Тема: Узагальнення та систематизація знань , умінь і навичок з теми «розчини».
Мета уроку:формувати компетентності: ключові узагальнити та закріпити знання про розчини, їх класифікацію, розчинність; систематизувати теоретичні знання, необхідні для розв’язування розрахункових задач на обчислення масової частки розчиненої речовини;
інформаційні- розвивати вміння працювати в динамічних групах і застосувати на практиці набуті теоретичні знання;
екологічна грамотність і здорове життя - виховувати дбайливе ставлення до природи; сприяти розвитку інтересу до вивчення природничих наук; формувати навички дотримання правил техніки безпеки під час дослідження.
виховувати дисциплінованість, уважність; Формувати вміння працювати в парі, групах та індивідуально, раціонально використовувати час, швидко й зосереджено працювати над завданням.
Тип уроку: узагальнення й систематизація знань, умінь і навичок.
Форми й методи роботи: робота в групах, робота в парах, індивідуальна робота, взаємоперевірка, ігри, методи інтерактивних технологій.
Засоби навчання: таблиця Д.І.Менделєєва, роздатковий матеріал, таблиця розчинності.
Девіз уроку: добре того навчати, хто хоче все знати.
Хід уроку.
І. Організаційний етап
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні у нас з вами урок узагальнення, під час якого ми повинні повторити і систематизувати вивчений матеріал. Девізом нашого уроку буде вислів «Добре того навчати , що хоче все знати»
Для того, щоб наш урок був успішним, давайте утворимо квітку успіху. Наприкінці уроку ми з вами проаналізуємо чи наші кроки були успішними. Для цього у вас на столах лежить конверт №1, в якому є все. Щоб створити дану квітку. Кожна група відкриває конверт і створює свою квітку успіху. На це завдання у вас 1 хв.
Прошу по 1 учню з групи закріпити свою квітку успіху на стенді.
Сьогодні наш урок незвичайний, тому я пропоную вам відправитись разом у подорож на потязі – експрес під назвою «Знання це сила». Щоб нам дізнатись назву першої станції, я пропоную вам розгадати кросворд. Ключове слово якого буде назвою першої станції.
Отже, потяг відправляється зі станції «Розчини».
Під час нашої подорожі ми маємо побувати на таких станціях:
Для того щоб зійти із потягя нам потрібно пройти митний контроль . Для цього кожен із вас повинен оцінити свої знання за допомогою квитка – оцінювання, який ви будете заповнювати під час уроку- подорожі. На столах лежать листи -оцінювання, підпишіть їх.
ІІІ. Поглиблення та систематизація знань.
Станція «Розчини».
Гра «Вірю- не вірю»
Оцінювання: максимальна кількість балів – 1.
Станція “Хімічне асорті”
Гра «Гонка за лідером»
1 Для реакіції, що відбуваються в розчинні до кінця, написати рівняння реакцій в молекулярній та йонній формах:
а) Сu(OH)2 + 2HNO3=
б) Na2CO3 +2HCl =
2 Написати чотири різних рівняння в молекулярній формі, які мають відповідати такому скороченому йонному рівнянню:
Ba2+ + SO42- = BaSO42- ↓
Відповідь:
1. а) Сu(OH)2 + 2HNO3=Cu(NO3)2+2H2O
Cu(OH)2 ↓+2H++2NO3-=Cu2++2NO3-+2H2O
Cu(OH)2 ↓ +2H+=Cu2++2H2O
б) Na2CO3 +2HCl =2NaCl+H2O+CO 2 ↑
2Na++CO32++2H+=2Na++2C l-- +H2O+CO2 ↑
CO32++H+=H2O+CO2 ↑
2. BaCl2+Na2SO4=BaSO4+2NaCl
BaCl2+H2SO4=BaSO4 +2HCl
Ba(OH)2+Na2SO4+2NaOH
Ba(OH)2+H2SO4=BaSO4+2H2O
Оцінювання: за правильну відповідь 2 бали.
Станція “Розрахункова”
Розв”язування задач
І рівень
ІІ рівень
ІІІ рівень
Відповідь:
Відомо: Nдис.=20 Nзаг=200
|
Розв”язання:
N= Відповідь: ступінь дисоціації Становить 10%. |
α-? |
Відомо: m(розчину)=70г. W(ZnCl2)=15%
|
Розв”язання:
m(ZnCl2)=
|
m (ZnCl2)-? |
Відповідь: у15% розчині масою 70г
розчинений цинк хлорид масою 10,5г.
Відомо: m(р-нуMgSO4 )=300. W(MgSO4)=15% m(H2O)=200 |
Розв”язання:
300+200=500г.
m(MgSO4)=
новоутвореному розчині: W1 |
W1 (MgSO4)-? |
Відповідь: масова частка магній сульфату9%
Оцінювання: за правильну відповідь – 5 балів.
Гра «Сортувальники».
Кожна команда отримує картки з формулами . Завдання: розділити речовини на електроліти і неелектроліти.
1 команда:HCl, K2S, HNO3, CaCO3, H2SiO3, H3PO4 І2, NaOH, H2, CuSO4 , Na2SiO3, Cl2
2 команда: K2S, NaNO3 , Fe2(SO4)3, O2, K3HO4 , CuSO4, І2, HI, HF ,NaOH
3 команда: KOH, H2CO3, H2CO3, Na2SO4 , NAOH, MgCO3, N2, H2SiO3, H3PO4, CI2
4 команда:H2,S K3PO4, Cu(NO3)2, F2, NaOH, Cl2, Hl, Ba3(PO4 )2, H2S, H2SiO3
І-ІІрівень.
1команда:
електроліти: HCl, K2S, HNO3, CaCO3, H2SiO3, H3PO4 , NaOH, CuSO4 , Na2SiO3.
неелектроліти:І2,H2,Cl2
2команда:
Електроліти: K2S, NaNO3 , Fe2(SO4)3, K3HO4 , CuSO4, HI, HF ,NaOH
Неелектроліти:O2,І2.
3команда:
Електроліти: KOH, H2CO3, H2CO3, Na2SO4 , NAOH, MgCO3, H2SiO3, H3PO4.
Неелектроліти:N2CI2.
4команда.
Електроліти: H2,S K3PO4, Cu(NO3)2, NaOH, Hl, Ba3(PO4 )2, H2S, H2SiO3.
Неелектроліти: 2, F2, Cl2.
Оцінювання: за правильну відповідь -1 бал.
|
А |
Б |
В |
Г |
Д |
1 |
Mg2+ і Cl─ |
Fe3+ і OH─ |
Na+ і Cl─ |
Ag+ і Cl─ |
Mg2+ і NO3─ |
2 |
Mg2+ і NO3─ |
K+ і OH─ |
Al3+ і PO43─ |
H+ і CO32─ |
Li+ і PO43─ |
3 |
H+ і SiO32─ |
Ca2+ і CO32─ |
H+ і PO43─ |
Na+ і SO42─ |
H+ і OH─ |
4 |
Ba2+ і OH─ |
Ba2+ і PO43─ |
Cu 2+ і S2─ |
H+ і Cl─ |
Cu 2+ і OH─ |
Оцінювання: за правильну відповідь – 2 бали.
Станція «Ерудит»
Тестова робота «Ти – мені, я - тобі»
1. Солі — це електроліти...(водні розчини, яких проводять електричний струм).
2. Маса речовини у 200 г розчину з масовою часткою речовини 10 %:
а) 20 г;
б) 10 г;
в) 190 г.
3. Виберіть формули електролітів:
а) NaОH;
б) MgCl2;
в) CО2;
г) H2SО4
4. За здатністю проводити електричний струм у розчинах речовини поділяються на типи:
а) насичені й ненасичені;
б) електроліти й неелектроліти;
в) водні й неводні.
5. Установіть відповідність.
A. Ba(ОH)2 1. Ba2+, 2ОH-
Б. Na2SО4 2. 2H+, SО42-
B. H2SО4 3. 2Na+, SО42-
6. Процес електролітичної дисоціації:
а) оборотний;
б) необоротний;
в) повільний.
Оцінювання: за правильну відповідь 1- бал
IV. Підсумок уроку. Виставлення оцінок.
Підрахуйте кількість набраних балів. Виставте оцінку.
V. Домашнє завдання:
І рівень
У медичній практиці часто використовують розчин натрій хлориду з масовою часткою солі 0,85%, який називається фізіологічним розчином.
Яку масу солі треба розчинити у воді масою 396,6г, щоб отримати розчини такої концентрації?
ІІ рівень
Поясніть, чому для виготовлення розчинів у лабораторії застосовують дистильовану воду.
ІІІ рівень
За результатами досліджень підготувати презентацію.
1 команда:HCl, K2S, HNO3, CaCO3, H2SiO3, H3PO4 І2, NaOH, H2, CuSO4 , Na2SiO3, Cl2
2 команда: K2S, NaNO3 , Fe2(SO4)3, O2, K3HO4 , CuSO4, І2, HI, HF ,NaOH
3 команда: KOH, H2CO3, H2CO3, Na2SO4 , NAOH, MgCO3, N2, H2SiO3, H3PO4, CI2
4 команда:H2,S K3PO4, Cu(NO3)2, F2, NaOH, Cl2, Hl, Ba3(PO4 )2, H2S, H2SiO3