Тема: «Ходить гарбуз по городу» (українська народна пісня).
Мета: познайомити з українською народною піснею «Ходить гарбуз по городу»; учити правильному інтонуванню під час читання; розвивати зв’язне мовлення; формувати інтерес до усної народної творчості; удосконалювати навички літературної вимови; виховувати любов до української народної пісні, родини ті сімейних стосунків.
Обладнання: малюнки овочів та фруктів; аудіозапис пісні «Ходить гарбуз по городу», картки до вправи «Розсипанка».
Тип уроку: комбінований
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна, природнича
Хід уроку
І. Організація класу
Подивись ліворуч – посміхнись!
Подивись праворуч – посміхнись
Подивіться один на одного та подаруйте посмішку своїм однокласникам.
ІІ. Актуалізація опорних знань
2.1 Мовна розминка
Ни-ни-ни – на полі кавуни.
Ад-ад-ад – а у саду виноград.
2.2 Вправа «Розсипанка»
піс – ра – на – Ук—ська -род – ня – на – їн
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
– Що за словосполучення утворилося із розсипаних складів? (Українська народна пісня).
– На сьогоднішньому уроці ми познайомимось ще з одним жанром усної народної творчості – піснею. Народні пісні мають форму вірша. За змістом вони нагадують казки. У піснях рослини зображені як живі істоти та наділені характером.
– Уважно розгляньте ілюстрацію та зробіть передбачення відносно теми нашого уроку.
– Так, ви праві. Сьогодні ми познайомимося з українською народною піснею «Ходить гарбуз по городу».
ІV. Вивчення нового матеріалу
4.1 Гра «Відгадай овоч за описом»
Сидить Марушка в семи кожушках.
Хто її роздягає, той сльози проливає. (Цибуля)
Печуть мене, смажать і варять,
Їдять мене і дуже хвалять.
(Картопля)
Без рук, без ніг,
А в’ється, як батіг.
(Квасоля)
На городі в нас грядки,
На грядках – рясні листки:
Там зростають малюки,
Зелененькі …
(Огірки)
На городі виріс дужий,
Круглий, жовтий і байдужий
До червоних помідорів,
До капусти і квасолі.
Хто цей гордий карапуз?
Здогадалися?…
(Гарбуз)
– Як все це можна назвати одним словом? Так, дійсно, це овочі.
4.2 Словникова робота
– Під час прослуховування цієї пісні та подальшого самостійного читання, вам зустрінуться у тексті незнайомі слова.
Бараболя – картопля.
Перістий – рябий.
Піддержав – підтримав.
4.3 Первинне сприйняття пісні. Читання вчителем
– Які назви овочів ви почули у пісні? Пригадайте, у якій послідовності гарбуз питав до своїх родичів? З якими словами звертався гарбуз до овочів?
Фізкультхвилинка
Йшов по лісу їжачок, (ходьба на місці)
В нього шубка з голочок.
Ніс багато грушечок,
(нахиляння тулуба в сторони)
Аж болів йому бочок.
Раз, два, три, чотири, п'ять! (стрибки)
Зупинився спочивать.
Піклувався їжачок (вправи для кистей рук)
Про маленьких діточок,
Чарівних, непосидючих,
Дуже милих і колючих.
Десять, дев'ять, вісім, сім! (стрибки)
Грушечки ці ніс він їм.
4.4 Робота з ілюстраціями ( читання в парах)
- Зараз я вам буду по черзі показувати зображення гарбузових родичів, а вам
потрібно буде знайти та зачитати їхній опис у пісні. Але будьте уважними,
адже один із показаних овочів та фруктів буде зайвим. (Демонструю
зображення редиски, бараболі, моркви, дині, буряка)
4.5 Робота за технологією «Щоденні 5»: читання з другом
- Зараз об’єднайтеся у пари та почитайте цю пісню разом з другом за
технологією «Щоденні 5»
V. Узагальнення та систематизація знань учнів
5.1 Виконання пісні «Ходить гарбуз по городу» учнями
– Чому всі овочі виявились родичами?
– Що в цій пісні нагадує казку?
5.2 Читання в ролях
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія
- На підсумок нашого уроку, я пропоную вам попрацювати за стратегією «Гронування» до слова «пісня». ( Народна, авторська, сумна, весела, казкова, цікава, незвичайна і тд.)
- Про який жанр усної народної творчості ми сьогодні говорили? (Народну пісню).
- У формі чого записують пісні? (У формі вірша)
Гра «Інтерв’ю»