Розробка інтегрованого уроку "Африка-найжаркіший материк. Арифметичні дії з багатоцифровими числами"

Про матеріал
Предмети, що інтегруються: природознавство і математика Тема: Африка-найжаркіший материк. Арифметичні дії з багатоцифровими числами
Перегляд файлу

Предмети, що інтегруються: природознавство і математика

 

Тема: Африка-найжаркіший материк.

Арифметичні дії з багатоцифровими числами

 

Мета:

Ознайомити учнів з особливостями природи Африки;

збагатити знання учнів інформацією про найспекотніший материк – Африку; ознайомити з його особливостями, рослинним і тваринним світом.

Збагачувати словниковий запас учнів назвами держав, рік, рослин, тварин; розвивати просторову уяву, вміння працювати із картою півкуль та контурними картами; виховувати інтерес до вивчення  географії.

Вдосконалювати вміння учнів правильно складати, записувати та називати багатоцифрові числа;

Розвивати  математичну та природничу  компетентності, наскрізні вміння, мисленнєво-мовну діяльність, вміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки, встановлювати причинно – наслідкові зв`язки, обчислювальні навички, пам`ять, увагу.

Удосконалювати вміння роботи в парах, групах, виконувати самостійні, пошукові роботи; розвивати допитливість, спостережливість, пам'ять, увагу, мислення, діалогічне та монологічне мовлення.

Виховувати бережливе ставлення до природи.

 

Обладнання: карта (атласи), картки, презентація, наочний матеріал.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу

  1. Нумо діти підведіться,

Один одному всміхніться.

Продзвенів уже дзвінок,

Розпочнемо ми урок.

II. Мотивація навчальної діяльності

- Сьогодні у нас незвичайний урок: в країну математики та природознавства ми зробимо крок! Щоб ви краще рахували та навколишній світ пізнавали.

- Отже, сьогодні ці дві науки об`єднались і прийшли до нас на урок.

-  Сьогодні ми з вами здійснимо математичну експедицію до найспекотнішого найстарішого материка. Слайд 2

  1. Словникова робота

Експедиція-подорож, мандрівка з певним завданням.

(Експедиція - одна з організаційних форм наукових досліджень, як правило пов'язана з переміщенням дослідників по території  що вивчається. Ми повинні дізнатися куди ми відправимося та що будемо досліджувати ) Слайд 3

 

ІІІ Актуалізація опорних знань.

Але спочатку перевіримо, чи готові ви вирушити у експедицію, чи є у вас для цього необхідні знання.

1. Тестування  Слайд 4

  1. Материк - це

А) Невелика ділянка суші, оточена з усіх сторін водою.

Б) Велика ділянка суші, оточена з усіх сторін водою.

В) Ділянка суші, оточена з трьох сторін водою, а з четвертою – сушею.

2. Материків на Землі?

А) Шість.

Б) Чотири.

В) Дуже багато.

3. На якому материку є три теплові пояси?

А) Африка

Б) Євразія

В) Північна Америка

Г) Антарктида

4. Територія України знаходиться на материку

А) Євразія

Б) Австралія

В) Азія

5. Велетенська льодова пустеля - це?

А) Північна Америка

Б) Антарктида

В) Південна Америка

Перевірка Слайд 5

Гра «Впізнай материк за контуром» (записати) Євразія, Австралія, Африка.

Взаємоперевірка  Слайд 6 

Молодці! До подорожі готові.

IV. Повідомлення теми та завдань уроку

Щоб дізнатися, до якого материка ми сьогодні вирушимо, розв’яжемо ребус.

  1. Гра «Склади слово»

Ф    А    Р   И   А    К

2     1    3    4    6    5

Слайд 7

Відповідь - Слайд 8

Тема нашого уроку: Африка – найжаркіший материк Землі.

Подорожуючи Африкою, пізнаючи особливості цього материка, його рослинний і тваринний світ, ми повторимо та закріпимо нумерацію, склад, назви багатоцифрових чисел, будемо робити математичні обчислення та розв’язувати задачі.

Слайд 9

Отже, вирушаємо в подорож.

V. Робота над темою уроку.

  1. Розповідь вчителя.

У XVI столітті вчений Мухаммед аль-Вазан писав, що назва «Африка» походить від арабського слова «фарака», що означає «розділяти, відокремлювати». Можливо, що в назві «Африка» закладено саме цей зміст: адже Червоне море відокремлює її від Азії.

Є й інша думка, що назва «Африка» виникла від латинської «африкус», тобто безморозний, той, що не знає холоду.

Африка відносно екватора розташована як у північній так і в південній півкулі, адже екватор практично посередині материка перетинає його.

Від Європи Африку відокремлюють неглибока і вузька Гібралтарська протока і Середземне море. На північному сході вузький Суецький перешийок з’єднує її з Євразією, її береги омиваються Червоним морем. Південний схід Африки омивається Індійським океаном, а західні береги – Атлантичним.

А тепер подивимось невеличке відео про цей материк. (Відео про Африку)

1 сторінка нашої подорожі  « Дивовижний материк»   Слайд 10

Слухайте уважно текст і записуйте всі числа, які почуєте.

Математичний  диктант

Африка – один з найстаріших материків світу. Їй  (27) мільйонів років.  Незважаючи на свій поважний вік, цей омитий океанами материк є, мабуть, єдиним який зберіг гармонію з природою і який майже не потрапив під руйнівний вплив людської діяльності.

 Це найжаркіший материк. Влітку  температура повітря сягає позначки  +   (50) С°  та майже не буває зими.

Площа Африки дорівнює (29) мільйонам квадратних кілометрів. Але більшу частину  території займають пустелі і тропічні ліси.  Тут можна спостерігати за діючим вулканом. У рік тут відбувається близько (160) сильних землетрусів.  

Мова місцевих жителів - арабська. Населення більше ніж (900) мільйонів осіб. Чисельність людей постійно зростає. Незважаючи на великі природні багатства Африки, більша частина людей живе за межею бідності, потерпає від голоду, бідності, нестачі питної води.

Говорячи про Африку ми будемо дуже часто вживати в своєму мовленні префікс НАЙ-. Тому що цей материк дійсно найдивовижніший. Тут знаходиться найдовша річка світу Ніл (6700 км), найбільша у світі пустеля Сахара (S=40 000 км2) і найнезвичайніші тварини.

 

27 000 000, 50, 29 000 000, 160, 900 000 000, 6 700, 40 000.

Прочитайте числа, які записали. (Перевірка Слайд 11)

-Назвіть найбільше число. (900.000.000)

-Назвіть найменше число ( 50)

 

ІV. Актуалізація математичних знань  і природничих знань.

ІІ сторінка нашої експедиціі «Картографічна» Слайд 12

Африка - другий за величиною після Євразії материк земної кулі. Майже посередині Африку перетинає лінія екватора. Слайд 13. Тому материк Африка - найспекотніший. Таке розміщення сприяє надвисоким температурам упродовж усього року. На материку майже не буває холодних зим. Сніг тут – украй рідкісне явище. Як не дивно, його можна побачити біля екватора на гірських вершинах вище за 5000 м. 

На південному сході материка розміщений великий острів - Мадагаскар.     Слайд 14      (Знайдіть його у себе в атласах)

  Природа Африки. Поверхня материка – переважно рівнинна. Є і гори. Найвища точка Африки - гора Кіліманджаро. Слайд 15  (Знайдіть)

В Африці поблизу тропіків температура сягає +32 °С улітку і +24 °С узимку. Біля північного тропіка випадає найменше опадів, тому тут простяглася найбільш спекотна й суха область не тільки Африки, а й усієї Землі – пустеля Сахара. Слайд 16  (Знайдіть її на карті). Літо в Сахарі неймовірно спекотне, небо майже безхмарне. Сонце нагріває поверхню каменів і піску до +70 °С, температура повітря сягає +40 °С і вище. Удень розпеченим сухим повітрям важко дихати. Усе живе ховається в ущелинах каменів, у коренях висохлих трав. Пустеля здається мертвою. Улітку часто дме сильний вітер, що несе хмари піску. Пил закриває сонце. Люди й тварини задихаються - рот, ніс і очі забиває піском. Біда тому, хто не сховається вчасно від бурі.

Завдання. Позначити на карті гору Кіліманджаро і пустелю Сахара.

Африка багата на корисні копалини. Тут є великі запаси золота, платини, алмазів, уранових руд, нафти і газу.

Територією Африки протікають річки.  Ніл - одна з найдовших річок у світі.  Слайд 17

 Біля екватора протікає повноводна річка Конго. Слайд 18

 Більшість річок Африки швидкі, рясніють водоспадами, озера зосереджені переважно на сході, де вода заповнює тріщини розломів землі. (Знайдіть на карті)

Найбільшою прісною водоймою в Африці є озеро Вікторія. Воно не глибоке. Слайд 19(Карта)

Завдання. Позначте на карті річки Ніл і Конго, та озеро Вікторія.

Населення Африки. Значна частина населення Африки має темний колір шкіри.  Слайд 20 На півночі живуть народи зі світлою, смаглявою шкірою. Основна частина населення мешкає в селах, займається сільським господарством. Завдяки великій кількості тепла в Африці вирощують такі культури: каву, какао, фініки, ананаси, банани та ін. На території Африки розміщено понад 50 держав.

Хоча Африка багата на природні багатства, дуже важливими і актуальними проблемами Африки є нестача води та їжі в певних регіонах, бідність населення. Крім різноманітних хвороб та епідемії СНІДу, Африка страждає від численних громадянських воєн, міжплемінних і міжрелігійних збройних конфліктів.

Фізхвилинка «Африка» Слайд 21

ІІІ. Слідуюча сторінка - математична Слайд 22

  1. Робота  з рівняннями.  Слайд 23          

Зараз ви будете виконувати завдання та дослідите самостійно:

  1.     Висоту найвищої гори         2 108 + Х = 8 000

                                               X = 5892 (м)  Кіліманджаро           

  1.     Довжину найбільшої у Африці та другої  у світі  річки  9000 – X = 2147

                                                X = 6853 (км)  Ніл                            

  1.     Та знайдете, скільки держав розташовані на території материка X ∙ 3 = 162

  X = 54 держави.  Найбільша - Алжир.  

Перевірка Слайд 24

  1. Робота з таблицями розрядів

До складу материка входить 54 держави Слайд 25

Слайд 26

Площа держав Африки:

Нігерія – 923 800 кв.км

Камерун – 475 620 кв.км

Марокко – 456720 кв.км

Мозамбік – 801 80 кв.км

Намібія – 824 315 кв.км

Сомалі – 637 714 кв.км

Туніс – 163 529 кв.км

Завдання: записати цифрами площу держав у порядку зростання.   Перевірка Слайд 27

   Слідуюча сторінка нашої експедиції «Перевірна»   Слайд 28                   

V. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок

  1. Гра «Доповніть речення»

Африка за розмірами посідає ……………..

Материк Африка майже посередині перетинає …….

За температурою материк Африка є ……………..

Біля Африки є великий остів …………..

Найвища точка Африки гора ………….

Найбільша пустеля світу ………….

В Африці найбільша річка ………..

Найбільше озеро Африки …………….

  1. Робота в парах  Слайд 29

Зберіть з пазлів  материк Африка

VI. Підсумок уроку

-Закінчується наша мандрівка.

Остання сторінка «Підсумкова» Слайд 30

-Яким материком ми сьогодні подорожували?

Гра «Відкриття»

Учні по черзі розказують, що на уроці їм запам’яталося найбільше, що їх найбільше вразило.

Давайте підсумує результати нашої експедиції за допомогою кубіка Блума.  Слайд 31

Кубік Блума.

Назви (Материк Африка- найбільший, найспекотніший. Річки. Гори. Озеро.)

Порівняй (Євразію та Африку )

Асоціаціі (Сахара, Піраміди, Ніл)

За і проти (чому в Африці жити добре і чому погано)

А тепер давайте позмагаємось, хто підбере якомога більше слів, якими можна охарактеризувати Африку. (Отже, АФРИКА – цікава, захоплива, дивна, небезпечна, загадкова, таємнича, багата, дивовижна, унікальна, різноманітна, активна ………. )

Чи сподобалась вам подорож? -Який настрій був у вас під час уроку? –Які відчуття вас супроводжували?         

Я вам бажаю, щоб  ви колись обов'язково побували в Африці, мандрували світом. А для цього потрібно бути наполегливими у досягненні своєї мети, у здобутті  знань.

VІІ. Домашнє завдання. Слайд 32

С. 62-65

Підготувати цікаві відомості про Африку.

docx
Пов’язані теми
Математика, 4 клас, Розробки уроків
Інкл
Додано
20 січня 2025
Переглядів
245
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку