Розробка уроку на тему: "Корисні копалини України. Класифікація за використанням, географія, закономірності поширення. Паливні корисні копалини""

Про матеріал

Публікація містить розробку уроку з географії для 8 класу на тему: "Корисні копалини України. Класифікація за використанням, географія, закономірності поширення. Паливні корисні копалини", відповідає навчальній програмі з географії для 6-9 класів ,яку розроблено на підставі Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти. Розробка містить різні види завдань, що сприяють вивченню засвоєнню матеріалу з теми

Перегляд файлу

 

 

План-конспект уроку  з географії

для 8 класу з теми:

 

"Корисні копалини України. Класифікація за використанням, географія, закономірності поширення.

Паливні корисні копалини"

 

 

 

Підготувала:

Рябоконь Олена Вікторівна учитель географії, спеціаліст другої категорії Конотопської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Конотоп 2021

Дата: 25.11.2021

Клас 8-й

 

 

Тема: Корисні копалини України. Класифікація за використанням, географія, закономірності поширення. Паливні корисні копалини. Діючі та перспективні басейни та райони видобутку вугілля, нафти, природного газу,

“сланцевого” газу, торфу, горючих сланців

 

Мета уроку: навчальна: узагальнити та систематизувати знання про рельєф та його утворення; актуалізувати знання про корисні копалини та їх класифікацію; сформувати знання про загальні особливості корисних копалин України; вдосконалювати практичні уміння та навички працювати з картами атласу; розвивальна: розвивати інтелект учнів, уміння аналізувати, класифікувати,

порівнювати, робити висновки; розвивати вміння працювати самостійно;  виховна: виховувати патріотизм, любов до України, почуття гордості та

відповідальності за природні багатства надр.

Обладнання: підручник, тектонічна карта України, карта «Мінеральносировинні ресурси», атлас, проектор, ноутбук.

Тип уроку: комбінований.

 

Хід уроку

 

I.       ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ (1 хв) II.       ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ (3 хв)

             Учні          виконують завдання     для    взаємоперевірки та      контролю. Виконують завдання на встановлення відповідності між явищами та факторами, обмінюються листочками та виставляють один одному оцінки. На виконання завдання відводиться 3 хвилин. (Максимальна оцінка — 10 балів).

         Встановіть відповідність між формою рельєфу та чинником, що вплинув на його утворення.

Неправильний варіант

1.

Дюни, бархани

А

 Суфозія

2.

Степові блюдця

Б

 Діяльність льодивиків

3.

Печери

В

Діяльність вітру

4.

Ози, ками, морени, «баранячі» лоби

Г

Абразія

5.

Гроти, пляжі

Д

Карст

6.

Зсуви, обвали

Є

 Діяльність текучої води

7.

Яри, балки

Ж

Гравітація, сила земного тяжіння

 

Правильний варіант

1.

Дюни, бархани

А

Діяльність вітру

2.

Степові блюдця

Б

Суфозія

3.

Печери

В

Карст

4.

Ози, ками, морени, «баранячі» лоби

Г

Діяльність льодовиків

5.

Гроти, пляжі

Д

Абразія

6.

Зсуви, обвали

Є

Гравітація, сила земного тяжіння

7.

Яри, балки

Ж

Діяльність течучою води

 

ІII. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК () Бліц-опитування

1.                  Яка карта відображає походження типів рельєфу та закономірності їх

розміщення? (геоморфологічна)

2.                  У якій частині України найвірогідніше можна зустріти вулканогенні форми рельєфу? (у Карпатах, Криму)

3.                  Яка низовина переважно слабо хвиляста, у центрі — плоска, має еолові форми рельєфу, поди, уздовж узбережжя — піщані коси? (Причорноморська.)

4.                  Як називаються нерівності утворені внаслідок діяльності людини?

(Антропогенні або техногенні форми рельєфу).

5.                  Піщані горби, пасма виникають в результаті діяльності вітру. Як

називаються такі форми рельєфу? (Еолові)

6.                  До яких форм рельєфу відносять печери? (До карстових)

7.                  Під впливом якої дії утворюються гравітаційні форми рельєфу обвали,

насипи (дії тяжіння)

8.                  Як називаються внутрішні сили, що формують рельєф. (Ендогенні.)

9.                  Наведіть приклади Вулканічних форм рельєфу (гора Аюдаг, Карадаг)

10.              Наведіть приклади водно – ерозійних форм рельєфу (річкові долини, каньйони, балки).

11.              Чия діяльність спричинила утворення камів, зандрів, карів, оз( льодовика) 12. Форми рельєфу, що утворилися в процесі вимивання порід і ґрунтів з просіданням поверхні (суфозійні: степові блюдця, поди).

 

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Вступне слово вчителя

Поняття «корисні копалини» вам знайоме з попередніх курсів природознавства і географії. Для чого людям потрібні корисні копалини? Чому їх наявність є дуже важливою для будь-якої держави? (Учні висловлюють припущення.)

Корисні копалини, або мінеральні ресурси, відіграють дуже важливу роль у розвитку господарства країни, в її економічній незалежності. Вони є багатством країни — головною матеріальною основою господарської діяльності людини.

V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Класифікація корисних копалин  

Розповідь учителя

Існує декілька класифікації корисних копалин, які зроблено на основі агрегатного стану, способом використання, походженням

Отже, за агрегатним станом корисні копалини поділяються на:

 

 ЗА АГРЕГАТНИМ СТАНОМ

 

image                   ТВЕРДІ                                                                РІДКІ                      (руди)                                                                 (нафта)

 

 

 

   ( метан )  

image 

 

  МАГМАТИЧНІ                                                                 МЕТАМОРФІЧНІ

 

ЗА ВИКОРИСТАННЯМ

image                                                             

                           НЕРУДНІ                                                       РУДНІ

 

                                       

 ПАЛИВНІ

Отже, тепер давайте перейдемо до характеристики корисних копалин нашої держави. Почнемо з класифікації за використанням та охарактеризуємо закономірності їх поширення.

Зараз будемо працювати в групах. Кожна з груп отримує завдання, охарактеризувати басейни паливних корисних копалин за допомогою підручника та атласа. На основі зібраної інформації ви заповнюєте таблицю та обмінюєтесь інформацією з іншими учнями свого класу.

 

2. Характеристика основних басейнів паливних корисних копалин України

 

Назва родовища

Географічне положення

Тектонічна структура

Стисла характеристика

 

Донецький кам’янову гільний басейн

(Донбас)

Східна частина

України, території

Луганської Донецької, Дніпропетровської і частина Полтавської та Харківської областей

 

Площа 20 тис. км2.

Промислові запаси 43,2 млрд. т., коксівне вугілля - 30% загальних запасів.

Максимальна глибина залягання пластів – 1200м, пересічна – 500-700м.

Потужність шарів – 0,5-2м.

ЛьвівськоВолинськи й кам’янову гільний басейн

Північний захід

України, межа

Львівської і

Волинської областей

 

Площа – 10 тис. км2. Глибина залягання пластів 300-700м.

Потужність шарів до 2,8м. Коксівне вугілля – 40% загальних запасів.

Дніпровсь кий буровугіль ний басейн

Впродовж Дніпра, з пн. Зах. На пд. сх.:

Житомирська,

Черкаська,

Кіровоградська,

 

Площа – 100 тис. км2.

Загальні запаси 6 млрд. т. Глибина залягання пластів 150-180м. Потужність шарів 3-12м.

           

Дніпропетровська та Запорізька обл.

 

 

 

Карпатськ а нафтогазоносна провінція

 

 

 

Причорно морська нафтогазоносна провінція

 

 

 

Дніпровсь коДонецька нафтогазо носна провінція

 

 

 

Торфові родивища

 

 

 

Родивища горючих сланців

 

 

 

 

V. ОСМИСЛЕННЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Запитання

1.                  За якими ознаками класифікують корисні копалини?

2.                  На які групи поділяють корисні копалини залежно від їхнього використання?

3.                  Які закономірності розміщення основних груп корисних копалин у надрах земної кори ви виявили?

4.                  Які групи корисних копалин виявлені в надрах України?

5.                  Які корисні копалини поширені у нашій місцевості?

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

Заключне слово вчителя

Виконання завдань під час уроку допомогло вам переконатися в тому, що геологічна будова території України та її тривалий розвиток обумовили різноманіття і багатство корисних копалин, родовища яких розташовані у певній залежності від розміщення тектонічних структур. На наступному уроці ви визначатимете забезпеченість України різними групами корисних копалин.

(Учитель аналізує та оцінює роботу учнів на уроці.)

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1.                  Опрацюйте § ____ підручника.

2.                  На контурній карті, де були вказані основні форми рельєфу та тектонічні структури, позначте розташування відповідних корисних копалин.

3.                  Здійсніть дослідження за темою «Використання продуктів переробки корисних копалин у побуті».

Індивідуальні карти для перевірки домашнього завдання

 

Прізвище, ім*я 

Прізвище, ім*я 

1.

 

1.

 

2.

 

2.

 

3.

 

3.

 

4.

 

4.

 

5.

 

5.

 

6.

 

6.

 

7.

 

7.

 

 

pdf
Додано
8 жовтня 2022
Переглядів
763
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку