Тема: Числівник як частина мови
Мета: закріпити знання і вміння , отримані на уроках української мови з теми ”Числівник” та уроках математики з теми ”Раціональні числа ”; розвивати вміння висловлюватися, дотримуватися культури мовлення, формувати мовленнєві компетентності; критично оцінювати свою роботу; виховувати інтерес до рідної мови, сприяти усвідомленню того, що мова – це засіб оволодіння іншими навчальними дисциплінами.
Обладнання: кросворд, відеозапис Шопен симфонія «Ніжність», математична мозаїка, тести з української мови, схема « Шифрувальник», презентація.
Тип уроку: інтегрований
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
Встаньте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько,
Привітайтесь ви до мене,
І до гостів, і до себе,
Посміхніться: «Добрий, день!» ( слайд 1-2)
Епіграф уроку:
« Мудрим ніхто не народився,
а навчився.»
Народна мудрість
Учитель мови. Добрий день, діти. Сьогодні в нас не зовсім звичайний урок. Урок, на якому об’єднаються два несхожих навчальних предмети: українська мова та математика. Тож навчимося застосовувати наші знання про числівник практично, перевіримо вміння застосовувати вивчене в знайомих і змінених ситуаціях. ( слайд 3,4)
УРОК = увага + розуміння + обдумування + кмітливість.
Які асоціації у вас викликає слово «урок»? Розкладіть його по літерах.( На дошці надруковані великі літери У, Р, О, К.)
Пан Числівник — мандрівник,
Рахувати все він звик:
Скільки двійок у студента,
Скільки справ у Президента.
Все потрібно рахувати
І усьому вартість знати.
Учитель математики. Девізом нашого уроку ми обрали таку цитату
( слайд 5)
Думаємо колективно,
Працюємо оперативно.
Сперечаємося доказово –
Це для всіх обов’язково!
На цьому уроці ми закріпимо з вами знання з теми «Раціональні числа», продовжимо розвивати мислення, уміння формувати думку, правильно її висловлювати.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Зараз до вашої уваги вистава.
Чудо в черевику
Як відомо, всі ледачі
ждуть легенької удачі
(Без труда щоб їм везло).
Так і з Васею було.
Вчиться Вася в шостому А класі…
Якось друг і каже Васі:
– Знаю чудо я одне,
Чудо справді чарівне!
Будеш мати без мороки
Ти п’ятірки за уроки,
Лиш зроби, мій друже, так:
Роздобуть собі п’ятак,
Приліпи його, мов латку,
В черевик під праву п’ятку!
Узувайся і ходи.
Піде діло – хоть куди!
Це я, – каже, – перевірив.
Вася здуру і повірив.
Ліпить Вася Боровик
П`ять копійок в черевик.
Взувся, тупнув, взявсь у боки:
– Більш не вчитиму уроки:
Повезе мені і так, –
Під п`ятою ж є п`ятак!
Вранці йшов і всю дорогу
Припадав на ліву ногу.
Ось і школа, ось і клас.
Математика якраз.
– Боровик, іди до дошки!-
Вася встав, пом`явся трошки,
На п’ятак натис – дарма!
Де ж те чудо? Щось нема.
За годину викликають,
З географії питають.
Вася встав – ні в сих ні в тих,
Замість чуда – в класі сміх.
Мав мороку він велику,
Бо п’ятак у черевику
Відіграв одну лиш роль –
Надавив йому мозоль!
Закінчилися уроки –
Бігли учні в різні боки,
Ну, а Вася Боровик
Ледве тяг свій черевик.
Під п’ятою – п’ять копійок,
А у сумці – стільки ж двійок.
III. Узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок учнів.
Вчитель математики. Діти, які висновки треба зробити з цієї сценки?
Завдання №1. Кросворд ( слайд 6,7)
Вчитель української мови.
Завдання №2. Пошуковий диктант. ( слайд 8, 9)
Замість крапок, де потрібно, вставте м’який знак, числівники написані на дошці:
Шіст..ох, шіст..надцят.., двадцят..ма, дев’ят..ма, ві-
сімнадцят..ма, чотир..ма, вос..меро, дев’ят..сот. п’ят..
ома, дев’ят..мастами, п’ят..десяти, тридцят.., шіст..сот, п’ят..сот.
Вчитель математики.
Завдання №3. Завдання „Мозаїка” . Знайди пару (початок і кінець означення).
Хвилинка релаксації. ( Звучить музика Шопен симфонія «Ніжність»)
Вчитель української мови.
Завдання №4. Ви отримували творче завдання додому, створити презентацію «Школа майбутнього» та описати її за допомогою числівників.
Вчитель математики.
Завдання №5. Завдання для вчителів
Завдання №6. Шифрувальник.
Вчитель української мови.
Тест ( слайд 10)
А) Ознаку предмета; Б) порядок при лічбі; В) кількість предметів під час лічби.
А) Скільки? Котрий? Який? Б) Який? Чий? Чиє? В) Який? Яка? Яке?
А) Двоє, троє, четверо, шестеро, десятеро;
Б )одна десята, п’ятдесят, п’ятсот, дев’ять, шістдесят сім;
В) другий, сорок третій, дев’яностий, двісті тридцять сьомий, шостий.
А) Двадцять сім, тридцять сім, сорок два, п’ятдесят вісім;
Б) один, два, три, чотири, десять;
В) сто три, шістдесят шість, шістсот два,двісті два
А) Двома, одним, трьома, чотирма, п’ятьма;
Б) одного, двох, трьох, чотирьох, п’ятьох;
В) однієї, п’яти, шести, шістьох, семи
IV. Підсумок уроку
Учитель мови. Отже, ви пересвідчилися, що математики і мова — дві вірні подруги, які приходять одна одній на допомогу: «…Не знаючи граматики, не втнеш і математики (Г. Бойко). А ще Віктор Гюго сказав: «Розум людський володіє трьома ключами, які відкривають усе — цифрою, буквою, нотою. Знати, думати, мріяти. Все в цьому»
Учитель мови пропонує учням закінчити фразу: «Не можна навчити того, хто ………
V. Домашнє завдання
З математики
Творче завдання. Написати міні-твір з теми: «Додатні та від’ємні числа навколо нас».
З української мови
Підготуватися до контрольного диктанту, повторити теоретичний матеріал із теми «Числівник».
Завдання для вчителів
1.Чотири мишки гризли сир. Підкралася кішка і схопила мишку. Скіль-
ки мишок залишилось їсти сир?
яблук на столі?
залишилось горобців?
гуляє, як сядуть по одному — то дуба не вистачає. Скільки було
голубів і дубів?
Шифрувальник
1) -900 * (-1/3) = 5) -65 : (-1000) =
6) -102 -206+716 = 2) – 5 *25 = 3) 5,63 – 20 4) 23 =
7) -35 +264 -469 = 8) – 72: (-5) =