилуцького ліцею №12
Прилуцької міської ради
Чернігівської області
Желіба Тетяна Григорівна
Тема:Поняття про дисперсні системи. Розчини. Класифікація розчинів. Значення розчинів у житті та практичній діяльності людини.
Цілі:
Формування ключових компетентностей:
- саморозвитку й самоосвіти- створення проблемних ситуацій,уміння самостійно отримувати знання;
- інформаційної- відпрацювання вмінь робити висновки й узагальнення;
- соціально-трудової — вміти оперувати знаннями,розвивати гнучкість отриманих знань;
- комунікативної-вміння працювати в групі
Формування предметних компетентностей:
- сформувати уявлення про розчини як систему, що складається з двох або більше компонентів;з’ясувати класифікацію розчинів;ознайомити з розчинністю речовин у воді та чинниками від яких залежить розчинність;
-з’ясувати значення речовин у природі, промисловості, с/г, медицині, побуті.
-розвивати прийоми розумової діяльності: аналіз, узагальнення, вміння логічно мислити та робити висновки
•%
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник П.П.Попель,Л.С.Крикля, зошит,таблиця розчинності,періодична система Д.І.Менделєєва; колби,розчини: вода і олія, вода і крейда, вода і сіль .
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Актуалізація опорних знань
Кожного дня кожен з нас безперечно споживає питну воду, мінеральну воду, чай, каву, молоко; їмо борщ, суп, іноді холодець, желе. Так само кожного дня живляться рослини, тварини.
Прийом “фантастичне припущення”
А чи задумувались ви над тим, що являє собою молоко, кава, питна вода та ін.. з точки зору хімії? Що це таке? А чи знаєте ви, що наприклад, нафта - це також складна система з 100 розчинних речовин в ній.
III. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Отож, метою нашого уроку є поняття про розчини як багатокомпонентну систему. Записуємо тему : “Розчини. Класифікація розчинів. Значення розчинів в житті людини. Залежність розчинності від різних чинників.
Прийом “Мозковий штурм”
А що вам відомо з курсу фізики, біології про розчини.
Якими компонентами, на ваш погляд, представлений розчин?
Яка з відомих вам речовин є розчинником?
Ну що ж молодці. Бачу ви багато знаєте про розчини. Тому перш ніж розпочати вивчення нашої теми, давайте з’ясуємо яка ж роль розчинів в житті людини?
Прийом “Випереджувальне завдання учнів”.
Троє учнів заздалегідь підготували повідомлення(презентацію), за розповіддю складаємо схему :
1.Значення розчинів для живих організмів .
2.Значення у промисловості.
3.Значення у побуті.
А яке б визначення ви дали розчинам?
Розчин - це гомогенна (однорідна) система яка складається з двох або більше компонентів: розчинниками, розчинних речовин і продуктів їх взаємодії.
Яка ж класифікація розчинів ?
1. За розміром частинок розчиненої речовини:
Істинні (розчини під час утворення яких розчинена речовина подрібнюється,тобто розмір частинок розчиненої речовини не перевищує 1нм.)
Демонстрація розчину цукор+вода
Грубодисперсні ( зависі, розмір частинок-100нм.,):
емульсії ( частинки однієї рідини розподілені між іншою рідиною)
суспензії (частинки твердої речовини розподілені між частинками рідини)
Демонстрація розчину олія у воді; крейда у воді
Прийом “Роблю висновок”
У всіх цих випадках розчинником є вода,вона рідина тому й розчини дані перебувають у рідкому стані.
А чи завжди розчини є рідкі???
2.За агрегатним станом компонентів:
рідкі(спирт+вода)
тверді(сплави одного або кількох металів)
газоподібні (повітря)
Але ж враховуючи той факт, що вода все-таки найчастіше виступає розчинником, тому за розчинністю у воді речовини поділяються.
Прийом робота учнів з підручником,аналіз та узагальнення
Робота з таблицею розчинності( прийом “Естафета”-називаю приклади речовин):
Р-добре розчинні
М-малорозчинні
Н-нерозчинні.
Учні, роблять висновок, розчинність-здатність речовини змішуючись з іншою речовиною утворювати гомогенні системи.
Вправа “Проблемне питання”
Яка на вашу думку, чи безмежна розчинність, наприклад цукру, у воді?
Проведемо з вами лабораторний дослід.
Мета: Дослідити розчинність кухонної солі у воді.
Робота в парах.
У вас на партах міститься стакан з 100мл води та 50г солі
РОЗЧИНЯЄТЬСЯ
БІЛЬШ НЕ РОЗЧИНЯЄТЬСЯ
Прийом “Роблю висновки”
Отже, розчинність не безмежна.
Тому,
3. Розчини :
Насичені ( розчин в якому речовина більше не розчиняється за данної температури)
Ненасичені ( розчин в якому речовина ще може розчинятися за данної температури)
Ще крім цих понять розчинів існує багато малорозчинних речовин насичені розчини яких мають низьку концентрацію розчиненої речовини, тому
4.Розчини|
концентровані розбавлені
- коли в певному об’ємі розчину - коли в певному об’ємі мало
міститься багато розчиненої речовини розчиненої речовини
ДЕМОНСТРАЦІЯ
ДЕМОНСТРАЦІЯ: розглянути розбавлені і концентровані розчини.
Що ви можете сказати про ці розчини? Чим вони відрізняються? (дійсно, в них різна маса розчинної речовини)
Тому, в 1-розбавлені ,а в 2-концентровані.
Отже, ми з вами розглянули класифікацію розчинів за різними показниками.
Які ж чинники впливають на розчинність речовини?
наприклад:
речовини йонної природи (солі) або речовини молекули яких є полярні (кислоти) добре розчинні у воді
( цукор, оцет, спирт - за н.у. добре розчинні у воді)
а)якщо говорити про тверді речовини, то з підвищенням температури розчинність їх зростає (мал.15, стор.28.Аналізуємо графік)
б) а як на вашу думку змінюється розчинність газів зі зміною 1 тиску?
( мал.16,стор.29 Аналізуємо графік)
- розчинність газів зростає при зниженні б підвищені тиску.
Пригадайте з побуту будь-ласка, де наочно ви спостерігаєте зменшення розчинності газів із зменшенням тиску? ( мінеральна вода: коли відкриваєте, то вуглекислий газ, розчинений за умов підвищеного тиску, тиск знизиться, розчинність вуглекислого газу зменшиться і він виділиться з розчину - вода ніби кипить).
V. Узагальнення знань вивченого матеріалу
Рефлексія
Що нового сьогодні ви дізналися на уроці?
Яка інформація для вас була найцікавішою?
Яку інформацію з уроку використаєте в повсякденному житті?
VI. Домашнє завдання .
Опрацювати параграф підручника,конспект ; з курсу фізики повторити явище дифузії.