Розробка уроку, яка має на меті ознайомити учнів із збільшенням (зменшенням) чисел в 10 100,1000 разів; закріплювати вміння читати, записувати та порівнювати багатоцифрові числа, продовжувати формувати уявлення учнів про класи одиниць і тисяч, їх розрядну структуру; удосконалювати і розвивати обчислювальні навички й уміння розв΄язувати задачі; виховувати інтерес до математики.
Станіславський ЗПЗСО ім.К.Й. Голобородька
Білозерського району Херсонської області
Читання та записування шестицифрових
чисел. Множення і ділення на 10, 1000,
1000. Розв’язування складених задач
Розробка уроку математики для учнів 4 класу
вчителя початкових класів,
спеціаліста вищої категорії
Мазур Інни Олександрівни
Тема: Читання і записування шестицифрових чисел. Множення і
ділення на 10, 100, 1000. Розв΄язування складених задач.
Мета: ознайомити учнів із збільшенням (зменшенням) чисел в 10,
100,1000 разів; закріплювати вміння читати, записувати та
порівнювати багатоцифрові числа, продовжувати формувати
уявлення учнів про класи одиниць і тисяч, їх розрядну
структуру; удосконалювати і розвивати обчислювальні
навички й уміння розв΄язувати задачі; виховувати інтерес до
математики
Обладнання: карта України, блок-схема читання багатоцифрових
чисел, таблиця «Множення та ділення багатоцифрових чисел
на 10,100,1000», різнорівневі тестові завдання, картки,
геометричний матеріал.
Тип уроку: інтегрований
Хід уроку
І. Організація класу
Вправа «Очікування»
( учні оголошують свої очікування від уроку, починаючи фразою
«Я очікую…»)
Словникова робота: Гід – провідник, який супроводжує туристів або екскурсантів і розповідає про визначні пам΄ятки або знайомить з оглядовою місцевістю
ІІ. Контроль, корекція, закріплення знань.
1). Переходити дорогу треба лише на пішохідних переходах.
2) Не можна виходити на проїжджу частину дороги.
3) Йти необхідно лише по тротуару або по узбіччю.
4) Будьте особливо обережними за несприятливих умов
( туман, снігопад, ожеледиця)
Ви повинні чимось себе виділити ( махати шапкою,
хустинкою, шарфом, щоб вас побачив водій)
Білоруссю – 975 км, Росією – 2063 км, Молдовою – 119 км, Румунією – 625 км, Угорщиною – 175 км, Словаччиною – 98 км, Польщею – 543 км.
Тести
а) х – 10 = 1200;
б) х : 10 = 120;
в) х · 10 = 1200.
а) 8 т 5 ц= 8050кг;
б) 8 т 5 ц= 8005 кг;
в) 8 т 5 ц= 8500 кг.
3. Число, у якому 642 десятки – це:
а) 6425;
б) 64250;
в) 5642.
1в, 2в, 3а
а) 115005;
б) 115105;
в) 115150.
2. Правильний запис числа 28076 у вигляді суми розрядних
доданків – це:
а) 20000 + 8000 + 70 +6;
б) 20000 + 800 + 70 + 6;
в) 20000 + 8000 + 76.
а) 52008;
б) 52000;
в) 52608.
1б, 2а, 3б
ні так
380412, 305760, 760703, 200360, 335335, 700700, 700070, 700007, 770000, 138354, 133800, 106509, 100001
( 717574, 415684, 705000, 312083, 240000, 16160)
ІІІ. Оголошення теми уроку
IV. Вивчення нового матеріалу
За поданими записами учні самостійно виводять правило множення і ділення чисел на 10, 100, 1000
3 · 10 = 30.
3 · 100= 300.
3 · 1000 = 3000.
6 000 : 10 = 600 6 000:100 = 60
600 дес : 1 дес =600 60 сот : 1 сот = 60
6 000 : 1 000 = 6
6 тис : 1 тис = 6
Фізкультхвилинка
Хочу я на фізкультхвилинку всіх вас запросити.
Раз – підняли руки вгору, два – схились всі додолу.
Руки – в боки! Скік – скік – скоки!
Нахилились. Повернулись. Один одному всміхнулись.
Покрутились вправо, вліво – щоб нічого не боліло.
Раз, два, три, чотири! Набираємося сили.
Нахились, повернись. До товариша всміхнись.
250000 : 10 = 25000 26000: 1000 = 26
380000 : 100 = 3800 26000 : 100 = 260
5000 : 10 = 500 300000 : 1000 = 300
200 · 10 = 200 500 · 10 · 10 = 50000
320 · 1000 = 320000 24 · 1000 = 24000
V. Розвиток математичних знань
1. Групова робота. Розв΄язування задач.
- Я пропоную вам об΄єднатися в групи за допомогою геометричних фігур, що є у кожного. Зі своєю геометричною фігурою знайдіть стіл, де розмістилася така ж, але значно більша фігура. Таким чином, у нас утворюється 4 групи. Долаючи кілометри кордонами України, кожен Гід поведе свою групу таким шляхом, щоб зустрітися через 10 хвилин. Отже, на виконання наступного завдання ви маєте 10 хвилин.
Повторення правил роботи в групах
Завдання для 1 групи
Задача.
На птахофермі було 3563 птиці. всієї птиці становили гуси. Курей було 1675, а решту становили качки. Скільки качок було на фермі?
Розв’язання
1. 3563 7
35 509(г.) – гуси;
63
63
0
2. 1675
509
2184 (п.) – курей і гусей разом
2184
1379 (к.) – качок
Відповідь: на фермі було 1379 качок
Завдання для 2 групи
Задача
У трьох цехах одного заводу працює 1296 робітників. всіх робітників працює в першому цеху. У другому цеху працює 527 робітників, а решта – у третьому. Скільки робітників працює у третьому цеху?
Розв’язання
12 648 (р.) – в першому цеху;
9
8
16
16
0
648
1175 (р.) – у першому і в другому разом.
1175
121 (р.) – у третьому цеху.
Відповідь: у третьому цеху працює 121 робітник.
Завдання для 3 групи
Задача
Туристу потрібно було подолати відстань 164 км. Мотоциклом він проїхав 120 км, пішки пройшов у 6 разів менше, а решту відстані він проплив човном. Скільки кілометрів шляху турист проплив човном?
Розв’язання
Відповідь: турист проплив човном 24 км.
Завдання для 4 групи
Задача
На одній ділянці школярі виростили 236 головок капусти, а на другій – у 2 рази більше. Четверту частину всієї капусти залишили на корм кролям. Скільки головок капусти залишили на корм кролям?
Розв’язання
2
472 (г.) – на другій ділянці.
2). 236
472
3).708 4
4 177 (г.) – залишили на корм.
30
28
28
28
0
Відповідь: на корм кролям залишили 177 головок.
2. Презентація робіт у великій групі ( класі )
Група вирішила, що презентувати роботу буду я ….
Учень чітко читає зміст задачі і пояснює її розв’язування
VІ. Підсумок уроку
( множити та ділити на 10, 100, 1000)
Саморефлексія
Умію:
Ціную: