Конспект уроку
з всесвітньої історії
для 10-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Німеччина
Мета: сформувати в учнів уявлення про Німеччину після Першої світової війни; створити умови для розуміння причин та наслідків приходу до влади нацистів; проаналізувати внутрішню політику часів Веймарської республіки та нацистів; визначати особливості нацистського режиму в Німеччині; розглянути події в Німеччині після Першої світової війни; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи з історичним матеріалом та історичною картою; формувати інтерес до вивчення теми.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати дати, пов’язані з темою уроку;
-
показувати на карті нові кордони Німеччини;
-
аналізувати внутрішню політику часів Веймарської республіки та нацистів;
-
характеризувати процес встановлення диктатури А. Гітлера в Німеччині.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал, ілюстративний ряд.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Історичний диктант.
-
Криза 1919 – 1920 рр. в Італії увійшла в історію під назвою… («червоний дворіччя»).
-
На виборах у листопаді 1919 р. перемогу отримали… (соціалісти).
-
Італійський фашизм виник у … (1919 р.)
-
У листопаді 1921 р. фашисти створили… (Національну фашистську партію).
-
Її очолив… (Беніто Муссоліні).
-
«Похід на Рим» відбувся … (27 жовтня 1922 р.)
-
З 1925 р. гаслом фашистів стало… («Усю владу фашистам!»)
-
«Хартію праці» було прийнято у… (1927 р.)
-
У 1929 р. Муссоліні уклав з Папою Римським… («Латеранський конкордат»).
-
Італію було проголошено імперією… (9 травня 1936 р.)
-
«Сталевий пакт» закріпив союз Італії з… (Німеччиною).
-
У квітні 1939 р. Італія окупувала… (Албанію).
-
Взаємоперевірка.
-
Робота з історичною картою.
-
Проаналізуйте історичну карту.
-
Покажіть на карті об’єкти агресії фашистської Італії.
-
Покажіть кордони Італії станом на 1939 р.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Вправа «Вірю – не вірю».
-
Позначте правдиві, на вашу думку, твердження зеленим кольором, хибні – червоним.
-
Адольф Гітлер був ув’язнений через пиво. +
-
Адольф Гітлер став автором своєрідної «біблії» нацистів. +
-
У 1922 р. у Німеччині нулі на банкнотах домальовували банки. +
-
Свою державу А. Гітлер називав Третій світ. –
-
«Кришталева ніч» - це масові пограбування нацистами євреїв. +
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Робота в парах.
-
Користуючись текстом підручника на с. 53, викресліть неправдиві наслідки Першої світової війни для Німеччини.
-
Великі демографічні втрати.
-
Від грипу-«іспанки» померло майже півмільйона осіб. –
-
Втрата Ельзасу, Лотарингії, Саарських шахт, Західної і частини Східної Пруссії тощо, а також колоній.
-
Повернення Ельзасу та Лотарингії, багатих на залізну руду і вугілля. –
-
Нарощення потужності металургійної промисловості. –
-
Сума репарацій становила 132 млрд золотих марок.
-
Розруха в промисловості та сільському господарстві.
-
Дорожнеча, голод.
-
Зростання робітничого руху.
-
Кероване читання (с. 54 – 55 підручника).
-
Опрацюйте текст підручника та виконайте завдання.
-
Запишіть конспект, користуючись шаблоном.
Листопадова революція
Хронологічні межі: 1918 – 1919 рр.
Причини: соціально-економічна криза, відсутність дієвої влади, національне приниження у наслідок поразки Німеччини.
Початок: повстання військових моряків у місті Кілі.
-
Виправте помилки.
-
Вибори до Установчих зборів у місті Веймар ініціювали ліворадикальні сили.
-
Веймарська конституція закріпила в Німеччинні монархію.
-
Окупація Францією та Італією Руру майже не позначилася на економіці Німеччини.
-
Густав Штреземан очолював Робітничу партію Німеччини.
-
«Пивний путч» став причиною падіння влади Націонал-соціалістичної робітничої партії Німеччини.
-
Перегляд відеоролику.
https://www.youtube.com/watch?v=Fv_rwmMwMsA
-
Перегляньте відеоролик.
-
З якою метою Гітлер захопив заручників у пивній в Мюнхені?
-
До чого призвів «Пивний путч»? Чому?
-
Самостійна робота з текстом підручника.
-
Користуючись текстом підручника, визначте відповіді на запитання.
-
Як «план Дауеса» влинув на економічне становище Німеччини?
-
Чому економічна криза стала кризою Веймарської республіки?
-
Які методи обрав Гітлер для отримання влади?
-
Робота в малих групах.
-
Опрацюйте текст підручника (с. 56 – 59) та виконайте завдання.
1-ша група – скласти хронологію подій, які привели А. Гітлера до одноосібної влади в Німеччині.
2-га група – скласти кілька запитань до тексту.
3-тя група – скласти перелік заходів А. Гітлера після встановлення його одноосібної влади.
-
Що передбачав указ «Про охорону народу і держави»?
-
Коли відбулася «ніч довгих ножів»? (30 червня 1934 р.)
-
З якою метою її було здійснено?
-
Яке гасло поширилося з приходом до влади А. Гітлера? («Один народ, одна держава, один вождь»)
-
З якою метою було створено гестапо?
-
Як нацисти називали свою державу? (Третій рейх)
-
Охарактеризуйте внутрішню політику Третього рейху.
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Робота з історичною картою.
-
Проаналізуйте історичну карту.
-
Порівняйте кордони Німеччини на початку Першої світової війни, після Першої світової війни та кордони Третього рейху.
-
Покажіть на карті атласу об’єкти територіальної експансії Німеччини в 1935 – 1939 рр.
-
Доповніть речення.
-
Після Першої світової війни Німеччина…
-
Листопадова революція тривала…
-
Веймарську конституцію було прийнято…
-
Вождем НСДАП з 1921 р. став…
-
А. Гітлер став популярним унаслідок…
-
А. Гітлер став одноосібним правителем Німеччини…
-
У внутрішній політиці Третього рейху переважали…
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Вірю – не вірю».
-
Перевірте, чи правильно ви позначили твердження на початку уроку.
-
Адольф Гітлер був ув’язнений через пиво. +
-
Адольф Гітлер став автором своєрідної «біблії» нацистів. +
-
У 1922 р. у Німеччині нулі на банкнотах домальовували банки. +
-
Свою державу А. Гітлер називав Третій світ. –
-
«Кришталева ніч» - це масові пограбування нацистами євреїв. +
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацюйте § 12 підручника.