Збір і фіксація інформації під час експедиції
Основні види польових робіт:
Польова документація:
№ з/п етапу |
Вид роботи |
Характеристика |
1. |
Особисті спостереження дослідника (ведення польового щоденника) |
Перед початком експедиції учасник повинен: 1. Завести польовий щоденник (зошит в клітинку або блокнот), записи в щоденнику робляться олівцем (простим) 2.Підписати щоденник ( "Польовий щоденник №...", кому він належить, до якої організації відноситься той, до кого він належить, коли щоденник розпочатий і коли закінчений, з якої точки спостереження (звичайно т.зв. 1) і по яку, дати, коли він розпочатий і закінчений, і куди потрібно повернути щоденник, якщо він випадково втратиться) 3. Розмітка щоденника (На розвороті польового щоденника визначите, де в нього ліва сторінка, а де права: на лівій сторінці будуть розташовуватися Ваші малюнки і схеми, а на правій - власне запис маршруту. На правій частині лівої сторінки, відведеної під малюнки, відкресліть поля (10-20% від сторінки)) 4. Малюнки:
5. Текст:
6. Коротке "резюме", або висновки: що, де спостерігали, і що з цього випливає в загальному контексті цілей польових робіт. 7. Вказати довжину маршруту в км, у тому числі підхід (відстань до першої точки від місця початку маршруту) і відхід (відстань від останньої точки до місця завершення маршруту). 8. Список скорочень (розшифрувати скорочення у щоденнику).
|
2. |
Опитування |
|
3. |
Збір та опис етнографічних колекцій |
Легенда предмета:
|
4. |
Опис геологічного об'єкта |
1.Указується характер відслонення (стінка кар'єру, дорожня виїмка, скельний уступ і т.д.), що спостерігаються породи, їхня структура і т.д. 2. Опис геологічних процесів: вказати особливості їхнього протікання й ін.. 3. Замір елементів залягання порід: шаруватість, тріщинуватість, виміри вказуються як у тексті, так і на завбачливо проведених полях - значення вимірів буде потім зручніше шукати (наприклад, Аз.пд. 310 уг. 40). Не вказуйте символ градусів - його іноді можна переплутати з цифрою нуль. 4. Відбір зразків: номер вказується в тексті (звичайно в дужках після опису даної породи) Нумерацію зручніше за все проводити не наскрізну (1, 2, 3 і т.д.), а виходити із нумерації точок спостереження.( Наприклад, якщо з точки 2 зразки не бралися, то у вашій колекції зразків з цим номером не буде. Якщо з точки 5 бралося більше, ніж один зразок, то їх можна пронумерувати в такий спосіб: зр. 5-06, 5-1-06, 5-2-06 і т.д. "06" - це 2006 рік, звичайно така нумерація використовується при багаторічних роботах, коли важливо швидко згадати, у якому році даний зразок відібраний. У нашому випадку рік можна не вказувати. Не використовуйте знаків дробу "/" - їх можна поплутати з цифрою "1". Можна використовувати букви, якщо не вистачає цифр, наприклад, обр. 5-1а-06. У пошуково-знімальних партіях прийнята нумерація по точках спостереження, коли кожному геологові видається своя "тисяча" точок: наприклад, з 10001 по 11000. Це не виходить, що вже є точка з номером 9999 - інший геолог до неї ще просто не дійшов. У нашому випадку така нумерація теж не зручна)
|
5. |
Опис корисних копалини |
1) назва корисної копалини; 2) адреса (місце розташування); 3) форма залягання (шари, шароподібні поклади лінзи, штоки або гнізда); 4) потужність розкриття та породи, з яких воно складається; 5) цінність знайдених корисних копалин; 6) реальні можливості для розробки родовища; 7) вид можливої розробки (кар'єрна чи шахтна); 8) наявність поблизу населених пунктів, з яких можна залучити робочу силу для розробки родовища 9) наявність і близькість шляхів сполучення для транспортування корисних копалин. Для геологічних досліджень потрібно мати таке спорядження: звичайний або гірський компас, геологічний молоток, саперну лопатку, зубило, рулетку, лупу, фарфорову пластинку з неглазурованою поверхнею для визначення мінералу за кольором риски, соляну або оцтову кислоту (5—10 %), газетний або обгортковий папір для пакування зразків, етикетки, записник.
|
6. |
Гідрогеологічні дослідження
|
Під час дослідження підземних вод у польових умовах здійснюють обстеження й опис джерела, колодязя чи свердловини у такому порядку. 1. Наносять на карту умовними позначками виходи підземних вод (джерела, колодязі, свердловини). Поряд із позначкою ставиться порядковий номер, під яким об'єкт дослідження буде описано в щоденнику. 2. Записують у щоденник такі відомості: а) місцезнаходження обстеженого водного об'єкта — географічне і відносно рельєфу місцевості (в долині річки, в яру, балці, на схилі, вододілі); б) водоносний горизонт, з якого підземна вода надходить на поверхню (джерело), в колодязь або свердловину; в) назви водоносної і водотривкої порід; г) місце втикання підземної води (з тріщинок мергелю, крейди або з проміжків між часточками породи по площинах напластування; з піску, що залягає під крейдою і мергелем; з пухких суглинків тощо); д) спосіб витікання води: спокійно виливається, витікає швидко або б'є струменем у кількох місцях; е) висота джерела над рівнем води в річці; є) відстань джерела від урізу річки; ж) наявність відслонень на досліджуваній ділянці; з) тип води, яка живить водний об'єкт (ґрунтова чи артезіанська); й) температура води і повітря на момент обстеження; і) колір, прозорість, запах і смак води; к) вихід з води газів (горючих, які спалахують при піднесенні запаленого сірника; азотних, які самі не загоряються і не гасять сірник). 3. Визначають витрати води водопунктами; відмічають характер її виходу (у вигляді одного чи кількох струмків), приуроченість до тріщин, площин нашарування, карстових каналів і т. п.; відбирають та описують зразки відкладів різних солей і мінеральних новоутворень з води (кременистих натеків, вапнякового туфу тощо). 4. По можливості роблять простий хімічний аналіз води джерела, якщо для цього є умови і необхідні хімікати. В польових умовах учитель разом з учнями може провести якісне хімічне дослідження води джерела шляхом встановлення реакції води, визначення наявності в ній хлору, сульфатів і карбонатів (твердість води). Реакцію води визначають за допомогою лакмусового папірця. Почервоніння змоченого водою синього паперу вказує на кислу реакцію води, а посиніння червоного паперу свідчить про лужну реакцію. Для визначення наявності хлору в пробірку наливають 5 см3 води, доливають 2—3 краплини розчину нітрату срібла і збовтують. Якщо у воді міститься хлор, то вона стає каламутною або в ній утворюється білий пластоподібний осад. Для визначення наявності солей сірчаної кислоти (сульфатів) у пробірку з 5—10 см3 води доливають 3— 5 краплин розчину хлориду барію. Утворення білого, осаду вказує на наявність у воді сульфатів.
|