Завдяки цікавим методам та прийомам роботи на уроці, діти ознайомлюються з новою літерою "Гг", її звуковим значенням, формуються навички читання слів із цією літерою, розвиваються вміння порівнювати й узагальнювати, збагачується словниковий запас учнів .
Тема. Звук [г]. Позначення його буквами Гг.
Мета: ознайомити учнів з літерою «ге», її назвою та звуковим значенням; формувати навики читання слів з літерою «ге», уміння робити звуковий та звуко – буквений аналіз слів; розвивати вміння порівнювати, узагальнювати.
Тип уроку: урок вивчення нового звука і букви.
Обладнання: презентація до уроку.
Хід уроку
l. Організаційний момент.
ll. Повторення раніше вивченого матеріалу.
Робота зі слайдом: Слайд 2
Робота зі слайдом: Слайд 3
Робота зі слайдом: Слайд 4
lll. Повідомлення теми та мети уроку.
lV. Артикуляційно – слухові вправи.
Робота зі слайдом: Слайд 5
• вимова слова горобець;
• інтонування звуків у слові горобець; називання ланцюжка звуків у слові;
• характеристика звуків (по черзі натискати);
• поділ на склади, визначення наголошеного складу (по черзі натискати).
• Спостереження за артикуляцією.
- Так який звук чуємо на початку слова?
- Вимовте його ще раз. Чи зустрічає видихуване повітря перешкоду? Яку?
- Який це звук?
- Приголосний звук [г].(Ротова порожнина напіввідкрита, стінки гортані напружуються, звужують прохід, струмінь видихуваного повітря долає перешкоди, голосові зв’язки утворюють голос.)
- Який звук за участю голосу і шуму?
• Позначення його фішкою.
•
3.Впізнавання звука у словах. Гра «Впіймай звук [г]».
Робота зі слайдом: Слайд 6
Грім (натиснути на малюнок мишкою) гуркоче за горою,
Грім (натиснути на малюнок мишкою) гуркоче над рікою.
Гуси з лугу йдуть додому.
Не бояться того грому.
4. Добір дітьми слів з виучуваним звуком.(в різних позиціях)
5. Аналітико – синтетичні звукові вправи:
• утворення складів із звуків: [г] [а] – га; [г] [о] – го; [г] [е] – ге…
• аналіз складів: аг, ог…
• до даного сполучення звуків додати на початку звук [г] і назвати утворене слово: г – рак, г – ай, г – рад, г – рати, г – рім, г – ав…
V. Ознайомлення з буквою «ге». Аналіз будови.
Робота зі слайдом: Слайд 7
Якою буквою на письмі будемо позначати приголосний твердий звук [г]? (після відповіді натиснути)
• Встановлення схожості букви з предметами.
Робота зі слайдом: Слайди 8,9
• Розпізнавання букв «Гг» серед інших букв.
- Покладіть картку перед собою. Серед групи букв знайдіть букви «Гг» та розмалюйте частини малюнка, в яких розміщені ці букви.
• Визначення місця букви в касі букв. Розміщення букви в набірному полотні.
Робота зі слайдом: Слайд 10
Робота зі слайдом: Слайд 11
• Моделювання букви « ге» з паличок.
- Подивіться, як друкується буква «ге». (натиснути)
- За допомогою паличок змоделюйте букву.
• Робота у зошитах. Друкування букви «ге».
- Відкрийте зошити. Покладіть їх під нахилом. Знайдіть зразок друкованих літер.
- Самостійно надрукуйте велику та малу букви «ге» до кінця рядка.
• Фізкультхвилинка.
Білі гуси налетіли,
Все подвір’я стало білим.
Поклювали, походили,
Піднялись та й полетіли.
Гуси летять – відлітають,
А діти тихенько за парти сідають.
Vl. Вправи з читання.
•Утворення та читання складів.
Робота зі слайдом: Слайди 12, 13
• Робота над словами.
Робота зі слайдом: Слайд 14
• Хорове читання.
• Пояснення і уточнення значення слова.
Робота зі слайдом: Слайд 15
• Напівголосне читання слів дітьми.
Робота зі слайдом: Слайд 16
• Вибіркове читання.
• Пояснення і уточнення значення слова.
Робота зі слайдом: слайд 17
• Словотворча робота.
Робота зі слайдом: Слайд 18
• Читання речень.
Vll. Розвиток мовлення. Складання речення.
Робота зі слайдом: Слайд 19
Vlll. Підсумок уроку.
Робота зі слайдом: Слайд 20
Робота зі слайдом: Слайд 21