Розробка уроку для учнів 7 класу "Приготування страв. Мій улюблений рецепт"

Про матеріал
Конспект уроку для учнів 7 класу, метою якого є активізувати лексику теми;розвивати мовленнєві навички; розвивати навички самостійної пошукової роботи; розвивати вміння презентувати проектні роботи.
Перегляд файлу

Клас :

Дата: 03.12.2019р.

Тема: Написання рецептів. Улюблена страва.

Цілі:  - активізувати лексику теми;

  • розвивати мовленнєві навички;
  • розвивати навички самостійної пошукової роботи;
  • розвивати вміння презентувати проектні роботи;
  • виховувати любов до традиційних страв власного народу та повагу до національної кухні 

інших народів;

  • прищеплювати здорові звички культуру харчування харчування.

Предметні та ключові компетентності:

  • спілкування державною мовою;
  • спілкування іноземною мовою;
  • математична грамотність;
  • інформаційно-цифрова компетентність;
  • уміння навчатися впродовж життя;
  • загальнокультурна грамотність.

Обладнання: підручник для 7 класу О.Д.Карпюк, зошит, словник, відео “How to make Ukrainian borsch”, “6 Amazing Cooking Tricks”, роздатковий матеріал (картки), випереджувальне завдання (рольова гра – діалог), картки для самооцінювання, проект кулінарної книги.

Очікувані результати: учні вмітимуть вживати лексику теми в усному та писемному мовленні, сприймати на слух тематичний текст, презентувати власні рецепти улюблених страв, створювати кулінарну книгу з рецептами улюблених страв.

 

Перебіг уроку

  1. Організаційна частина.
  • Привітання.
  • Повідомлення теми та цілей уроку.

The theme of the lesson is “Writing recipes”. And to find out the motto of the lesson you should put the words in the correct order:

“When working follow the directions. When cooking go by your own taste”.

And today we’ll practice telling your favourite recipes. So you’ll develop speaking skills, practice reading, practice and develop listening skills. By the end of the lesson you will be able to present your favourite recipes and make a Cookery Book “15 Yummy Things to Cook and Eat”

 

  • Фонетична та лексична розминка.
  1. A chain game “I can…"

One student begins by saying a sentence and the  next student in turn adds a word to the sentence, repeating what has gone before in the same order.

Example:

  • S1. I can boil.
  • S2. I can boil and peel… .

 

  1. To begin with let’s drop into a restaurant and watch a scene. (Role playing)

 (A client is given a dirty menu.)

Client: How do you do?

Waiter: How do you do? Welcome to our restaurant.

Client: Thank you. Can you give me a menu, please?

Waiter: Here it is, sir. We have everything on the menu, sir.

Client: (makes a wry face) So, I see. How about a clean one?

  1. T: Do you prefer going eating out or cooking at home?

P1: P2:

 

Physical warming up “1 and 2 and 3 and 4….”

 

ІІ. Основна частина уроку.

  1. Listening (Video “ How to make Ukrainian borscht”; https://youtu.be/5_8eLAxIKPY)
  • Pre-listening

Answer the questions.


  1. Who usually cooks in your family?
  2. Do you help cooking?
  3. What can you do to cook?
  4. Do you often eat borsch?

  • While-listening

Listen and watch the video. While listening write down the steps of cooking borscht into your cards.

 

 

Boil some meat for 20 minutes

 

Peel and cut potatoes. Boil for 15 minutes

 

Cut the cabbage and boil for 10 minutes

 

Chop 1 onion and fry it with some oil.

 

Grate 2 carrots and 2 beetroots. Mix with the onion.

 

Add 2 spoons of tomato sauce

 

Add a pinch of salt and pour the mixture into the pan

 

Add 2 spoons of sour cream

 

Cut some parsley and dill. Your borscht is ready!

 

  • Post-listening

Take the pictures of borscht ingredients. Say what you should do with them before putting into the pot. Stick them to the pot in the right order.

 

 

Картинки по запросу potato

Картинки по запросу beetroot

Картинки по запросу carrot

Картинки по запросу onion

Картинки по запросу parsley

Похожее изображение

 

Картинки по запросу cabbage

 

Картинки по запросу dill

Похожее изображение

Картинки по запросу meat

 

Картинки по запросу tomato paste

Картинки по запросу sour cream

 

 

 

C:\Users\NATASHA\Desktop\cooking_pan_PNG8381.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1.  Checking home task.
  •  Do you know how to peel vegetables and fruits more easily?

             So watch the video.          (https://youtu.be/af3dEbAd4Os)

  • Prepare your projects. Be ready to speak about your favourite recipes.

 

ІІІ. Заключна частина уроку.

 

  1. Home assignment      Do ex. 2, p. 79 (write a letter to your pen friend)  
  2. Summarizing
  • Healthy eating is extremely important for everyone nowadays. And your recipes have proved these words. You’ve done a great work. Here we have a collection of favourite recipes in the Cookery Book.
  • Look into your evaluation grids and  check your marks  …..
  • What activity during the lesson did you like best of all?

 

  1. Saying good-bye.

May success attend you in learning English, in cooking and in producing projects as well.

Good-bye.

docx
До підручника
Англійська мова (7-й рік навчання) 7 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
25 березня 2020
Переглядів
2165
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку