Розробка даного заходу допоможе розширити знання учнів про стан природи весною на прикладі весняного повернення птахів до своїх гнізд; показати значення птахів у житті людини; ознайомити їх з одним із давніх звичаїв українського народу – з зустріччю птахів з вирію; формувати переконаність учнів у необхідності допомагати і охороняти птахів та їх гнізда; формувати природничу компетентність та екологічну компетенцію, а також загальнокультурну та соціальну компетенції.
Тиждень зустрічі птахів
План тижня
І день. День знайомства «Хто ви, пане птах?»
ІІ день. Майстер – клас, змагання учнів молодших класів. Народні іграшки – свистульки, виготовлені із глини (пластиліну).
ІІІ день. Майстер – клас для пекарів і майстрів орігамі.
ІУ день. Готуємось до турніру «Пташиний марафон». Розгадування різних ігор, загадок.
У день. «Прилетіла ластівка голубою казкою до моєї хати до свого гнізда…» Усний журнал та змагання - пташиний марафон. «Летимо додому»
Слайд1 Свято зустрічі птахів з вирію в Україні
Цілі: Розширити знання учнів про стан природи весною на прикладі весняного повернення птахів до своїх гнізд; показати значення птахів у житті людини; ознайомити їх з одним із давніх звичаїв українського народу – з зустріччю птахів з вирію; формувати переконаність учнів у необхідності допомагати і охороняти птахів та їх гнізда; формувати природничу компетентність та екологічну компетенцію, а також загальнокультурну та соціальну компетенції.
Обладнання: альбом «Птахи», мультимедійне забезпечення, слайди із зображенням птахів, їх гнізд, з народними повір’ями та дійствами, макет журналу з назвами сторінок, слайди із завданнями та відповідями до них, записи голосів птахів. Презентація «Зустріч птахів з вирію в Україні».
Форма проведення заходу: усний журнал «Журавлик» та змагання пташиний марафон « Ми летимо додому»
Тривалість заходу: 90 хвилин
Призначення заходу: виховний захід для учнів 1 – 9 класів.
Дійові особи: 10 членів «пташиної зграї»,
1 ведучий учень чи вчитель біології,
2 оператори мультимедійного і звукового супроводу,
3 члени журі ( учні – члени екологічної Ради школи чи вчителі)
План – схема виховного заходу
Назва етапу свята |
Тривалість (у хвилинах) |
І Вступне слово вчителя. |
До 5 хвилин |
ІІ. Усний журнал «Журавлик» Сторінка І. – історична.
|
До 20 хвилин |
Сторінка ІІ. - розважальна. Пташиний марафон «Ми летимо додому»
2. Вибираємо вожака зграї 3. Подорож «птахів» з вирію додому. Змагання. |
До 55 хвилин
до 7хв До 3 хв 40 – 45 хв
|
ІІІ. Підсумки свята, нагородження переможців |
10 хв. |
Слайд 2 Девіз:
Жайворонки, жайвороночки,
Принесіть нам літечко ясне,
Заберіть зиму холодную.
Вона нам руки-ноги відморозила.
Жайворонки, жайвороночки.
( українська народна пісня)
Сценарій виховного заходу
Ведучий:
Вже іде Весна лугами,
Перелогами, лісами.
Де не ступить, з-під землі
Лізуть паростки малі.
Як опустить вниз правицю
Зеленіє скрізь травиця,
Як лівицю підведе —
Всюди листя молоде.
А як здійме руки вгору
До блакитного простору —
З кожним помахом руки
Линуть з вирію пташки.
Ми сьогодні зібралися в цьому залі щоб провести традиційне весняне свято – День зустрічі птахів. Слово надається вчителю біології
Вступне слово вчителя: Мабуть нічого немає приємнішого, як зустрічати добрих знайомих. Зустрічати птахів весною теж приємно. В багатьох защемить серце, коли почуємо журливе «курли – курли». Це журавлі повертаються з вирію додому. Без птахів, їх щебету наші сади, ліси та парки були б німими. Птахи нас звеселяють своїм співом, охороняють насадження від шкідників.
День зустрічі птахів з теплих країв — це свято традиційне. Воно святкується в усіх школах нашої країни. Щорічно певний вид птахів оголошується птахом року.
Більшість наших птахів відлітає в теплі краї восени та повертається до своїх гнізд весною. У мандрах вони співають, турбуються лише про своє харчування, а гнізд не роблять, бо то для них чужина. Птахи чекають весни, коли прийде час повертатися на Батьківщину. З дитинства ми всі пам’ятаємо слова пісеньки:
Облітав журавель
Сто полів, сто земель.
Облітав, обходив,
Крила, ноги натрудив.
Ми спитали журавля:
Де найкращая земля?
Журавель відповідає:
Краще рідної немає.
Українці здавна з повагою ставилися до своїх пернатих друзів. Ще з-за сивої давнини наші пращури святкували повернення (Обретіння) перелітних птахів до своїх країв. Це підтверджує й той факт, що в основні дійства, які влаштовували селяни на Обретіння (9 березня) стосуються птахів, котрі першими поверталися з вирію. Згодом обряд «Зустрічі птахів» об'єднався з
« накликанням весни», що його відзначали на Сорок Святих (22 березня). Але кожне березневе свято, а це Явдохи ( 14 березня) , Сорока мучеників (22 березня), Олекси (30 березня), так чи інакше пов'язане з пошаною окремих видів птахів. Одначе найбільше обрядів припадає на 9 березня. Про цей день існує безліч легенд і переказів. Наш захід теж присвячено Дню зустрічі птахів і підсумку Тижня місцевих птахів. Проводячи його ми ознайомимось із якомога більшою кількістю елементів зустрічі птахів нашими предками.
Ведучий : Наші учні підготували до свята усний журнал з кількома сповіщеннями. Його перша сторінка історична і зветься «Як птахів в Україні зустрічали наші предки». Слайд 3 (Демонструє макет журналу з темами сторінок.) Перше сповіщення - «Зустріч птахів в Україні колись…»
Про свято Обретіння ( 9 березня)
Учень. Свято повернення птахів співпадає із релігійним святом Обретіння. Свято знайдення голови Івана Хрестителя або «Обретіння» стало в народі святом «Обертіння». Першими, саме на Обретіння, коли з полів ще не зійшов сніг прилітають у рідні краї жайворонки. Цих благовісників весни особливо шанували на Україні. Про це мовиться в одній із веснянок, записаних свого часу П. Чубинським:
Чом ти, жайворонку,
Рано з вирію вилетів?
Та ще по гіроньках сніженьки лежали,
Ой, ще по долинах криженьки стояли,
Ой, коли пора прийшла,
Неволенька вийшла,
Ой, я тії криженьки
Крильцями розжену,
Ой, я тії сніженьки
Ніжками потопчу.
Згодом з'являються й граки і влаштовують несамовиті бійки за місця гніздування. Це галасливе явище відбиває загадка:«Дорога розлога, а на дубі ярмарок». В одній із приказок говориться «Граки на дереві з весною розмовляють».Слайд 4
Одначе найбільшою пошаною користувалися лелеки. Ці птахи віддавна вважалися боголюбними, бо оселялися поруч з людськими житлами.
На Україні існував звичай: побачивши вперше птаха, протягували йому шмат хліба й промовляли:
Бусле, бусле, на тобі гальвоту,
Дай мені жита копу!
На Поділлі дівчина, котра вперше побачила птаха, гукала: «Веселик, веселик!», щоб цілий рік бути веселою.
Вважалося, що коли скаже «журавлик» або «журавель», то журитиметься аж до наступної весни.
Ці та інші обряди підтверджують глибоку повагу народу до благородних птахів і шляхетне ставлення до природи. Як бачимо, нам є чому повчатися у своїх пращурів. Слідкуючи за прильотом птахів, наші пращури помітили багато пов’язаного в природі з цим явищем, і виробили певні прикмети.
Ось як народні прикмети сповіщають: Слайд 5
• Грак прилетів — через місяць сніг зійде, а журавель — скоро скресне..
• Граки прямо на старі гнізда летять — буде дружня весна.
• Граки рано прилетіли, буде рання весна.
• Побачивши шпака знай: весна біля порога
• Ранній приліт журавлів на ранню весну.
• Чайки прилетіли — скоро лід піде.
• Дикі качки прилетіли годовані - весна буде холодною.
• Якщо снігурі та великі синиці відлетіли рано і одночасно, буде рання і дружня весна.
Багато приказок створив народ про це свято: в цей день
В цей час і справді відбувається масовий приліт пернатих гостей. Першим прилітає жайворонок — справжній благовісник весни в Україні. Він з'являється на наших полях тоді, як сніг ще лежить на горбках і долинах, але весна вже з кожним днем, з кожною годиною все певніше перемагає зиму.
Селяни по жайворонках ворожать на врожай: якщо жайворонки летять високо над землею, то це вони «до Бога летять молитися» — буде врожай на узбіжжя. Якщо ж жайворонки летять над землею низько, то це вони «загубили ціп по дорозі» — буде неврожай.
Жайворонок польовий - пташка з родини горобцевих. Зимує в північній Африці або в Індії, прилітає до нас на початку березня, а відлітає в жовтні. Живе в полях, там і в'є гніздо просто на землі. Кладе від 3 до 6 плямистих яєчок. Починаючи співати, жайворонок швидким летом підіймається вгору, описуючи велику спіраль. Згори летить спочатку повільно, а потім раптово складає крильця і «каменем» падає додолу. Живиться комахами, хлібними зернами і насінням бур'янів. П'є росу з лиця трави, і це дозволяє йому жити і в посушливих степах південної України.
Майже одночасно із жайворонками прилітають веселі граки і відразу ж приступають до побудови своїх гнізд. Звичайно вони вибирають для гніздування високі, рідко ростучі дерева, і на невеличкій площі поселяється кілька сотень, а то й тисяч граків. Одна пара в'є гніздо поруч з іншою парою, і при цьому всі разом щось дуже голосно говорять між собою чи, може, сперечаються за «будівельний матеріал», який вони безсовісно крадуть один в одного, у всякому разі граки підіймають такий галас і метушню на деревах, як циган на ярмарку.
Слайд 6 Вслід за граками летять з вирію дикі гуси. Вони починають летіти дуже рано: ще сніг лежить на полях, ще ставки й озера не розмерзаються. Летять вони в цей час табунами, дуже високо і переважно вночі; їх легше почути, ніж побачити, бо під час лету гуси іноді кричать — перегукуються між собою.
Іноді трапляється так, що гуси летять одинцем або парами — це вони, імовірно, відбилися від своїх табунів. Такі гуси летять значно нижче над землею і переважно вдень. Коли вже зробиться тепліше, розтане сніг на полях, розіллються весняні води, замерехтить перша зелень,— табуни гусей летять низько над землею і час від часу сідають на полях десь поблизу води: відпочити, попоїсти, поплавати...
Коли діти побачать вперше навесні диких гусей, то підкидають угору солому і гукають: «Гуси, гуси, нате вам на гніздечко, а нам на здоров'ячко!» або: «Гуси, гуси, вам на гніздо, а нам на тепло!» Цю солому матері збирають і кладуть на гніздо під квочку — «щоб курчата водились».
В цей час летять з вирію і дикі качки: крякви, чирки, крохалі та чубатий гоголь. Подібно до гусей, качки спочатку летять великими табунами високо над землею що ще покрита снігом. Але, як тільки розтане сніг і ріки звільняться від льоду, качки летять низько над землею і сідають на ті місця, які їм сподобаються звичайно на ріки, ставки, озера...
Коли вже льоду на ріках нема і дикі качки з вирію прилетіли, дівчата колись «замовляли» на тепло і на щастя, викликаючи з сухого очерету птаха-гоголя. Замовляння птаха-гоголя відоме в етнографічній літературі. Ось воно:
Ой, виплинь, виплинь, гоголю,
Винеси літо з собою,
Винеси літо, літечко,
Зеленеє житечко,
Хрещатенький барвіночок,
Запашний васильочок!
Слайд 7 Ранньою весною повертається з вирію і чорногуз — великий птах з довгою шиєю і довгими міцними ногами. коли він не летить, а крила його згорнені, то нам здається, що він увесь білий, і тільки його хвіст (гуз) чорний. Коли ж чорногуз випростує свої крила, ми бачимо, що це лише кінці крил та довге покривне пір'я чорне, а хвіст, як і все тіло, білий. Імовірно, що від «чорного гуза» походить і назва птаха. Але крім цієї, загальнопоширеної назви, у різних місцевостях України чорногуз ще має такі назви: боцюн, бусель, бусел, бузько, лелека.
Звичайно чорногузи гніздяться по лісах, десь поблизу озера, ріки, болота — там, де плодиться багато жаб, які разом з гадюками та вужами є головною поживою для цього птаха. Згадаймо прислів'я: «Ковтнув, як бузько жабу!» і приповідку: «На кожній сіножаті і віл пасеться, і бузько жаби ловить!»
Але далеко не всі чорногузи гніздяться по лісах: велика їх частина селиться у близькому сусідстві з людиною і є напівсвійськими птахами. У нас на Україні чорногуз в'є своє гніздо на хаті, клуні або на великих деревах — дубі, липі,— що ростуть на подвір'ї чи в саду. Гніздо в'ється не на один рік, а на багато років. Кожної весни, коли пара чорногузів повертається з далекої подорожі, вони лише підправляють своє старе гніздо і там виводять звичайно двоє пташенят.
Старі чорногузи — відважні і розумні птахи, вони не бояться людей, до яких звикли. Молоді ж чорногузи, коли вперше прибувають у незнайому їм місцевість, спочатку боязкі, полохливі, завжди насторожені. Але як тільки вони помітять, що люди поклали для них дерев'яне колесо на даху будівлі або на вершині дерева (колесо звичайно буває основою для величезного гнізда чорногуза), то відразу ж догадуються, що це доброзичливе запрошення, і починають будувати гніздо. Розпочавши будівництво, чорногузи вже не бояться людей, якщо — розуміється — люди їх не турбують навмисно.
