Розробка уроку "Числівник"

Про матеріал
Мета: - закріпити навички розпізнавання учнями числівників; визначати їх за граматичними ознаками; - розвивати навички вживання частини мови у писемному та усному мовленні; розвивати логічне мислення; - виховувати прагнення бути всебічно розвиненою особистістю, цікавість до УНТ.
Перегляд файлу

 

 

Розробка уроку

 

з української мови для 6 класу на тему:

 

 «Числівник як частина мови:

 

 значення, морфологічні ознаки,

 

синтаксична роль»

 

 

 

 

                                                         Підготувала: вчитель

 

          української мови та літератури

 

КЗ « Сватівський ліцей №6»

 

Каламайко Ольга Володимирівна

 

 

 

 

 

2021

 

 

 

Мета: - закріпити навички розпізнавання учнями числівників; визначати їх за граматичними ознаками;

  • розвивати навички вживання частини мови у писемному та усному мовленні; розвивати логічне мислення;
  • виховувати прагнення бути всебічно розвиненою особистістю, цікавість до УНТ.

Тип уроку: узагальнення і систематизація знань і вмінь.

Обладнання: підручник, добірки матеріалу з УНТ.

Хід уроку

І. Мотивація навчання школярів

1. Організаційний момент

2. Оголошення теми і мети уроку

ІІ. Актуалізація пізнавальної діяльності

  1. Перевірка домашнього завдання

ІІІ. Організація повторення відомостей про числівник (навчальні, тренувальні та творчі вправи)

1.Притча «Два погляди»

Двоє опинились у  одній і тій самій камері. Убога обстановка, маленьке загратоване вікно. Наче зговорившись, обидва одночасно поглянули на нього. Один побачив товсті, вкриті брудом пруття грат. А другий – стемніле небо і зірки.

Коментар учителя.

Від того, як ви подивитеся, залежить те, що ви побачите.

  • Від чого залежить ваш погляд на світ, на навчання?
  • Які назви притч із числівниками ви можете ще пригадати? («Два вовки», «Троє каменярів», Історія двох сердець», «Розмова двох мудреців», «Два зернятки», «Сенс другого боку»)

2.Назовіть одним словом:

  • Скільки вам років?
  • Скільки пір року ви знаєте?
  • З кількох членів складається ваша сім’я?
  • У якому класі ви вчитеся?
  • Які класи навчаються поряд з вашим?
  • Коли день народження вашої мами?
  • Скільки є заповідей Божих?
  • На які питання відповідають ваші слова-відповіді?
  • До якої частини мови вони відносяться?

3.Згрупуйте подані слова за частинами мови:

- один, одинак, однолітній, одиниця, одинокий, одностайність, однокласниця, одноголосно, перший, першість, по-перше,  первісний;

- два, двоякий, подвійний, подвоєння, другий, двійка, двоє, двоїтися, другорядний, двочлен, двійник, подвоїти;

- три, потрійний, третій, третьокласник, трикутник, троє, по-третє, трійка, трикілометровий, потроїти;

- чотири, чотиризначний, четвірка, четверо, почетверити, четвертувати, чверть, четвертий, чотирнадцятий;

- п’ять, п’ятірка, п’ятихвилинний, п’ятизначний, п’ятеро, п’ятий, п’ятиповерховий;

- десять, десяток, десятий, десятизначний, по-десяте, удесятерити.

4. Розподілити слова у дві колонки (числівники і прикметники з числовим значенням):

п’ятнадцятий, п’ятиповерховий, двохсотий, п’ятитисячний, восьмирічний, тризначне, восьмидесятий, семиденний, двоскладне, чотиримісячний, тризубий, шестимільйонний.

5. Відгадати загадки та назвати в них числівники:

