Розробка уроку "Грибна пора"

Про матеріал
Даний урок ознайомить учнів з видами грибів, які ростуть в нашій місцевості, навчить розрізняти їх (їстівні, отруйні); допоможе дізнатися, чим небезпечні отруйні гриби; правила збору грибів; засвоїти правила першої допомоги при отруєнні грибами.
Перегляд файлу

   Розробка заняття з учнями початкових класів

Тема.  «Грибна пора»

Мета: Ознайомити учнів з видами грибів, які ростуть в нашій місцевості, дізнатися їх назви; вчитися розрізняти їх (їстівні, отруйні); дізнатися, чим небезпечні отруйні гриби; правила збору грибів; засвоїти правила першої допомоги при отруєнні грибами; прищеплювати любов учнів до природи і навколишнього середовища.

Обладнання:  малюнки грибів, таблиця «Їстівні та отруйні гриби», музика    А. Вівальді «Пори року», «Осінь», роздатковий  матеріал: гриби і кошики, плакат «Наше життя – в наших руках!

                     Хід заняття

І. Організаційний момент

Дзвінко пролунав дзвінок,

всім пора нам на урок,

все у нас уже на місці,

залишилось тихо сісти.

ІІ. Повідомлення теми та мети заняття

Серед зелені з’явився, капелюшком накрився,

Став на горбок, попросився в козубок.

Що це, діти?   Це - … (Грибок)

Вступна бесіда

- Яка пора року за вікном?

- Так, за вікном осінь, а з приходом осені з’являється багато грибів, адже вони найбільше полюбляють саме цю пору року.

- Чи любите ви ходити в ліс?

-  Всі ми любимо ходити в ліс на прогулянку та ще й назбирати смачненьких грибів. Але не всі гриби можна збирати. Потрібно брати тільки їстівні. А чому?

- Сьогодні ми з вами будемо говорити про гриби наших лісів. Дізнаємось,

 як вони  називаються, який вигляд мають, дізнаємось, як правильно їх збирати, які потрібно до кошика брати, а які обминати.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

   Знання, які ви сьогодні отримаєте, знадобляться вам під час прогулянок лісом, під час збирання грибів у лісах. Девізом  заняття буде вислів:

«Наше життя – в наших руках!». (Вчитель на дошці вивішує плакат з девізом)

ІV. Основна частина

Асоціативний кущ

-         З чим асоціюється у вас слово «гриби»? (кожна дитина називає одне слово, а вчитель на дошці робить записи)

 

 

 

 

 

 

 

Хвилинка релаксації (лунає музика А.Вівальді «Пори року», «Осінь»)

-         Закрийте очі, уявіть, що ви в лісі збираєте гриби.

Вчитель.    Осіннє листя падає поволі,

                   Вкриває землю дорогим шатром.

                    Це золото дароване в знак долі,

                    Мальоване і пензлем, і пером.

                    Сьогодні помандруємо ми швидше,

                    Де верхівок кличе небокрай,

                    Де берізки і ялинки завітали

                    В зелений гай…

                    Де мужність величних дубів,

                    Назбираємо ми повний кошик…-

                    Їстівних грибів!

-         Розкажіть, які картини природи постали у вас перед очима і яких грибів ви назбирали. (Розповіді дітей)

-         Після частих вересневих дощів у лісах з’являється багато грибів. Вони ростуть на узліссях та попід деревами, на галявинах і в садках, навіть у міських парках. Найбільше грибів у лісах. Там росте більш як 100 видів грибів, але лише невелику кількість їх знають грибники. Вони ростуть у лісі з ранньої весни, протягом літа, аж до пізньої осені.

-         Давайте послухаємо, що про себе розкажуть «грибочки» у вірші О.Підсухи «Хвалилися гриби». Та з’ясуємо, що між ними схожого і в чому полягають відмінності. Зверніть увагу на форму, розмір та колір.

Інсценізація (Учні в шапочках)

                 Боровик:        Я, гриб-боровик,

    Маскуватися звик.

    Мусиш ліс обійти,

    Щоб мене ізнайти.

    А кому знайти удасться,

    Знай, тому всміхнулось щастя,

    Бо смачнішого нема

    Між грибами усіма.

  Опеньки:     Ми опеньки, ніжні, тоненькі.

    Шиї мов цівки.

    Круглі голівки.

    А як більші виростаєм,-

    Парасольки розкриваєм.

    Лий, дощику, лий!

    Нам ти не страшний.

    І на пні, й коло пня.

    Нас велика рідня.

    Простягай-но рученята,

    Устигай лише збирати.

  Сироїжка:   Я сироїжка, біла ніжка,

    У різний колір чепурюсь.

    Така тендітна, така я ніжна,

    У руки візьмеш – і кришусь.

    Хоча кришусь, хоча тендітна,

    А кажуть, дуже апетитна.

                                         Хто куштував хоч раз мене,

    Забачить в лісі – не мине.

  Моховик:    Я-моховик, чарівник,

    Вохристо-жовтий цілий вік.

    Зате міняю я шапки:

    То ковпаки, то навпаки.

    Я клишоногий? Ну і хай!

    На це нітрохи не зважай.

    Хоча м’який і бархатистий,

    Але не з тих, щоб в очі лізти.

    Якщо ж довіришся лісам,

    То я озвусь до тебе сам.

  Маслюки:   Ми – маслюки, мов то - бурі шапки.

    Ростемо там, де глиця.

    Під соснові залазим шишки,

    Любим запах живиці.

    Нас збирають старі і малі,

    Маринують і смажать.

    Тільки з’явимось десь на столі,

    Нас одразу побачать.

    Більш смачних ви не знайдете страв.

    Ледацюга – хто нас не збирав.

  Лисички:     Ми, лисички, жовті личка,

    Ростом зовсім невеличкі.

    Не червиві, дуже чисті,

    Не ховаємося в листі.

    Хто на слід наш натрапляє,

    Повен кошик назбирає,

    Ростемо ж не поодинці,

    Нас шукайте у низинці.

  Груздь:        Я-груздь, у землю вгруз

    Заледве не по шию.

    Ще зовсім карапуз,

    А вже сомбреро шию.

    По-нашому це бриль,

    Низенький та крислатий.

    Від сонця і дощу.

    Він буде захищати.

    В соснових я борах

    Росту собі на волі,

    Хрумчу я на зубах,

    Побувши у розсолі.

    Підносять до небес

    Мене дорослі й діти.

    Бо я делікатес,

    Умію я хрумтіти.

  Печериця:   По-нашому я – печериця,

    А по французьки – шампіньйон.

    Хоч куцо нога, блідолиця,

    Але витримую фасон.

    Засмажите мене в сметані,

    Й куди тому боровику!

    Мене шукайте на світанні

    У лісі, полі, у садку.

  Підберезник: Я-підберезник,

    Гриб чудесник,

    Люблю я дух березняка.

    Хто покуштує

    Не пожалкує,

    Не гірший від боровика.

    І головастий, і м’ясистий,

    Та я не хвастаюсь, що пан.

    Возили і мене туристи

    На літаку за океан.

  Мухомор:   Я-мухомор, я-мухомор,

    Червоний наче помідор.

    Кашкет цяцькований, розлогий,

    А сам стрункий і довгоногий.

    Серед урочища грибного

    Не знайдеш красеня такого.

    Та я отруйний, пам’ятай!

    Мене побачиш – обминай.

 

-         Гриби розповіли вам, як вони виглядають, яку форму мають та де проростають.

-         Які гриби ви запам’ятали?

-         Чи всі з них можна їсти? Чому?

-         Гриби поділяються на їстівні та отруйні. Подивіться на них і запам’ятайте, які отруйні. ( Таблиця  «Їстівні та отруйні гриби»).

-         Їх  вживати в їжу не можна! Тому що ці гриби викликають харчове отруєння і хвороби, а іноді й  смерть.

 

http://img-fotki.yandex.ru/get/5/102699435.539/0_7a63c_86c75433_XL http://img-fotki.yandex.ru/get/3/102699435.539/0_7a63a_9bacf7ae_XL

 

-         А чи збирали ви коли-небудь гриби?

-         А чи знаєте ви, яких правил слід дотримуватись, коли збираєте гриби?

        

                            Пам’ятка грибника

  1. Ходити до лісу тільки з дорослими.
  2. Знати гриби, вміти їх розрізняти.
  3. Якщо сумніваєтесь, викиньте гриб з кошика.
  4. Не беріть старі, червиві, ті, що ростуть біля доріг.
  5. Проводити термічну обробку.
  6. Вживати гриби в невеликій кількості.
  7. Зрізати ножем біля основи гриба, не руйнуючи грибницю.

 

                   Причини отруєнь грибами:

- вживання отруйних грибів;

- неправильне приготування  умовно їстівних грибів;

- вживання старих або зіпсованих їстівних грибів;

- вживання грибів, що мають двійників.

Симптоми отруєння: нудота, блювота, біль у животі, посилене потовиділення, судоми, зниження артеріального тиску, проноси. Симптоми з’являються через 1-4 години після вживання грибів, в залежності від виду гриба, віку та стану здоров’я потерпілого, кількості з’їдених грибів.

               

              Перша допомога при отруєнні грибами

  1. Викликати швидку допомогу за номером 103!
  2. Промити хворому шлунок великою кількістю рідини( 5-6 склянок теплої води або блідо-рожевого розчину марганцівки.)
  3. Прийняти активоване вугілля (4-5 пігулок)
  4. Напоїти міцним чаєм.
  5. Вкласти хворого в ліжко.

 

Фізхвилинка

Петрик йшов, йшов, йшов (крокують на місці)

І суницю знайшов. (нахиляються вперед)

З’їв і далі пішов. (імітація рухів, які виконує хлопчик)

Петрик йшов, йшов, йшов

І горішок знайшов.

Підняв і далі пішов.

Петрик йшов, йшов, йшов

І грибочок знайшов.          

Поклав у кошик                 

і додому пішов. (сідають за парти)

 

V. Практична робота

Гра «Впізнай гриб» ( вчитель показує малюнки грибів, а діти називають їх)

Гра «Злови грибочок» (вчитель називає гриби, якщо їстівний, діти плескають в долоні, отруйний – мовчать)

Робота в парах «Грибне царство» (Користуючись таблицею, розподілити в два кошики гриби: їстівні і отруйні.)

 

 

 

 

 

 

 

отруйні

Їстівні

 

http://www.microstocker.com.ua/upload/image/fotos/big/6f8df9ad636df9c596a8373c9acf9bc4.jpg                                                  http://ecogektar.ru/images/pasted%20image%20800x750.jpg

 

http://mushroomer.info/wp-content/uploads/2009/08/maslenok_zhel_bur-150x150.jpghttp://www.calorizator.ru/sites/default/files/imagecache/product_512/product/mushroom-6.jpghttp://geum.ru/next/images/556574-m2c589f8e.jpghttp://content.foto.mail.ru/mail/av069/_answers/i-1103.jpghttp://rerefat.ru/tw_files2/urls_1/12861/d-12860051/12860051_html_3bfcacee.jpghttp://live.starladder.tv/uploads/comment_attachment/file/140807/preview_62de0f92b2df97a42a5b3b6d31375748.jpg     http://1.bp.blogspot.com/-tjtFnRMDV7Q/UCnwXHYfUvI/AAAAAAAAB9Q/BXwtTrREjbs/s1600/mushrooms_68.jpg

 

 

V. Підсумок заняття

- Що нового ви дізнались про гриби?

- Які правила збору грибів запам’ятали?

- Які бувають гриби?

- Які їстівні гриби ви знаєте?

- Які отруйні гриби запам’ятали?

- Який девіз нашого заняття?  «Наше життя – в наших руках!»

- Чи погоджуєтесь ви із цим висловом? Свою думку поясніть.

Висновок: збір їстівних грибів у лісі не тільки дає велике задоволення грибникам, а й доповнює наш раціон корисною і смачною їжею. Але треба обов’язково знати різновиди грибів, правильно зрізати їх ножем, дотримуватись правил приготування грибних страв. Дійсно, гриби – це окреме особливе царство природи. Вони дивують нас своєю незвичайністю. Бажаю вам, щоб знайомство з ними було для вас тільки приємним. І пам’ятайте: «Наше життя – в наших руках!»

docx
Додав(-ла)
Пащенко Ірина
Додано
6 жовтня 2023
Переглядів
432
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку