Урок № 3
Кров, потрібно знати, це особливий сік…
(Й.В. Гете).
Тема. Зсідання крові
Мета: продовжити формувати в учнів уявлення про формені елементи крові, показати взаємозв’язок будови і функцій тромбоцитів, розкрити життєво важливу роль механізму зсідання крові; розвивати пізнавальний інтерес до біології як науки; виховувати бережливе ставлення до власного життя і здоров’я.
Основні поняття і терміни: тромбоцити, зсідання крові, фібриноген, тромб, фібрин, гемофілія, спадкова хвороба.
Обладнання: таблиця «Кров», підручники, опорний конспект, мультимедійна техніка.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку:
Написати терміни, що вивчались на попередньому уроці:
еритроцити – червоні клітини;
гемоглобін – кров’яний пігмент;
оксигемоглобін – сполука гемоглобіну з киснем;
лейкоз – злоякісне захворювання крові;
карбгемоглобін – сполука гемоглобіну з вуглекислим газом;
анемія – недокрів’я.
Задача.
Визначте кількість крові у вашому організмі, якщо відомо, що вона становить 1/3 маси тіла людини.
2. Виконання інтерактивної вправи вільна текстова відповідь «Клітини крові. Еритроцити».
—https://learningapps.org/4421664
На початку минулого сторіччя у родині російського імператора Миколи II народився спадкоємець – Олексій. Радість була безмежна, оскільки в сім’ї народжувалися тільки дівчатка. Але через деякий час з’ясувалося, що дитина хвора. З цієї хвилини життя матері перетворилося на суцільну тривогу. Вона знала цю страшну недугу: дядько, брат і два племінники померли від неї. З дитинства чула про цю хворобу, як про щось жахливе і таємниче, проти чого люди безсилі. І ось її дитина, її син, який дорожчий понад усе на світі, був уражений цією недугою. Ні, треба боротися, треба врятувати хлопчика за будь-яку ціну. Звернулися до найвідоміших лікарів і професорів, проте ніякі засоби не допомагали.
Сучасна наука вже не така безсила проти хвороби царевича. Це захворювання – гемофілія – пов’язане з кров’ю.
Повідомлення теми та мети уроку.
Проблемне запитання
Сьогодні ми продовжимо вивчати склад крові й ознайомлюватися з будовою і функціями тромбоцитів. Коли ж ученим стало відомо про тромбоцити?
Повідомлення учня, випереджальне завдання.
Видатний український терапевт професор Василь Парменович Образцов у 1878 р., розглядаючи під мікроскопом кістковий мозок мертвої людини, раптом побачив якісь маленькі, раніше невідомі науці клітини. У своїй дисертації вчений довів, що ці клітини беруть участь у згортанні крові. На жаль, відомості про своє відкриття він ніде не надрукував, тому в науковому світі про це ніхто не дізнався. А тромбоцити повторно відкрив у 1882 р. італійський учений Біццоцеро, -- їх ще називають пластинками Біццоцеро.
Діаметр – 2 -5 мкм;
кількість в 1 мм3 – 180000-320000 штук;
форма – частіше неправильна, овальна;
ядро клітини – звичайно відсутнє;
місце утворення – червоний кістковий мозок;
місце руйнування – печінка, селезінка;
термін життя – 8-11 днів;
колір – безбарвні.
Характерною особливістю цих клітин є здатність прилипати до чужорідної поверхні і склеюватися між собою.
Хвилинка-цікавинка.
Якщо всі тромбоцити людини скласти в ряд, то відстань становитиме 2500 км. Але вони такі маленькі, що їх можна розмістити у двох десертних ложках.
Завдання для учнів.
Тромбоцити легко руйнуються. У результаті їх руйнування відбувається зсідання крові і формується тромб. Тромб – кров’яний згусток, з’являється при ушкодженні кровоносних судин і припиняє кровотечу. Кровотеча припиняється поступово: спочатку пошкоджена судина скорочується, відкриваючи сполучення між артеріями і венами, по яких кров минає місце травми. У плазмі крові з’являється білок фібрин, у нитках якого затримуються формені елементи. В ущільненні згустку важливу роль відіграють тромбоцити, у яких міститься речовина, що його стискає. Коли стінки судини відновлюються, тромб розсмоктується.
Тромбоцитам належить значна роль у зсіданні крові. Як це відбувається? У процесі зсідання виокремлюють три основні етапи.
Робота учнів з підручником с. 92.
Схема згортання крові
Завдання для учнів.
Очікувана відповідь:
У нормальному стані кров залишається рідкою, що підтримується рівновагою між речовинами, які перешкоджають і сприяють процесу зсідання.
Очікувана відповідь:
Цей процес має багато стадій, що перешкоджає його перебігу без потреб; внутрішні стінки гладенькі, тромбоцити не руйнуються; у крові людини є протизсідальні речовини – антикоагулянти.
Захворювання, при якому погано згортається кров, унаслідок люди іноді гинуть від найменшої подряпини, називається гемофілією. Це спадкове захворювання.
Перегляд відеоролика « Гемофілія».
Тестовий контроль.
Виконання тестових завдань, додаток №1.
Вправа зворотний зв'язок.
На сьогоднішньому уроці я зрозумів…
Дізнався…
Використана література:
Інтернет-ресурси:
—https://www.youtube.com/watch?v=839ugG7DXB0&t=39s
1