Урок підготувала
Арабаджі Оксана Віталіївна
Вчитель початкових класів
Тема. Ділення на 5 з остачею. Розв’язування задач.
Мета уроку: навчити виконувати ділення на 5 з остачею; удосконалити обчислювальні навички та вміння розв’язувати задачі; розвивати логічне мислення.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Обладнання: таблиці з математики, схеми задач, роздатковий матеріал.
Хід уроку
І. Організація уроку (класу)
1.1 Привітання
Пролунав уже дзвінок.
Починається урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Тож і ми часу не гаємо –
Працювати починаємо.
1.2 Перевірка готовності до уроку
- Перевірте чи все у вас готово до уроку: підручник, щоденник, зошит, ручка, олівець, кольорові олівці.
- Будемо старанно працювати, щоб математику гарно знати.
ІІ. Актуалізація опорних знань
2.1 Перевірка домашнього завдання
Завдання 272 (с.46)
Відповідь: у зеленій доріжці найбільше деталей.
Завдання 273 (с.47)
3 В 9 Д 9 Д
6 О 8 А 7 І
9 Д 4 М 5 Р
8 А 8 А 8 А
2.2 Гра «Відповідаємо швидко»
- Як називається число, яке ділимо? (Ділене)
- Що таке дільник? (Число, на яке ділимо)
- Як називається результат ділення? (Частка)
- Як називається результат ділення з остачею? (Неповна частка)
- Чи може остача бути більшою за дільник? (Ні, не може, тому що остача завжди менша від дільника)
2.3 Завдання для опитування
А) Знайти 1/2 від чисел 6, 10, 12, 18
Б) Знайти 1/3 від чисел 9, 12, 21, 27
В) Знайти 1/4 від чисел 8, 16, 24, 32
Г) Знайти 1/5 від чисел 10, 15, 35, 45
2.4 Поміркуйте, чи можна в результаті ділення числа на 5 отримати остачу 5; остачу- більшу ніж 5. Поясніть, чому ви так вважаєте. (Ні, бо остачу ще можна поділити на 5).
2.5 Повідомлення теми і мети уроку.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
3.1 Робота з підручником
Завдання 274(с.47)(усний рахунок)
27; 18; 6; 32; 16; 2; 6; 9; 8; 3.
Завдання 275(с.47)(повторення таблиці ділення на 5,усно)
3.2 Хвилинка каліграфії
-Погляньте, будь ласка, на ряд чисел. Давайте їх назвемо (3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19, 21, 23, 25)
-Які це числа? (Непарні)
-Назвіть одноцифрові числа цього ряду ( 3, 5, 7, 9)
- Назвіть двоцифрові числа цього ряду (11, 13, 15, 17, 19, 21, 23, 25)
-Які з цих чисел можна поділити на 5 без остачі? (5, 15, 25)
-Діти, запишіть цей ряд чисел у зошит у порядку спадання, тобто від найбільшого числа до найменшого.
-Молодці!
Фізкультхвилинка
-Діти, а тепер треба відпочити нам.
Вийшли з хати кенгуру,
Потягнулися від сну.
Вмили ручки, оченята,
Взули білі чоботята,
Стали квіточки збирати,
Щоб матусі подарувати.
-Сідаємо і продовжуємо працювати.
3.3 Перевірка ділення з остачею
Завдання 276(с.47)(пояснити як поділити 13 на 5 за допомогою коробок із тістечками)
13 : 5 = 2 (ост.3)
-Як перевірити правильність ділення з остачею?
Алгоритм перевірки:
13 : 5 = 2 (ост.3)
Перевірка:
1)2 * 5 = 10
2)10 + 3 = 13
3)13 = 13
2 * 5 + 3 = 13
Завдання 277(с.47)
-А тепер виконаємо ділення з остачею і перевіркою(з коментуванням)
3(ост.1); 1 (ост.4); 2 (ост.2); 1 (ост.2); 2 (ост.4); 3 (ост.3).
3.4 Розв’язування задач
Пошили 5 жіночих пальт, витрачаючи по 3м тканини, і 9 чоловічих пальт, витрачаючи по 4м тканини. Скільки всього метрів тканини витратили?
А. План розв’язування
1) Скільки метрів тканини витратили на жіночі пальта ?
2) Скільки метрів тканини витратили на чоловічі пальта?
3) Скільки всього метрів тканини витратили?
Б. Розв’язати задачу з діями з поясненням
1) 3 * 5 = 15 (м)- витратили на жіночі пальта;
2) 4 * 9 = 36 (м)- витратили на чоловічі пальта;
3) 15 + 36 = 51 (м)
Відповідь: витратили всього 51 метр тканини.
В. Розв’язати задачу виразом
3 * 5 + 4 * 9 = 15 + 36 = 51 (м)
Відповідь: витратили всього 51 метр тканини.
IV. Підсумок
-Завершується наш урок. Ви гарно попрацювали.
-Ми сьогодні повторили таблиці множення і ділення на 5.
-Згадали компоненти дії ділення.
-Навчилися виконувати ділення на 5 з остачею, та по алгоритму робити перевірку ділення з остачею.
-Складали план розв’язування задачі. Розв’язували задачу діями та виразом.
-Ви молодці!