Міністерство освіти і науки України
ДПТНЗ «Криворізький професійний гірничо-електромеханічний ліцей»
Відкритий урок української мови за професійним спрямуванням
Тема: «Розділові знаки при прямій мові та діалозі»
(професія «Продавець продовольчих товарів; контролер-касир»)
Підготувала
викладач
української мови та літератури
Людмила ОЧЕРЕТНА
м. Кривий Ріг
Тема: Розділові знаки при прямій мові та діалозі
Мета : узагальнити та систематизувати знання учнів про пряму і непряму мову, діалог та розділові знаки при них;
розвивати у здобувачів освіти уміння оформляти пунктуаційно пряму й непряму мову, діалог;
виховувати самостійність, логічність мислення учнів, повагу до професії продавця.
Тип: застосування знань і формування вмінь.
Обладнання: опорні схеми і таблиці, індивідуальні картки; муляжі продовольчих товарів для міні - маркету; портрети Лесі Українки та Івана Нечуя-Левицького.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І.Організаційний момент
Вступне слово вчителя про мету і завдання уроку
Ремесло - не коромисло:
плечей не віддавить,
а вік прогодує.
( Народна мудрість)
ІІ. Актуалізація навчальної діяльності
Бесіда
Одну мою знайому запитали:
Висловіть свою думку.
- Що ми називаємо прямою мовою?
- Де ми її найчастіше зустрічаємо?
ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Пояснення вчителя за планом.
А) Що ми називаємо :
- прямою мовою ( чуже мовлення, передане дослівно, без змін);
- словами автора ( це слова , які вказують, кому належить пряма мова).
Б) Пояснення за допомогою опорних схем і таблиць розділових знаків при прямій та непрямій мові.
Пряма мова
Виражає |
Супроводжує |
Утворює |
Стоїть |
Чуже мовлення, передане дослівно. Найчастіше вживають в художній літературі та усному мовленні. |
Словами автора, які вказують, кому вона належить. |
Разом зі словами автора речення з прямою мовою. |
Після слів автора або перед ними. |
Пунктуація
Кожне речення в ній починається з великої букви.
А : « П » « П , - а. –П».
« П», - а. «П?-а. –П».
« П ?» -а. «П! –а.-П».
« П !» -а. «П, -а,-п».
НЕПРЯМА МОВА
виражає |
є |
з’єднується |
може передавати |
Чуже мовлення, передане автором із збереженням змісту. |
Складнопідрядним реченням, в якому головне речення містить слова автора, а підрядне – непряму мову. |
З головною частиною складного речення сполучниками щоб , що, чи, а також займенниками або прислівниками |
Непряме питання |
Якщо у складнопідрядному реченні слова автора стоять перед непрямою мовою і відділяються комою, то знак питання в кінці речення не ставиться.
1. Придумати речення за схемами:
а) «П», - а.
б)А: « П».
в) «П», - а, -П».
2. Ти – редактор
У поданих реченнях поставте пропущені розділові знаки.
а) Ну а тепер берімося до діла весело запропонувала Марійка
б) Сири мають хороші смакові якості поліпшують травлення розповідала учениця А також збуджують апетит
в) Народна мудрість говорить Щоб добре торгувати треба розум мати
г) Директор магазину сказала Я задоволена вашою роботою дівчата
д) Скільки коштує кілограм борошна вищого ґатунку поцікавилася бабуся
3. Вам було завдання знайти вірші, усмішки, жарти, тобто гумористичні твори, пов’язані з професією продавця, в яких була б пряма мова (речення з прямою мовою записуємо схемою).
4. Замініть пряму мову непрямою.
« Всяке нове діло вимагає досвіду», - говорив Майборода.
« Купи, будь ласка, хліба», - попросила мати Дмитрика.
« З ремеслом дружити – в житті не тужити», - каже народна мудрість.
« В людині має бути все прекрасним, - писав А. П. Чехов, - і обличчя, і одяг, І душа, і думки».
« Які є органи контролю в торгівлі?» – запитала в свою чергу Рая.
5.Інсценізація діалогу Карпа та Лавріна з « Кайдашевої сім’ї І. Нечуя-Левицького.
-Карпе! – промовив Лаврін. А кого ти будеш сватать? Адже ж оце перед Семеном тебе ботько, мабуть, оженить.
- Посватаю, кого трапиться, -знехотя обізвався Карпо.
- Сватай, Карпе, Палажку. Кращої од Палажки нема на всі Семигори.
- То сватай, як тобі треба, - сказав Карпо.
- Якби на мене, то я б посватав Палажку, - сказав Лаврін.
- В Палажки брови , як шнурочки; моргне , ніби вогнем сипне. Одна брова варта вола, другій брові й ціни нема. А що вже гарна, як намальована!
-Коли в Палажки очі витрішкуваті, як у жаби, а стан кривий, як у баби.
- То й сватай Хіврю. Хівря доладна, як писанка.
- І вже доладна! Ходить так легенько, наче в ступі горох товче, а як говорить, то носом свистить.
- То сватай Вівдю. Чим же Вівдя негарна? Говорить тонісінько, мов сопілка грає, а тиха, як ягниця.
- Тиха, як телиця. Я люблю, щоб дівчина була трохи бриклива, щоб мала серце з перцем,- сказав Карпо.
- То бери Химку . Ця як брикне, то й перекинешся, - сказав Лаврін.
- Коли в Химки очі, як у сови, а своїм кирпатим носом вона чує, як у небі млинці печуть. А як ходить, то неначе решетом горох точить, такі викрутаси виробляє…
6. Пояснення вчителя.
- Пряма мова часто буває діалогічною.
Дослівно відтворена розмова двох осіб називається діалогом.
Кожне окреме висловлювання учасників діалогу називається реплікою.
Кожна репліка діалогу , звичайно, починається з нового рядка:
перед нею ставиться тире, а пряма мова в цьому випадку не береться в лапки.
Якщо репліки дописуються в рядок (одна за одною), то вони беруться в лапки і між ними ставиться тире.
У драматичних творах діалоги складають основний текст, тому там лапки і тире не ставиться, а називаються імена персонажів.
( На прикладі показати « Лісову пісню» Лесі Українки).
7. Бесіда про культуру мовлення продавця.
Стендаль говорив: « Вміння вести розмову – це талант».
8. Культура слова.
- Запам’ятайте, як правильно наголошувати слова.
Ва̓ги, ри̓нковий, фарту̓х, фо̓льга, чорно̓слив, ярмарко̓вий .
9.Робота в парах
Складіть і запишіть діалог на одну із тем:
« Телефонна розмова»,
« В продовольчій крамниці»,
« Діалог продавця-консультанта з покупцем».
10. Словникова робота.
Міні-маркет – магазин самообслуговування з обмеженим асортиментом ( 500 продовольчих товарів).
Продавець-консультант – це продавець, який надає кваліфіковану
консультацію покупцю у процесі підбору товару.
- Як пишемо це слово?
Ціна – вартість одиниці товару, виражена в грошовій одиниці.
Касовий чек – це фіскальний чек, який друкує ЕККА під час реєстрації покупок.
Шоколад – кондитерський виріб, що складається з шоколадної маси, сформованої у вигляді плиток.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
- Що таке пряма мова?
- З чого складається речення , у якому є пряма мова?
- Що таке діалог?
1. Робота з індивідуальними картками.
V. Підсумок уроку
VІ. Домашнє завдання
Випишіть по два діалоги з фольклорних творів ( анекдот, усмішка, жарт).
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ
НАГАДАЛА
Хлопчик п’є з сиропом воду
Всю до краплі, до останку…
Полизав шматочок льоду
І поставив поруч склянку.
Продавець знайшла хвилину
«Виховній» віддать роботі:
- Ну, напивсь?- пита хлопчину.
- Що сказати треба тьоті?
Глянув хлопчик несміливо,
Зашарівсь, пом’явся, бачу.
І сказав сором'язливо:
- Не забудьте дати здачу!
В РОДИНІ ПРОДАВЦЯ
Ну що це, кохана, сьогодні з тобою,
Чого молоко розбавляєш водою?
Пробач мені, любий, здолала утома,
Забула, що я не на службі , а вдома!
СКАРГА КРУТІЯ
- На службі,- продавець говорить жінці,-
Я наче груша, що висить на гілці!
Ти розумієш, люба, в чому суть?
Приходять контролери і трясуть.
ТУРБОТЛИВИЙ ПРОДАВЕЦЬ
Прийшла баба до крамнички,
Подивилася на крам.
-Гришо,- мовила,- мукички
Зважте десять кілограм…
Потім, охкаючи, баба
Продавцю сказала: - Ні,
Щось я чуюсь дуже слабо,
Нездоровиться мені.
Десь ломець узявся бісів,
А лягти нема часу…
Мабуть, Гришо, зважте вісім-
Десять я не донесу…
-Що ви, що ви,- Гриша каже,-
Не турбуйтеся про те,
Я вам, бабо, так одважу,
Що і пуд донесете!..