Роздатковий матеріал. Підбірка матеріалу "Легенди про рослини" містить цікавий роздатковий та пізнавальний матеріал про квіткові рослини краю. Стане внагоді вчителям біології, основ здоровя, вчителям початкових класів, заступнику директора з виховної роботи.
За легендою «Незабудка».
Слава незабудок пішла не з степу, а з боліт. За старим переказом, юнак, який палко кохав дівчину, пішов на болота, щоб нарвати для своєї коханої букетів квітів. Вони кликали до себе з голубої галявини. Юнак пішов уперед. Як тільки ступив на голубий килим, то провалився у воду. Трясовина забрала його. «Не забудь мене!» — були останні його слова. Так з'явилась назва цих квітів — незабудки.
За старогрецькою легендою, незабудки виросли зі сліз дівчини, яка була в розлуці зі своїм нареченим.
Легенда про «Звіробій»
Чим пояснити дивну назву звіробою? Є припущення, що вона походить від казахського «джерембай» — тобто «зцілитель ран». Це найпоширеніша і найневибагливіша рослина української флори.
У давні часи звіробій використовували для захисту від страхів і привидів. Цю рослину часто називають травою святого Іоана (вона зацвітала на Іванів день). Називали звіробій сльозами Божої матері, «заячою крівцею» за дивний криваво-червоний сік, який витікав із квітоніжки, якщо зірвати квітку. Із звіробою вміли добувати фарби, які забарвлювали тканини в червоні та фіолетові відтінки.
Ознайомлення з легендою «Любка дволиста».
Кілька днів запорожців переслідували кримські татари. А коли коні та й самі люди стомилися, коли не лишилося зовсім харчів, татарський бей махнув рукою: нехай тікають — все одно у степу пропадуть без їжі. А козаки й не збиралися марно пропадати, бо в кожного на шиї висів амулет, який оберігав від голодної смерті: нанизані на нитку тверді, потемнілі від часу, бульбочки. Почали оті бульбочки запорожці жувати — втамували голод, поволі стали повертатися сили... ніхто не загинув. А по дорозі на Січ ще й два татарські загони козаки розбили. Не раз і не два ставали козакам у нагоді бульбочки. Оберігали вони свої амулети, навіть на допитах не відкривали таємницю своїх кульок на шиї. Та все ж татари довідалися про таємницю. Дізналися, що це — висушені бульбочки любки дволистої. І почали при собі такі амулети носити. А що в степах любка не росте, то добували її в лісових районах України. Відтоді орда грабувала не тільки населення, а й ліси, вивозячи з собою бульбочки чудової рослини.
Легенда про «Перстач прямолистий».
На Хмельниччині зустрічається декілька видів перстача. На відміну від інших видів, у перстача прямолистого в квітці всього 4 пелюстки, тоді як в інших — 5.
Одного разу до доброї феї звернулася маленька непоказна квіточка і почала жалітись їй на свою долю: «У мене немає красивих сріблястих листків, стебло моє дуже тонке, а квіточка дуже маленька, та й пелюсток у мене всього чотири — менше, ніж у моїх сестер. За це вони насміхаються наді мною. Допоможи мені, добра феє».
«Не журися, маленька,— відповіла їй фея,— нехай ти непоказна на вигляд і квіти твої маленькі, але саме тебе будуть шукати люди серед чисельних сестер твоїх. Повертайся спокійно на свою галявину».
Ознайомлення з легендою «Вовчі ягоди.
Коли грунт застелиться віночками ранньовесняних ефер-мероїдів, а дерева ще голі, у наших лісах можна зустріти кущ із безлистими гілками, обліпленими рожевими квіточками. Ця чудова, цікава весняна рослина зветься вовчі ягоди звичайні або вовче лико.
Назва вовчі ягоди пов'язана з великою отруйністю всіх чистин рослини, а назва вовче лико виникла, вочевидь, тому, що її кора дуже легко відділяється від деревини і здирається довгими пасами. Це лико також отруйне.
Одна з легенд розповідає, що якось у лісі скликали велику раду звірів, щоб дати назви всім лісовим рослинам. Вовк запізнився на цю раду. Коли захеканий прибіг і побачив, що розпочали без нього, то в люті став здирати кігтями кору з кущів найближчого чагарника. З того часу і назвали цю рослину вовче лико.
Ознайомлення з легендою «Аїр».
Руйнівною хвилею покотилася зі сходу на захід монголо-татарська орда, зупинившись перед Карпатами. Два віки в тяжкій неволі гнули спину наші пращури. Згодом монголо-татарське іго було повалене. Але зоставили по собі загарбники на європейські землі «зелений слід»: з ними прийшла і залишилася рослина, яку на Україні народ назвав «татарським зіллям». Цю рослину, яка природно зростає в Індії та Китаї, монголо-татари завжди брали з собою у походи й розводили в завойовник краях, кидаючи їх живі кореневища в ріки. Вони вважали, що рослина очищає водойми і, отже, там, де вона зростає, можна безпечно пити воду й напувати коней.
У нових місцевостях татарське зілля швидко розмножувалося і поширювалося.
Ознайомлення з легендою «Оман».
Із глибини тисячоліть докотилося до нас відлуння Троянської війни, повивши ореолом легендарності ім'я незрівнянної Єлени, через яку 10 років лилася кров троянців та ахеїв.
Єлена була дочкою Зевса і Леди, перед її красою блідла навіть краса олімпійських богинь. Усі правителі Греції домагалися її руки, але вона обрала собі в чоловіки Хороброго Менелая. Та сталося лихо, Єлену підступно викрав Паріс, син троянського царя. Це і призвело до війни, а потім — і до загибелі славного міста, стіни якого, за переказом, зводили самі боги.
Під час війни Єлена сиділа в обложеній Трої, ткала і гаптувала великий подвійний плащ та гірко плакала. Сльози її, впавши на землю, спалахували золотом і перетворювалися на квіти. Згодом на честь першої красуні стародавнього світу ці квіти й дістали назву «інуля геленіум», що означає «очищення Єлени».
Ще одна легенда про оман така. Давним-давно одному чоловікові ворожка наворожила, що він помре, якщо доторкнеться до свого сина. Той любив одинака, проте й життям дорожив. Тому повелів відвезти сина у далекі краї, щоб не збулося оте пророкування. Лише гінці зрідка доносили звістку про нього.
Минули роки. Одного разу батько отримав звістку, що син ходив на війну, був там порубаний, постріляний і зараз лежить недужий, з дня на день чекає смерті.
Засумував батько. Найняв найкращих лікарів і послав їх рятувати свого сина. Проте лікарі нічим зарадити не змогли.
Тоді старий батько сам полинув до сина, сльозами обмив його рани. І сталося диво: рани затягайся і син одужав. Щасливий батько обнімав його, пригортав і не міг натішитися, зовсім забувши про слова ворожки.
Та словам тим належало збутися: батька не стало. Проте він не помер, а перетворився на дивосил. І відтоді люди лікуються цим зіллям.
Ознайомлення з легендою «Золототисячник».
Золототисячник зростає доволі часто на сухих галявинах, узліссях, степових схилах.
Звуть цю рослину в народі по-різному: земляна трава, зірки, золотник, сердешник, сенторія, центаврія та ін.
У ботанічній літературі вживається назва золототисячник. Середньовічні монахи-лікарі, неправильно витлумачивши латинську назву цієї рослини, поширили легенду про чудодійне зцілення за її допомогою. Ось та легенда Якийсь багатий, що страждав від тяжкої хвороби, поклявся: зцілюся — пожертвую бідним сто золотих. У в сні до нього з'явився ангел і сказав: «Уживай траву, що я приніс, і ти зцілишся, та ж не забудь виконати свою клятву». Багатий, не зволікаючи, віддав бідним сто золотих, почав лікуватися травою і невдовзі одужав. Відтоді, мовляв, рослину й називають золото тисячником. Якийсь багатий, що страждав від тяжкої хвороби, поклявся: зцілюся — пожертвую бідним сто золотих. У всні до нього з'явився ангел і сказав: «Уживай траву, що я приніс, і ти зцілишся, та ж не забудь виконати свою клятву». Багатий, не зволікаючи, віддав бідним сто золотих, почав лікуватися травою і невдовзі одужав. Відтоді, мовляв, рослину й називають золототисячником
Легенда про «Ясенець білий».
...Ще в сиву давнину на Поділлі, у тихій і затишній долині, де било з-під землі кришталеве джерело, осіли люди селищем ї жили собі мирно та щасливо, аж поки не настали лихі часи. Насунули на їхній край монголо-татарські орди. Не раз люті вороги налітали на село, залишаючи після себе згарища. Але щоразу підіймалося з руїн село, починалося в ньому життя. Якось зненацька напали ординці спалили хати та повели всіх людей у неволю.
Нікому вже було відбудовувати село... І тоді сталося диво: на попелищі в долині, посеред крутих пагорбів, виросли дивовижні рослини, які не боялися вогню, бо самі спалахували полум'ям і після цього залишалися цілісінькими... Здавалося, в них уселився дух непоборного народу.
У народі назвали цю рослину «неопалимою купиною». Так розповідає легенда...
Ознайомлення з легендою «Спориш».
Одного разу попрямувала стара чаклунка в гори за цілющими травами. Назбирала повну торбу трав, притомилася і сіла відпочити. Дивиться, а по обидва боки від стежки травичка малесенька пробирається в гори. Озирнулася чаклунка і бачить, що сидить вона на м'якому зеленому килимі. Все навколо заполонила травичка невеличка. Завела вона з травою розмову, чому це та в гори поспішає.
Відповідає трава, що це люди не дають їй життя внизу, і тому вона йде від них у гори. Слухала, слухала чаклунка і вирішила досадити людям. Вмовила вона травку-мандрівницю повернутися вниз на землю та заселити городи і сади, зайняти кожний вільний шматок землі. Так і живе серед нас спориш, але він нікому не заважає, а навпаки дає користь. Допомагає, наприклад, боротися з піщаними дюнами. Це живий скарб цінних сполук та вітамінів, лише вітаміну С у спориші в 3 рази більше, ніж у прославлених лимонах. Використовується спориш у науковій медицині. Має застосування і в побуті: з його коріння можна приготувати синю фарбу.
А як поживну траву спориш дають коровам для збільшення надоїв і поліпшення смаку молока.
Ознайомлення з легендою «Зозулині черевички».
Колись давним-давно правив поліським краєм скупий і загребущий князь. Пообкладав той князь усі села таким податком, що люди ледве-ледве животіли. Та якось від одного села князеві не прислали данини. Розлютився правитель і вирішив покарати неслухів. Зажурилися в селі, як почули про карателів. Старі діди думали-гадали, як зарадити лихові, та нічого не придумали. ї тоді прийшла до дідів тиха донька бідної вдови. «Я,— каже,— спробую врятувати село». Попросила дівчина тільки одного: щоб їй пошили нову сукню. Коли вранці побачили її в новому вбранні, всі зрозуміли, що перед ними справжня красуня.
Вийшла вона назустріч князеві, щоб сказати, що люди села не сплатили податі тому, що був недорід, і заворожила князя своєю вродою.
Князь пообіцяв помилувати всіх, якщо дівчина стане його дружиною. Дівчина погодилася, хоча князь був старий і бридкий.
Князь велів дівчині придумати, який вона хоче подарунок на весілля, і додав, що дає своє князівське слово, що виконає будь-яку її забаганку, хоч би скільки золота довелося на те покласти.
Довідавшись про це, найстаріший дід села сказав: «Ти врятувала нас. ми тобі теж допоможемо. Ось насіння. Нехай князь сплете тобі весільний вінок із квітів, що виростуть із цього насіння».
Князь навіть зрадів, що не потрібно витрачати гроші на весільний подарунок, а з весіллям можна й почекати. Посіяв те насіння, та й став чекати. Ось перші сходи з'явилися, стебельце листочки, а квіток все нема та й нема. Рік немає цвіту, два немає. Збагнув князь, що його обдурили, та слово князівське при всіх дав — назад не забереш. Сімнадцять літ князь чекав. А на вісімнадцятому році рослинки в один день раптом зацвіли небаченим досі цвітом. Кинулися князівські слуги доповідати про це своєму господареві, а той уже мертвий лежить. Так і не дочекався своєї мрії.
Ознайомлення з легендою «Плющ».
Стародавні греки вважали плющ священною рослиною. Адже він відвернув смерть від самого бога Діоніса. Ось як це було.
Грізний Зевс покохав юну фінську царівну Семелу і пообіцяв виконати будь-яке її прохання. Тоді богиня Гера, яка ненавиділа Семелу і хотіла її смерті, підмовила царівну попросити Зевса, щоб з'явився до неї в усій своїй величі бога-громовержця.
Цар богів не міг відмовити Семелі, адже він дав слово. І громовержець з'явився. Блискавка яскравилась в його руках, раз у раз вдаряли громи. Спалахнуло все довкола, загорівся і завалився царський палац, загойдалася земля. Охоплена жахом, упала Семела додолу, її обіймало полум'я. Зрозуміла вона підступність Гери, та було пізно.
І тоді у вмираючої Семели народився син Діоніс — крихітне, зовсім немічне дитя. У лавині вогню воно здавалося приреченим на неминучу смерть. Та хіба міг загинути син великого Зевса? Із землі з усіх боків, як за помахом чарівної палички, почав рости густий плющ. Він прикрив дитя своєю зеленню і врятував від загибелі.
Коли Діоніс виріс, став прекрасним та могутнім богом вина, богом сили, радості і родючості.
Вічнозелений плющ разом із виноградною лозою став символом його влади.
Ознайомлення з легендою «Сон-трава».
Ще можливі віхоли, нічні заморозки, холоднеча, але квітка сон-трави цього не боїться, вона завбачливо «утеплилася» щільним шаром м'якеньких срібних волосків, наче закуталася в хутряну шубку.
Назву свою — сон-трава — рослина дістала або через те, що її квітки в негоду і холод закриті, наче сплять, або через те, що використовували це зілля в народній медицині як снотворний засіб. Поліська легенда розповідає, що один мисливець бачив, як ведмідь, з'ївши сон-траву, заснув. Існує і повір'я, нібито покладена на ніч під голову ця рослина викликає сни, в яких побачиш своє майбутнє.
Ознайомлення з легендою «Латаття біле».
Латаття біле слов'яни називали «одолень-травою». її породила сира земля з живою водою, тому що однакова в неї сила на водяницю — нечисту силу у воді, і на поляницю — нечисту силу в полі. Сподівалися, що збереже одолень-трава від різних бід і тому, збираючись у далеку дорогу, брали її з собою і носили на шиї як амулет. Старовинний травник сповіщає, що корінь цієї рослини допомагає при зубній хворобі, а також використовують його у випадках, «коли треба чиєсь серце присушити».
А ще називали латаття «русалчиним цвітом»: в народній уяві білі квітки символізували холодну красу прекрасних звабливих русалок, а гнучке, плямисте, змієподібне кореневище — русалчин хвіст.
Колись один із червневих тижнів у нас називали русалчиним. Існувало повір'я, що саме в ці дні русалки із білосніжних лілей стають «простоволосими дівами» і водять танки біля річок. А дівчата й хлопці не ходили тоді купатися поодинці, щоб русалки не залоскотали. Наймарновірніші носили при собі стебла полину і любистку—це повинно було відлякувати русалок.
Особливо небезпечним вважався так званий мавський Великдень — четвер русального тижня. У цей день дівчата і жінки навіть не працювали, щоб не розгнівати русалок. А вже про те, щоб у річці бовтатися, не могло бути й мови. Коли ж якась змушена була ступити у воду, то мала обов'язково спершу кинути туди трохи полину.
Ознайомлення з легендою «Адоніс весняний».
Назва рослини адоніс походить від імені міфічного юнака Адоніса, який відзначався надзвичайною красою.
Грецька легенда розповідає: у затінку крислатого дуба відпочивав юнак. Поруч — довгий опис, лук і сагайдак із стрілами. Неподалік — вірні мисливські пси.
На ту пору якраз проходила тут золотокоса Афродіта, богиня кохання. Поглянула вона на юнака і застигла вражена: такого красеня вона не бачила досі навіть серед богів-олімпійців. І світлочола богиня, яка звикла дарувати іншим трепетну квітку кохання, цього разу закохалася сама. Обранця її звали Адонісом, він був сином кіпрського царя.
Відтоді Афродіта майже ніколи не розлучалася з Адонісом. Цілими днями вони бродили квітучими долинами й горами, полювали також разом.
Та одного разу, коли Афродіти не було поруч, Адонісові собаки виполохали величезного вепра. І тут сталося невиправне: розлючений вепр накинувся на мисливця і величезними іклами смертельно поранив його.
Довідавшись про біду, що скоїлась з її коханим, довго і невтішно ридала Афродіта. І печаль її була такою великою, що перетворила Адонісову кров на квіти.
Так збереглася пам'ять про прекрасного юнака.
Повелитель богів, всемогутній Зевс, пожалів Афродіту. Він наказав Аїдові — цареві підземного царства померлих — щороку відпускати Адоніса на землю. І відтак півроку живе на землі Адоніс з Афродітою. І кожного разу, коли він повертається на землю, ласкаво гріє сонце, барвисто розквітає природа. І найяскравіше пломеніє на цьому ранньо-весняному святі природи квітка адоніса — сонцесяйний горицвіт.
Легенда про «Первоцвіт».
Ця рослина в пошані"в багатьох народів, і у кожного про неї є своя легенда.
За давньо- німецькими сагами, первоцвіт — ключі богині весни Фреї. За допомогою цих ключів чарівна богиня, прикрашена намистом із різнокольорової райдуги, відмикає справжнє тепло після довгої зими. Куди її райдуга впаде — там з'являються золоті ключі, а із них утворюються квіти весни — первоцвіт.
Датська народна легенда стверджує, начебто на примулу перетворена сама казкова принцеса ельфів. У ній говориться, що одного разу духи відпустили дівчину на землю, а та візьми та й закохайся там в парубка, забувши про свою рідню. Кінець був сумний. Духи покарали їх — перетворили принцесу на первоцвіт, а її нареченого — на анемон, який цвіте тоді ж, коли і первоцвіт.
Давні греки вірили, що первоцвіт здатний зціляти від усіх недугів і називали його квіткою дванадцяти богів.
Легенда про «Азалію»
Забрали якось татари в неволю одного парубка, закували в кайдани та й зробили рабом. А красень був на все вдатний. От і закохалась у нього Азалія — єдина донька якогось вельми знатного татарина.
Знала донька, що батько не погодиться, щоб вона дружиною бранця стала. І зважилася дівчина на крайність, взяла найкращих коней із табуна і потай вирушила зі своїм милим до нього на Полісся.
Гордий вельможа поклявся привселюдно кров'ю змити сором. Три тижні мчала за втікачами погоня. І наздогнала їх аж на Поліссі. Боронився Іван, але упав під дубом, вражений стрітою.
Вельможа простив би все доньці, якби та попрохала пощади. Але татарка не відходила від свого милого. Батько велів зв'язати її і відвести додому. І тоді дочка сказала: «Ти відняв у мене, що міг, а відняти кохання й Аллахові несила. Я назавжди залишусь на цій землі, що мого милого зростила!»
Схилилася до мертвого Івана, підняла його шаблю — і просто собі в серце. Гаряча кров бризнула на синій верес і спалахнула дивовижним квітом — наче сонце своє проміння розсипало.
Легенда про калину
То було давним-давно. В одному селі жила дуже красива дівчина, яку звали Калиною. її любили люди за добре серце. Одного разу на село напали вороги. Жителі села встигли сховатися в байраку. Тільки Калинка лишилася у селі. Татари наказали дівчинці показати, де сховалися всі, щоб взяти людей у полон. Калинка завела загарбників у дрімучий ліс. Зблиснула шабля, загинула хоробра дівчинка але й вороги не знайшли вороття. Там, де розбризкалась дівоча кров, виросли калинові кущі. Вкрилися кущі білим цвітом, а коли осипався цвіт, заблищали на кущі ягоди, а в кожній ягідці — зернятко, як маленьке сердечко.
На згадку про добре серце дівчинки люди назвали цей кущ калиною.
Є ще одна легенда про калину.
Калина — то ім'я української дівчини. Йшла вона повз городи, левади, луки.
А ось і криниця. Задивилася Калинка на свою красу, замилувалася. Я з криниці голос: «Не дивись довго в воду,— калиною станеш». Не послухалась дівиця, зачерпнула водиці та й перетворилась на калину, прекрасне дерево. Зашуміла листям, всіма своїми стеблами-суглобами потяглася до людей, до сонця, вітру, хмар: «Верніть мені дівочу вроду». Та ніхто слухати не хотів. Байдуже Минав час. Ось пролітав мимо журавель, задивився-замилувався на красуню-калину, смутну та самотню. Накинув на неї червоне намисто, і стали вона ще кращою. Та так і залишився з нею досі. Напував її водою, оберігав від злих задумів. А в народі криниця, журавель і калина є символами добра, вічності природи і кохання.
Ознайомлення з легендою «Гвоздика».
Давні еліни, щедрі на вигадку і романтичні фантазії, склали чимало легенд про походження гвоздики.
Одна із них розповідає, що це було давно, коли боги ще жили на землі. Богиня Діана поверталася з полювання, день був не дуже вдалий: звуки флейти налякали і розігнали звірів і птахів. Коли Діана вийшла на галявину, вона побачила пастушка, який, нічого не підозрюючи, продовжував грати на флейті. Мить, і стріла розгніваної богині зупинила серце музиканта. Але невдовзі гнів богині змінився на жаль і каяття. Вона звернулася до бога богів Зевса і попросила його перетворити мертвого юнака на красиву квітку. З тих пір греки називають гвоздику квіткою Зевса, мудрого і могутнього бога, який подарував юнаку безсмертя.
За іншою легендою, гвоздика виросла з ока пастушка, яке вирвала розгнівана богиня.
Ознайомлення з легендою «Розрив-трава».
Свою назву розрив-трава здобула від того, що після достигання плодів стулки довгастої коробочки відриваються, скручуються у спіраль, розкидаючи при цьому навколо насіння. Досить натиснути пальцем на стиглий плід — і рослина «вистрілить». Ця рослина належить до родини бальзамінових, більшість видів якої зростає в тропіках. Рослини цієї родини одно- і багаторічні з соковитими стеблами. На Україні зростає два види розрив-трави: дрібноквіткова — заносний бур'ян, родом із Монголії, та звичайна. Розрив-траву звичайну в народі ще звуть недотика, розкоросник, не руш мене. Вона поширена в дубово-букових лісах, у вологих місцях — біля струмків, річок, цвіте серед літа крупними жовтими квітками з червоними цятками:
У фольклорі розрив-трава — казкове зілля, що має нібито силу розривати кайдани, відмикати замки тощо.
Легенди розповідають, що Кармелюк завжди мав при собі чудодійне зілля — розрив-траву, яка допомагала йому руйнувати залізні ланцюги і тюремні ґрати....
Цікаво, що серед рідкісної флори та такої, що зникає, заказника «Кармелюкові гора» є розрив-трава звичайна.
Ознайомлення з легендою «Конвалія».
За давніми легендами, тендітні квіточки конвалії — це сльози дівчини, яка чекає нареченого з далекого походу, це й мініатюри і ліхтарики лісових гномів, це й перлини сріблястого щасливого сміху Мавки. Багато народів шанують цю рослину як символ весни. А в Англії із покоління в покоління передавалась легенда про те, що конвалія росте в лісі на тому місці, де казковий Леонард переміг дракона. їх чисті дзвіночки видзвонюють переможний гімн.
Ознайомлення з легендою «Конвалія».
Ще одна легенда розповідає про те, що конвалії виросли зі сліз водяної царівни Волхови, яка палко покохала відважного Садко. Довідавшись про його «зраду», про гаряче кохання Садко до Любави, вийшла Волхова на берег, щоб в останній раз послухати чудові пісні свого коханого. Але дарма вона його шукала на березі; довго блукала Волхова луками, болотами і лісами, прислухаючись до звуків ночі. І ось серед струнких беріз вона помітила два силуети в місячному сяйві. Він! А поруч із ним — Любава. Стримала горда красуня душевний крик, відвернулася і прибита горем пішла, щоб навіки заховатися в своєму холодному царстві. І лише місяць бачив, як сльози градом котилися з її чарівних синіх очей та перламутрами падали в шовкову траву, перетворюючись на білі конвалії — красу кохання, біль чистого, ніжного, гарячого дівочого серця.
Влітку у конвалії з'являються гіркі на смак, яскраво-червоні плоди. Ще за однією легендою, конвалія так гірко оплакувала весну, що швидко минула, що кров виступила із «серця» і підфарбувала зелені сльози в червоний колір
Ознайомлення з легендою «Ряст».
Розповідають, що в одному пралісі жила відьма. Цілими ночами вона гасала на мітлі, а вдосвіта верталася до своєї хатинки на курячих ніжках, щоб відпочити. Ляже і тільки задрімає, як тут півень закукурікає. Розсердилася відьма на півня, що спати не дає, й перетворила його на квітку. Квітка рясту й справді дещо скидається на голову півня.
А ще кажуть напровесні летіли над лісом жайворонки, посварилися між собою і почали чубилися. Змагалися так, що аж чуби та шпорці собі погубили. Попадали вони на родючий лісовий грунт і попроростали буйним цвітом.
Ознайомлення з легендою «Грицики».
Колись сільський пастушок Грицько пошкодував ногу. Що робити? Кров струмком біжить, не зупинити. Тоді зірвав він жмут невідомої трави, приклав до рани, і кровотеча вщухла. Відтоді їх назвали ці непоказні квіти грициками.
Ознайомлення з легендою «Рослини».
Давним-давно, коли Земля мала тільки сіре та зелене вбрання, веселка піднялася дуже близько до Сонця і почала танути. її кольорові краплі пролилися вниз — так з'явилися на Землі квіти, трави, і скільки змішалося барвистих відтінків веселім, стільки втілилося їх у забарвлені рослин.
Ось так за легендою з'явилися на нашій Землі рослини.
Ознайомлення з легендою «Любисток і волошка».
Колись давно в Україні жили два птахи: Любисток і Волошка. Були вони гарні, тому люди виловили "їх. Залишилась у гущавині одна пара птахів, і жили вони дуже дружно, і всі ставили їх за приклад, бажаючи кожному такої злагоди й відданості, як у Любистка і Волошки. А коли померли ці птахи, то проросли двома пахучими квіточками.
Ознайомлення з легендою «Барвінок».
Жили колись чоловік із жінкою, і був у них синок-одинак на ім'я Бар. От виріс він і став дуже гарним парубком. Покохав він дівчину на ім'я Вінка. А Бара покохала ще одна дівчина, в якої мати була відьма. Бар та Вінка мали одружитися. І ось в день весілля йшли вони до церкви, щоб узяти шлюб. Раптом з'явилась зла відьма, окропила їх якимось відваром зілля. За мить на місці, де стояли молодята, нікого не було. Впала Барова матінка, на те місце і скропила землю слізьми. І сталося диво: зазеленіли дрібні листочки, уквітчані голубим цвітом. І назвали їх Барвінком.
Легенда про «Пролісок».
Давно те діялось. Українська дівчина Катерина потрапила в неволю до турків. Тікала від них, бо знала, що її чекала розправа за вбитого слугу султана. А султан наказав повернути втікачку живою чи мертвою. Довго поневірялась, а коли дісталась рідного краю, зморена Катя плакала від щастя, аж раптом почула вигуки переслідувачів. Розкинула руки дівчина, обняла траву і почала благати: «Ненько моя, земле рідна! Не дай загинути, вернутись в неволю!» Почула матінка-земля благання Катерини, враз кущі навколо вкрилися зеленим листям, зашепотіли трави, а з небесної блакиті спустились сутінки і сховали втікачку. Відтоді, де ліг на землю блакитний туман, заясніли квіти проліски, нагадуючи про хоробру дівчинку з України.
Легенда про «Волошку».
Назва васильок, що усталилась за родом волошок у російській ботанічній літературі, походить із народної легенди. Сільський хлопець-красень Василько якось косив у полі жито. Саме тоді у полі бавилися русалки. Одній із них дуже припав до душі Василько. Зачарувала русалка хлопця. Забув він про все на світі і пішов за нею. А вона ж, пустуючи і сміючись, вела його в поля все далі й далі та й сама в нього, закохалася. Не схотіла з ним розлучатись: обернула Василька на польову синю квітку, щоб нагадував синь води.
Ознайомлення з легендою «Троянда».
У легенді розповідається, що колись із морської піни біля берегів Кіпру виникла прекрасна богиня Афродіта. Земля дуже розсердилася і вирішила створити щось не менш прекрасне. Так виникла квітка троянда, яка своєю красою покликана змагатися з самою богинею краси.
Ознайомлення з легендою «Лілея».
Одного разу на небі було багато-багато зірок. Сиділа дівчинка в садочку, дивилась на небо і думала: «От якби ці зорі можна було бачити і вдень»,— їй так цього хотілось. І от зірочка покотилася по небу та впала у садочок. Вранці, коли дівчина вийшла на подвір'я, то побачила чарівну білу квітку з сильним ароматом. Так з'явилася лілея.
Ознайомлення з легендою «Айстри».
Поетична легенда розповідає, що перша квітка айстри виросла з горошини, яка впала на землю з неба. І тому в тиху ясну ніч у квітниках чути ледве вловимий шепіт — айстри розмовляють із зірками. Айстри ще називають зірочками.
Ознайомлення з легендою «Мати-й-мачуха».
Жили колись чоловік та жінка. Була в них донька. Одного разу захворіла жінка та й померла, а батько одружився вдруге. Незлюбила зла мачуха дівчини. Найменшої зачіпки шукала, щоб докоряти, сварити. Поїхав чоловік в поле, а зла мачуха почала бити, лаяти дівчину і вигнала нещасну з дому.
Пошкандибала дівчина темрявою. Боязко, холодно їй було. Спіткнулась вона об камінь і впала. Кашель почав роздирати груди, дихати не давав. Раптом вона почула голос матері: «Доню моя люба, підійди до мене». Підвелась дівчина і побачила свою неньку, яка простягла їй жовту квітку з великим, круглим листям. Заварила дівчина напій, видужала. А цю рослину люди назвали мати-й-мачуха.
Ознайомлення з легендою «Нарцис».
Жив колись давно гарний юнак. Нахилився він над струмком і побачив своє відображення. З того часу Нарцис не міг відійти від води. Він закохався у свою вроду. Скоро він помер від туги й голоду. На могилі його виросла ніжна біла квітка.
Ознайомлення з легендою «Півонія».
Якось богиня Флора — володарка земного світу рослин і квітів — зібралась у далеку мандрівку. Флора зібрала всі квіти, щоб ті самі обрали заступника богині. Всі квіти були зачаровані красою й витонченістю троянди і воліли саме її обрати на цю посаду. Але півонія була категорично проти. Вона вважала, що кращої і гіднішої від неї немає нікого. Півонія зневажливо дивилася на троянду. Звичайно, така поведінка обурила всіх, і квіти одностайно обрали троянду. Флора повеліла, щоб ця гордовита і чванлива квітка назавжди залишилась такою надутою та порожньою. «Нехай жоден метелик не дарує їй своїх поцілунків, нехай жодна дівчина не прикрасить нею своїх грудей»,— сказала богиня квітів. Так півонія стала символом пустої чванливості.
1