  • Було собі два брати й обидва Кіндрати, через доріжку живуть, один одного не бачать. (Очі)
  • Дві дощечки, дві сестри несуть мене з гори. (Лижі)
  • Стоїть при дорозі на одній нозі, хто її зрушить – плакати мусить. (Кропива)
  • Сімсот соколят на одній подушці сплять. (Соняшник)
  • Головата, дженджуриста, сорочок наділа триста, а нога одна. (Капуста)
  • Трьома зубами сіно їсть. (Вила)
  • Загородив дід хлівець для п’ятьох овець. (Рукавиця)
  • Іде років двісті, стоїть на місці, лічить людський вік, а не чоловік. (Годинник)
  • Хто вранці ходить на чотирьох ногах, вдень на двох, а ввечері на трьох? (Людина)
  • Між двома дубами зав’язло теля зубами. (Пилка)
  • Два брати втікають, а два доганяють. (Віз)
  • Тисяча овець, а між ними один баранець. (Місяць і зорі)
  • У двох матерів по п’ятеро синів. (Рука і пальці)
  • Що то за птах, що на шістьох ногах? (Комар)
  • Тисяча тисяч бондарів роблять хати без дворів. (Мурашки)
  • Живе один батько і тисячі синів має, всім шапки справляє, а собі не має. (Дуб і жолуді)
  • Один баранець пасе тисячу овець. (Місяць і зорі)
  • Сидить баба серед літа в мільйон сорочок одіта. (Капуста)
  • Плету хлівець на четверо овець, а на п’яте окремо. (Рукавичка)
  • Реве віл на сто гір, на сто кроків, на сто потоків. (Грім)
  • Один лежить, другий біжить, третій кланяється. (Вода, берег, очерет)
  • Один усю роботу робить, другий господаря молоком поїть, третій хату стереже. (Кінь, корова, собака)
  • Дуб-дубок довговік, на ньому дванадцять гілок, на кожній гілці по четверо гнізд, а в кожному гнізді по семеро яєць, і кожному яйцю ім’я є. (Рік, місяці, тижні, дні)
  • Двоє купаються, а третій дивується. (Відра й коромисло)
  • Дванадцять братів один за одним ходять, один одного не обходять. (Місяці)
  • Виходило дванадцять молодців, випускало п’ятдесят два соколи та триста шістдесят п’ять лебедів. (Місяці, тижні, дні)
  • У тридцяти двох воїнів один командир. (Зуби і язик)

6.Закінчити прислів’я:

  • Одна ластівка…(весни не робить).
  • Сім раз відмір - …(один раз відріж).
  • Один у полі…(не воїн).
  • Один за всіх, …(і всі за одного).
  • Одна голова добре, …(а дві краще).
  • За двома зайцями поженешся -…(жодного не спіймаєш).
  • Одним пальцем…(голки не вдержеш).
  • За одного вченого…(десять невчених дають).

7. Списати прислів’я та образні народні порівняння, замінюючи цифри словами.

- Говорить так, як 3 дні хліба не їв.

- Працює до 7 поту.

- Грати 1 скрипку.

- 7 1 не чекають.

- У 3 дуги зігнути.

- Робить 5 через 10.

- Знаю, як свої п’ять пальців.

- 7 мішків гречаної вовни.

- До 1 грому земля не розмерзається.

- 7 літ мак не родив і голоду не було.

- Заробив у пана плату: з 4 дощок хату.

- 1 рукою в долоні не заплещеш.

- 7 п’ятниць на тиждень.

- 7 погод на дворі: сіє, віє, мутить, крутить, рве, зверху ллє, знизу мете.

- 1 сьогодні краще, ніж 2 завтра.

- Зігнувся в 3 погибелі.

- Хто мовчить, той 2 навчить.

- 1 доля, 1 лихо людей докупи зводить.

- Погода: 1 день блисне, а 7 днів кисне.

- 1 плачуть, а інші скачуть.

- 2 баби – торг, 3 – ярмарок.

- 2 рази в році літо не буває.

- 2 дощики в маю – повно буде врожаю.

- До роботи сама, а до миски з 2.

- Сиділи 3 дні, та й висиділи злидні.

- Наговорив 7 бочок арештантів.

- У ведмедя 10 пісень і все про мед.

- 7 разів відміряй, 1 раз відріж.

- 5 греків – 50 порад.

8. Відредагувати сполучення числівників з іншими частинами мови:

- біля 5 грамів (близько (приблизно) 5 грамів);

- у двох словах (двома словами);

- другим разом (іншим разом);

- з однієї (другої) сторони (з одного (іншого) боку);

- 7 метрів у секунду (7 метрів за секунду);

- написав три строчки ( написав три рядки);

- пів другого (пів на другу);

- у четвертій степені ( у четвертому ступені);

- більша половина ( більше половини, значна частина).

9. Скласти речення з поданими фразеологічними зворотами, пояснити їх значення:

  • У першу чергу (насамперед, спочатку);
  • Бути на сьомому небі (зазнавати великої радості, щастя);
  • П’яте колесо до воза (зайве, непотрібне);
  • З першого погляду (відразу);
  • Обходити десятою дорогою (уникати зустрічі, якоїсь неприємності);
  • До сьомого поту (до крайньої втоми);
  • В один голос (одностайно);
  • В один момент (миттю);
  • В одну дудку (дружно);
  • З одного маху (одноразово);
  • На один аршин (однаково);
  • На всі чотири вітри (будь-куди);
  • Один як палець (самотній);
  • На один копил (одноманітно, шаблонно, стандартно);
  • Треті півні співають (перед світанком).

10. Фізкультхвилинка або пригадайте рахівничку

Лічилка

     Раз, два, три, чотири, п’ять

Вийшов зайчик погулять.

Як нам бути, що робити?

Треба зайчика зловити.

Будем знову рахувать:

     Раз, два, три, чотири, п’ять.

 

     Один, два, три, чотири, п’ять,

     Стали в колі ми кружлять.

     Покружляли, розійшлися,

     Ні на кого не дивися.

11. Хто швидше вимовить скоромовки:

- Хитру сороку спіймати морока, а на сорок сорок - сорок морок.

- У чотирьох черепашок четверо черепашенят.

- Дрова рубали два дроворуби.

- Лежить п’ять п’ятаків, на кожному п’ятаку ще по п’ятаку.

12. Пригадайте назви пісень (колядок та щедрівок) із числівниками. («Два півники», «Ой у полі три криниченьки», «Та вже третій вечір», «Зійшло, зійшло три місяці», «Летять галочки у три рядочки», « Ой у полі два дубки»)

13. Прослухайте смішинки

Мати каже доньці:

- Я на десять хвилин піду до сусідки, а ти через кожні тридцять хвилин мішай борщ.

Буде п’ять

Переглядаючи щоденник сина, батько нарікає:

  • Четвертий день ти, ледацюго, приносиш по одиниці! Коли вже порадуєш мене п’ятіркою?
  • Ще один день, тату, і буде п’ять.

Які з наведених прислів’їв найбільше характеризують дану ситуацію:

  • За одного вченого десять невчених дають.
  • Розумного пошли – одне слово скаже, дурня пошли - три скаже та й сам за ним піди.
  • Всяк розумний по-своєму: один спершу, а другий потім.
  • Два хитрих мудрого не переважать.
  • Голова добре,  а дві краще.
  • Як напише один дурень, то сто розумних не розберуть.
  • Ти йому слово, а він тобі десять.
  • Слухай тисячу разів, а говори один раз.

Відповідь обґрунтуйте.

14. З поданих слів складіть прислів’я: правда, а, багато, одна, брехень

( Брехень багато, а правда одна).

15. Розгадайте кросворди:

№1.

  • Порядковий номер, який відповідає числу тисяча.
  • Число, яке становить двічі по два.
  • Порядковий номер, який відповідає числу вісім.
  • Число, що становить тисячу тисяч.
  • Число, що означає дві сотні.
  • Збірне число, яке означає чотири особи, істоти або парних предмети.
  • Дев’ять десятків.
  • Три сотні.
  • Порядковий номер, який відповідає числу сорок.

№2.

«П’ять котів»

Перший кіт копає землю,

Проклада ходи підземні. (Кріт)

Другий – місяць весняний,

Здогадайтесь-но, який. (Квітень)

Третій кіт – делікатес,

Якщо ви, звичайно, пес. (Кістка)

А четвертий кіт – для птаха дім,

Хоч насправді тісно в нім. (Клітка)

Ну а п’ятий кіт – смачний,

Бо пиріг це запашний. (Бісквіт)

16. Відгадайте загадки-жарти. Знайдіть у них числівники:

  • У назві якої річки є три ноти? (Мі-сі-сі-пі);
  • Яка назва міста складається з одного чоловічого імені і ста жіночих? (Сева-сто-поль);
  • Яке слово складається з семи однакових літер? (сім’я);
  • У якої птиці назва складається з 40 а? (сорока).

17.Ігровий момент (робота в парах). Чи знаєте ви математику?Порахуйте усно:

  • Скільки їх було: мати, дочка, брат, сестра, дядько, племінниця? (троє)
  • У хлопчика стільки ж сестер, скільки й братів, а в його сестри сестер удвоє менше, ніж братів. Скільки в сім’ї сестер і братів? (Три сестри й чотири брати)
  • Скільки їх було: баба, дві матері, дві дочки й онука? (Троє)
  • Ішли юрбою: мати з дочкою, чоловік із дружиною, дочка із батьком, теща з зятем та бабуся з онукою. Скільки їх ішло? (Четверо)
  • В одній родині два батька й два сини. Скільки чоловіків у родині? (Троє)
  • П’ять, п’ятнадцять, без двох двадцять. Семеро, троє, ще й малих двоє. (П’ятдесят)

ІV. Підсумки уроку. Оцінювання. 

V. Домашнє завдання: написати твір-мініатюру «Хто мовчить, той двох навчить», використовуючи числівники. Повторити вивчене про цю частину мови.

 

doc
Додано
17 листопада 2021
Переглядів
1056
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку