УРОК 67 (4)
Homework
Summarizing
Тема: В універмазі.
Мета: Повторити й активізувати лексичні одиниці теми; продовжувати формувати навички аудіювання; навчати письма; розвивати комунікативні вміння учнів; виховувати в учнів культуру спілкування у закладах торгівлі.
Обладнання: підручник, робочий зошит, картки для індивідуальної роботи.
ХІД УРОКУ
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.
1. Привітання.
Т: Hello, children! How are you today?
Ps: We are fine, thank you!
2. Повідомленім теми та мети уроку.
T:Тoday we’ll continue speaking about shopping at the department store. We are going to practise pi vocabulary on the topic in games, dialogues and exercise,
3. перевірка домашнього завдання.
4. Уведення в іншомовну атмосферу.
Гра «GuesstheLie».
Ведучий (спочатку учитель, потім один із учнів) складає монологічні повідомлення, справжні або вигадані, пов'язані а назвами покупок або крамниць. Учні слухають та намагаються здогадатися, які з подій справжні.
Leader: Yesterday і wont to the department store, but it was too early and it was closed,
Ps: It's a lie!
Leader: it was true. Last week I went to the supermarket to buy some grapes, but there was no grapes at all.
Ps: It's true, leader: That's right. (Місце ведучого займає інший учень.)
Leader: They аre building a new supermarket next to my house. Ps: It's treat ate.
II. OCHOIHA ЧАСТИНА УРОКУ.
1. Аудіювання.
T:You'll hear a city guide telling the tourists about the department store where they are going to do some shopping. Listen to the tast and complete the table on your cards.
Listen to the text and put the tick in the correct box.
The Department Store
Level 1 2 3
poet office
shoe shops
boutiques
garden
cafes and restaurants
presents
souvenirs Учитель двічі читає текст. Учні слухають і заповнюють таблицю. Потім усно складають речення за інформацією, поданою в таблиці.
P1:Thepostofficeisonthesecondlevel.
P2:The shoe shops are on the first level etc.
AT THE DEPARTMENT STORK
Is everybody here? Well, now I'd like to give you a plan of this department store. As you can set it's built on three levels and it's quite easy to get lost. We are on the first floor. On this floor you’ll find all kinds of shops from small boutique» to larger department. For those of you interested in shoes you'll find up to seven different shoe shops, ranging from cheap to very expensive ones. If you are looking for presents or souvenirs, you'll find these on the floor above. On the second floor, in the centre near the lifts, there is also a post office, so you can vend a telegram or a postcard from there. Now on the top floor there is the rest area with many cafes and restaurants, and a garden in the centre. Well, you'll have three hours for shopping. So, let's meet here at 4 p. m.
2. Повторення й активізацій ЛОтеми.
1) Впр. З (с. 117).
Учні в парах читають та інсценують діалоги за ролями.
2) РЗ, впр. 4 (с. 65).
Учні знаходять «зайве» слово та пояснюють спій вибір.
3) Рольова гра «In a Shop».
Учитель роздає учням картки для рольової гри. Діти в парах складають діалоги та інсценують їх перед класом.
Act out the situation.
Student 1
You are a shop assistant at a clothes department. Help the customer to choose ajacket. Ask questions to find out the size, style and colour. Tell the customer about the price ($ 23).
3. Вивчення вірша «Shoe Shopping». Впp.4(c. 117).
Учитель читає вірш, а учні хором повторюють. Потім двоє трос учнів, на бажанням, декламують вірш перед класом.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ.
1. Домашнє завдання.
1. Впр. 4 (с. 117), вивчити вірш.
2. Впр. 5 (с. 117), письмово.
2. Підведення підсумків уроку.
Бесіда в режимі Т-Р1-Р2.
Т: What topic did we have at the lesson today? What can you speak about now? Учні по черзі дають відповіді на запитання.
2) Гра «Make a Sentence».
Учитель просить учнів усно скласти по одному реченню за темою «В універмазі». Якщо учень не може скласти речення, він декламує будь-який вірш англійською мовою.