Розробка конспект уроку

Про матеріал
Поняття про однорідні члени речення. Кома при однорідних членах речення. Головні і другорядні члени речення. Мета:розширити знання учнів про члени речення; формувати поняття про однорідні члени речення; розвивати вміння визначати однорідні члени речення та складати речення з ними; дати дітям поняття про головні і другорядні члени речення. Навчити їх визначати підмет та присудок.
Перегляд файлу

Поняття про однорідні члени речення.

Кома при однорідних членах речення. Головні  і другорядні члени речення.

Мета:розширити знання учнів про члени речення; формувати поняття про однорідні члени речення; розвивати вміння визначати однорідні члени речення та складати речення з ними; дати дітям поняття про головні і другорядні члени речення. Навчити їх визначати підмет та присудок. Розвивати  вміння встановлювати зв’язок між членами речення за допомогою питань, мовлення, память розвивати увагу, мовлення учнів; виховувати охайність та культуру оформлення письмових робіт. Виховувати любов до природи рідного краю, бережливе ставлення до неї.

 

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання. Перевірка готовності до уроку

  - Діти, у мене сьогодні  дуже гарний настрій. Підніміть руки у кого такий же настрій. А у кого поганий? У кого байдужий?Я думаю, що до кінця уроку у вас настрій покращиться. Адже,  урок української мови не може залишити нікого байдуим.

Учитель посміхається,

 Урок наш починається. 

Сіли, діти, всі рівненько,

Усміхнулися гарненько,

Настрій на урок взяли,

Працювати почали.

ІІ.Актуалізація знань та мотивація навчання.

Прочитайте прислів’я, яке записане на дошці.

Дерево сильне корінням, а людина – знаннями.

  • Як ви розумієте це прислів’я?
  • Що ми повинні здобувати на уроці?

Жовтень, як справжній художник, зачарував нас своїми кольорами. На деревах, немов пташата, тріпочуть різнобарвні листочки.  Ті, що опадають, схожі на метеликів. На каштанах сидять зелені їжачки. Частину цієї краси я принесла вам до класу у букеті.

  • У яку пору року запрошують нас листочки?
  • Які професії має осінь?
  • Давайте поговоримо з осінню. Привітайте її.

(Здрастуй, осене! Доброго дня, чарівнице!)

  • Що б ви хотіли в неї запитати? (З якими братами-місяцями ти прийшла? Чому ти іноді сумуєш? Куди ти мандруєш?)
  • Попросіть, закличте осінь.

(Приходь до нас, ласкава осене! Осене, пригости нас смачними дарунками!)

 

-Що ми зараз з вами складали ? (речення)

  чого складається речення?

-Скільки слів може бути у реченні?

-Що виражає речення?

-Як відокремлюються речення на письмі, в усному мовленні?

 

Дітки давайте ми з Вами пограємо у гру , яка називається «Гонка за лідером » Я буду зачитувати Вам твердження, а Ви будете їх продовжувати.

  •          Пов’язані за змістом речення – це …..(тексти).
  •          До тексту можна дібрати, що….? (заголовок).
  •          Текст можна поділити на частини, які….?(зачин, основна частина і кінцівка).
  •          Текст, в якому про щось розповідається- це….(текст-розповідь).
  •          Кожна частина тексту починається з…. (абзацу).
  •          Речення виражає, що … (закінчену думку).
  •          Перше слово в реченні потрібно писати з якої букви…..(великої).
  •          Граматична основа речення – це … (підмет і присудок).
  •          Підмет відповідає на питання…(хто ? або що ?).
  •          Присудок відповідає на питання …(що робить? Що зробить?).
  •          Каліграфічна хвилинка:

Полетів листочок дубовий,                                                            

Сів на дошку нашу знову .

Просить букви прочитати

І красиво записати.

- Повідомлення про дуб - енциклопедія: найстарішим деревом в Україні вважається 1300-річний дуб в урочищі Юзефін Рівненської області. У селі Верхня Хортиця росте 800-річний дуб, під яким, за легендами, стояли загони руських князів Олега та Святослава, відпочивали Б.Хмельницький, Т.Шевченко. Охоплення його стовбура – понад 8 метрів.

 

Робота з реченням.

-Підкреслити головні члени речення.

- Установити зв’язок слів у реченні.

- Які слова відповідають на однакові запитання? Які з них залежать від одного слова? (Учні позначають слова.)

 

ІІІ.Оголошення теми і мети уроку.

-Сьогодні ми ознайомимось з цікавими реченнями, які мають у собі декілька підметів, присудків або другорядних  членів речення. дізнаємося, які члени речення називаються однорідними; будемо вчитися визначати їх на письмі та вимовляти з правильною інтонацією.

Послухайте скоромовку (читається двічі).

Ніс Гриць пиріг через поріг,

Став на горіх, упав на поріг.

Повторимо скоромовку повільно декілька раз.

Повторимо скоромовку швидко.

Хто запам’ятав скоромовку? Розкажіть її швидко і чітко.

Запишіть скоромовку по пам'яті.

Перевірка написаного, допомогти розставити розділові знаки.

Проаналізувати перше речення за метою висловлювання та інтонацією.

Визначити основу речення, підкреслити її.

  •          Що цікавого ви помітили у цьому реченні-скоромовці? (три присудки)
  •          На яке питання відповідають ці присудки?
  •          До якого слова відносяться?

ІV.Первинне сприймання та усвідомлення нового матералу.

Висновок.Правило . Прочитайте визначення в підручнику самостійно.

Однорідними членами можуть бути підмети, присудки і другорядні члени речення.

«Мозковий штурм»
► Як знайти однорідні члени в реченні?

http://pidruchnik.in.ua/foto/s95202261.jpg

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

Раз! Два! Три! Чотири! П’ять!

Разом будем спочивать.

Взяли дружно руки в боки:

Повороти, два прискоки.

Сіли, встали, піднялись.

Вліво, вправо нахились.

Пострибали, відпочили.

До роботи чемно сіли.

 

— Із розкиданих слів складемо речення про калину, визначимо однорідні члени речення, записуємо в зошит.

а). Стоїть, над, калина, пишається, водою, вродою, і.

(Стоїть калина над водою і вродою пишається.)

б). Ой, в, рясна, лузі, красна, росте, калина.

(Ой рясна, красна росте в лузі калина.)

в). Цілюща, ніжності дівочої, і, краси, калина, символом, вважається.

(Цілюща калина вважається символом дівочої краси і ніжності.)

 

Осмислення нових знань

1. Творча робота.

- Погляньте, у нашого діда Осінника є чарівна торба. Подивимось що у ній? Та це ж лист від Вітра – Пустуна:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Добери однорідні  слова»

- Я буду читати речення, а ви додаєте однорідні слова, яких не вистачає. Готові? Вперед!

Осінь –  …….,  …….., …….. . (жовтогаряча, золота, різнобарвна.)

В золотистий колір осінь пофарбувала - …….,  ……., …… .(дерева, кущі, твави.)

Відлітають у теплі краї - ……, ……, …….. . (ластівки, шпаки, солов’ї.)

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Вже пора урок кінчати,

Треба все підсумувати.

        Підведемо підсумок уроку складаючи «Асоціативний кущ» до однорідних членів речення         

        Однорідні члени речення

                      


                          

 

 

Рефлексія.

Гра «Заверши пропозицію»

 

-На уроці я навчився….

-Я хотів би більше знати….

-Виявляється, що ….

 

- Я дуже задоволена нашою роботою, дякую за співпрацю.

 

А зараз намалюйте на полях свого зошита смайлик , як ви оцінюєте свою роботу на уроці:

 

docx
Додано
10 серпня
Переглядів
170
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку