1
Тема: Портрет і пейзаж. Канон. Д.Кабалевський. Три подружки; В.Подвала. Капризуля. Українська народна пісня «Вийди, вийди, Іванку»
Мета: формування ключових, мистецьких, предметних та міжпредметних компетентностей, необхідних для художньо-творчого самовираження в особистому та суспільному житті; всебічний художньо-естетичний розвиток особистості дитини, освоєння нею культурних цінностей у процесі пізнання мистецтва; плекання пошани до вітчизняної та зарубіжної мистецької спадщини.
Музичний матеріал: Моріс Равель «Гра води», Д.Кабалевський «Три подружки»; В.Подвала «Капризуля», Н.Савка «Нехочуха», Українська народна пісня «Журавель»
Обладнання: ТЗН, портрети композиторів, сигнальний папір, картинки-портрети
Хід уроку
І. Орг. момент.
1. Перевірка готовності класу до уроку.
2. Музичне вітання.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
На минулому уроці ми говорили з вами про те, що ви всі бачили на фортепіано білі клавіші і чорні. Білі клавіші відповідають нотам до-ре-мі-фа-соль-ля-сі. А для чого чорні? Музичні звуки записують нотами на нотному стані Іноді біля нот можна побачити музичні прикраси. Вони називаються знаками альтерації. Це дієз, бемоль і бекар. Дієз підвищує ноту на півтона, бемоль понижує ноту на півтона. Бекар повертає нотам їх справжній голос. Ці знаки записують перед нотами. І якраз дієз і бемоль означають, що ці ноти граються на чорних клавішах.
ІІІ. Основна частина. Повідомлення теми і мети, головних завдань уроку.
Уявіть ваш клас, однокласників хлопчиків і дівчаток, друзів, рідних. Для того, щоб залишити спогади про них, можна зробити фото, намалювати їхні портрети. Як добре, що є митці-художники, які вміють писати портрети. Інакше ми ніколи б не дізнались, як виглядали люди в давнину, які мали зачіски, як одягалися. Окрім цього, з портрета можна довідатися про характер людини, відчути її настрій. Музика, також багатогранна. Вона вміє зображувати все, що нас оточує, передавати почуття, емоції. А чи можливо створити музичний портрет людини? Спробуємо це сьогодні зрозуміти.
Зобразіть дівчаток мімікою і жестами.
Спів пісні «Зимонька-зима», «Нехочуха».
Гра «Повтори на раз, два, три».
За вікном ще панує зима, а вже так хочеться весни. Наприкінці зими та на початку весни ми постійно бачимо суперечки між зимою та весною. Щойно почав танути сніг та закапали бурульки, налетіла завірюха, а за мить, знову засяяло сонечко. Колись, тільки починав сходити сніг, люди виходили на природу, і, співали пісні, водили хороводи, кликали сонечко, птахів, весну. Пригадайте, як називаються пісні на честь приходу весни. Звичайно, це веснянки. Пропоную вам вивчити веснянку «Вийди, вийди, Іванку!»
Чи відома вам ця пісня?
Який настрій вона викликає?
«Вийди, вийди, Іванку» - це веснянка, тобто належить до календарно-обрядових пісень. За традицією слова веснянки мали бути закличними, бо метою цих пісень було запрошення і привітання весни після довгої зими. Пісні – веснянки в українському фольклорі сповнені енергійності, танцювальності і грайливості, це відображено як в мелодії, так і в тексті.
Заглянемо у музичну скриньку. І сьогодні ми повинні познайомитися із музичним терміном - «канон». Канон – виконання музики, в якому один голос виконує мелодію, а другий повторює її без змін з невеликим запізненням.
Виконання пісні каноном.
Наталія Валевська «Мир над Україною»
Музичні «конструктори»
Кросворди
Диктанти
VІІ. Підсумок уроку. Вербальне оцінювання.
Д/З . Розучити пісню «Вийди, вийди, Іванку!» та руханку «Вийди, вийди, сонечко!».
Пригадайте веснянки, пісні-ігри
ІІ. Актуалізація опорних знань.
На минулому уроці ми говорили з вами про те, що ви всі бачили на фортепіано білі клавіші і чорні. Білі клавіші відповідають нотам до-ре-мі-фа-соль-ля-сі. А для чого чорні? Музичні звуки записують нотами на нотному стані Іноді біля нот можна побачити музичні прикраси. Вони називаються знаками альтерації. Це дієз, бемоль і бекар. Дієз підвищує ноту на півтона, бемоль понижує ноту на півтона. Бекар повертає нотам їх справжній голос. Ці знаки записують перед нотами. І якраз дієз і бемоль означають, що ці ноти граються на чорних клавішах.
ІІІ. Основна частина. Повідомлення теми і мети, головних завдань уроку.
Уявіть ваш клас, однокласників хлопчиків і дівчаток, друзів, рідних. Для того, щоб залишити спогади про них, можна зробити фото, намалювати їхні портрети. Як добре, що є митці-художники, які вміють писати портрети. Інакше ми ніколи б не дізнались, як виглядали люди в давнину, які мали зачіски, як одягалися. Окрім цього, з портрета можна довідатися про характер людини, відчути її настрій. Музика, також багатогранна. Вона вміє зображувати все, що нас оточує, передавати почуття, емоції. А чи можливо створити музичний портрет людини? Спробуємо це сьогодні зрозуміти.
Зобразіть дівчаток мімікою і жестами.
За вікном ще панує зима, а вже так хочеться весни. Наприкінці зими та на початку весни ми постійно бачимо суперечки між зимою та весною. Щойно почав танути сніг та закапали бурульки, налетіла завірюха, а за мить, знову засяяло сонечко. Колись, тільки починав сходити сніг, люди виходили на природу, і, співали пісні, водили хороводи, кликали сонечко, птахів, весну. Пригадайте, як називаються пісні на честь приходу весни. Звичайно, це веснянки. Пропоную вам вивчити веснянку «Вийди, вийди, Іванку!»
Чи відома вам ця пісня?
Який настрій вона викликає?
«Вийди, вийди, Іванку» - це веснянка, тобто належить до календарно-обрядових пісень. За традицією слова веснянки мали бути закличними, бо метою цих пісень було запрошення і привітання весни після довгої зими. Пісні – веснянки в українському фольклорі сповнені енергійності, танцювальності і грайливості, це відображено як в мелодії, так і в тексті.
Заглянемо у музичну скриньку. І сьогодні ми повинні познайомитися із музичним терміном - «канон». Канон – виконання музики, в якому один голос виконує мелодію, а другий повторює її без змін з невеликим запізненням.
Виконання пісні каноном.
Наталія Валевська «Мир над Україною»