Урок біології у 8 класі.
Брехунова Олена Василівна
Вчитель біології І категорії Чернігівської загальноосвітньої школи № ЗЗ
Травлення в кишечнику. Будова і функції травних залоз
Мета уроку: установити зв’язок між будовою і функціями відділів кишечнику; розглянути роль підшлункової залози та печінки в травленні; визначити профілактичні засоби щодо захворювань кишечнику, печінки та підшлункової залози; розвивати вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки, аналізувати інформацію з різних джерел, виховувати здоровий спосіб життя.
Обладнання та матеріали: презентація «Особливості травлення в кишечнику», відеофільм « Процес травлення».
Хід уроку
І Організаційний етап.
ІІ Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів.
Почати урок хочу словами Анатоля Франса: « Щоб знання засвоювалися їх потрібно споживати з апетитом». Бажаю всім приємного апетиту.
Вам уже відомо, що таке травна система, які органи її складають, особливості травлення в ротовій порожнині та шлунку. Зараз перевіримо власні знання за допомогою біологічного диктанту.
1.Розширена частина травного каналу між стравоходом і тонким кишечником.
(Шлунок)
2.Місце переходу шлунку в дванадцятипалу кишку, де містяться кільцеподібні м’язи, що утворюють затискач.
(Пілоричний сфінктер)
3.Слиз, що запобігає руйнуючій дії хлоридної кислоти на стінки шлунку.
(Муцин)
4. Яка неорганічна речовина запобігає розмноженню бактрій?
(Хлоридна кислота)
5.Фермент, який розщеплює складні білки на більш прості амінокислоти.
(Пепсин)
6.Фермент, який впливає на емульгацію жирів.
(Ліпаза)
7.Скільки оболонок складають стінки шлунка?
(Три)
8.Внутрішня оболонка шлунка, яка містить лімфоїдну тканину.
(Слизова)
9.З якої тканини утворюється середня оболонка шлунка?
(М’язова)
10.Зовнішня оболонка шлунка.
(Сполучнотканинна)
11.Механізми регуляції роботи шлунка.
(Нервова, гуморальна)
ІІІ Гра- руханка «Міф або реальність?»
Ми маємо можливість здобувати інформацію з різних джерел: з телебачення, з інтернету, але потрібно навчитися критично мислити – розрізняти, де правда, а де – ні. Я пропоную прослухати інформацію. Якщо інформація правдива – потрібно встати, якщо ні – обернутися навколо себе.
1.За добу в людини виділяється 2л слини.
2.Жирна їжа розщеплюється 6-8 годин.
3.Жовч посилює перистальтику кишечника і затримує процеси гниття.
4.У кишечнику людини існують мікроорганізми, які сприяють утворенню вітамінів.
5.Велика частина гормону серотоніну – основного гормону настрою, виробляється не в голові, а в шлунку.
6.Кращий спосіб вилікувати печію – випити молока.
7.Горох та інші бобові – найнебезпечніші продукти в плані газоутворення.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь учителя з елементами бесіди.
Їсти і пити потрібно стільки, щоб наші сили цим відновлювались, а не пригнічувались. Цицерон
Запропонуйте пояснення цим словам. Сьогодні наша задача–зрозуміти як здійснюється процес травлення в кишечнику, яка роль підшлункової залози та печінки в цих процесах
Травлення в кишечнику.
Хімус – частково перетравлена їжа, завдяки скороченню м’язів шлунка через пілоричний сфінктер потрапляє до тонкого кишечнику. У дорослої людини тонкий кишечник завдовжки 5-6 м. Його поділяють на три відділи: дванадцятипалу, порожнисту та клубову кишки. Особливістю внутрішньої оболонки є наявність у ній чисельних колових складок, кишкових залоз та мікроворсинок. Це пристосування для збільшення поверхні оболонки. Там здійснюється хімічна обробка їжі, переміщення їжі та всмоктування.
Підшлункова залоза завдовжки 12-15 см, розміщена під шлунком,між
селезінкою і дванадцятипалою кишкою. Це залоза змішаної секреції,
зовнішньосекреторна функція якої полягає у виробленні травного соку та гормону інсуліну, який регулює кількість цукру у крові.
Печінка - це найбільша залоза в організмі людини, розташована переважно в правому підребер’ї, під діафрагмою. Печінка виконує такі функції: секреторну, захисну, обмінну, синтетичну.
Неперетравлені рештки харчової маси (хімусу) завдяки хвилеподібним (перистальтичним) скороченням тонкого кишечнику надходять до товстого кишечнику. Товстий кишечник має такі відділи: сліпу кишку з червоподібним відростком - апендиксом (лат. апендикс - придаток), ободову, сигмоподібну і пряму кишки.
Отже, у товстому кишечнику завершується розщеплення поживних речовин, всмоктується більша частина води та відбувається видалення неперетравлених решток з організму.
Здавна люди розуміли, що здоров’я залежить від раціону харчування, про це свідчать українські прислів’я та приказки.
V. Рефлексія
Доповніть речення
VI Домашнє завдання
Параграф опрацювати.
Теми повідомлень: