Урок "Клітини і тканини тварин"

Про матеріал

В даній розробці розкривається матеріал щодо понять клітина та тканина тваринного організму, матеріал сформований у вигляді таблиці. За пітсумками вивченого матеріалу на прикінці уроку проводиться тестова перевірка знань.

Перегляд файлу

м. Київ СШ №120 вчитель біології Мозуль М.Ю.

7 клас

Тема: Клітини і тканини тварин

Цілі уроку:

освітня: продовжити формування поняття про клітини і тканини, ознайомити учнів з основними особливостями будови клітин і тканин тварин, показати відмінності тваринної клітини від рослинної, дати класифікацію тканин тварин;

розвивальна: покращують вміння працювати з мікроскопом та мікропрепаратами, вміння працювати в групах.

виховна: виховувати бережливе ставлення до природи на основі розуміння єдності всього живого

Обладнання й матеріали: мікроскопи, мікропрепарати клітин і тканин тварин, таблиці «Будова клітини рослин», «Будова клітини тварин», «Тканини тварин», презентація.

Основні поняття і терміни: клітина, органели, міжклітинна речовина, епітеліальна тканина, сполучна тканина, м’язова тканина, нервова тканина.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І.Організаційний момент

Привітання учнів, перевірка присутності учнів. Перевірка готовності учнів до уроку. Перевірка домашнього завдання. Поділ учнів на групи.

II. Актуалізація опорних знань

Давайте пригадаємо які клітини та тканини ми з вами вивчали раніше? (рослині, називають рослинні тканини)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Давайте пригадаємо яка буває будова організмів за рівнем організації? (малюнки рослин и тварин 1,2,3,4,5,6)

Одноклітинні

колоніальні

багатоклітинні

організм складається  з однієї клітин

організми складаються з групи з’єднаних між собою клітини

організми складаються з великої кількості клітин, різних за будовою і формою

 

Що ми бачимо спільного в усіх цих організмах?

Так вони всі мають клітинну будову. Сьогодні під час уроку ми з вами познайомимося з будовою тваринної клітини, а також з поняттям тканина та їх видами.

ІV. Засвоєння нових знань

Питання до учнів

Відомо що клітини бувають дуже різноманітні. Їхня різноманітність настільки велика, що спочатку, розглядаючи клітини під мікроскопом, учені не помічали в них схожих рис і властивостей. Але пізніше було виявлено, що за усім різноманіттям клітин приховується їхня принципова єдність, спільні, характерні для них прояви життя. У чому ж клітини однакові? Яку будову має клітина рослин та тварин? (малюнок клітин 2.1. ст. 11 підручника Запорожець Н.В. 7 клас зоологія)

http://narodna-osvita.com.ua/uploads/bio-6-ostap-ukr/bio-6-ostap-ukr-28.jpg

Розповідь з елементами бесіди

Особливості будови клітин тварин (заповнюємо таблицю)

Назва органели

рослинна

тваринна

Біологічні функції

Особливості будови

Біологічні функції

Клітинна оболонка

Захист, транспорт речовин усередину та назовні, відокремлення від зовнішнього середовища

-

-

глікокалікс

-

Утворений з молекул вуглеводів, які можуть з’єднуватися з молекулами білків та ліпідів

Транспорт  речовин у клітину та з клітини назовні, а також сприйняття різних подразників зовнішнього від клітини середовища

Плазматична мембрана

-

На відміну від клітин грибів і рослин, у клітинах тварин відсутні жорстка клітинна стінка. Клітина тварин вкрита гнучкою клітинною мембраною і в більшості випадків може змінювати свою форму (рослини не можуть цього робити, бо їхня клітинна стінка занадто жорстка).

Захист, транспорт речовин усередину та назовні, відокремлення від зовнішнього середовища

ядро

+

Найбільша двомембранна органела клітини

Інформаційний центр, відповідає за процеси зберігання, зміни, передачі й реалізації спадкової інформації

цитоплазма

+

в’язка зерниста речовина

В ній знаходяться органели та відбуваються хімічні реакції одні речовини розщеплюються, інші утворюються. Цитоплазма по­стійно рухається, тому весь час переміщуються і де­які органели, що в ній розташовані Цитоплазма на 80-90% складається з води, решта — це молекули та іони різних органічних та неорганічних сполук.

рибосоми

+

Немембранні органели, сферичні структури діаметром 20 нм, це найдрібніші органели

Синтез білків

Ендоплазматична сітка:

 

Гладка

 

Шорсткувата

+

Система мембран. Що утворюють канальці й порожнини

На мембранах немає рибосом

На мембранах розташовані рибосоми

Система синтезу й транспортування

 

вуглеводів і ліпідів

 

 

білків

Апарат Гольджи

+

Складається з оточених мембранами порожнин, канальцев, пухерців складених гіркою

Місце нагромадження, сортування, пакування й подальшого транспортування речовин по клітині. Апарат Гольджі «виготовляє» також лізосоми. 

Мітохондрії

+

Двомембранні органели овальної, видовженої форми

Забезпечують процеси дихання в клітині, виділяється та запасається енергія

Лізосоми

+

Пухерці, заповненні напіврідким вмістом (ферментами), одномембранні органели

Розщеплюють органічні речовини – білки, ліпіди (жири), вуглеводи й нуклеїнові кислоти

Клітинний центр

У нижчих рослин

2 ціліндрічні тільца

Важлива роль підчас поділу клітин

вакуолі

Великі порожнини, заповненні клітинним соком – водяним розчином різних речовин (запасні або кінцеві продукти). Осматичні резервуари клітин.

дрібні

Скорочувальні, травні, видільні

Пластиди

 

Хлоропласти

 

Хромопласти

 

Лейкопласти

Двомембранні органели

-зелені – процес фотосинтезу

- кольорові – різне забарвлення частин рослин

- безбарвні – відіграють накопичувальну роль

-

-

включення

Запасні живільні речовини у вигляді зерен крохмалю, білка. Крапель олії, кристали солей. Вакуолі з клітинним соком

 

Запасні живільні речовини у вигляді зернин і крапель (білки, жири, вуглеводи, глікоген), кристали солей, пігменти, кінцеві продукти обміну

 

http://shkola.ostriv.in.ua/images/publications/4/11305/content/Untitled-3.jpg

Клітина (ст.227 ) – жива система, для якої характерні всі функції живого.

Питання до учнів

Які функції живого ми знаємо? (обмін речовин (живлення, виділення дихання), розмноження, подразливість, рух, ріст та розвиток) Всі ці ознаки притаманні і клітині. Вона є одиницею життєдіяльності. Клітина одночасно є складно влаштованою системою й частиною іншої системи, організму. Усі клітини організму тісно пов’язані між собою.

Ми познайомилися з будовою клітини та з її органелами.

Питання для учнів

Що ж таке органели?

Органели (ст. 230) – частини клітин, які мають певну будову й виконують певні функції.

Фізкультхвилинка

Хто ж там, хто вже там стомився?

І додолу похилився.

Треба дружно всім нам встати

Фізкультпаузу почати вище руки підніміть

І спокійно опустіть, розведіть їх в сторони

Щоб були опорою, плесніть кілька раз

За роботу! Все гаразд.

Як ми вже з вами зрозуміли клітина це складна біологічна система. Її будова залежить від функції, які вона виконує. За будовою і функціями клітин у тварин розрізняють чотири основні типи тканин: епітеліальну, м’язову, сполучну (тканини внутрішнього середовища) і нервову. (малюнок 2.2.-2.5 ст.12) Під час заповнення таблиці учні розглядають мікропрепарати тканин та порівнюють їх з малюнками та фотокартками в презентації.

ВИДИ ТКАНИН

Епітеліальна тканина

 

Сполучна тканина

(тканини внутрішнього середовища)

 

М’язова тканина

 

Нервова 

тканина

(міжклітинної речовини мало і клітини щільно прилягають одна до одної)

Нижній шар клітин епітеліальної тканини лежить на базальній мембрані (вона складається з переплетених волокон білка колагену).

 

Функції

- захист

- виділення

- всмоктування

 

Місце знаходження

  •       Вкривають організм ззовні
  •       Вистилають зсередини різні порожнини
  •       Утворюють залози

 

Висока здатність до регенерації

 

види

за кількістю шарів:

  •                   Одношарова
  •                   Багатошарова

за формою клітин:

  • Плоский
  • Кубічний
  • Циліндричний

за функціями:

  • Залозистий
  • Покривний
  • Мерехтливий

(міжклітинної речовини багато)

 

 види

  •                   Пухка (розташована в проміжках між органами)
  •                   жирова (клітини накопичують жири)
  •                   кісткова (утворює скелетний кістяк)
  •                   хрящова (розташована в суглобах, між хрящами)
  •                   щільна (утворює сухожилля, зв’язки)
  •                   кров

 

Функції

  • опора
  • захист
  • живлення

 

 

 

 

 

(клітини видовженої форми, які здатні скорочуватися, складаються зі скоротливих клітин або волокон, які з’єднані між собою з допомогою сполучної тканини)

 

типи

  •                   поперечно-смугаста (кісткова мускулатура)
  •                   гладка (входить до складу внутрішніх органів, знаходиться в стінках кровоносних судин, шкіри, судинної оболонки ока)
    - серцева (утворює серце й забезпечує його роботу)

 

Функції

  •                   рухливі функції організму

 

 

 

(клітини зірчастої форми)

 

Нейрони складаються

- з тіла

- з відростків:

- 1 довгого (аксона)

- маленьких, розгалужених (дендритів)

 

До складу входять рецепторні клітини, що забезпечують роботу органів чуттів.

 

Функції

  •                   здійснюється регуляція всіх функцій в організмі
  •                   відростки сприймають подразнення та передають збудження до м’язів, шкіри, інших органів і тканин

 

Поздовжні зрізи поперечно-смугастої, гладкою і серцевої мишци

 

М’язова тканина

Поздовжні зрізи поперечно-смугастої, гладкою і серцевої мишці

 

Сполучні тканини. Зліва направо: пухка сполучна тканина, щільна сполучна тканина, хрящ, кістка, кров

 Сполучні тканини

Зліва направо: пухка сполучна тканина, щільна сполучна тканина, хрящ, кістка, кров

Що ж таке тканина? (учні роблять висновок та формулюють поняття)

Тканина (ст. 233) – сукупність клітин і міжклітинної речовини, що мають спільну будову, походження й виконують подібні функції.

V. Узагальнення, систематизація й проміжний контроль знань

Тест (перевірка відбувається за допомогою взаємоперевірки)

  1.          Укажіть тканину, найбагатшу за міжклітинну речовину

а) м’язова                            в) сполучна

б) нервова                          г) епітеліальна

2. Установіть відповідність між назвою тканини та її характерними ознаками

А) нервова            1. Не містить міжклітинної речовини

Б) сполучна          2. Утворює опорні системи органів

В) м’язова              3. Клітини мають тіло, від якого відходять відростки

                              4. Складається з клітин видовженої форми

А-3  Б-2  В-4

3. Напишить назву типу організму, для клітин якого характерні такі ознаки. Немає клітинної стінки. Вакуолі невеликі. Не має хлоропластів або інших пластид. Запасний вуглевод – глікоген. За способом живлення – гетеротрофи.

Тварини

4. Рослинна клітина, на відміну від тваринної, має

а) вакуолю з клітинним соком         в) ендоплазматичну сітку

б) комплекс Гольжди                        г) мітохондрії

5. Зерніста ендоплазматична сітка відрізняється від незерністої наявністю

а) рибосом                                          в) центросом

б) лізосом                                            г) пероксисом

6. Мітохондрії називають енергетичними станціями клітини. Така назва органел пов’язана з їхньою функцією

а) синтезу білків                                 в) транспорту газів, зокрема кисню

б) синтезу АТФ                                     г) внутрішньоклітинного травлення

7. Яку тканину зображено на рисунку?

а) нервову                                          в) сполучну

б) епітеліальну                                  г) м’язову

 

8. Установіть відповідність між органелою, зображеною на рисунку (1-4), і функцією (а-д), яку вона виконує

Органели

 

                               

1                                   2                                3                        4

 

Функції

а) синтез білків                       в) здійснення фотосинтезу

б) синтез АТФ                         г) сортування, пакування й подальшого 

                                                      транспортування речовин по клітині

д) дозрівання, розподіл  і транспортування синтезованих речовин    

1-д, 2 –б, 3-а, 4-г

VІ. Підбиття підсумків уроку

Виставлення і коментування оцінок.

VІІ. Домашнє завдання

Прочитати п.           

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Сергей Примаченко
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
До підручника
Біологія 7 клас (Базанова Т. І., Кузнецова М. О., Кіося Є. О., Павіченко Ю.В.)
Додано
15 липня 2018
Переглядів
11313
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку