Розрізняю префікси і службові слова.

Про матеріал
Мета: Сприяти формуванню знань про службові слова як окрему частину мови і її роль у реченнях. Сприяти формуванню навичок правильної їх вимови і написання окремо від інших слів. Розвивати мовлення, уяву, спостережливість, увагу, вміння робити висновки. Виховувати любов до рідного слова і мови, дружні відносини в колективі.
Перегляд файлу

Тема: Розрізняю префікси та службові слова.

Мета: Сприяти формуванню знань про службові слова як окрему частину мови і її роль у реченнях. Сприяти формуванню навичок правильної їх вимови і написання окремо від інших слів. Розвивати мовлення, уяву, спостережливість, увагу, вміння робити висновки. Виховувати любов до рідного слова і мови, дружні відносини в колективі.

Обладнання: відео, мікрофон, малюнки різних за    розмірами звірів.

Хід уроку

І. Організація класу.

Пролунав уже дзвінок.

Починаємо урок.

А щоб він минув не марно

Треба сісти рівно й гарно.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Дослідницька робота за віршем В.Бичко(запис на дошці).

Жив … (на) світі дід Василь.

… (у) кисіль він сипав сіль.

Цукор клав … (у) холодець,

… (а) …  (у) – чай жовтки … (з) яєць.

Був дідусь наш … (не) дивак,

… (а) робив це просто так,

… (а) робив це все … (для) штуки,

… (щоб) сміялися внуки.

  1. Вправа «Мікрофон»:
  • Скажіть, що ви помітили, читаючи вірш? (Пропущені слова.)
  • Прочитайте уривок голосно, вставляючи потрібні слова.
  • Чи можна без них обійтися? (Ні.)
  • Для чого вони потрібні? (Для звязку слів у реченнях.)
  • Які ці слова – маленькі чи великі? (Маленькі.)
  1. Розповідь-бесіда вчителя за малюнками і макетами, використовуючи і спостережливість дітей:
  • Які дерева ви бачите, йдучи у школу? (Великі та малі.)
  • А які будинки виставлені тут перед вами? ( Теж великі та малі.)
  • Порівняйте тваринок на малюнках (Миша, лев, кіт…)
  • Ось так і в українській мові є слова великі та малі. Те, що деякі слова малі ще не означає, що вони якісь нікчеми.

Зовсім ні. Вони використовуються для поєднань  великих слів. Називають їх – службовими словами. Вони можуть складатися з одного звуку (у, в, з, й, і, а, ж), двох(на, до, по, об), а то й трохи більше( під, через, над).

  1. Повідомлення теми і очікуваних результатів:
  • Чи знаєте ви, хто такі ліліпути? (Маленькі люди.)
  • Сьогодні ми дізнаємося як називаються ці слова, чому така їхня назва і яка їх роль у реченні.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. Каліграфічна хвилинка.
  • Запишемо каліграфічно кілька слів :у,в, з, о, й, і, а, ж, при.
  • Та з одним на вибір складіть речення.
  1. Робота з підручником. Вправа 1 ст.54. (М. Д. Захарійчук, А. І. Мовчун. Українська мова. 3 клас.)
  • Прочитайте словосполучення слів.
  • Запишіть їх,та проведіть дослідження за таблицею на с.54.

3.Коментоване письмо за вправою 2 с.55

  • Спишіть повідомлення Читалочки.
  • Підкресліть службові слова..
  • Знайдітьслова з префіксами та позначення їх..

4.Фізкультхвилинка

(відео-ролик «Зимова фізкультхвилинка»)

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Робота в парах за вправою 5с.55
  • Розгляньте вправу
  • Розкажіть один одному про що буде  йти мова в тексті.
  • А зараз прочитайте текст.
  • Чи правильно ви передбачили зміст розповіді?
  • Проблемна ситуація:
  • Порадьтеся і запишіть текст розкривши дужки.

2.Гра «Спіймай службове слово»

Я буду проказувати речення, а ви оплесками у долоні ловитимете службові слова:

З чужої біди не смійся.

Щоб не бувало, то тепер настало.

У лиху хвилину взнаєш вірну людину.

Ніхто не знає, що його в житті чекає.

V. Підсумок уроку.

Вправа «Інтерв’ю»:

-З якими словами познайомились?(Службовими.)

-Чому так називаються і для чого потрібні службові слова?

-Як пишуться вони з іншими частинами мови?

-Ч и справдились ваші очікування від уроку?

- Чого ви навчилися?

VI.Домашнє завдання.

  1. Вправа  7 с.56 (Списати, вставити потрібні службові слова.)

 

 

docx
Додано
18 листопада 2020
Переглядів
2930
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку