Розділ "Генетика" Урок: Закони Г.Менделя.

Про матеріал

Тема уроку: "Закони Г.Менделя" Конспект уроку має інформацію з історії генетики, основна частина - таблиця, в якій коротко описані закони. До уроку додана презентація в програмі SMART. Матеріал презентації підлягає змінам.

Зміст архіву
Перегляд файлу

                                                                                                                                                                     автор

                                                                                                                                       вчитель біології  Олександрійського  

                                                                                                                                  навчально-виховного комплексу

                                                                                                                                           (ЗНЗ  I-II cт –ліцей №17

                                                                                                                                     Зайкіна Наталія Василівна

         Урок №                                       (презентація до уроку зроблена в програмі  SMART NOTEBOOK 14)

Тема уроку: Закони Г.Менделя, їх генетичні основи.

Мета уроку:

  • розширити знання учнів про генетику, як науку; сформувати поняття про основні генетичні закономірності на прикладі законів Г. Менделя;
  • розвивати вміння логічно мислити та знаходити закономірності процесів спадковості та мінливості;
  • дати розуміння важливості цих процесів в живих організмах, існування життя в цілому.

Обладнання: Інтерактивна дошка,підручник,таблиці.

Поняття і терміни: генотип, фенотип, гібрид, алель, домінантність, рецесивність,

                                                гамети, розщеплення,  незалежне   розщеплення,гомозигота,

                                                гетерозигота,одноманітність.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Ключові компетентності: спілкування державною мовою, вміння вчитися впродовж життя, природничі та математичні компетенції.

               Структура уроку,основний зміст і методи роботи:

I.Організаційний момент

   Привітання вчителя, перевірка готовності класу до уроку,перевірка присутніх.

II. Актуалізація опорних знань:

      (мультимедійна дошка)

      1. Дати правильні відповіді: спадковість, мінливість, генетика,ген, генотип, фенотип,

          гомозигота, гетерозигота, домінантна, рецесивна ознаки. 

      2. Назвати методи генетичних досліджень.

III.Мотивація (цікава розповідь вчителя)

   Генетика -  неймовірно цікава наука,яка вивчає закономірності спадковості та мінливості живих організмів.

    У 1914 році в Англії ремонтували собор. Роботами керував нащадок першого герцога Шрюсбері Джона Табольта ,похованого у цьому соборі у 1453 році. Джон був історичною постаттю. Він воював і загинув від ран.14 поколінь відділяли його від  нащадка 20 століття. Нащадок розкрив  гробницю. Те, що в ній лежав Табольт сумніву не було. На кістках були ушкодження, що свідчили про рани,згадувані літописцями. Про зовнішність не могло бути й мови,але був неспростований доказ спорідненості,надійніший, а ніж засвідчені нотаріусом генеалогічні документи: на одній руці  скелету зрослися фаланги пальців, про що говорив нащадок ще до розкриття. Після розкриття він показав свою руку свідкам, які побачили таку ж картину. На тій самій руці, що й у скелета, ті самі 2 фаланги зрослися між собою. Їх зростив домінантний ген,  в медицині сьогодні такий прояв називають -  симфалангією.

Ось такою, є сила гена.  Ось така  сила спадковості!

              IV. Основна частина уроку

1.Закономірності спадковості, встановлені Г.Менделем (розповідь вчителя з використанням дошки і записом інформації у вигляді таблиці в зошит)

а)закон одноманітності гібридів 1 покоління(I)

б)закон розщеплення (II)

в)закон незалежного успадкування(III)

 

     Назва закону

 Формулювання закону

 Схематичний запис

  1. Закон одноманітності гібридів 1 покоління

 

 

 

Правило(закон)чистоти гамет

У першому поколінні від схрещування гомозигот із домінантною та рецесивною ознаками виявляється тільки домінантна ознака

 

 

Кожна гамета диплоїдного гетерозиготного організму несе лише один алельний ген і не може одночасно містити обидва

 

  ААXаа—Аа  100%

 

1menммd.jpg

  1. Закон розщеплення

 

 

 

При схрещуванні гібридів першого покоління у нащадків   спостерігається розщеплення за фенотипом у співвідношенні 3:1

 

 

    АаXАаАА:2Аа:аа

               3:1

1men d.jpg

  1. Закон незалежного успадкування

Кожна пара альтернативних варіантів ознак успадковується незалежно від інших пар і дає розщеплення 3:1 за кожною з пар (як і при моногібридному схрещуванні). При дигібридному схрещуванні (коли спостереження ведеться за двома ознаками) серед гібридів другого покоління спостерігають розщеплення 9:3:3:1.

 ААВВXааввАаВв

АаВвXАаВв—9:3:3:1

mendel2.jpg

 

   V.Закріплення знань:

     1.Що вивчає генетика?

 2.Що є матеріальним носієм спадковості?

 3.Що таке генотип,фенотип?

     4.Назвати метод, який використав Г.Мендель для досліджень.

     5. Сформулювати 1 закон Менделя.

     6.Сформулювати 2 закон Менделя.

     7. Сформулювати  3 закон Менделя.

   Рефлексія:

    Що вам  сподобалось, що ви дізнались.

 

«Як ви думаєте, як зміниться генетика за 100 років?»

             (відповідь дамо на наступному уроці)

 

       Виставлення оцінок за роботу на уроці.

 

     VI.Домашнє  завдання: прочитати § ; конспект  в робочому зошиті;  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                            автор

                                                                                                                                  вчитель біології  Олександрійського  

                                                                                                                                  навчально-виховного комплексу

                                                                                                                                 ( ЗНЗ  I-II ст –ліцей №17)

                                                                                                                                Зайкіна Наталія Василівна

                                                                         (презентація до уроку зроблена в програмі  SMART NOTEBOOK 14)

 

          Урок №    Практична робота «Складання схем схрещування»

Мета: Удосконалити навички складати схеми схрещування і розв'язувати елементарні задачі з генетики.

Обладнання: Інтерактивна дошка,підручник, картки для дітей, які працюють 

                          швидко.

                                                        Хід роботи:

Щоб успішно розв’язувати задачі з генетики необхідно :

 1.Знати загальноприйняті генетичні  позначення (виведено на дошку)

         P-батьки;          

       50px-Mars_symbol.svg.png             75px-Venus_symbol.svg.png

         F1,2,3…-покоління

         X-схрещування

         АА-гомозигота

         Аа-гетерозигота

         G(Г) - гамети ⃝

 

             2. Уважно читати умову задачі, складати  схему:

  Дано:                                                                   Розв’язок:

 

 

 

Знайти:

 

 

 

               3. Записати правильно відповідь.

               4.Для розв’язування використати решітку Пеннета ( якщо потрібно)

 

Задача 1Який колір квітів буде у гібридів першого покоління білих та рожевих троянд по генотипу та по фенотипу, якщо білий колір - рецесивна ознака? (Схрещували гомозиготні особини). (умова і відповідь виведена на дошку, відповідь закодована  - стерти  ластиком ).

Задача 2Якого кольору будуть троянди, одержані при схрещуванні двох гетерозиготних рослин червоного  кольору? (відповідь за межами слайду, натиснути на знак питання і витягнути.)

 Задача 5. У людини карий колір очей домінує над блакитним, а здатність краще володіти правою рукою — над здатністю володіти лівою. Кароокий лівша, в сім'ї якого всі кароокі, одружився з блакитноокою правшею,в сім'ї якої всі правші. Визначте генотипи та фенотипи дітей.(відповідь зашифрована, як попередня)

V.Домашнє  завдання: повторити  §31; ст.126,задача 6;конспект  в робочому зошиті; повт.§29,30., закінчити практичну роботу (задача 6).

zip
Пов’язані теми
Біологія, Розробки уроків
Додано
13 січня 2019
Переглядів
1219
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку