3клас НУШ
25.11.2020р.
Підготувала вчитель початкових класів
Барткова Оксана Валеріївна
Тема: Досліджуємо написання слів із префіксами –з, -с.
Мета: Повторити правило вживання префіксів роз-,без-;
Ознайомити з правилом вживання та написанні префікса з-с-;
розвивати зв’язне мовлення учнів;
культуру мовлення , увагу, орфографічну грамотність , виховувати інтерес до навчання, любов до неньки-України.
Тип уроку : урок вивчення нового матеріалу
Обладнання: картки для індивідуального опитування, таблиці, віночок, підручник 3 класу : Ураїнська мова Пономарьова,Гайова.
Хід уроку
І. Психологічна настанова на урок
Дзвоник пролунав веселий,
Дружно всіх він кличе в клас
і цікаве на уроці
пропоную я для вас.
Щоб завжди було приємно
І цікаво, і дотепно,
Усміхайтесь скрізь і всюди,
Мамі , вчителям і людям,
І тоді життя прекрасне
Стане радісним для всіх.
1. Інтерактивна вправа «Очікування»
Вчитель: Я теж хочу висловити свої очікування щодо уроку:
- щоб ви точно і красиво висловлювали свої думки,
- злагоджено працювали на уроці
- зуміли переконати, що любите і знаєте рідну мову
-А що ви очікуєте від уроку?
Девіз уроку:
Будем старанно працювати,
Щоб сказати у кінці,
Що у нашім третім класі
Діти – просто молодці!
ІІ Перевірка домашнього завдання
Вдома ви виконували вправу 9 на ст.57
-Яка відгадка до загадки Читалочки?(Реп’ях)
-Які префікси ви вставили?
-Молодці ви гарно впоралися із цим завданням.
ІІІ Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні на уроці ви познайомитеся з префіксами –С(-З),дізнаєтеся, коли треба писати їх у слова.
IV Актуалізація опорних знань.
Кожен учень за кількістю отриманих фішок на уроці отримує бали.
Щоб робота була плідною і успішною, пригадаємо закони уроку:
Вести себе спокійно.
Не викрикувати.
Бути терплячими.
Дати можливість висловлюватись своїм товаришам.
Поважати один одного.
1) Удосконалення графічних навичок.
Каліграфічна хвилинка
В вв ви ів ок вінок
Український вінок- символ народу України.
Поясніть орфограми?
2) Розминка
Щоб отримати фішку необхідно провести «Розминку»
Одні учні працюють з картками
1 картка
1)Добери і запиши споріднені слова, виділи корінь:
-дощ-
-гриб-
2)Запиши словосполучення розкриваючи дужки:
(з)роблений (з)дерева
2 картка
1)Добери і запиши споріднені слова,виділи корінь:
-сум-
-лось-
2)Вставте пропущені букви: ро…мова, бе…страшний.
3 картка
1)Добери і запиши споріднені слова, виділи корінь:
-заєць-
-сонце-
2.Вставте пропущені букви:
Бе…козирка, ро…казав.
І поки ваші товариші працюють індивідуально ми з вами пограємо в гру,яка називається «Відповідай швидко і правильно»
-У префіксах –роз (-без) завжди пишеться буква…(«зе»)
-Префікс-це…(частина слова , що стоїть перед коренем)
Прийменники –це…(окремі слова)
-Як вимовляються дзвінкі приголосні в кінці слів і складів? (дзвінко)
Я називаю дзвінкий, а ви парний глухий:
-б - …(п) -з-…(с) -д-…(т)
-г-…(х) -ж-…(ш) -з-…(с)
-Який глухий не має пари?(ф)
За кожну правильну відповідь учень отримує фішку.
Ми справились із завданням,тож я вас вітаю.
V .Мотивація навчальної діяльності.
1) Проблемна ситуація.
Прочитайте слова записані у вас в підручнику на с.58 вправа1
- Що це за частина мови?
- Від яких слів утворені ці слова?
- Як називається частина слова,що стоїть перед коренем?
- Які слова утворилися за допомогою префікса?
- Запишіть їх у дві колонки .Як ви будете їх групувати?
- Чому в одних словах ви написали префікс –с,а в інших –з?
- Виділіть у словах префікси.
- У першій колонці підкресліть букви перед якими вживається префікс –с . Назвіть їх.
- Які це звуки ? Отже, виведемо правило.(с.58)
2) Казка про префікси.
Давним – давно жив був префікс -з. Всі звуки, дзвінкі і глухі, з пошаною ставилися до нього, бо він відкрив слова. Та все ж сумно йому було. Бачить, як дружать префікси роз і без і теж вирішив знайти друга. Мандрує він Країною літер, коли це бачить сидить зажурений префікс -с.
«Чому ти сумний?» – запитав префікс -з. І розповів йому префікс -с про свою мрію:
-Мені хочеться відкривати слова. Коли я прийшов на вулицю дзвінких звуків і запропонував їм дружити, то вони почали з мене глузувати. От тому я і сумую.
– Я тобі допоможу.
Зараз підемо вулицею глухих і спробуємо з ними домовитися. Але не забувай бути люб’язним, вживай тільки ввічливі слова і обов’язково хтось дасть згоду.
Довго слухали глухі звуки префікса- с і п ‘ять букв дали згоду. Відтепер К, П, Т, Ф, Х – ніколи не зраджують префіксу - с.З того часу префікси –з і –с стали друзями.
3) Робота з підручником.
Самостійно прочитайте слова які є у вправі 4 на с. 58
-Для чого в словах вживають букву і?
- Опрацюйте правило в парі за алгоритмом: питання- відповідь.
- Який можна зробити висновок?
Яка підказка для запам ‘ятовування подана у правилі? (С.58)
Фізкультхвилинка
VI Осмислення нових знань у процесі практичної діяльності.
1) Вправа з проблемним завданням і питанням.
- Прочитайте вправу 6 с.59
Спишіть ці речення.
Молодці, ви справились із завданням.
2) Робота з підручником. Тренувальна вправа (С.59 вправа 8 в парах.)
Поясніть написання префікса в словах.(Один читає ,а інший перевіряє правильність відповіді . Потім обмінюються ролями.)
Молодці!
5) Творче завдання в групах
-1 група
.-Утворіть нові слова за допомогою префіксів –з , -с: …терти , …носити , …вести , …лишати , …ховати.
Ні пером …писати, ні словом …казати.
2 група
-Утворіть нові слова за допомогою префіксів: …точити , …чистити, …плести, …колихнув, …склеїти.
Сама баба сметану …лизала, а на кота …казала.
3 група
Утворіть нові слова за допомогою префіксів: …летіти,…бігати, …ламати, …хвалити,…паяти.
Сонце …хилилось на захід, упало в сині хмари.
Молодці, ви справились із завданням.
VI Підсумок уроку. Інтерактивна гра « Мікрофон»
Молодці , діти , Ви добре попрацювали на уроці .
-А тепер як ви дасте відповідь на питання : коли пишеться – с , -З ?
Вчитель : Мої очікування справдились , бо ви наполегливо працювали дружно , злагоджено , висловлювали свої думки точно , говорили правильно.
А чи справдилися ваші сподівання ?
Поділіться своїми враженнями . Своє висловлювання почніть зі слів :
-Сьогодні на уроці я навчився…
- Найбільш сподобалось…
- Я вперше дізнався…
- Мені було цікаво…
- А тепер підрахуйте, яку кількість фішок ви зібрали і поставте собі оцінку .
Домашнє завдання вправа 10с.59,вивчити правила на с.58