За народним віруванням, господарство, в якому є гніздо чорногуза, є щасливим і забезпеченим від пожежі: «Чорногуз хату від лиха береже» — кажуть селяни на Херсонщині. Руйнувати гніздо цього птаха — великий гріх, та й небезпечно, бо «хто зруйнує гніздо боцюна, у того хата згорить» — кажуть на Поділлі. Колись на Поділлі, як господар, було, побачить бусла вперше, то простягає до нього шматок житнього хліба і каже: «Бусел, бусел, на тобі гальвоту, дай мені жита копу!» Цим він накликав урожай на своє поле.
Якщо дівчина побачить вперше на весні бусла літаючим, то це знак, що вона буде все літо веселитися; якщо побачить, що бусел ходить або стоїть на ногах, то не матиме великого успіху в своєму дівуванні ціле літо. Найгіршою прикметою для дівчини є те, якщо вона побачить вперше на весні сидячого бусла: «сидітиме ще довго в дівках».
Ведучий: Прослухайте вірш Б. Гірського «Лелеки вертають здалека»
Мугиче співанку дитина,
Малює зелену траву,
І сонячний промінь в калині,
Лелече гніздо і весну.
Лелеки вертають здалека,
Цілують цю землю святу.
До рідної хати, земля їм — як мати,
Бо знову у ріднім краю.
З-за обрію ключ виринає,
Вітають його сівачі.
Гніздо придорожнє чекає,
Чекають луги і гаї.
Натішаться знову селяни,—
Старезний боцунь над селом.
Лелечиха цілими днями
Весну зігріває теплом.
Ведучий: Продовжимо нашу розповідь про зустріч птахів нашими предками в середині весни. Це свята Явдохи, Сорок святих, Великодня та Теплого Олекси
Розповідь друга.
За народним календарем весна починалася від дня преподобної мучениці Євдокії (14 березня), або Явдохи. Згідно з народною традицією – це перший день весни. Цей день шанували в народі: не прали, не працювали кіньми і волами. На нього припадало багато прикмет про майбутній достаток: теплий сонячний день віщував урожай на пшеницю.
Слайд 8 В цей день – так вірили наші предки – повертаються з вирію ластівки. Великою шаною користувались вони у наших предків. Ластівка на своїх крилах несла весну. При цьому має значення і кількість ластівок, бо ж, як відомо, «одна ластівка ще весни не робить». Справжні весняні мотиви, найповніше виражені в обрядах, приурочених до Благовіщення, Великодня, Юрія, звучали від дня Сорока святих мучеників (22 березня).
Любов і пошана нашого народу до ластівки, яка весну принесла, виявляється в приповідках та прислів'ях. «Як ластівка з ластовенятами» — кажуть про матір, що любить і шанує своїх дітей. «Щебече, як ластівка» — говорять про лагідну і приємну мову дівчини або молодиці, «Горобець — молодець, а ластівка краща!»
« якщо побачиш ластівку,- повчала колись мати малолітнього сина, - то візьми жменю землі, кинь за нею і скажи: «На тобі ластівко на гніздо!» Це щоб швидше весна приходила. Ластівка на своїх крилах весну несе. Ластівки в Україні в'ють свої гнізда під стріхами хат, і під самою стелею в коморі чи стайні, під бантинами клунь — у господарських приміщеннях, поруч з людськими житлами.
Руйнувати гніздо ластівки — великий гріх. «Хто в руки ластівку або її яйце візьме, у того обличчя вкриється ластовинням»—так матері лякають своїх дітей, щоб вони не турбували ластівок у їх гніздах.
Але чи не найважливішим обрядовим дійством цього дня була урочиста зустріч птахів, які повертали з вирію.
Слайд 9 У цей день пекли до сорока коржиків — «жайворонків». їх роздавали не лише дітям («щоб птиця велася»), а й усім членам родини. На Бойківщині ці коржики («коцики») кидали ще й бузькам у гнізда, якщо вони гніздились на подвір'ї.
В день Сорока мучеників сорока кладе на своє гніздо сорок прутиків, прилітає із вирію сорок жайворонків. Спечені сорок «Птичок» роздають дітям щоб гуси неслися, щоб яйця не псувалися і щоб гусенята плодилися».
Чому так в Україні віддавна вшановують птахів, які повертають .додому із вирію? Згадаймо: не лише птахи відлітають у вирій.
Вирій, за народними уявленнями,— це і «той», «інший» світ, куди «відлітають» душі покійних предків. Ці давні вірування властиві не лише українцям, а й багатьом іншим народам. Може, через те такою пошаною й користуються у нас перелітні птахи, особливо ластівки і лелеки. Недарма важким гріхом вважалося в народі зруйнувати їх гнізда. Відгомін цих вірувань зберігся у чудовій українській казці «Кривенька качечка», у сучасній пісні про журавлів на слова Расула Гамзатова, але найповніше — в українських похоронних плачах і голосіннях.
У такій урочистій зустрічі птахів найважливішим у давнину, очевидно, був мотив ушанування предків. А вже згодом на нього нашарувалися інші — те. що ми називаємо «проводами зими», «зустріччю весни» чи «закликанням весни».
У 1923 року на Московській станції юннатів вперше провели свято зустрічі птахів. З тих пір зустрічати птахів, які повертаються з теплих країв, стало традицією. І проводять це свято в останній тиждень березня, якраз тоді, коли птахів з вирію зустрічали і наші предки. Ми, молоді українці підтримуємо і будемо продовжувати цю добру традицію наших предків.
Ведучий: Ось і перегорнули ми першу сторінку нашого журналу. Звучить пісня на слова Расула Гамзатова «Журавленок» або пісня «Прилетіла ластівка» чи вірш Т. Кирдія «Відлітають у вирій лелеки»
Відлітають у вирій лелеки
З дорогої, святої землі,
Через холод і бурю, і спеку,
В сяйві сонця, в холодній імлі.
Там, в далекім гарячім роздоллі,
Серед сяйва чужої краси,
Не дарує чужина їм долі.
Вдома плачуть за ними ліси.
І серця їх у сумі чекають,
Коли в край отчий прийде весна,
Щоб вернутись до рідного раю,
Щоб їм бачитися в райдужних снах.
Повертаються білі лелеки,
Покидають чужинський той край,
Через море, дощі, через спеку,
В свій омріяний батьківський край...
Слайд 10
Ведучий: Друга сторінка нашого журналу – розважальна. Сформувавши зграю гравців – птахів ми разом із ними повернемось додому із далекої Індії. За цей час птахи долають 20 – 25 тисяч кілометрів. На важкій дорозі роблять зупинки для відпочинку. Наші птахи – гравці на таких зупинках будуть не відпочивати, а змагатися за право летіти далі, повертатися до свого дому в рідне Придніпров’я. Ознайомимося із правилами проведення нашого турніру «Пташиний марафон»
Слайд 11 Правила гри.
Слайд 12 Тести для відбіркового туру «Формуємо пташину зграю».
1. З якої казки слова : «Гуси, гуси, гусенята! Візьміть мене на крилята…»
а) Лисичка і журавель б ) Івасик - Телесик в) Котик і півник г) Гуси - лебеді
2.На дереві сидять 5 птахів:3 синиці і 2 горобці, а решта – голуби.
Скільки було голубів?
а) 2 б ) жодного в) 3 г) 1
а) голубка б ) лелека в) синичка г) ластівка
а) журавель б ) лелека в) лебеді г) сова
а) голуб б ) сокіл в) орел г) сова
а) граків. б ) сорок в) лебедів г) синичок
7. Які птахи є символом вірності і кохання?
а) голуби б ) журавлі в) лелеки г) лебеді
8. Які птахи виводять пташенят взимку?
а) синиці б ) дятли в) шишкарі г) зяблики
9. Який птах України є найменшим?
а) мала синиця б ) волове очко в) повзик г) ремез
10.Який нелітаючий птах є символом Нової Зеландії?
а) страус б ) пінгвін в) ківі г) моа
Слайд 13 11. Згідно легенди, які птахи врятували Рим?
а) домашні кури б ) качки в) гуси г) голуби
12 Які птахи для висиджування яєць влаштовують інкубатори?
а) куріпки б ) сміттєві кури в) дикі качки г) чаплі
13. Яка із качок водить пташенят у дуплі?
а) качка - мандаринка б ) крячка в) качка - гоголь г) качка - лиска
14. Який птах є символом процесу відродження?
а) синій птах б ) птах фенікс в) журавель г) павич
15. Який птах літає найшвидше?
а) орел б ) сокіл в) стриж г) ластівка
16. Згідно прислів’я, який птах завжди хвалить свою батьківщину?
а) кулик б ) сорока в) лелека г) мухоловка
17. Який птах у світі є найбільшим ?
а) орлан б ) страус ему в) гриф г) лебідь
18. Які птахи у казці «Жаба мандрівниця» несли з собою жабу в теплі краї?
а) чаплі б ) качки в) лелеки г ) гуси
19. Які мисливські птахи степової частини України можуть мати масу до 16 кг?
а) журавель б ) орел в) дрофа г) лебідь
20. Які степові птахи вважаються найкращими «танцюристами»?
а) дрофи б ) куріпки в) журавлі г) жайворонки
Слайд 14 Відповіді
Ведучий: Поки члени журі працюють над відповідями на тест проведемо невеличку поетичну (чи музичну) паузу. (Учень читає вірша Я. Щоголіва)
В діброві
Колись від скрути й гаму я
Пішов в зеленую діброву
Послухать пісню солов'я
І древ таємную розмову.
Я сів під явора і став
В задумі тихо дочуватись,
Як мир перістий починав
Помалу з дупел підійматись.
Он чорний шпак співа вгорі,
Зозуля голосно кукука,
Скриплять червоні снігурі,
В дубову кору дятел стукав.
Щебече зяблика сім'я,
І сиза горлиця воркує:
Чудова ж пісня солов'я
Над всіми співами царює.
І не хотілося мені
Із царства тиші і покою
Вертатись в улиці курні
Й стріватись з гамом і юрбою
Ведучий: Продовжуємо нашу гру. Отже журі закінчило перший етап роботи і визначило 10 учасників змагань. Це й буде наша пташина зграя на сьогоднішньому пташиному марафоні «Через гори, через море летимо скоріш додому». Як і кожна пташина зграя має свого вожака, так і наша обиратиме свого вожака, тобто по нашому, капітана. Вожак - мудрий птах, а тому ним стає той, хто набрав найбільшу кількість балів. Якщо претендентів кілька – серед них я проведу додатковий турнір. Чи готові претенденти на звання вожака позмагатися? Для цього слухайте запитання з розділу «Пташині рекорди». Відповідаємо по черзі і швидко. Той, хто не відповів – вибуває із змагання за звання «Вожак пташиної зграї»
Запитання для турніру
Ведучий: У нас є зграя, є її вожак, який у загальних турнірах буде нести відповідальність, Тобто відповідати за всю зграю. От і настала весна Всі птахи готові до перельоту додому. На цьому шляху їх чекають високі гори і глибокі моря, тобто наші запитання. Ніколи перельоти не відбуваються без втрат. Не всі пташки долітають до своїх старих гнізд. Багато їх гине під час важкого перельоту. От і ми на кожній зупинці, яку будемо робити під час цієї мандрівки додому будемо втрачати по одній нашій пташині. Під кінець гри у нас залишиться один птах, який і стане переможцем, долетить до дому з вирію. Розпочинаємо наш політ.
Перша зупинка перед важким перельотом через гори.
І етап змагання, перша зупинка «Біля підніжжя гори».
(10 учасників) Слайд 15 - 16
Хто швидше прочитає одну народну прикмету пов’язану з птахами. Той, хто виконає завдання останнім - вибуває із гри.
і |
я |
т |
ю |
а |
т |
ю |
ь |
т |
. |
ь |
|
ц |
|
|
л |
||||||||
л |
|
, |
|||||||||
і |
|
а |
|||||||||
и |
|
п |
|||||||||
б |
|
с |
|||||||||
в |
о |
и |
у |
к |
д |
в |
о |
і |
г |
т |
о |
Відповідь: Ластівки вилітають, погоду обіцяють.
ІІ етап змагання, друга зупинка « Гірські вершини».
(9 учасників)
Ведучий: Гірські гуси із Централної Азії здійснюють перельоти над вершинами Гімалаїв. – найвищих гірських хребтів у світі, повертаючись із зимівлі в Північній Індії і Бірмі. Щоб минути гірські вершини, птахам необхідно піднятися на неймовірну висоту – 8000м. На такій висоті літають тільки турбулентні літаки. Так високо поведе нашу зграю і наш вожак. Але для цього потрібно виконати завдання.
Спостерігаючи за птахами наш народ придумав дуже багато прислів’їв, приказок. На даному етапі перельоту ви повинні закінчити дані в завданні приказки та прислів’я і далі в польоті візьме участь на одного птаха менше. Той, хто матиме найменше правильних відповідей не зможе піднятися так високо в польоті, щоб подолати гірські вершини.
Слайд 17– 18 Завдання:
ІІІ етап змагання, третя зупинка «До моря, до моря».
(8 учасників)
Ведучий: Перетнувши гори птахи прямують до моря, за яким лежить рідна земля. Але переліт через море надто важкий і потрібно відновлення сил. Тут птахи перебувають довгенько, а тому і ми маємо більше часу на наші випробування.
Гра перша. Запрошуємо вас випробувати свої сили в розгадуванні загадок. Відповідаємо по черзі. Той, хто дав найменшу кількість відповідей, може залишитись на цій зупинці.
1. Двічі родиться, а раз умирає. (Птах).
2. Прилетіли гості, сіли на помості,
Узяли по латі і зробили хату. (Птахи).
3. Сторожем не служить, а всіх рано будить.(Півень)
4. Які ноги, такий ніс,
По болоту ходить скрізь.
Хату він на хаті має,
Жабам всім рахунок знає. (Лелека).
5. У садочку понад тином
Я зробив йому хатину,
Він навколо обдививсь,
Засміявсь і оселивсь. (Шпак)
6. Вірно людям я служу,
їм дерева стережу,
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним здобуваю. (Дятел).
7. Чорномазий, білодзьобий,
Він за плугом важно ходить,
Черв'ячків, жучків знаходить —
Сторож вірний, друг полів,
Перший вісник теплих днів.. (Грак).
8. Вдень сліпа, а вночі зряча,
Мишей ловить, а не кіт. (Сова).
9.Швидко скрізь цей птах літає,
Безліч мошок поїдає,
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує. (Ластівка).
9. Біле, як сніг,
надуте, як міх,
лопатами ходить,
а рогом їсть. (Гуска)
10. Більше за всіх кричить,
а найменше робить. (Півень)
11. Невеличка, сніжно-біла,
Що її в небесну шир
Люди радісно пускають
Сповістити всіх про мир.
Кожний з нас цю пташку знає,
її назву відгадає. (Голуб)
12. Відгадайте діти, хто
Має носик: - долото?
Ним комах з кори виймає,
Про здоров'я лісу дбає. (Дятел)
13.Хоч я не молоток —
По дереву вдаряю,
Кожнісінький куток
Обслідувать бажаю. (Дятел)
14.Без сокири і без рук, а дім будує. (Пташка)
15. І вечірньої години
всівся я в кущі калини
добре граю на дуду
пісню чарівну веду. (Соловей)
16. У блакитнім піджаку,
В рожевій сорочці.
До зимового садка
Летять наші гості; (Снігурі)
17. Біла латка, чорна латка по дереву скаче. (Сорока)
18. У болоті плаче, а з болота не йде. (Кулик)
19. Що то за дивина, він хоч не людина, а живе в хатці. (Шпак)
20. Кричу я в лісі на суку своє «ку-ку, ку-ку. (Зозуля)
Слайд 19 - 20
Гра друга:
Головоломка „І в кінці”
Відповіді: 1. Осілі. 2. Кочові. 3. Зимуючі 4. Пролітні 5. Перелітні
ІV етап змагання, четверта зупинка « Через море, через шторми».
(6 учасників)
Ведучий: Дорога буде важкою, летіти доведеться і вдень і вночі. Місця для відпочинку у морі немає, але буває шторм, зливи та бурі. Нашу гру покидають ті два птахи, які останніми виконали першу та другу ігри. Вожак піднімає свою зграю на крило і летимо далі. Навіть, перелетівши море, на рідній землі дрібних птахів підстерігають різні небезпеки, наприклад, у вигляді хижих звірів та птахів.
Загадки - метаграми „Хижі птахи” Слайд 21 - 22
Змінивши одну літеру у словах, ви одержите слова з іншими значеннями.
Відповідь: 1 – осел, 2 – стопа, 3 – гриб, 4 – каюк, 5 – соха, 6 – кінець, 7 – лань, 8 – кінчик.
V етап змагання, п’ята зупинка « Берег рідної України».
(5 учасників)
Ведучий: От і рідна земля. Все ближче додому. Невеликий перепочинок і вожак веде зграю далі. Летимо через південні степи України. Кого ж тут із родичів зустріне наша зграя? Дізнаємось виконавши наступне завдання.
Слайд 23 - 24
Завдання: Впишіть у відповідні клітинки кросворду назви степових птахів.
|
|
|
|
з |
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
|
о |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
н |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
а |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
с |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
т |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
е |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
п |
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
у |
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Відповідь: 1. фазан, 2. дрохва, 3.канюк 4. жайворонок 5. вівсянка 6. стрепет 7. орел 8. куріпка 9. одуд
VІ етап змагання, шоста зупинка « Через поле , через гай».
(4 учасники)
Ведучий: Залишились позаду південні степи і зграє все ближче і ближче наближається до рідних гнізд. Зупинку робимо у невеличкому ліску, що розкинувся серед ланів.
Слайд 25 – 26 Завдання : Впишіть у відповідні клітинки кросворду назви птахів, що живуть у лісостепу.
|
|
|
л |
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
і |
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
с |
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
о |
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
с |
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
т |
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
е |
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
п |
|
|
|
|
|
8 |
1.Птах живе на дахах будинків, розводять люди, гніздиться в дикій природі, є символом миру.
2.Невеличкий хижий птах.
3.Цей птах обіцяв “моря запалити”.
4.Нічний хижий птах.
5. Цей птах « носить вісті» на своєму хвості.
6.Птах – лікар дерев.
7.За повір’ям цей великий птах приносить дітей у дім.
8.Один з видів сов.
Відповідь: 1. Голуб, 2. Кібчик, 3. Синиця 4. Сова 5. Сорока 6. Дятел 7. Лелека 8. Сипуха
VІІ етап змагання, сьома зупинка « По Дніпру - додому».
(3 учасники)
Ведучий: Ось і рідні простори. Під крилом зграї сивий Дніпро. Наша ж подорож підійшла до фіналу. Кожний з учасників розв’язує по два завдання. Залишились із зграї три най витриваліші птахи. Але до фінішу долетить тільки один. Решта два побудують свої нові гнізда близько від дому. Про приліт птахів із вирію першою дізналася сорока і відразу ж запропонувала своє випробування.
Слайд 27 - 28
Гра І. Чайнворд „Сорока-білобока”
Відповіді:1. Грак. 2. Крук. 3. Кулик. 4. Крячок. 5. Кроншнеп. 6. Погонич.
Слайд 29 – 30 Гра 2. Головоломка « SMS – повідомлення»
Користуючись способом відсилання повідомлень з мобільного телефону прочитайте народне прислів’я.
1 |
|
2 |
|
3 |
|
4 |
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
абвг |
|
деєж |
|
зиіїй |
|
клм |
|
ноп |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
7 |
|
8 |
|
9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
код |
рсту |
|
фхц |
|
цчш |
|
щьюя |
|
|
Завдання:
4 |
|
1 |
|
3 |
|
6 |
|
2 |
|
5 |
|
9 |
|
|
3 |
|
2 |
|
4 |
|
4 |
|
9 |
1 |
|
3 |
|
3 |
|
3 |
|
2 |
|
1 |
|
2 |
|
|
1 |
|
2 |
|
3 |
|
2 |
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
1 |
|
3 |
|
6 |
|
8 |
|
1 |
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
3 |
|
3 |
|
3 |
|
2 |
|
1 |
|
3 |
|
, |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
1 |
|
3 |
|
6 |
|
3 |
|
9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
|
3 |
|
2 |
|
1 |
|
3 |
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
6 |
|
1 |
|
8 |
|
5 |
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
3 |
|
1 |
|
3 |
|
2 |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
6 |
|
6 |
|
6 |
|
6 |
|
3 |
|
8 |
|
1 |
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
4 |
|
2 |
|
3 |
|
1 |
|
3 |
|
2 |
|
1 |
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
Відповідь: Квітень землю прикрашає, з вирію пташок зустрічає.
VІІІ етап змагання, восьма зупинка « До рідного дому, до свого гнізда».
(2 учасники)
Ведучий: Сорока далі понесла новину про приліт птахів, а ми зупинились на знайомому дереві, де чекає на двох птахів рідне гніздо. За право поселитись у ньому буде останнє їхнє змагання. Потрібно виконати три завдання.
Слайд 31 - 32
Завдвння 1: Гра «Шифрограма»
Слідуючи напрямкам, вказаним стрілками, ви прочитаєте одне із прислів’їв про значення птахів
|
Д |
ш |
б |
м |
г |
к |
т |
м |
п |
н |
а |
а |
о |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
к. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
к, |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
о |
е |
а |
а |
о |
а |
а |
о |
е |
т |
м |
ш |
т |
|
Відповідь: Де багато пташок, там нема комашок.
Слайд 33 - 34
Завдання 2: Віднайшовши початкову літеру, і рухаючись за годинниковою стрілкою та весь час пропускаючи однакову кількість літер, ви прочитаєте вислів. Виграє той, хто швидше розшифрує напис.
Відповідь: Всяк кулик своє болото хвалить.
Слайд 35 - 36
Гра 3. Головоломка «Цікаві назви одного птаха»
Завдання : Користуючись кодом прочитайте народні назви одного і того ж птаха.
б |
а |
о |
р |
ц |
г |
|
б |
г |
у |
н |
с |
е |
|
в |
р |
е |
п |
с |
о |
и |
ю |
в |
н |
т |
у |
|
і |
е |
а |
л |
м |
- |
|
н |
е |
к |
л |
у |
и |
ч |
к |
- |
е |
- |
л |
|
с |
и |
- |
р |
- |
т |
|
д |
х |
к |
ї |
- |
з |
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ч |
с |
о |
е |
р |
і |
|
л |
н |
е |
у |
л |
ц |
|
х |
|
х |
|
х |
|
ф |
н |
ч |
о |
т |
г |
|
м |
е |
и |
к |
т |
а |
|
|
х |
|
х |
|
х |
в |
л |
у |
о |
з |
е |
|
с |
и |
- |
т |
- |
ь |
|
|
|
х |
|
х |
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
код |
|
|
|
Відповідь: 1. боцюн, 2. бусел, 3. веселик, 4. чорногуз, 5. лелека
Ведучий: Закінчився наш пташиний переліт. Наші пернаті друзі повернулися додому. Для нагородження переможців запрошуємо вийти всю зграю. Переможці отримують Дипломи , а всі учасники гри – печиво «Жайворонки» з яким і підуть всі разом зустрічати птахів. (Іде нагородження)
На закінчення свята пропоную вашій увазі народний танець «Занадився журавель.» Його водили дівчата на весняних гулянках як кривий танець – хоровод, взявшись за руки так: права рука лягає на ліве плече. Наступна дівчина лівою рукою бере правицю попередньої і теж свою праву руку перекидає через ліве плече .і т. д. Під спів, дівчата, підскакуючи в танці як журавлі, з однієї ноги на іншу, рухалися за ведучою. Взяти участь у ньому можуть всі бажаючі. Ведучими будуть учасники танцювального колективу школи. (Текст пісні записаний з уст 90 річної бабусі на Черкащині)
Занадився журавель, журавель
До бабиних конопель, конопель
Таки –таки журавель, журавель
Таки – таки довгоногий.
Він ніжками виступає, конопельки витоптає
А я тому журавлю, журавлю
Києм ніжки переб’ю, переб’ю
Щоб по землі на ступав, не ступав
Конопельки не топтав, не топтав
Занадився журавель, журавель
До бабиних конопель, конопель
Таки –таки журавель, журавель
Таки – таки довгоногий.
Він крилами все махає, конопельки вибиває
А я тому журавлю, журавлю
Києм крильця переб’ю, переб’ю
Щоб по небу не літав, не літав
Конопельки не збивав, не збивав
Занадився журавель, журавель
До бабиних конопель, конопель
Таки –таки журавель, журавель
Таки – таки довгоногий.
Він дзьобиком все клацає, конопельки вищипає
А я тому журавлю, журавлю
Києм дзьоба переб’ю, переб’ю
Щоб дзьобиком не клацав, не клацав
Конопельки не щипав, не щипав
На допомогу вчителю.
Якщо є час, чи вам не подобається вибране завдання, його можна замінити на інші.
Додатково ігри.
Кросворд „Різноманітність птахів.”
. . . . . Р . . . 1
. І . . . . . . 2
. . З . . . . . . 3
. . . . . . . . . Н . 4
. . . . . О . . . . . 5
М . . . . 6
. . . А . . . . . . . . . . 7
. . . . . . . . . . . Н . 8
. . . . . . . І . . . 9
. . Т . . 10
. . . . . . . . . . . Н . 11
. . . . . . . . . . . . . І 12
С . . . . . . . . . . . 13
. . Т . . . . 14
. . . . . . Ь 15
. . . . П . . 16
. . . . . . Т . . 17
. А . . . . 18
. . . Х . . 19
. . І . . 20
. . . . В . 21
Відповіді:1. Кілегруді.2. Пінгвіни.3. Безкілеві.4. Куроподібні. 5.Гусеподібні. 6. Мішки. 7. Журавлеподібні. 8. Соколоподібні. 9.Совоподібні. 10. Дятли.
Гра Ребус.
,,,, ,, О 1,2,3,4,О,5 2.3,4
К=Н, О=Е ,,
Відповідь: Де багато пташок, там нема комашок.
Вірші про птахів
Вірші Надії Приходько.
Землемір
Там, де трактор гуде,
Борозенку веде,
Поле міряє вшир
Чорний грак-землемір.
Не крокує — біжить,
Оглядає щомить:
Чи волога земля,
Чи глибока рілля?
А грачиха стара
Там личинки збира
У маленький мішок,
У старий фартушок.
Бригадир наш Федот
Щось заніс у блокнот.
Мабуть, пташкам в ці дні
Записав трудодні.
Шпаки
Стигнуть вишні у садку, —
Чи ж до вишень — то шпаку?
В нього хатка на тополі,
Шпаченятка в хатці голі.
Шпак не встигне й увійти,
Роззявляють всі роти,
Татку й мамі не спочити,
Бо в шпачівні плачуть діти,
Мусить мама, мусить тато
Кожну гілку оглядати,
І листок, і кожен сук, —
Може, де у шпарці жук?
А як ніч у сад загляне
І в шпаківні темно стане,
Сплять малята тихо-тихо
Під м'яким крилом шпачихи.
Два вірші російського поета С.Я.Маршака.
Жаворонок
Так беззаботно, на лету
Он щедро сыплет трели,
Взвиваясь круто в высоту
С земли — своей постели.
Среди колосьев он живет.
Его домишко тесен,
Но нужен весь небесный свод
Ему для звонких песен.
Чайки
Туманный полдень.
Тень печали —
На корабле.
Замедлен бег.
А за кормой над зыбью дали
Как бы кружится легкий снег.
Нет, это чайки.
Странно дики,
И нарушают смутный сон
Неумолкающие крики,
Короткий свист и скорбный стон.
Примчались.
Реют, разрезая
Седыми крыльями простор,
То с первым ветром отлетая,
То вновь летя наперекор.
Поджаты трепетные лапки,
Наклонено одно крыло.
Нам скучен день сырой и зябкий,
А им привольно и светло...
Но погляди, как в смутном гуле,
Как бы в глубокой тишине,
Они устали и заснули
И закачались на волне.
Пташині рекорди
1. Найбільший у світі птах – страус ему. Його ріст майже 2,4м. Ріст деяких особин буває 2,7м, а вага до 156кг.
2. Колібрі – найменші у світі птахи. Так довжина тіла колібрі – бджоли , що живе на Кубі, всього 57мм, із яких половина припадає на долю дзьоба і хвоста, а важить птах всього 1,5г. Колібрі – нектарниця важить 4г. У колібрі і найменші гнізда – заввишки з половину шкарлупи волоського горіха. Колібрі Єлени довжиною 55мм, а вага – не перевищує 2г.
Найменшим серед наших птахів є волове очко (кропивник). Найбільший з наших дятлів – дятел чорна жовна. Найменшим із куриних є карликові перепели – 45г.
3 Із загального числа птахів на Землі, що дорівнює приблизно 100млрд., біля 3млрд. становлять домашні кури. Серед диких птахів за чисельністю є червонодзьобий ткач, поширений в Африці. Його кількість сягає 10млрд. особин.
4. Найбільш багато чисельним є гніздування птахів на островах ріки Перу, яка багата рибою. Тут живе більше 10млн. олушів і великих бакланів..
5. Найбільший розмах крил у альбатроса. Він досягає 3,7м, що є рекордом серед птахів. Розмах крил у одного марабу був 4м, але, як правило, розмах крил у цих птахів не перевищує 2,5м.
6. Найважчим із літаючих птахів є лебідь трубач. Вага його тіла сягає 22кг. Гніздиться він у Північній Європі та Північній Америці.
7. Друге місце за вагою серед літаючих птахів посідає дрофа колі. Її вага буває 13 – 14, а іноді 18 кг.
8. Найрідкіснішим птахом вважають птаха «кауі е- е» з Гавайських островів. В 1980 році в усьому світі їх лишилась одна пара. Близький до зникнення білодзьобий дятел із Америки.
9. Найбільшим водоплавним птахом є імператорський пінгвін. Його ріст досягає 1,2м, розмах грудних плавців – 1,3м, а вага – 42,6кг.
10. Найбільшим хижим птахом є кондор, що мешкає в Андах. Вага його досягає 12кг.
11. Є відомості, що одна із самок чорного грифа важила 12,5кг, але здебільшого ці птахи трохи менші кондора.
12. Найменша сова – північноамериканський сльозовий сичик. Довжина тіла 12 – 15см, а вага – 50г. Найбільша сова – пугач. Розмах крил 1,5 – 1,8м, вага – 2 – 4кг.
13. Найдовше прожив у неволі кондор, що селиться в Андах. Через 53 роки після окільцьовування, був спійманий темно спинний альбатрос. Він виглядів досить добре і був здоровим.
У неволі чорні стрижі жили 7 років, фазани – до 20 років, яструби – до 25 років, фламінго та голуби – до 30 років, орли – до 50 років, ворони – до 60, а папуги – до 120 років. Із куриних віргінські і карликові перепели жили до 9 – 10 років, трагопани – до 14, африканські павичі, золоті фазани, глухарі – до 15 – 20 років, азіатські павичі і аргуси – до 30 років.
14. Сокіл сапсан, падаючи із висоти, розвиває швидкість 250км/год. і навіть на такій швидкості його може догнати золотий орел. В горизонтальному польоті вони літають зі швидкістю 100км/год., але їх легко обжене білогрудий стриж, чия швидкість досягає 171км/год.
15. Полярні крячки щорічно здійснюють перельоти до місць гніздування і назад протяжністю 40 000км. Золота ржанка за 6місяців долає віддаль у 24 – 27 тисяч кілометрів. З них 3300км між Алеутськими і Гавайськими островами пролітає без відпочинку за 1,5 дня, здійснюючи більше 250 тисяч помахів крильми.
16. Чорна крячка постійно літаючи над поверхнею моря, проводить у повітрі 3 – 4 роки, не сідаючи ні на воду ні на сушу.
17. Покинувши своє гніздо в Англії, молодий стриж летить на зимівлю в Африку і повертається в своє гніздо через 2 – 3 роки, пролетівши за цей час 72 000 км і ніде не сідаючи, не перериваючи польоту.
18. Колібрі «рогата перлина» здійснює 90 помахів крил за секунду. Це набагато більше, ніж інші колібрі і птахи.
19. Найбільше яйце – страуси не. Його довжина – 13,5см, а вага – 1,65кг. По масі воно дорівнює 18 куриним. Щоб його зварити потрібно 40 хвилин.
20. Найбільш міцною виявилась шкаралупа курячого яйця, що впало із вертольота з висоти 183м і не розбилось. Шкаралупа страусових яєць витримує вагу людини до 115кг.
21. Найголосніше кричить індійський павич, крик якого чути за кілька кілометрів.
22. Найтихішою є пищуха звичайні. Її звуки ледве можна почути.
23. Імператорські пінгвіни здатні пірнати на глибину 265м і швидко повертатися, що рятує їх від декомпресії.
24. На Євересті на висоті 8200м була помічена альпійська клушиця, а на висоті 7620м – бородач – ягнятник. Пілот одного із літаків повідомив,що на висоті 8230м бачить зграю лебедів – кликунів, які злетіли з моря і піднялись на цю висоту, щоб їм не заважали в польоті ураганні вітри.
25. Орел – гарпія - цар хижаків в лісах Південної Америки. На своїх коротких і широких крилах він літає між деревами і полює на мавп, які завжди були його основною їжею.
26. Бородаті птахи – дзвонарі видають звуки, схожі на звук дзвіночка, але не в унісон один з одним. Ці птахи – найголосніші в джунглях Південної Америки – їх крик чути за кілометр.
27. Плоска рогова корона на голові у казуара виконує роль шлема, що захищає її голову при бігу серед заростів у лісах Австралії І Папуа – Нової Гвінеї.
28. Чубатий і золотокрилий австралійський папуга влаштовують свої гнізда в термітниках і мирно вживаються із господарями – термітами.
29. У пінгвінів аделей ворогом є морський леопард, який плаває біля узбережжя. Підійшовши до краю льодини, один із пінгвінів стрибає у воду, і, якщо його ніхто не з’їв, стрибають у воду і інші.
30. Після купання шпаки здебільшого сушать своє пір’я. В Шотландії було помічено, що шпаки витирали мокре пір’я об шерсть овець, як об рушник.
31. На тілі лебедя – кликуна знаходиться більше 25 тисяч пір’їн. Тільки п’ята частина з них на тілі, а решта - на голові і шиї. У набагато меншої за розмірами пістряводзьобої поганки пір’я набагато густіше і нараховує 15 тисяч пір’їн. У малесенької колібрі з рубіновим горличком всього 940 пір’їн, але в перерахунку на 1см2 тіла вона має значно більше пір’я, ніж лебідь. У качки крякви піря вдвоє менше, ніж у лебедя. Голуб має лише 2600 пірїн.
32. На голові самця райського птаха «османський король» є дві пір’їни довжиною 40см кожна.
33. Пір’я американського лисого орла становлять 1/6 ваги його тіла.
34. Шлейф красивого пір’я у павичів насправді має коричневий колір. Блискучим і яскраво різнобарвним його очкам кольору надають рогові пластинки, які заломлюють світло.
35. Птах тропо ган теммінка (китайський фазан) має рогові нарости і сережки, які здатні розкриватись як опахало в період спарювання.
36. Біла крячка зовсім не робить гнізд, а відкладає своє єдине яйце у розвилку чи отвір у гілках і зігріває його, розпушивши своє пір’я. Пташеня має кігтики, якими тримається за гілки, щоб не впасти.
37. Гніздо чаплі – молоткоголова має три камери. У верхній знаходяться 3 – 5 яєць. Пташенята перебираються у середню камеру, а нижня – холл. Розмір такого гнізда 2м у діаметрі і побудовано його із гілок і хмизу.
38. Птах – пічник будує гнізда, які схожі на глинобитні печі. Розмір таких «блочних будинків» 3м, має кілька входів і важить 9кг.
39. Гнізда під навісом соломи будують суспільні ткачики. Під навісом кожна пара має своє гніздо із входом, оберненим вниз. Такі гнізда служать птахам по 100 років. В таких гніздах, разом із господарями, можуть жити червоноголові в’юрки, карликові соколи і папужкки.
40. Пташенятам потрібно багато їжі. Так пара великих синиць за 14 днів приносить своїм пташенятам їжу не менше як 10 685 разів. Самка кропивника за 16 годин годує своїх пташенят 1217 разів. Стриж, ловлячи комах, щодня пролітає майже 1000км і приносить своїм пташенятам 400 різних комах.
41. Єдина із родини качиних - качка – зозуля наслідує повадки зозулі підкидати яйця у чужі гнізда.
42. Корольок знищує від 8 до 10 млн. дрібних комах за рік. Ластівка за літо ловить від 500тис до 1 млн. різних мошок. Рожевий шпак за добу може з’їсти 200 штук сарани.
43. Рекорд ненажерливості належить зозулі, яка у неволі за день з’їла:
18 молодих живих ящірок, 39 зелених коників, 3 лялечки метелика «мертва голова», 43 капустяних черв’яки, 5 личинок хруща, 4 павуки-хрестовики,
50 борошняних черв’яків, чимало мурашиних лялечок.
44. Пальмовий гриф, або гриф – рибалка один із всієї родини грифів є вегетаріанцем. Він споживає м’якоть африканського масляного горіха і фрукти.
45. Був випадок, що самець пташки кардинала, замість своїх дітей годував золотих рибок у садовому ставочку. Їх відкриті роти дуже схожі на роти пташенят.
46. Гніздяться синички на віддалі 50м пара від пари, мухоловки – 20м, горихвістки – 70м,
47. Хижий птах змієїд з родини яструбиних відкладає тільки одне яйце.
48. У кладці усіх видів куликів завжди по 4 яйця.
49.У птахів температура тіла різна: у співочого дрозда – 45,5◦С, у страуса – 37,8◦С, у пінгвінів – 37,4◦С, у представників ряду гусячих і норців – 39,5◦С.
53. Кількість яєць у гнізді (шт.):
змієїд — 1
голуб, журавель — 2
синиця — до 15
куріпка — 25
54. Маса яйця (г):
колібрі — 0,002
зозуля — З
кайра — 150
страус — 1500
епіорніс — 8000
55. Довгожителі серед птахів (роки):
сокіл — 162
папуга — 135
корту н — 118
ворон — 70
лебідь — 25
56. Розмах крил (м):
альбатрос — 4,2
пелікан — 2
57. З якою швидкістю птахи бігають (км/год.):
страус — 80
фазан — 34
курка — 14
58. Висота польоту (м):
бородач (ягнятник бородатий) — 7500
кондор — 5940
ластівка — 4000
гуска — 3000
59. Глибина пірнання (м):
пінгвін — 265
баклан — 10
норець — 7
гага — 5
60. Найкращі літуни (км/год.):
орел — 190
стриж — 150
гусак — 90
шпак — 80
ластівка — 74
грак — 65
горобець — 56
61. Перебування під водою (хв.):
пінгвін — 15
гоголь — 2
баклан — 1
62. Довжина дзьоба (см):
пелікан — 51
лелека — 19
альбатрос — 16
63. Робота серця (кількість скорочень за хвилину):
канарка — 1000
колібрі — 1260
64. Римський письменник Пліній написав, що гриф убив поета Есхіла. Грифи кидають черепах чи кістки на каміння, щоб ті розбилися, і тоді вони змогли б дістатися, наприклад, до кісткового мозку. Гриф прийняв лису голову поета за каміння.
65. Колись у давнину поблизу одного італійського міста Рима було болото, на якому жили птахи. І ось на початку IV ст. до н. є. гали, які вже заселили північ Італії, рушили на Рим. Вони розбили римське військо, пограбували і спалили місто. Лише добре закріплений Капітолій, який стояв на пагорбі, не змогли взяти приступом. Одного разу вночі ряди галів забралися на капітолійський пагорб. Вартові й собаки спали. Птахи хотіли допомогти людям, тому вони взяли в лапи по каменю, який могли піднести, і полетіли до міста. Підлетівши до замку, кожен із птахів кинув по каменю, і гуркіт розбудив людей. Вороги були відбиті. Цими птахами були гуси. Сторожів і собак римляни розіп'яли на хрестах, а до гусей почали ставилися з великою повагою, вшанували їх, поставивши їм пам'ятник.
66. Горобці та голуби спалили місто деревлян Іскоростень, таким чином утілюючи в життя план помсти княгині Ольги, дружини вбитого Ігоря.
67. На початку XX ст. норвежці, не шкодуючи, вбивали у своїх лісах яструбів, соколів, філінів: хотіли, щоб було більше куріпок. Але куріпок з року в рік ставало все менше. У 1927році Август Брінкман довів, що куріпки гинули від хвороб, головним чином від кокцидіозу, ураження кишечнику паразитами. Хижаки знищують у великій кількості хворих куріпок, виконуючи в лісах роль санітарів.
68. Когут смітної курки ставить яйце в інкубаторі вертикально, , тупим кінцем догори, щоби пташеняті було легше вибиратися, тупий кінець буде ближче до поверхні, там розташована повітряна камера, і саме в тому місці прокльовуються пташенята)
69. Назва «райські птахи» пов'язана не лише з красою пір'я. Шкурки птахів уперше привезли до Європи в 1522році моряки Маґеллана і тоді виникло повір'я, що птахи живуть у раю, живляться «небесною росою» й самка насиджує яйця на спині літаючого самця. На шкурках птахів були відсутні ноги. У це вірив навіть Карл Лінней, який одному з видів дав назву «безнога райська пташка». Повір'я протрималося довго, адже ще 300 років моряки не зустрічали живих райських пташок, а бачили одні їх чудові шкурки, які слугували розмінною «монетою» в туземців Індонезії та Океанії. Лише в 1824 році французький судовий лікар спостерігав живу райську пташку (з ногами) в природі. Трапилося це в лісах Нової Гвінеї. Так було розкрито таємницю «безногих» та «райських» пернатих.
70. В Ульянівській області в Росії раніше селяни восени купували щигликів і чижів, тримали всю зиму в клітках, а навесні випускали. Вони це робили тому, що узимку селяни спалювали дрова, і щоб не загинути від чадного газу, заводили пташок, які краще його відчувають і починають метушитися. Адже пташки вживають більше кисню, у них вищий рівень метаболізму, і чадний газ на них діє швидше.
71. Найдовший хвіст у фазана Рейнрайта – 173см. Тільки у японського півня фенікса він довший – до п’яти метрів, але це витвір не природи, а справа рук людських.