Тема:НАТАЛЯ ЗАБІЛА. "ДОЩ ІДЕ"
Мета: учити учнів розуміти поетичні твори, виділяти головне, аналізувати; спонукати дітей до словесної творчості; виховувати любов до слова, бажання користуватися його красою та силою.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
На уроці нас чекає цікава і різноманітна робота. Будемо читати, міркувати, спостерігати, уявляти. А розпочнемо роботу з інтонаційного читання вірша і , щоб підготуватися до виразного читання, правильно вимовляти тверді, м’які приголосні.
Прочитаємо виразно, чітко вимовляючи звуки ш і ч:
На подвір’ї зелен-кущ, тихо…
Над кущем літає хрущ. Голосніше…
Над хрущем літає хрущ, ще голосніше!
Каже: – Гарний зелен-кущ! Голосно!!!
2.Дихальна вправа"Водолаз"
А зараз давайте з вами прочитає лекцію склади на одному диханні
Робимо глибокий вдих,а на видих промовляємо склади
-ба-бо-бу-бе-бі
-бла-бло-блу-бле-блі
-капето - капити - кипити
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
ІІІ.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми дізнаємося про видатну дитячу письменницю України Наталю Забілу, яка написала багато віршів та казок для дітей.
Наприклад "Весела абетка", "Стояла собі хатка", "Веселий корабель", "Вередливі жабки", "І читати,й рахувати",
-Ось подивіться! (Демонстрація книжок, РОЗПОВІДЬ ПРО НИХ)
+ IV. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ.
— Відгадайте загадку.
• Довго мене немає — все помирає,
А як прийду — знов оживає.
Коли падаю я з неба
Люди кажуть: «Так і треба.
Восени тоді вважай
Буде добрий урожай!» (Дощ)
— Хто з вас любить дощ? Чому?
— Сьогодні ми ознайомимося з віршем Наталі Забіли «Дощ іде». Будемо вчитися розуміти поетичні твори, виділяти головне, плекати любов до слова, вчитися бачити його красу та силу.
Так як повітря навесні наповнюється пахощами, так і поезія наповнюється весняними барвами та відтінками. Нині на уроці ми відчуємо все це у вірші Наталі Забіли “Дощ”
V.ОПРАЦЮВАННЯ ВІРША НАТАЛІ ЗАБІЛИ «ДОЩ ІДЕ»
1. Виразне читання вірша вчителем
ДОЩ ІДЕ
Сьогодні за хмари
Сховалося сонце.
Краплинки дощу
Стукотять у віконце,
І стежить за ними
Маринка сумна:
– Погана погода! –
Зітхає вона.
Та квіти і трави,
Ковтаючи воду,
Шепочуть зраділо:
– Чудова погода!
Ми хочемо пити,
Щоб краще рости,
Свіжіш зеленіти,
Буйніше цвісти!
І в полі зеленім
Хвилюються сходи:
– Хороша погода!
Найкраща погода!
Ой дощику, дощику,
Лий, поливай,
Готуй для людей
Золотий урожай!
— Який настрій твору? (Сумний, журливий, радісний, веселий, піднесений)
– Чи змінюється настрій упродовж вірша?
– Чому Маринці сумно, а рослинам радісно?
2. Півголосне читання. «Бджілки»:
— З яким настроєм читаємо першу строфу? (Сумно, журливо)
— Другу строфу? (Весело, радісно)
— Третю строфу? (Радісно, піднесено)
Словникова робота: на дошці
Зверніть увагу на дошку – тут записані слова з вірша.
Прочитаємо луною 1 колонку слів! Що спільне в трьох словах, а в 4-му нема (буква щ)
Пограємо у розвідники: сховалося що?.... стукотять хто?... шепочуть хто? хвилюються хто?...
А тепер: сумна хто?… І Т.Д. - …………………..
Краще сховалося сумна
дощику стукотять погана
найкраща шепочуть чудова
буйніше хвилюються золотий
3. перед тим як ми продовжимо працювати на віршем, трішечки відпочинемо
Фізкультхвилинка –
"Африканський дощик"
Подув легенький вітерець
Почав накрапати дощ
Дощик став сильнішим
Потім ще сильнішими
Почалася справжня злива
Дощик потихеньку почав стихати
Став ще тихіше
І зовсім став маленьким
Дощ припинився,і із-за хмар випливало сонечко
5. Читання вірша учнями ланцюжком по 2 рядочки.
— Зверніть увагу на виділені слова. Чий настрій передає кожне з них? Сумна, погана, зітхає. Про кого? (Маринка)
Шепочуть зраділо, чудова погода. (Квіти і трави)
Хороша, найкраща погода!. (Сходи)
Діти, а які ж читачі, котрі прочитали цей вірш? - ЗАДОВОЛЕНІ!
6. Завдання на увагу: «Чи є таке речення у вірші?»
Учитель читає речення, учні перевіряють знайшовши речення в тексті і зачитують його.
• Сьогодні за хмари
Зайшло сонце. (Ні, сховалося.)
• Ми хочемо пити,
Щоб краще рости,
Свіжіш зеленіти,
Буйніше цвісти! (Так)
• І в полі зеленім Хвилюються сходи:
— Чудова погода! (Ні, хороша.)
- Як ви розумієте слова «Хвилюються сходи» ? –
7.Робота за ілюстрацією
— Розгляньте ілюстрації до вірша. Знайдіть рядки, що проілюстрував художник.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Хто є автором вірша ДОЩ?
- З яким настроєм звертається поетеса до дощика у кінці твору?
Прочитаймо разом! А вам Наталя Забіла передала свій настрій? Так, нам усім стало веселіше! Отже, рідне слово здатне робити чудеса: воно нас звеселяє, тішить і навчає Чи не так?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Читати виразно вірш НАТАЛІ ЗАБІЛИ "ДОЩ ІДЕ" .