Конспект уроку
з всесвітньої історії
для 10-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Радянський Союз. Виклики міжвоєнного часу.
Мета: сформувати в учнів уявлення про революційні події в Росії, про нову економічну політику в радянській Росії та про комуністичний режим; проаналізувати добу «воєнного комунізму» в радянській Росії, характеризувати політику непу та Комінтерну, нацизм та комунізм; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи з історичним матеріалом та історичною картою; формувати інтерес до вивчення теми.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
оперувати хронологічним та понятійним матеріалом;
-
показувати на карті кордони СРСР;
-
аналізувати добу «воєнного комунізму» в радянській Росії;
-
характеризувати політику непу та діяльність Комінтерну;
-
характеризувати нацизм та комунізм;
-
висловлювати власну думку щодо теми уроку.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, атлас, історична карта.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Розташуйте події у хронологічній послідовності.
2 А. «Пивний путч» (8 листопада 1923 р.)
1 Б. Виникнення НСДАП (1919 р.)
4 В. «Кришталева ніч» (з 9 на 10 листопада 1938 р.)
3 Г. «Ніч довгих ножів» (30 червня 1934 р.)
-
Тестування у форматі «Так – ні».
-
У Першій світовій війні Німеччина втратила 4 млн осіб загиблими та 2 млн пораненими. –
-
Під час Першої світової війни Німеччина не зазнала руйнувань від бойових дій. +
-
Революція 1918 – 1919 рр. у Німеччині отримала назву Вереснева. –
-
Ліворадикальні сили активно виступали за політику Установчих зборів. –
-
НСДАП з 1919 року очолив Адольф Гітлер. –
-
Спроба А. Гітлера захопити владу в Баварії отримала назву «Пивний путч». +
-
Вважається, що історію німецького нацизму започаткувала «ніч довгих ножів». –
-
Адольф Гітлер очолив уряд, убивши свого попередника. –
-
Держава Адольфа Гітлера отримала назву Третій рейх. +
-
Спеціальна частина міста, яку виділяли для примусового поселення певної групи населення за расовими, релігійними або національними ознаками – це гетто. +
-
Офіційною політикою Третього рейху на 1933 р. був антисемітизм. +
-
Головним завданням у зовнішній політиці А. Гітлер вважав підтримку та посилення впливу на міжнародному ринку. –
-
Взаємоперевірка.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Аналіз літературного джерела.
-
Яким подіям він присвячений?
-
Яке відношення, на вашу думку, мають ці події до теми нашого уроку?
-
Пригадайте, що саме призвело до Голодомору 1932 – 1933 рр.?
-
Сьогодні ми пригадаємо події, що стали причиною Голодомору 1932 – 1933 рр. та познайомимося з іншими подіями в Радянському Союзі, що йому передували. Також проаналізуємо капіталізм, лібералізм, консерватизм, націоналізм та тоталітаризм.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Робота в парах.
-
Опрацюйте текст підручника на с. 60 підручника.
-
Сформулюйте висновки про наслідки Першої світової війни для радянської Росії.
-
Порівняйте людські втрати Росії та Німеччини. (Німеччина: 2 млн вбитими, 4 млн пораненими. Росія – 1,8 млн та 5 млн)
-
Що завадило Росії продовжити участь у Першій світовій війні? (Жовтневий переворот)
-
Кероване читання (с. 60 – 61 підручника).
-
Під час вивчення історії України ви вже зустрічалися з поняттям «воєнний комунізм».
-
Пригадайте, які серед запропонованих положень розкривають основні заходи політики «воєнного комунізму».
-
Мілітаризація праці +
-
приватизація промисловості
-
продовольча розкладка +
-
випуск конвертованого червонця
-
дозвіл вільної торгівлі
-
Визначте причини провалу політики більшовиків 1918 – 1921 рр.
-
Охарактеризуйте заходи, що передбачала політика непу.
-
Що передбачала «договірна федерація»?
-
Коли до влади прийшов Йосип Сталін? (1929 р.)
-
Підберіть кілька слів-іменників, якими можна охарактеризувати політику Йосипа Сталіна.
-
Робота в малих групах.
-
Опрацюйте текст підручника на с. 62 – 64 та виконайте завдання.
1-ша група – скласти план до тексту.
2-га група – скласти хронологію подій.
3-тя група – скласти словничок нових понять та термінів.
4-та група – скласти 6 – 7 запитань до тексту.
-
Дайте відповіді на запитання:
-
Як ви розумієте словосполучення «імпортозамінна індустріалізація»?
-
Що передбачав перший п’ятирічний план?
-
Чим відрізнялася друга п’ятирічка від першої?
-
Охарактеризуйте результати другої п’ятирічки.
-
З якою метою було запроваджено колективізацію? До чого вона призвела?
-
Чим відзначалися 1937 – 1938 рр.?
-
Робота в парах.
-
Користуючись текстом на с. 64 підручника, визначте головний напрямок зовнішньої політики Радянського Союзу.
-
Робота в малих групах.
-
Опрацюйте текст вашої групи підручника на с. 65 – 69 підручника та складіть по одному запитанню до тексту інших груп.
1-ша група – с. 65 – 66.
2-га група – с. 66.
3-тя група – с. 67 – 68.
4-та група – с. 68 – 69.
-
Аналіз ілюстрації (с. 69 підручника).
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Виправте помилки.
-
«Воєнний комунізм» - це зовнішня політика радянської влади, запроваджена в роки першої світової війни.
-
Протягом 1918 – 1921 рр. в Росії відбувалася громадянська війна між «червоними» та «чорними».
-
Союз Радянських Соціалістичних Республік було проголошено у 1921 р.
-
Прийшовши до влади у 1925 р., Йосип Сталін оголосив про початок непу.
-
Основним результатом другої п’ятирічки був Голодомор.
-
1929 – 1933 рр. увійшли в історію Радянського Союзу як роки «великого терору».
-
Робота в парах.
-
Складіть таблицю «Лібералізм та консерватизм у ХІХ та першій половині ХХ ст.: основні програмові засади».
-
Підсумки уроку.
-
Прийом «Три М».
Учням пропонується назвати три моменти, які у них вийшли добре в процесі уроку, і запропонувати одну дію, яке поліпшить їх роботу на наступному уроці.
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати § 13, 14 підручника.