Розробка уроку "Лінзи. Оптична сила лінзи"

Про матеріал

Пропоную розробку уроку для 9 класу з теми :"Лінза. оптична сила лінзи".

Конспект уроку розроблений з використанням хмарних технологій та технології критичного мислення.

Перегляд файлу

Розробка уроку 9 клас (новий державний стандарт)

Тема: Лінзи. Оптична сила лінзи.

Мета уроку:

 навчальна : розширити і поглибити знання учнів про явище заломлення світла та використання цього явища в різних оптичних приладах і системах, таких як лінзи;    ознайомити   учнів  з  різними   видами  лінз,   їхніми     основними     характеристиками ( оптичний центр, головна оптична вісь, фокус лінзи…) та сформувати знання про лінзи та фізичні величини, які характеризують лінзу;

розвивальна: створити умови для розвитку творчих здібностей під час виконання завдань на уроці; розвивати в учнів спостережливість, логічне мислення  вміння робити правильні висновки на основі вивченого матеріалу; розвивати вміння працювати в команді та  усвідомлювати відповідальність за результат роботи команди.

виховна: виховувати  наполегливість і старанність інформаційну і комунікативну культуру.

Тип уроку: нетрадиційний

Обладнання: презентація вчителя, роздатковий матеріал, картки самооцінювання.

Компетенції учнів на уроці:

Основні поняття

Основні знання

Основні вміння

Лінза

знає, що таке лінза

розрізняє лінзи від інших приладів

Оптична сила

формулу оптичної лінзи та одиниці вимірювання

застосовує під час розв’язування задач

Характеристики лінз

фоку, головна оптична вісь, центр лінзи

вміє позначити фокус, пояснити хід променів у різних видах лінз.і 

 

Основні етапи уроку:

Этап

К-ть хвилин

1.Організаційний етап

1хв

2.Перевірка виконання домашнього  завдання групами

2хв

3.Актуалізація знань

5 хв.

4.Мотивація навчальної діяльності

5хв

5.Засвоєння нових знань

13хв

6.Усвідомлення і закріплення учнями вивченого матеріалу

15 хв

7.Підведення підсумків уроку(рефлексія). Домашнє завдання.

4хв

 

ХІД УРОКУ

Хід уроку:

Етап 1. Організаційний

Що робить вчитель

Що роблять учні

Привітання вчителя

Слухають розповідь вчителя

Інтерактивна вправа  «До успіху»

Активна діяльність учнів

 

 

 

Форми навчання на даному етапі: колективна

Методи навчання на даному етапі: інтерактивна вправа, бесіда

Засоби навчання на даному етапі: презентація вчителя

Етап 2. Перевірка виконання домашнього завдання групами .

 

Що робить вчитель

Що роблять учні

Інтерактивна вправа

 з використанням сервісу https://quizizz.com «Перевір знання»

Учні виконують завдання в онлайн, працюючи в групах.

Аналізує роботу класу

Учні виставляють  бали в картку самооцінювання, враховуючи внесок кожного учасника.

 

Форми навчання на даному етапі: індивідуальна, фронтальна

Методи навчання на даному етапі: евристичний

Засоби навчання на даному етапі:  роздатковий матеріал «Картка самооцінювання», презентація вчителя, куб з питаннями

 

 

 

Етап 3. Актуалізація знань

Що робить вчитель

Що роблять учні

Проводить інтерактивну вправу

«Знайди місце приземлення!»

Група учнів вирішує правильність відповіді під час гри.

Контролює роботу учнів в парах

Інші учні слухають та доповнюють відповіді

Корегує запитання та відповіді учнів

Оцінюють одне одного

 

На кожній парті — паперовий парашут, на якому записано незакінчені вирази з  теми, що вивчали на попередньому уроці.

 

На дошці відведено місця для «приземлення». Кожен парашут слід «посадити» в свій квадрат, тобто туди, де записано правильне продовження виразу.

 

Форми навчання на даному етапі: індивідуальна

Методи навчання на даному етапі: інтерактивна вправа, бесіда

Засоби навчання на даному етапі: -

 

Етап 4. Мотивація навчальної діяльності.

Що робить вчитель

Що роблять учні

 У кожної групи учнів  набір приладів, які допоможуть їм у виконанні завдання.

Або якщо не впоралися, можна розгадати  «Хмаринку слів»

Осмислення. Спільна робота в парах.

Обговорення побаченого та пошук шляхів виконання завдання

Формулюють тему уроку

Допомога та неявне підведення учнів до виконання завдання

Пояснюють важливість  та необхідність теми, що вивчається.

 

На листку паперу надрукована маленька літера. Вода у склянці. Пропонується учням знайти спосіб прочитати, що написано. Якщо учні не справляються дати підказку хмаринку слів.

Форми навчання на даному етапі: групова, індивідуальна

Методи навчання на даному етапі: пошукові, демонстраційні, словесні

Засоби навчання на даному етапі:  презентація

 

Етап 5. Вивчення нового матеріалу.

Що робить вчитель

Що роблять учні

Інтерактивна вправа «Навчаючись – вчуся»

Ставить перед учнями завдання. Кожна гупа створює один слайд презентації з теоретичними відомостями.

Учні користуючись джерелами інформації

вивчають новий матеріал

Презентація нового матеріалу.

Приймають активну участь під час пояснення матеріалу

Вчитель корегує інформацію учнів.

Учням роздається опорний конспект.

 

Учні створюють спільну презентацію в онлайн – формі Office 365

 Питання для обговорення:

І група: дайте означення лінз. Які види лінз відомі?

ІІ група: Чим розсіювальна лінза відрізняється від збиральної? Що називають фокусом лінзи?

ІІІ група: Чому фокус розсіювальної лінзи називають уявним?

IV група Що називають фокусною відстанню лінзи?

V. Дайте означення оптичної сили лінзи. У яких одиницях її вимірюють?

Після створення презентації учні пояснюють свої запитання.

Форми навчання на даному етапі: групова, індивідуальна

Методи навчання на даному етапі: пояснювально- репродуктивний, евристичний

Засоби навчання на даному етапі:  ПК, опорна схема теоретичного матеріалу.

 

Етап 6. Усвідомлення і закріплення учнями вивченого матеріалу

 

Що робить вчитель

Що роблять учні

Розв'язання якісних задач

учні міркують, вчаться розв'язувати цікаві задачі.

Розв'язання кількісних  задач

Практикування в розрахунках оптичної сили лінзи.

 

У льоду є порожнина у вигляді увігнутої лінзи. Ця лінза збиратиме чи розсіюватиме світло? Обґрунтуйте свою відповідь.

 

 

Форми навчання на даному етапі: колективна

Методи навчання на даному етапі: репродуктивний, евристичний

Засоби навчання на даному етапі:  

Етап 7. Підведення підсумків уроку(рефлексія).

Рефлексія: «Я дізнався багато нового завдяки тому, що...»

Оцінювання учнів

Домашнє завдання: читають підручник.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додатки до уроку

 

Інтерактивна вправа «До успіху»

 Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день.

 Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними.

Завдання наші такі( можна оформити як девіз уроку):
 

Записати на плакаті
Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно працювати.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Я оцінюю себе

(ім’я)

«Інтерактивна вправа»

 (1б)

Інтерактивна

вправа

«Знайди місце приземлення»

(1б)

Формулювання

теми уроку

 (2б)

Створення спільної презентації

(3б)

Розв'язання задач

(3б)

Інтерактивна вправа

« Шлях до успіху»

(2б)

 

 Мене оцінює товариш

( за роботу в парі)

(6б)

 

 

 

 

 

 

 

 

Всього балів

 

 

 

                                                                                         

 

 

 


План – конспект уроку для учнів 9 класу

 

1. Лінзи

Лінза – прозоре тіло, обмежене з двох боків сферичними поверхнями.

 

 

Тонка лінза – це лінза, товщина якої в багато разів менша від радіусів сферичних поверхонь, що її обмежують.

Далі, говорячи про лінзу, ми завжди матимемо на увазі тонку лінзу.

 

Тонка сферична лінза:

О1, О2 – центри сфер

R1, R2 – радіуси сферичних поверхонь, які обмежують лінзу.

О1О2 – головна оптична вісь (пряма, яка проходить через центри сферичних поверхонь, що обмежують лінзу)

О – оптичний центр лінзи (точка, через яку промінь світла проходячи не заломлюється).

 

За формою лінзи поділяють на опуклі й увігнуті.

Опукла лінза – лінза, товщина якої посередині більша, ніж біля країв. (двоопукла, плоско-опукла, увігнуто-опукла) (рис. а)

Увігнута лінза – лінза, товщина якої посередині менша, ніж біля країв. (двоввігнута, плоско-ввігнута, опукло-ввігнута) (рис. б)

               

                                      Рис. а                                                   Рис. б

 

Лінзи поділяють на збиральні та розсіювальні.

Збиральна лінза – це лінза, яка перетворює паралельний пучок променів в збіжний.

F – дійсний фокус лінзи (точка у якій перетинаються заломлені промені).

 

Розсіювальна лінза – це лінза, яка перетворює паралельний пучок променів в розбіжний.

F’ – уявний фокус лінзи (точка у якій перетинаються продовження заломлених променів).

             

 

2. Оптична сила лінзи

Кожна лінза має два фокуси, розташовані на однаковій відстані від оптичного центра лінзи.

Фокусна відстань лінзи – це відстань від оптичного центра лінзи до фокуса.

          

Фокусну відстань збиральної лінзи домовилися вважати додатною (F > 0), а розсіювальної – від’ємною (F < 0).

Чим меншими є радіуси сферичних поверхонь, що обмежують лінзу, тим сильніше ця лінза заломлює світло, отже, тим менша її фокусна відстань.

 

Оптична сила лінзи – це фізична величина, яка характеризує заломлюючі властивості лінзи та є оберненою до її фокусної відстані.

F – фокусна відстань лінзи.

Одиниця оптичної силидіоптрія:

1 діоптрія – це оптична сила лінзи, фокусна відстань якої дорівнює 1 м.

Оптична сила збиральної лінзи є додатною (D > 0), а розсіювальної лінзи – від’ємною (D < 0).

 

docx
Пов’язані теми
Фізика, Розробки уроків
Додано
21 липня 2018
Переглядів
3606
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку