Тема уроку : Духовна спадщина В. Сосюри.
Мета уроку : Познайомити учнів з життєвим і творчим
шляхом В. Сосюри , допомогти учням
усвідомити значення його творчої
діяльності; розвивати навички декламування
ліричних творів , комунікативність, творчі
здібності, вміння самостійно
працювати в рамках проєктно – дослідницької
роботи ; виховувати повагу до поетичного
слова, любов до рідної природи, до України;
формувати патріотичні почуття.
Тип уроку : Вивчення нового матеріалу шляхом
застосування комп’ютерних технологій.
Форма проведення : захист проєктів ( робота в групах.)
Обладнання : Дидактичний матеріал « Літературні твори та
їхні жанри», « Літературні тропи» , дитячі
малюнки, фонограми пісень до творів
В.Сосюри, електронна презентація.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент .
ІІ. Вступне слово вчителя. Повідомлення теми і мети уроку.
Буває , часом сліпну від краси .
Спинюсь , не тямлю , що воно за диво, -
Оці степи , це небо , ці ліси ,
Усе так гарно , чисто , незрадливо,
Усе , як є - дорога , явори ,
Усе моє , все зветься Україна.
Л.Костенко
- Слово учителя. Краса української землі естетизована народом у його усній творчості. Природа суттєво вплинула на світобачення нашого народу, його духовність. Саме звідси і є такий потяг українських митців до образного відтворення природи , її художнього осягнення . В. Сосюра – один із тих митців , для яких тема рідної землі на чільному місці . Змалювання рідних куточків Батьківщини для поета є предметом художнього осягнення складних взаємостосунків людини з оточуючим та оточуваними . Тож для розуміння бачення самого поета навколишнього , підемо трохи іншим шляхом
Спочатку спробуємо зрозуміти митця як людину .
ІІІ Актуалізація опорних знань .
1. Робота групи «Бібліографи»
( демонстрація створеної учнями презентації за такими напрямками :
- Дитячі та юнацькі роки письменника;
- Перші твори В.Сосюри;
- Теми творів , написаних після громадянської війни ;
- Поезія років Великої Вітчизняної війни;
- Автобіографічні твори В.Сосюри;
- Поезія останніх років життя.)
2. Слово вчителя
Для більш глибокого розуміння поезії великого письменника . для більш глибокого аналізу поезій В.Сосюри ми з вами повинні повторити
Основні характеристики аналізу поетичних творів . А в цьому нам допоможуть наші « Теоретики»
3. Робота групи « Теоретиків»
( висвітлення учнями теоретичних питань шляхом застосування дидактичного матеріалу , виготовленого членами групи.)
Основні питання для опрацювання членами групи :
- Що таке поетичний твір ?
- Що таке рима ?
- Яке римування ви знаєте ?
- Що таке тропи , які види тропів ви знаєте ?
4. Слово вчителя
Видатний український митець А.Малишко писав : «Сосюра – це поет , що все життя виліплював образ ліричного героя , закоханого в землю , в кольори весни і неба рідної України»
Сьогодні на уроці ми з вами спробуємо поринути у глибину поетичного слова поета , збагнути велич його думок , переживань , захоплень.
5. Застосування дидактичного мультимедійного матеріалу до підручника «Українська література . 8 клас.» ( автори – О.М.Авраменко . Г.К.Дмитренко.)
« Люблю весну» , « Весняний сад , квітки барвисті…», « Хто в рідному краї…», « Любіть Україну.»
Приблизний аналіз:
- Який жанр твору за тематикою ?
- Що чули, уявляли , відчували , слухаючи поезію ?
- У чому, на ваш погляд, виявляється любов автора до Батьківщини?
- Які риси патріотизму простежуються в поезії ?
- Які тропи застосовує В.Сосюра для розкриття даної проблеми ?
- Назвіть відомі вам поезії відповідного жанру.
6. Робота групи « Декламатори»
( Виразне читання улюблених віршів В.Сосюри , прочитаних самостійно.)
7. Інтерактивна гра « Відгадай поезію»
( за малюнками до творів В.Сосюри відгадати вірші .)
8. Робота групи « Юні перли»
( Читання складених віршів юними поетами.)
9. Музична хвилинка
Вірші В.Сосюри глибоко ліричні, патріотичні, оскільки вони пройняті любов’ю до краси рідної природи, до України. Тема любові до рідного краю звучить і сьогодні у творах сучасних українських композиторів таких як Т.Кравцов, П. Майборода.
Давайте ж прослухаємо одну із таких пісень у виконанні Іво Бобул «Рідна Україна»
І V Підсумковий етап уроку.
• Рефлексія
- Що нового і цікавого ви дізналися про творчість В.Сосюри ?
- Як, на вашу думку, справжній патріот своєї держави повинен ставитися до Батьківщини ?
V Оцінювання навчальних досягнень учнів.
VІ Домашнє завдання .
Опрацювати конспект.
Вивчити поезію В.Сосюри « Любіть Україну»